Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας !! Είμαι η Δέαποινα και ήθελα την βοήθεια σας. Διάβασα τα σχετικά θέματα θηλασμού και μπορώ να πω ότι αισθάνθηκα πολύ όμορφα που υπάρχει αυτή η παρέα. Έχω δυο κοριτσάκια 5,5 χρονών και 13 μηνών. Την μικρή τη θήλαζα μέχρι πριν ένα μήνα ώσπου σταδιακά άρχισε να χάνει το ενδιαφέρον της για το στήθος και καταλήξαμε να τρώμε ξένο γάλα. Βέβαια για να φτάσω μέχρι έδω ταλαιπωρήθηκα πολύ με το στήθος (συννεχόμενες μαστίτιδες, πληγωμένες θηλές, μυκητίαση θηλων κ.τ.λ.) αλλά μπροστά στη μαγεία του θηλασμού όλα εκμηδενίζονται. Τώρα μετά από ένα μήνα αποχής νιώθω το στηθος βαρύ, προσπάθησα να βγάλω γάλα για να το ανακουφίσω αλλά μάταια. Τί να κάνω; Πηράζει αν το αφήσω έτσι; Θα έχω μήπως πρόβλημα αργότερα; Αγλαία προσπάθησα να σου γράψω προσωπικά αλλά δεν ξέρω τι έγινε. Φιλιά !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως το βάρος στο στήθος έχει σχέση με την περίοδο;

Κανονικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Με το χέρι μπορείς να βγάλεις γάλα;

Αν υπάρχει κάτι επιπλέον τα ξαναλέμε! :)

 

Έλεγξε τα απεσταλμένα μηνύματά σου, δεν έχω πάρει κάτι, αν έπαιρνα θα βρισκόταν στα απεσταλμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία μου σε ευχαριστώ. Πραγματικά ανακουφίστηκα για τι όντως έχω περίοδο. Παρόλο αυτά μια γνωστή μου έκανε αφαίρεση όγκου(δεν ξέρω πως το ονόμασαν οι γιατροί) και της είπαν ότι πιθανόν να ήταν από το γάλα που έμεινε στο στήθος κατα την περίοδο του απογαλακτισμού. Πια είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτό; Εγώ πάντως τρομοκρατηθηκα. Όσον αφορά το χάπι έχω διαβάσει ότι η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες στις οποίες αυτά τα φάρμακα έχουν ακόμα άδεια κυκλοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ανακουφίστηκα για τι όντως έχω περίοδο. Παρόλο αυτά μια γνωστή μου έκανε αφαίρεση όγκου(δεν ξέρω πως το ονόμασαν οι γιατροί) και της είπαν ότι πιθανόν να ήταν από το γάλα που έμεινε στο στήθος κατα την περίοδο του απογαλακτισμού. Πια είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτό;

 

Τα στοιχεία που μου δίνεις είναι ελάχιστα και δεν μπορώ να ξέρω τι συνέβη. Αν η φίλη σου είχε γαλακτοκήλη, δηλαδή μια περιοχή στην περιοχή είχε συσσωρευτεί γάλα από φραγμένο πόρο, τότε αυτό δεν έχει σχέση με όγκο ούτε καλολήθη ούτε κακοήθη.

 

Το γάλα που υπάρχει δεν δημιουργεί γαλακτοκήλες αν δεν υπάρχει φραγμένος πόρος και οι οι γαλακτοκήλες δεν σχετίζονται με την εμφάνιση όγκων.

 

 

Εγώ πάντως τρομοκρατηθηκα.

 

Από τι;

 

Όσον αφορά το χάπι έχω διαβάσει ότι η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες στις οποίες αυτά τα φάρμακα έχουν ακόμα άδεια κυκλοφορίας.

Το χάπι κυκλοφορεί για άλλα προβλήματα όπως η υπερπρολακτιναιμία όμως στη χώρα μας ο καθένας κάνει ότι θέλει και οι γιατροί με το συγκεκριμένο χάπι το μόνο που δεν κάνουν είναι να βοηθούν τις πελάτισές τους...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία γεια σου! Δεν πρόλαβα να σου απαντήσω. Με δύο παιδιά και μόνη στο σπίτι, καταλαβαίνεις. Όσον αφορά τη γαλακτοκήλη είναι λόγος χειρουργικής επέμβασης; Μπορεί να δημιουργηθεί σε οποιαδήποτε γυναίκα που θήλασε γιατί δεν έκανε κάτι σωστά κατά τη διάρκεια του θηλασμού; Επίσης θέλω να σε ρωτήσω είναι φυσιολογικό που νιώθω συχνά στη διάρκεια της μέρας τσιμπήματακια στο στήθος; Προσπαθούσα να θυμηθώ πού έχω δει γραμμένο ξανά το όνομα σου. Τελικά το βρήκα στο βιβλίο της κ. Πατσούρου (η οποία με βοήθησε πολύ να ξεπεράσω τα προβλήματα που προέκυπταν στη διάρκεια του θηλασμού). Θέλω να σε ευχαριστήσω και να σου μεταφέρω το θαυμασμό μου για αυτό που κάνεις (η γνώση είναι δύναμη και δυστυχώς δεν την δίνουν όλοι απλόχερα όπως εσύ). Καλό σου βράδυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσον αφορά τη γαλακτοκήλη είναι λόγος χειρουργικής επέμβασης;

Αν δεν ενοχλεί όχι. Εξαρτάται από την περίπτωση.

Μπορεί να δημιουργηθεί σε οποιαδήποτε γυναίκα που θήλασε γιατί δεν έκανε κάτι σωστά κατά τη διάρκεια του θηλασμού;

δεν είναι πάντα γνωστής αιτιολογίας και δεν εξαρτάται από τους χειρισμούς. Μερικές φορές μπορεί να οφείλεται σε παραμελημένο φραγμένο πόρο αλλά τις περισσότερες φορές η μητέρα δεν καταλαβαίνει πώς δημιουργήθηκε.

 

Επίσης θέλω να σε ρωτήσω είναι φυσιολογικό που νιώθω συχνά στη διάρκεια της μέρας τσιμπήματακια στο στήθος;

Ναι.

 

η γνώση είναι δύναμη και δυστυχώς δεν την δίνουν όλοι απλόχερα

ο μεσαίωνας έχει παρέλθει εδώ και πάρα πολύ καιρό...

η γνώση δίνεται απλόχερα στο διαδίκτυο εδώ και τουλάχιστον 2 δεκαετίες για το εξωτερικό και λιγότερο για την Ελλάδα (άργησε το διαδίκτυο), το κακό είναι ότι το ίδιο απλόχερα δίνεται και η σαβούρα...

 

οι γιατροί στην ελλάδα προτιμούν να εξουσιάζουν τους ασθενείς και να του χρησιμοποιούνε γι αυτό και δεν λένε παρά ελάχιστα...

 

ευτυχώς που υπάρχουν μερικοί που γράφουν και βιβλία! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα τις συμβουλές της κ. Αγλαίας για δύο προβληματισμους μου και την ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχω τεσσερα παιδάκια και το μωρό μου είναι 11 μηνών. Με τις πολύτιμες συμβουλές σας καταφερα στον πρώτο μήνα να κάνω επαναγαλακτισμό και θηλάζουμε ακόμα πολύ καλά. Αν και αρχίσαμε φαγητό και φρουτόκρεμα από τον 7 μήνα , στην ουσία εδώ και 1 μήνα τρώει ο μπέμπης μου κάπως. Το βάρος του όλους του προηγούμενου μήνες ήταν αιτία στεναχώριας και η γιατρός μου είχε πει να τον θηλάζω και τη νύχτα όποτε ξυπνάει.

Τώρα που ακολούθησε μία καμπύλη μου είπε ότι θα μπορούσα να μην τον ταίσω το βράδυ και να του δώσω χαμομήλι. (Και σιγά που θα το πίνει από το μπιμπερό!) Όταν λέω ξυπνάει εννοώ κάθε 2 με 3 ώρες. :shock: Έχω κουραστεί πολύ ,όχι από το θηλασμό , αλλά από τα ξυπνήματα.

Επίσης με αγχώνει που σχεδόν όλη νύχτα κοιμάται στο κρεβάτι μας γιατί με παίρνει ο ύπνος και δεν έχω κουράγιο να τον πάω πίσω. Δεν κοιμάμαι καλά (έπρεπε να είχα πάρει πιο μεγάλο κρεβάτι) αλλά πιο πολύ φοβάμαι ότι θα κάνει κακό στο μωρό και δε θα φεύγει από το κρεβάτι μας . (Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ γλύκας αλλα θα ήθελα να σταματήσει)

Θα ήθελα σιγά σιγά να αρχίσει να πίνει και ξένο γάλα γιατί έχω κουραστει από τα ξενύχτια και ευχαρίστως θα του έδινα , αλλά αυτός έχει άλλη γνώμη.

Μου έχουν προτείνει τα εξης:

α)Να τον αφήνω να κλαίει λίγη ώρα τη νύχτα πριν τον θηλάσω (10-15 λεπτά μου λένε, αυτό θεωρείται λίγο ; δηλαδή πόσο είναι το πολύ; ) για να αρχίσει να γίνεται αρνητική εμπειρία.

β) Όταν ξυπνάει κατά τις 12 να του δίνω κοιμισμένου ένα μπιμπερό γάλα (τι γάλα και τις άλλες φορές χαμομήλι.

γ) Αφού κοιμηθεί κατα τις 10 και μετα να του δίνω μόνο χαμομήλι.

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πάντως είμαι πολύ κουρασμένη και θα ήθελα να σταματήσει με κάποιο τρόπο το βραδινό ξύπνημα . (Τι θα λέγατε για λίγο παπαρουνίτσα;:lol:)

 

Δεύτερον θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αλήθεια αυτό που μου είπε η γιατρος ότι δεν είναι σωστό να του δώσω φρέσκο γάλα τώρα που θα χρονίσει (δε θέλω να σταματήσουμε το θηλασμό αλλά να το μειώσουμε κάπως από τις 10 φορες το 24ωρο). Μου είπε ότι μπορει να έχει πρόβλημα με το σίδηρό του και το συσχέτισε με αλλεργία και μόνο μετα το 2 έτος κάνει. Έγω όμως θέλω τη δική σας γνώμη γιατι δεν εμπιστεύομαι τους γιατρους και γιατί τα άλλα μου παιδια που τα ξεκίνησα με νουλακ δεν έχουν δεχτεί το φρέσκο γάλα. (Να σημειώσω ότι καποια φορά που μειώθηκε το γάλα μου στον 4 ή 5 μήνα και του έδωσα φρισολάκ μετά έκανε εμετούς. Και μετα θηλάζαμε 3 μέρες συνέχεια και ξανάρθε).

Σας ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο :oops: και ίσως κάπου να έχουν απαντηθει όλα αυτά αλλά σας λέω αλήθεια δεν προλαβαίνω να το ψάξω.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτο το βραδυνό ξύπνημα...μια απο τα ίδια ειμαστε σχεδόν όλες εδω.

Να το αφήσεις να κλαίει ειναι κατι βάρβαρο που αποκλειεται να σου το συστήσει η Αγλαια πάντως....εγω που εχω το ιδιο πρόβλημα με σενα δεν μπορω να το κάνω με τίποτα κι ας λένε οτι ειναι μονο μια δυο φορες. Για το χαμομήλι ολο λέω οτι θα το δοκιμάσω και ολο το ξεχνάω :) Ισως να δοκίμαζες αν κλάψει να το πάρεις αγκαλιτσα και να του μιλάς αλλα να μην το ταίσεις μεχρι να ξανακοιμηθεί. Αλλα και παλι μην περιμένεις να γινει κάτι απο τη μια μερα στην άλλη

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου απαντησω

κι εμεις στην αντιστοιχη ηλικια ξυπνουσαμε συνεχεια και την θηλαζα, δεν εκανα κανεναν απο τους παραπανω τροπους που αναφερεις

αναρωτιεμαι ομως, μηπως αν σταματησεις τους βραδυνους θηλασμους πεσουν παλι οι καμπυλες του βαρους?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα κορίτσια στη μία ξυπνάει και στην άλλη όχι παρόλο που έχουν παρόμοια ηλικία . Να δούμε τι θα γίνει. Εσάς κοιμουνται μαζί σας; Με το γάλα που μου είπε η γιατρός μήπως ξέρει κάποια , μηπως και η κ. Αγλαια δεν δει το κείμενο;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι και στις δυο ξυπναει :)

εμενα τον θηλαζω κοιμαται και τον βάζω στην κουνια και τον ξαναπαιρνω στο κρεβατι μολις ξυπνήσει για να μην τον ξαναθηλάσω για να κοιμηθεί.

 

Λενε οτι μετά τον 12ο μπορεις να δωσεις φρέσκο γάλα. Θα σου πρότεινα εαν θες τελικα να δωσεις ξένο να δοκιμάσεις με κατσικίσιο που ειναι by far καλυτερο απο το αγελαδινό. Εαν δεν το θελει τοτε εγω θα έπαιρνα φυσικά καποιο βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και παλι κορίτσια!!!

Ο μπέμπης μου έκλεισε εφτά μηνών, είναι 10 κιλά και τον θηλάζω αποκλειστικά.

Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω σταδιακά τον απογαλακτισμό, αλλά δεν γνωρίζω το τρόπο.

του έχω δώσει τρεις - τέσσερις φορές με μπιμπερό ξένο γάλα, αλλά αρνείται να το πιει και κλαίει. Πρακτικά τι μπορώ να κάνω ?

Περιμένω .....

και ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αχ αυτο το βραδυνό ξύπνημα...μια απο τα ίδια ειμαστε σχεδόν όλες εδω.

Να το αφήσεις να κλαίει ειναι κατι βάρβαρο που αποκλειεται να σου το συστήσει η Αγλαια πάντως....εγω που εχω το ιδιο πρόβλημα με σενα δεν μπορω να το κάνω με τίποτα κι ας λένε οτι ειναι μονο μια δυο φορες. Για το χαμομήλι ολο λέω οτι θα το δοκιμάσω και ολο το ξεχνάω :) Ισως να δοκίμαζες αν κλάψει να το πάρεις αγκαλιτσα και να του μιλάς αλλα να μην το ταίσεις μεχρι να ξανακοιμηθεί. Αλλα και παλι μην περιμένεις να γινει κάτι απο τη μια μερα στην άλλη

Κοριτσια εχω ενα κοριτσακι 15 μηνων και θηλαζει αποκλειστιακ,δεν μπορει να κοιμηθει μονη της αν δεν ερθει στο στηθος....δεν της αρεσει κανενα γαλα και δεν πιανει ακθολου μπιμπερο..τι να κανω?θελω να σταματησω γιατι ξυπναει ακομη την νυχτα 2 φορες....βοηθεια......ξερει καποια να βοηθησει?τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κοριτσια εχω ενα κοριτσακι 15 μηνων και θηλαζει αποκλειστιακ,δεν μπορει να κοιμηθει μονη της αν δεν ερθει στο στηθος....δεν της αρεσει κανενα γαλα και δεν πιανει ακθολου μπιμπερο..τι να κανω?θελω να σταματησω γιατι ξυπναει ακομη την νυχτα 2 φορες....βοηθεια......ξερει καποια να βοηθησει?τι να κανω?

 

2 χρονών τα κατάφερα να ξεκολλήσω τη μικρή από το στήθος, και δεν ήταν εύκολο. Βοήθησε το ότι όντως το γάλα μου είχε μειωθεί, και είχα ξεκινήσει να της δίνω πρώτα μπιμπερό και μετά στήθος. Της έλεγα λοιπόν ότι δεν έχει πια γαλατάκι (το καταλάβαινε αλλά δεν το πίστευε) και ότι οι μαμάδες έχουν γαλατάκι όταν τα μωράκια τους είναι πολύ μικρά, ενώ αυτή έχει μεγαλώσει. 'Επεισα τον άντρα μου να της δίνει το βραδινό γάλα για αυτό το διάστημα. Το θετικό είναι ότι μετά τον αποθηλασμό άρχισε να πίνει πολύ γάλα ενώ πριν δεν συμπαθούσε καθόλου το μπιμπερό. Α, ναι, και επιτέλους αρχίσαμε να κοιμόμαστε τη νύχτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια εγω ηθελα να ρωτησω πως γινεται να κοψεις το γαλα χωρις χαπια?μηπως ξερετε κανενα πρακτικο τροπο??θηλαζω αποκλειστικα και σε λιγο πρεπει να επιστρεψω στην δουλεια,οποτε κατι πρεπει να κανω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια εγω ηθελα να ρωτησω πως γινεται να κοψεις το γαλα χωρις χαπια?μηπως ξερετε κανενα πρακτικο τροπο??θηλαζω αποκλειστικα και σε λιγο πρεπει να επιστρεψω στην δουλεια,οποτε κατι πρεπει να κανω!

 

Για να διακόψεις το θηλασμό χωρίς χάπια πρέπει να μειώνεις τα γεύματα σταδιακά. Μπορείς να μειώνεις ένα γεύμα κάθε 4-7 μέρες.

 

Η διακοπή με χάπια μπορεί να είναι πολύ επώδυνη γιατί από τη στιγμή που θα τα πάρεις δεν επιτρέπεται να θηλάσεις καθόλου. Αν και τα περισσότερα φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό, τα φάρμακα της διακοπής του θηλασμού δεν είναι συμβατά.

 

Όμως δεν είναι απαραίτητο να διακόψεις το θηλασμό.

Μπορείς να συνεχίσεις το θηλασμό τις ώρες που είσαι στο σπίτι και να δίνεις ξένο γάλα στο παιδί τις ώρες που δουλεύεις.

 

Επίσης μπορείς να αντλείς γάλα πριν φύγεις για τη δουλειά και να αφήνεις στο παιδί ένα γεύμα δικό σου γάλα. Αυτό θα σε εξυπηρετήσει και στο να είναι πιο άδειο το στήθος όταν θα φύγεις.

 

Όταν θα επιστρέφεις, το στήθος θα είναι κάπως πρησμένο και εκτός από το να το θηλάσεις μπορείς να αντλήσεις ακόμη ένα γεύμα.

 

Πόσες ώρες θα λείπεις κάθε μέρα;

Αν σε ενδιαφέρει το να αντλείς και να αφήνεις μητρικό γάλα στο μωρό, ανάλογα με τις ώρες που θα λείπεις, υπάρχουν διάφορα θήλαστρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου θηλαζει ακομη με μανια:rolleyes:

Το πρωι πριν φυγει για τον παιδικο, το μεσημερι που γυριζουμε, το απογευμα ετσι για πλακα, το βραδυ ξανα και κανα δυο φορες τη νυχτα σιγουρα.

Κοιμαται μαζι μου, οπου αλλου και να τον βαλω, θα ξυπνησει στο μισαωρο και θα ωρυεται και τις φορες που ξυπναει τη νυχτα δεν κοιμαται με κανεναν αλλον τροπο παρα μονο με το θηλασμο.

 

Πρωτον, ανησυχω αν τρεφεται καλα, γιατι στο σπιτι τρωει ελαχιστα αλλα πραγματα και ζηταει μονο να θηλαζει.

Στο σχολειο μου λενε οτι τρωει φρουτα το πρωι, φαγητο το μεσημερι και γιαουρτι πριν ερθει. Στο σπιτι παντως, τιποτα.

Ειναι λετε επικινδυνο?

 

Δευτερον, εχω ψιλοεξαντληθει απο την ελλειψη υπνου, αλλα και την κακη ποιοτητα υπνου, αφου και με ξυπναει και με στριμωχνει.

 

Χαπι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω.

 

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Θα ηθελα να διατηρησω το θηλασμο σιγουρα μεχρι να γινει 2 χρονων, αλλα για ευνοητους λογους θα προτιμουσα να θηλαζω μονο πρωι - βραδυ.

Να τον αφηνω να σπαραζει δεν το αντεχω και δεν το αντεχουν βεβαια και οι υπολοιποι στο σπιτι και την πολυκατοικια...

 

Τι να κανω???

Μαλλον υπομονη?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου (συνονόματοι και σχεδόν συνομήλικοι βλέπω) κάνει σχεδόν τα ίδια, με τη διαφορά ότι εδώ και 20 μέρες περίπου άρχισε να τρώει στερεές τροφές λιγάκι περισσότερο και μειώσαμε τους θηλασμούς από 8-9 την ημέρα σε 6-7. Οι νύχτες είναι πονεμένη ιστορία, από 1-2, τώρα τελευταία λόγω δοντιών και ωτίτιδας φτάνουμε και τους 8 σε μια νύχτα... Εγώ δε δουλεύω ακόμα, επιστρέφω σε λίγες μέρες στη δουλειά, οπότε υποθέτω θα μειωθούν κι άλλο. Κι εμένα μόνο με στήθος κοιμάται...

Ο δικός μου άρχισε να τρώει μόνος του παραπάνω και να θηλάζει λιγότερο ξαφνικά. Εγώ πρόσφερα κάθε μέρα στερεες και τέλη Αυγούστου είχα σηκώσει τα χέρια ψηλά γιατί είχαμε σχεδόν γυρίσει σε αποκλειστικό θηλασμό, δεν έτρωγε τίποτα. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι πάμε ένα βήμα μπροστά, μετά γυρίζουμε λίγο πίσω και ξανά πάλι. Αν τρώει στον παιδικό όλα αυτά ο δικός σου, δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα υποσιτισμού. Αλλά μου φαίνεται περίεργο, τρώει τόσα μέχρι το μεσημέρι και μετά ζητάει μόνο 3 φορές γάλα μέχρι το βράδυ?

Για το βραδινό ύπνο, εγώ διαβάζω το the no-cry sleep solution και λέω να αρχίσω να το εφαρμόσω μόλις φυτρώσει το επόμενο δόντι και ηρεμήσει λίγο. Αν και δεν με έχει πείσει, ομολογώ, αλλά μια προσπάθεια θα την κάνω για την τιμή των όπλων!

Παίζει το σενάριο να κοιμηθεί με το μπαμπά? Μήπως και...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έμενα η κορη μου ειναι 12 1/2 μηνών, απο 8 μηνών και μετα θηλαζε κατα μεσο όρο πρωί και βραδυ. Στην φαση αυτη και εδώ και μια εβδομαδα εχω περιορισει τον θηλασμό στην μια φορα την ημερα,πότε πρωι ποτε βραδυ, και απο τα 2 στηθη,με τον οποίο όμως και δεν χορταινει,της δινω και συμπλήρωμα.Το στηθος μου πάντως δεν το αισθανομαι να με ενοχλει, πρηζεται λίγο γενικα μεχρι να θηλασει η μικρη και να αδειασει.Τί ακριβώς πρεπει να κανω απο εδω και περα για να αποθηλάσω,και σε πόσο καιρο θα το πετυχω αυτο;Φοβαμαι μην μεινει γαλα μεσα και εχω προβλήματα αργοτερα.Και κατι αλλο,πώς θα το καταλαβω οτι αποθήλασα;θα πρεπει να πάω για μαστογραφια μετα,και σε ποιο χρονικο διαστημα μετα τον αποθηλασμο;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω αποθηλάσει ακόμα, σου απαντάω με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο βιβλίο της Πατσούρου και ακούσει από συγγενείς που αποθήλασαν φυσικά (χωρίς χάπια). Νομίζω ότι αν αραιώσεις τους θηλασμούς θα σου μειωθεί κι άλλο το γάλα και σιγά σιγά θα σταματήσει τελείως. Π.χ. να θηλάζεις από το ένα στήθος τη μία μέρα και από το άλλο την επόμενη. Αν πρήζεται πολύ να το βγάζεις με το χέρι τόσο όσο να ανακουφιστείς και όχι μέχρι να αδειάσει (όσο μικρότερη ποσότητα είναι αναγκαία, όχι παραπάνω). Μπορείς και να μειώσεις το χρόνο θηλασμού από το κάθε στήθος και να αυξήσεις σταδιακά το συμπλήρωμα.

Όταν σταματήσεις να θηλάζεις για αρκετές μέρες και δεν σε ενοχλεί μετά με πρηξίματα, πετρώματα κλπ, τότε έχεις αποθηλάσει και δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Δεν πρέπει να πιέζεις το στήθος για να δεις αν βγάζει σταγόνες, αυτό μπορεί να συμβαίνει για καιρό μετά. Στο γιατρό θα χρειαστεί να πας αν έχεις αυθόρμητη ροή (να τρέχει το στήθος χωρίς κάποιο ερέθισμα) για 3 μήνες μετά τον αποθηλασμό.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έμενα η κορη μου ειναι 12 1/2 μηνών, απο 8 μηνών και μετα θηλαζε κατα μεσο όρο πρωί και βραδυ. Στην φαση αυτη και εδώ και μια εβδομαδα εχω περιορισει τον θηλασμό στην μια φορα την ημερα,πότε πρωι ποτε βραδυ, και απο τα 2 στηθη,με τον οποίο όμως και δεν χορταινει,της δινω και συμπλήρωμα.Το στηθος μου πάντως δεν το αισθανομαι να με ενοχλει, πρηζεται λίγο γενικα μεχρι να θηλασει η μικρη και να αδειασει.Τί ακριβώς πρεπει να κανω απο εδω και περα για να αποθηλάσω,και σε πόσο καιρο θα το πετυχω αυτο;Φοβαμαι μην μεινει γαλα μεσα και εχω προβλήματα αργοτερα.Και κατι αλλο,πώς θα το καταλαβω οτι αποθήλασα;θα πρεπει να πάω για μαστογραφια μετα,και σε ποιο χρονικο διαστημα μετα τον αποθηλασμο;

 

Η κορη μου ειναι 13 μηνων και πριν μια εβδομαδα ξεκινησα με αντικατασταση του πρωινου και πριν 3μερες και του βραδυνου γευματος.

κρατησα μονο το μεσημεριανο.

το πρωι αφου αλλαχτηκαμε και ντυθηκαμε την εβαλα στο καναπε και της εδωσα το μπιμπερο.

την πρωτη μερα ηπιε 50μλ, την δευτερη 120 και την τριτη 250μλ.

το ιδιο καναμε και το βραδυ. μετα το μπανιο και αφου φορεσει πυζαμες καθομαστε στον καναπε και της δινω το μπιμπερο. προς το τελος την ξαπλωνω στο πλαι αγκαλια μου. μολις τελειωσει ο μπαμπας μας την παει για υπνο και κοιμαται. την παει ο αντρας μου για να μην με μυριζει.

δεν ξερω αν σε βοηθησα καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με βοηθησατε κοριτσακια και οι 2 ,ευχαριστω πολύ! Οπότε αφού ήδη θηλάζω 1 φορα την ημερα εδω και μια εβδομαδα, ξεκινάω απο αυριο να δινω απο το ενα στηθος καθε φορα εναλλαξ,για καμια εβδομαδα,σωστα; ( ευτυχώς δεν εχει προβλημα πάντως,το πίνει το "άλλο" γαλα ,της δινω noulac ή Neslac και humana 3) Μετα την εβδομαδα τί κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...