Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόσκληση σε παιδική χαρά


Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα την άποψη σας για το πως θα σας φαινόταν εαν σας καλούσαν για γενέθλια σε παιδική χαρά.

Συγκεκριμένα, επειδή η μικρή μου κόρη θα φύγει κατασκήνωση, σκεφτόμουν κάτι πιο οικονομικό για πάρτυ γενεθλίων, οπότε σκεφτόμουν μήπως στέλναμε προσκλήσεις για την παιδική χαρά και ανέφερα οτι θα υπάρχει κέρασμα παγωτό για τα παιδάκια. Υπάρχει εκεί κοντά ψιλικατζίδικο όπου θα κερνούσα τα παιδιά παγωτό. Δεν θα έκανα τούρτα ούτε κεράσματα για γονείς αφού δεν διαθέτει χώρους για να απλώσω πράγματα, σκεφτόμουν να ήταν μόνο παιχνίδι για τα παιδιά(β δημοτικού) και παγωτό. Μήπως θα σας ξένιζε η ιδέα? Θα το σχολιάζατε αρνητικά σαν γονείς?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

 

Πολύ πρόσφατα είδα ένα πάρτυ σε παιδική χαρά και μέχρι τότε δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό. Είχαν στολίσει μάλιστα ένα μέρος της παιδικής χαράς με μπαλόνια και είχαν βάλει τραπεζάκι με μπουφέ τύπου πατατάκια κτλ.

 

Να σου πω την αλήθεια τα αισθήματά μου ήταν ανάμεικτα. Στην αρχή το βρήκα γλυκό σαν ιδέα.

Μετά άρχισαν να με ενοχλούν κάποια θέματα βλέποντας με το μάτι του τρίτου ατόμου που δεν έχει καμία σχέση με το πάρτυ. Ήταν σαν να έχουν κάνει κατάληψη στην παιδική χαρά... Ήταν πάρα πολλά παιδάκια που εφόσον ήταν και όλα μια παρέα γινόταν χαμός. Πήγαιναν πχ όλα μαζί ταυτόχρονα πχ στην τσουλήθρα ή στις κούνιες κτλ και κάθονταν ταυτόχρονα, οπότε τα υπόλοιπα παιδάκια στην ουσία εκδιώχνονταν...

Οι γονείς είχαν κάνει κατάληψη σε παγκάκια και οπουδήποτε μπορούσε να καθήσει κάποιος.

Ενα πολύ μεγάλο μέρος της παιδικής χαράς ήταν σαν να το έχουν νοικιάσει.

 

Από την πλευρά των διοργανωτών μια χαρά τους ήρθε. Οικονομικά, σε μεγάλο χώρο και με παιχνίδια για τα παιδιά!

Αλλά σαν θέαμα ήταν ενοχλητικό ίσως γιατί ήταν πάρα πολλά τα παιδιά.

 

Οπότε αν κάνεις κάτι τέτοιο, περιόρισε λίγο τον αριθμό των παιδιών. Το να καλέσεις όλη την τάξη + γονείς και τυχόν αδέρφια και στην ουσία να κάνεις κατάληψη σε μια παιδική χαρά (και ας είναι δημόσιος χώρος) με 50 και βάλε καλεσμένους, μου φαίνεται άκομψο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα την άποψη σας για το πως θα σας φαινόταν εαν σας καλούσαν για γενέθλια σε παιδική χαρά.

Συγκεκριμένα, επειδή η μικρή μου κόρη θα φύγει κατασκήνωση, σκεφτόμουν κάτι πιο οικονομικό για πάρτυ γενεθλίων, οπότε σκεφτόμουν μήπως στέλναμε προσκλήσεις για την παιδική χαρά και ανέφερα οτι θα υπάρχει κέρασμα παγωτό για τα παιδάκια. Υπάρχει εκεί κοντά ψιλικατζίδικο όπου θα κερνούσα τα παιδιά παγωτό. Δεν θα έκανα τούρτα ούτε κεράσματα για γονείς αφού δεν διαθέτει χώρους για να απλώσω πράγματα, σκεφτόμουν να ήταν μόνο παιχνίδι για τα παιδιά(β δημοτικού) και παγωτό. Μήπως θα σας ξένιζε η ιδέα? Θα το σχολιάζατε αρνητικά σαν γονείς?

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα και να τα χαίρεσαι τα ζουζούνια σου...Λοιπόν εγώ δέχτηκα μια τέτοια πρόσκληση πριν από 2 χρόνια περίπου αλλά δεν καταφέραμε να παραβρεθούμε λόγω αρρώστιας των μικρών.Η πρώτη εντύπωση ήταν "γρήγορη λύση" για γενέθλια..όταν όμως το ξανασκέφτηκα το βρήκα φοβερή ιδέα..Όλοι μένουν ευχαριστημένοι και είναι και οικονομικό..βέβαια η ιδέα του παγωτού αντί για τούρτα δεν μου φαίνεται πολύ καλή....όλα τα παιδιά την τούρτα περιμένουν..

Μπορείς να βάλεις ένα μικρό πλαστικό τραπεζάκι και να την κόψετε εκεί..Εφοδιάσου με πλαστικά πιατάκια και πολλές σακούλες σκουπιδιών...και όλα θα πάνε καλά...Μπορείς να στολίσεις τον χώρο με μπαλόνια, κορδέλες κτλ...

Σου εύχομαι να περάσετε τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σαν ιδέα και χώρος , δεν θα με ξένιζε καθόλου.Είναι πολύ ωραία ιδέα.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι η αναφορά Party Γενεθλίων. Δηλαδή, χωρίς ένα κέρασμα και τούρτα (ούτε νερό δηλαδή ??) δεν το λες και πάρτυ με την έννοια ότι οι άλλοι θα πρέπει να φέρουν και ένα δώρο.Επίσης κάπου πρέπει να κάτσουν.

Ισως, εάν έλεγες στην πρόσκληση σας καλώ σε παιχνίδι..... μπλα μπλα .... τονίζοντας ,ελάτε μόνο με την παρουσία σας( χωρίς δώρο δηλαδή), ίσως να είναι πιο κομψό. Μετά όποιος θέλει φέρνει δώρο κατά συνείδηση.

Εαν υπάρχει μια καφετέρια δίπλα στην παιδική χαρά ίσως είναι πιο καλά να κεράσεις έναν καφέ τους μεγάλους.

Εαν είναι όλοι γνωστοί σου ή μιλάμε για πολύ λίγα παιδιά(στο μυαλό μου έχω εικόνα 25+ παιδιά και 25+ μεγάλους), ίσως να μην υπάρχει θέμα.

Αρα συνοψίζω : ιδέα καλή , παιδιά παγωτό και νερό , προβληματισμός για τους μεγάλους. Κάτι θέλει εκεί

Καλά Γενέθλια.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως θα μου φαινόταν από την οπτική γωνία του καλεσμένου.

Πάλι θα είχα πρόβλημα με τον αριθμό των παιδιών. Δηλαδή αν ήταν λίγα σχετικά τα παιδάκια δεν θα είχα πρόβλημα, ακόμη και αν δεν με κερνούσαν τίποτα. Αν όμως πάλι ήταν 25 παιδιά + γονείς κτλ και μαζευόμασταν 50 νοματαίοι σε μια παιδική χαρά, θα αισθανόμουν άβολα.

 

ΥΓ. Η τούρτα είναι απαραίτητη πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να πω πως θα μου φαινόταν από την οπτική γωνία του καλεσμένου.

Πάλι θα είχα πρόβλημα με τον αριθμό των παιδιών. Δηλαδή αν ήταν λίγα σχετικά τα παιδάκια δεν θα είχα πρόβλημα, ακόμη και αν δεν με κερνούσαν τίποτα. Αν όμως πάλι ήταν 25 παιδιά + γονείς κτλ και μαζευόμασταν 50 νοματαίοι σε μια παιδική χαρά, θα αισθανόμουν άβολα.

 

ΥΓ. Η τούρτα είναι απαραίτητη πιστεύω.

 

καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις ιδέες σας. Ναι, τα παιδιά θα είναι λίγα, σύνολο 10 κορίτσια. Δεν θα καλούσαμε όλη την τάξη. Έχω κάνει στη μικρή ήδη 2 πάρτυ, ένα στο σπίτι και 1 στα φουσκωτά του Village Ρέντη. Απλά ήθελα κάτι πιο οικονομικό και πιο χαλαρό.

Οπότε η ιδέα του παγωτού μόνο σας ξενίζει? Έλεγα για τούρτα στο σπίτι οικογενειακά.

 

Αν είναι να φέρω καφέδες και τούρτα τότε μπορώ να το κάνω πάλι στα φουσκωτά-υπαίθρια παιχνίδια και εκεί θα πληρώσω τους καφέδες των γονιών(3 ευρώ το μαξιμουμ), τα βραχιολάκια των παιδιών, 2-3 ευρώ κάθε παιδί και φυσικά χυμούς παιδιών και νερά που θα προμηθευτώ απο σούπερ μάρκετ..συνολικά κανά 120 ευρώ χώρια τούρτα και τα τυροπιτάκια-σάντουιτς κτλ...

 

Ήθελα να σας ρωτήσω γιατί δεν κάνω παρέα με όλες τις μαμάδες και δεν θέλω να με ''κακολογήσουν'' οτι έκανα μία ''ξεπέτα'' γενέθλια αλλά και για το σπίτι το σκέφτομαι γιατί έχει πολύ κούραση πριν και μετά, συμμάζεμα, φασαρία περισσότερα φαγητά...τα ξέρετε αυτά ήδη...

ευχαριστώ πολύ... θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σαν ιδέα και χώρος , δεν θα με ξένιζε καθόλου.Είναι πολύ ωραία ιδέα.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι η αναφορά Party Γενεθλίων. Δηλαδή, χωρίς ένα κέρασμα και τούρτα (ούτε νερό δηλαδή ??) δεν το λες και πάρτυ με την έννοια ότι οι άλλοι θα πρέπει να φέρουν και ένα δώρο.Επίσης κάπου πρέπει να κάτσουν.

Ισως, εάν έλεγες στην πρόσκληση σας καλώ σε παιχνίδι..... μπλα μπλα .... τονίζοντας ,ελάτε μόνο με την παρουσία σας( χωρίς δώρο δηλαδή), ίσως να είναι πιο κομψό. Μετά όποιος θέλει φέρνει δώρο κατά συνείδηση.

Εαν υπάρχει μια καφετέρια δίπλα στην παιδική χαρά ίσως είναι πιο καλά να κεράσεις έναν καφέ τους μεγάλους.

Εαν είναι όλοι γνωστοί σου ή μιλάμε για πολύ λίγα παιδιά(στο μυαλό μου έχω εικόνα 25+ παιδιά και 25+ μεγάλους), ίσως να μην υπάρχει θέμα.

Αρα συνοψίζω : ιδέα καλή , παιδιά παγωτό και νερό , προβληματισμός για τους μεγάλους. Κάτι θέλει εκεί

Καλά Γενέθλια.

 

Φυσικά για δώρο ούτε λόγος.. θα ντρεπόμουν άλλωστε.... άλλα όπως ήδη έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ αν είναι να κερνάω καφέδες και να τρεχω μέσα έξω να κάνω το γκαρσόνι..χαχαχαχαα... ας πάω στο Village στα φουσκωτά που θα μαι κ κυρία..αχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την "κακολόγηση" να ξέρεις ότι πάντα υπάρχουν "καλοθελητές" που θα σχολιάσουν το οτιδήποτε κάνεις. Και δεξίωση να κάνεις πάλι κάτι θα βρουν να πουν. Οπότε ξεκίνα με το τι θα ευχαριστήσει το παιδί σου, με το τι αντέχεις οικονομικά κτλ και σε όποιον αρέσει.

Αν το παιδί σου δεν έχει πρόβλημα να σβήσει τούρτα με τους φίλους του, τότε ας μην σβήσει και κερνάς απλώς παγωτά. Πόσο είναι το παιδάκι; 8χρ; Μπορείς να συζητήσεις μαζί του τι θα του άρεσε περισσότερο.

 

Αν τελικά το κάνεις σε παιδική χαρά, μπορείς να βγάλεις πλαστικά ποτήρια και αναψυκτικά-χυμούς, πατατάκια κτλ και παγωτό για γλυκό.

 

(εσύ θα ντρεπόσουν για δώρο, αλλά το παιδάκι μεταξύ μας όλο και κάτι θα περιμένει από τους φίλους του...)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την "κακολόγηση" να ξέρεις ότι πάντα υπάρχουν "καλοθελητές" που θα σχολιάσουν το οτιδήποτε κάνεις. Και δεξίωση να κάνεις πάλι κάτι θα βρουν να πουν. Οπότε ξεκίνα με το τι θα ευχαριστήσει το παιδί σου, με το τι αντέχεις οικονομικά κτλ και σε όποιον αρέσει.

Αν το παιδί σου δεν έχει πρόβλημα να σβήσει τούρτα με τους φίλους του, τότε ας μην σβήσει και κερνάς απλώς παγωτά. Πόσο είναι το παιδάκι; 8χρ; Μπορείς να συζητήσεις μαζί του τι θα του άρεσε περισσότερο.

 

Αν τελικά το κάνεις σε παιδική χαρά, μπορείς να βγάλεις πλαστικά ποτήρια και αναψυκτικά-χυμούς, πατατάκια κτλ και παγωτό για γλυκό.

 

(εσύ θα ντρεπόσουν για δώρο, αλλά το παιδάκι μεταξύ μας όλο και κάτι θα περιμένει από τους φίλους του...)

 

Σε παιδική χαρά με όλα κομπλέ, καφέδες, χυμούς κτλ..χρειάζονται χέρια και δεν θέλω να τρέχω τους δικούς μου για βοήθεια... Οπότε το αφήνω μάλλον σαν ιδέα..

 

Η μικρή μου θέλει οτι ναναι αρκει ναναι με τις φίλες της... σίγουρα θα ήθελε κ τούρτα μαζί τους.. Όσο για τα δώρα... πλέον τα δώρα που κάνουμε εμείς οι μαμάδες είναι ρούχα....σε κάθε γενέθλιο φτιάχνουμε νέα ντουλάπα, καλή λύση για μας αλλά οι μικρές μου τουλάχιστον δεν τρελαίνονται όσο εγώ...

 

Οπότε μάλλον για το Village εκτός κι αν έχετε και καμιά άλλη ιδέα για υπαίθριο πάρτυ, περιοχή Αιγάλεω ή Χαιδάρι μιας που οι φίλοι μας βρίσκονται σε αυτές τις περιοχές..

ΣΑς ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το αρχικό πόστ σου ...θα έλεγα και εγώ ..πάρτυ γενεθλίων χωρίς τούρτα δεν παίζει!!!! Αν και δεν ξέρω σε ποια παιδική χαρά αναφέρεσαι..... πρέπει οι καλεσμένοι να κάθονται σχετικά κοντά, να μπορούν να πιούν κάτι (χωρίς να το χρεωθείς εσύ απαραίτητα) κτλ. Έχω δει αρκετά πάρτυ σε παιδικές χαρές... αλλά θέλει χέρια και οργάνωση. Συμφωνώ με την τελική σου απόφαση ...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σπίτι, για να μην τρέχεις για καφέδες, φτιάχνεις μπουφέ. Το κάνω στα γενέθλια της κόρης μου ή όταν έχω πολύ κόσμο και ξενοιάζω. Περιλαμβάνει: φακελάκια για cappuccino, espresso, nescafe (κλασσικό και decaf), ζάχαρη σε μερίδες, canderel, γαλατάκια, τσάι (πράσινο και κανονικό), τσάι κρύο και χυμούς. Βγάζω και κουλουράκια και κέικ και τελειώνει η υπόθεση. Αν θες, για να αποφύγεις το κανονικό φαγητό, μπορείς να εμπλουτίσεις τον μπουφέ του καφέ. Βγάλε 2 πίτες, ντόνατς από νανού, μπορείς να φτιάξεις και κρέπες αν έχεις χρόνο ή μπόμπες ή πίτσα (κάν'την απλή, μη βάλεις σουτζούκι ας πούμε). Και από γλυκά βάλε 2 κέικ αντί για ένα, μεγαλύτερη ποικιλία από κουλουράκια και φυσικά την τούρτα. Θα φάνε του σκασμού, θα σου κοστίσει λίγο (ανάλογα με το τι θα ετοιμάσεις) και δεν θα τρέχεις να σερβίρεις, θα είναι self service το μαγαζί. Πάρε τα πάντα μιας χρήσεως (και ότι είναι για καφέ των μεγάλων) για να κάνεις ένα μάζεμα στο τέλος και να πάνε όλα στα σκουπίδια. Εγώ έπλυνα μόνο τις πιατέλες με τα φαγητά, τίποτα άλλο. Οκ, θα έχεις ένα σκούπισμα/σφουγγάρισμα έξτρα... Κάνε τους υπολογισμούς σου και βλέπεις. :wink:

 

Να την χαίρεστε τη μικρή σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με ξένιζε η ιδέα καθόλου! Κι εμείς σε παιδικη χαρά κάναμε το τελευταιο της πάρτυ και ήταν το καλύτερο μέχρι τώρα.

Στην περιοχή μας γίνονται πολλά πάρτυ σε παιδικές χαρές, όταν η εποχή το επιτρέπει.

 

Στην παιδική χαρά που το κάναμε εμείς δεν μαζευέται κόσμος και έτυχε να γινεται κι αλλο πάρτυ την ίδια μέρα και ώρα.

 

Στόλισμα ιδιαίτερο δεν κάναμε. Βάλαμε μόνο μία γιρλάντα, αλλά ειχαν στολίσει εκείνοι που έκαναν το άλλο πάρτυ! Πήραμε πίτσες και καφέδες από κοντινά καταστήματα και ένα τραπεζάκι για να κόψουμε την τούρτα.

Ειχαμε και κλόουν που μάζεψε τα παιδιά (και από το άλλο πάρτυ) και τα απασχόλησε πολύ όμορφα για αρκετή ωρα.

 

Ωραία ιδέα τα παγωτά! Οσο για τούρτα εάν συμφωνεί το παιδί, μπορείς να την παραλείψεις.

Να τη χαίρεσαι την κόρη!

*Σήμερα γύρισε από η βόλτα που ειχε πάει με το μπαμπά της με ένα κομμάτι τούρτα! Πέσανε πάνω σε πάρτυ στην παιδική και πήγε και ζήτησε κέρασμα! Δεν ξέρω στα Δ.Π. τι γίνεται με τα υπαίθρια πάρτυ, αλλά εδω στα Β.Π. ειναι πολύ συνηθισμένο. Δηλ. δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα, εάν ειναι σωστό ή οχι να καλέσει κάποιος κόσμο στην παιδική χαρά για να γιορτάσει γενέθλια.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έχουν καλέσει πάρα πολλές φορές σε παιδικό πάρτυ & στον φλοίσβο, που έχει & πάρκο μπροστά & στο άλσος της Ν.Σμύρνης & περνάνε τα παιδιά τέλεια, την μια φορά παρήγγειλαν πίτσες, την άλλη κάναμε πικ νικ & εμείς το ευχαριστηθήκαμε!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή ιδέα. Για το δώρο, δεν καταλαβαίνω γιατι να μη φέρουν. Δηλαδή οταν πάμε σε πάρτυ παίρνουμε δώρο για να ξεπληρώσουμε στους γονείς τα έξοδα του πάρτυ; Οχι για να χαρεί η φίλη μας;

Link to comment
Share on other sites

Είδα προχθές και δεύτερο πάρτυ σε παιδική χαρά... (εκεί που δεν το είχα ξαναδεί τώρα βλέπω κάθε βδομάδα...)

Δυστυχώς ενισχύθηκε η πρώτη εντύπωση... δεν μου αρέσει, ειδικά αν πρόκειται για πολλά παιδιά +πολλούς γονείς...

Στο συγκεκριμένο δεν ξέρω αν πέρναγαν καλά και οι καλεσμένοι... τους είχε πάρει ο ήλιος σε κάποια στιγμή εκεί που κάθονταν και έκανε φοβερή ζέστη... τα παιδιά ήταν όλα με νεροπίστολα και είχε γίνει βάλτος η περιοχή + ότι σου έρχονταν και αδέσποτες... Τα παιδιά είχαν επίσης απλώσει τα βρεγμένα ρούχα παντού στην παιδική χαρά. Προφανώς είχαν προνοήσει να φέρουν αλλαξιές... Οπότε η μισή παιδική χαρά είχε καταληφθεί από τραπέζια και πλαστικές καρέκλες, αλλά χρησιμοποιούσαν και τα παγκάκια για να βάζουν τα ταπεράκια τους. + το θέαμα με τα απλωμένα ρούχα, μου θύμιζε τσαντίρι...

Αν θέλει κάποιος να κάνει πικ νικ ας πάει σε ένα μεγάλο πάρκο να το κάνει, σε κάποιο δασάκι κτλ... το να φέρει 50 άτομα σε μια παιδική χαρά δεν μου αρέσει.

Το συζητάω μόνο αν πρόκειται για περιορισμένο αριθμό... πως θα βρισκόταν μια παρέα με τα παιδιά τους και θα έβγαινε έξω;... κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδα προχθές και δεύτερο πάρτυ σε παιδική χαρά... (εκεί που δεν το είχα ξαναδεί τώρα βλέπω κάθε βδομάδα...)

Δυστυχώς ενισχύθηκε η πρώτη εντύπωση... δεν μου αρέσει, ειδικά αν πρόκειται για πολλά παιδιά +πολλούς γονείς...

Στο συγκεκριμένο δεν ξέρω αν πέρναγαν καλά και οι καλεσμένοι... τους είχε πάρει ο ήλιος σε κάποια στιγμή εκεί που κάθονταν και έκανε φοβερή ζέστη... τα παιδιά ήταν όλα με νεροπίστολα και είχε γίνει βάλτος η περιοχή + ότι σου έρχονταν και αδέσποτες... Τα παιδιά είχαν επίσης απλώσει τα βρεγμένα ρούχα παντού στην παιδική χαρά. Προφανώς είχαν προνοήσει να φέρουν αλλαξιές... Οπότε η μισή παιδική χαρά είχε καταληφθεί από τραπέζια και πλαστικές καρέκλες, αλλά χρησιμοποιούσαν και τα παγκάκια για να βάζουν τα ταπεράκια τους. + το θέαμα με τα απλωμένα ρούχα, μου θύμιζε τσαντίρι...

Αν θέλει κάποιος να κάνει πικ νικ ας πάει σε ένα μεγάλο πάρκο να το κάνει, σε κάποιο δασάκι κτλ... το να φέρει 50 άτομα σε μια παιδική χαρά δεν μου αρέσει.

Το συζητάω μόνο αν πρόκειται για περιορισμένο αριθμό... πως θα βρισκόταν μια παρέα με τα παιδιά τους και θα έβγαινε έξω;... κάτι τέτοιο.

 

 

δεν θα μου αρεσε σαν ιδεα ενα παρτυ γενεθλιων σε παιδικη χαρα ειναι η αληθεια...για ολους τους λογους που εχει αναπτυξει η ekavi...

και επιπροσθετως,οι παιδικες χαρες ειναι δημοσιοι χωροι, απο που και ως που θα παω εγω να "τις στολισω" οπως καπου διαβασα παραπανω και να τις "καταλαβω" για να κανω το παρτυ του παιδιου μου??δεν διαφωνω οτι μπορει να περνανε καλα τα παιδια, αλλα ειναι ενας χωρος που δεν μου ανηκει και δεν θα μπορουσα να συμπεριφερθω σαν να ειναι ο κηπος μου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Οταν εψαχνα για το δικο μας παρτυ, ειχα σκεφτει και εγω την παιδικη χαρα διπλα στο σπιτι μου, αλλα το απερριψα γιατι φαντάστηκα οτι χρειάζεται καποια άδει απο τον δημο, η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το magdoulini... μου φαίνεται τραγικό κ ξεπέτα... όταν ήμουν μικρή, ούτε μεγάλο σπίτι είχαμε ούτε πολλά χρήματα, αλλά πάντα η μαμά μου έκανε μια τούρτα και έψηνε τυροπιτάκια κ τοστ τουλάχιστο και μια πορτοκαλάδα την πρόσφερε... καλούσαμε όσους μπορούσαμε, δεν χρειαζόταν όλο το σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...