Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σκίουρος κ εγκυμονούσα???


Recommended Posts

Κοριτσάρες γεια σας... θέλω τα φώτα σας για όποια γνωρίζει... Μία φίλη μου είναι στον 7ο κ κάνει ιδιαίτερα μαθηματα σε παιδάκι που μόλις απέκτησε σκιουράκι... Είναι ασφαλές? Γιατί έχει αγχωθεί τρελλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εάν έγραφες για σκύλο ή γάτα κάτι θα ήξερε κάποια ίσως....αλλά σκίουρο!!!!!!!!!!!!!!Καλύτερα να πάρει τηλέφωνο κανένα κτηνίατρο ή καμία φιλοζωική εταιρεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν γνωρίζω πάρα πολλά για τους σκίουρους, αλλά απο το λίγο που ξέρω οι σκίουροι μεταφέρουν ασθένειες. Επίσης δαγκώνουν πάρα πολύ και σκάβουν στο χώμα. Βέβαια η φίλη σου δεν θα τον πιάσει στα χέρια της, αλλά έρχεται σε επαφή με το παιδάκι. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά καλό είναι να προσέχουμε. Εγώ για παράδειγμα βλέπω γάτα και "στρίβω" με τόσα που έχω ακούσει για το τοξόπλασμα. Στην περίπτωση της φίλης σου καλό θα είναι να ρωτήσει τον γιατρό της, είναι ο μόνος που μπορεί να της πεί με σιγουριά αν διατρέχει κάποιο κίνδυνο απο τον σκίουρο. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Ελπίζω να βοήθησα λίγο:lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλάτε σοβαρα; Τι κινδυνος να υπάρχει; Αν είναι δυνατον..στο λεωφορείο που μπαίνετε, στις συναλλαγες που έχετε με άλλους ανθρώπους χρηματικές ή χειραψίες,οι δασκάλες στο σχολείο, στο σινεμά κτλ..που ξέρετε τι έχει ο άλλος μέσα στο σπίτι του; Εχετε δει καμια γυναικα εγκυμονουσα σε καραντινα;; Μην τρελαθουμε ρε κορίτσια απο το άγχος..Ενα καλό πλυσιμο των χεριων κ η αποφυγη της επαφης με τα ματια αρκει..χαλαραα!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, καλο ειναι να μη φιλησει τον σκιουρο στο στομα...

 

το ιδιο ισχυει και για ιγκουανα, χελωνες καρετα καρετα, και πιγκουινους της μαδαγασκαρης...

 

:P

 

-μα, που βρηκε ο πιτσιρικας τον σκιουρο????????????????????? απο το αττικο παρκο τον βουτηξε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα, καλο ειναι να μη φιλησει τον σκιουρο στο στομα...

 

το ιδιο ισχυει και για ιγκουανα, χελωνες καρετα καρετα, και πιγκουινους της μαδαγασκαρης...

-μα, που βρηκε ο πιτσιρικας τον σκιουρο????????????????????? απο το αττικο παρκο τον βουτηξε?

 

Xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxx!!!!!:wink::-) :-) :-)) Πολύ γέλιο!!!

UAQCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες γεια σας... θέλω τα φώτα σας για όποια γνωρίζει... Μία φίλη μου είναι στον 7ο κ κάνει ιδιαίτερα μαθηματα σε παιδάκι που μόλις απέκτησε σκιουράκι... Είναι ασφαλές? Γιατί έχει αγχωθεί τρελλά...

οι σκιουροι οπως και ολα τα τρωκτικα μεταφερουν ασθενειες, καλο ειναι να προσεχι λιγο παραπανω να πλενει τα χερια της και να ρωτησει περισσοτερα το γιατρο της. πχ να μην ερχεται σε επαφη με τριχες ή με εντικειμενα στα οποια πιθανων υπαρχουν περιττωματα ή σαλια του ζωου.

*επισης το φυσικο περιβαλλον του σκιουρου ειναι το δασος και οχι το σπιτι ή ενα κλουβι, καλοι οι μοντερισμοι αλλα τα αγρια ζωα δεν θα επρεπε α χρησιμοποιουνται ως κατοικιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλάτε σοβαρα; Τι κινδυνος να υπάρχει; Αν είναι δυνατον..στο λεωφορείο που μπαίνετε, στις συναλλαγες που έχετε με άλλους ανθρώπους χρηματικές ή χειραψίες,οι δασκάλες στο σχολείο, στο σινεμά κτλ..που ξέρετε τι έχει ο άλλος μέσα στο σπίτι του; Εχετε δει καμια γυναικα εγκυμονουσα σε καραντινα;; Μην τρελαθουμε ρε κορίτσια απο το άγχος..Ενα καλό πλυσιμο των χεριων κ η αποφυγη της επαφης με τα ματια αρκει..χαλαραα!!

Καλό είναι να προσέχουμε όμως λίγο παραπάνω. Σαφώς η υπερβολή δεν βοηθάει, αλλά και η προσοχή δεν βλάπτει. Για παράδειγμα, έχω φάει στην ζωή μου ένα σωρό βλακείες. Τώρα όμως μέχρι να γεννήσω, δεν τρώω τίποτα απ' έξω. Προτιμώ να στερηθώ κάποια πράγματα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ούτε θα πήγαινα και σε σπίτι που έχουν κάποιο ζωάκι. Μπορεί να το πιάνουν, να το έχουν να περιφέρεται μέσα στο σπίτι, στην κουζίνα!! Δεν είναι και όλοι υπερ της υγιεινής! Φύλαγε τα ρούχα σου που λένε..... Φιλικά:-D:rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσουμε με ασφάλεια πως είναι σκίουρος που πήρε από εκτροφείο ή από pet... τρωκτικό μεν αλλά όχι στους υπόνομους... εμβόλια έχει κάνει ο σκίουρος;

 

Καλή υγιεινή της ίδια της κοπέλας δεν πιάνουμε οτιδήποτε και βάζουμε μετά τα χέρια στο στόμα μας (για να φάμε ή για να φάμε τα νύχια μας π.χ.) και δεν θα πάθει τίποτα.

 

Καλό είναι τον δικό μας πανικό και την δική μας άγνοια να μην την μεταφέρουμε σε κοπέλες που εγκυμονούν!

 

κοιτα, καλο ειναι να μη φιλησει τον σκιουρο στο στομα...

 

το ιδιο ισχυει και για ιγκουανα, χελωνες καρετα καρετα, και πιγκουινους της μαδαγασκαρης...

:lol: :lol: :lol: :lol: ξέχασες και τα φιδάκια :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω τρία σκιουράκια, και δεν υπάρχει κανένα θέμα με την εγκυμοσύνη...

τα σκιουράκια τα αγοράζεις απο pet shop, και δεν τα μαζεύεις στο δάσος, κι επιπλέον ζουν σε απολυτα ελεγχόμενο περιβάλλον, μεσα σε κλουβί, με απολυτα ελεγχόμενη τροφή...

 

να συμπλωρώσω ότι τα σκιουράκια είναι απίστευτα καθαρά ζώα...

οπότε πες στη φίλη σου να μην αγχώνεται καθόλου :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όχι δεν υπάρχει πρόβλημα με τον Σκίουρο. Εγώ μπαίνω στον 8ο μήνα της 2ης εγκυμοσύνης μου και έχω σκιουράκι στο σπίτι (σε κλουβί, είναι μικρούλης). Φαεινή ιδέα του αντρούλη μου!...(τον είχε πάρει πρίν παντρευτούμε)... Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να μην έρχομαι σε άμεση επαφή μαζί του. Να μην τον πιάνω κτλ. Δεν τον έπιανα έτσι κι αλλιώς κι από πρίν... Σημειωτέον ότι τον έχω στο μπαλκόνι (σε απάνεμο σημείογια να μην κρυώνει το καημένο) και όχι μέσα στο σπίτι.

Αυτά, ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να προσέχουμε όμως λίγο παραπάνω. Σαφώς η υπερβολή δεν βοηθάει, αλλά και η προσοχή δεν βλάπτει. Για παράδειγμα, έχω φάει στην ζωή μου ένα σωρό βλακείες. Τώρα όμως μέχρι να γεννήσω, δεν τρώω τίποτα απ' έξω. Προτιμώ να στερηθώ κάποια πράγματα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ούτε θα πήγαινα και σε σπίτι που έχουν κάποιο ζωάκι. Μπορεί να το πιάνουν, να το έχουν να περιφέρεται μέσα στο σπίτι, στην κουζίνα!! Δεν είναι και όλοι υπερ της υγιεινής! Φύλαγε τα ρούχα σου που λένε..... Φιλικά:-D:rolleyes::lol:

Δε θα διαφωνησω όμως η πολύ η αποστείρωση απειλει τη ζωή των παιδιών,όσο απιστευτο κι αν ακουγεται δυστυχώς..και το να έχει κάποιος άλλος σκιουρο και όχι η ίδια η κοπέλα που είναι έγκυος εντάξει δεν είναι να τρελαίνεσαι..χαλαρά..πλυσιμο των χεριών και ..η ζωή είναι ωραία!!:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...