Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημιουργια παιδοτοπου-προτασεις


Recommended Posts

Καλημερα μανουλες! Ειμαι καινουργια στη παρεα αν και σας εχω διαβασει πολλες φορες. Θελω να μοιραστω μαζι σας την ιδεα μου και να μου πειτε τις προσωπικες σας αποψεις. Σκεφτομαι να ανοιξω εναν παιδοτοπο σε ενα νησι που μενω γιατι εχει μονο εναν. Ο ηδη υπαρχων δεν εχει πολλα μεσα και γενικα στους τοιχους του καφε του εχει απλα κατι αυτοκολλητα και πολλες κερδομηχανες. Στα παρτυ δεν φτιαχνει τα φαγητα αλλα τα φερνουν οι μαμαδες και η κοπελα που προσεχει τα παιδια κοιταει τα αστρα και οχι τα παιδακια! Σκεφτηκα λοιπον εναν παιδοτοπο θεματικο να μην ειναι ασχετα μεταξυ τους που θα διαχωριζει πραγματικα τα μωρακια και τα μικρα παιδια απο τα μεγαλυτερα και οχι να γινεται ενας χαμος , ενα μερος με Lego .Επισης ο αντρας μου ειναι chef και ετσι σκεφτηκα να προτινω να φτιαχνουμε εμεις τα φαγητα ολα και οχι να παιρνουμε ετοιμα απο το σουπερ μαρκετ και απλα να τα ψηνουμε. Δηλ να ανοιγουμε ζυμη για πιτσα, τυροπιτακια, κοτομπουκες χειροποιητες. Επισης μαζι με το χυμο του παιδιου να βγαζεις και κατι φαγωσιμο πχ κεικ? κουλουρακια? κατι παντως . Να υπαρχουν καποιες δραστηριοτητες απο το να χοροπηδανε μονο και φυσικα κοπελες που να τα προσεχουν να τα μαθαινουν και να ασχολουνται περισσοτερο. Πως σας φαινεται? εχετε να μου προτινετε κατι αλλο να προσθεσω? καποια δραστηριοτητα? εσεις τι θα θελατε απο εναν παιδοτοπο?

ευχαριστς παρα πολυ!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα...καλή η πρότασή σου απ΄τη στιγμή που δεν υπάρχει "ικανοποιητικός" παιδότοπος στο νησί σας και μάλιστα θα αποσχολείστε και οι δυο..

Δεν ξέρω αν έχεις παιδάκια, σκέψου όμως πως μια τέτοια δουλειά, απαιτεί την παρουσία σας εκεί πολλές ώρες τα απογεύματα και μεγάλη προετοιμασία το πρωί (πχ καθημερινή καθαριότητα χώρου καθώς μιλάμε για χώρο που θα φιλοξενεί μωρά-παιδιά, προετοιμασία φαγητών για πάρτυ, κεικ κτλ) επίσης δεν υπάρχουν γιορτές και αργίες...

Τέλος, σκέψου καλά ότι αν θέλεις να επισκέπτονται τον χώρο και παιδιά κάτω από 3, ίσως κάποια παιχνίδια lego να είναι μικρά και επικίνδυνα...

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που προτείνεις είναι πολύ ωραία. Ποιο θα είναι το κόστος για το γονιό; Γιατί αν το κόστος είναι μεγάλο, μπορεί να φτιάξεις έναν σούπερ παιδότοπο και στο τέλος να μην έχεις πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα! Ωραια ειναι η ιδέα! Και αλλοι παιδότοποι να υπήρχαν το θεμα ειναι να κανεις τη διαφορα! Όσον αφορά το κάπνισμα , πρεπει να υπαρχει ενας χώρος! Εμενα πχ ο αντρας μου δε καπνίζει σπιτι γιατι φωνάζω αλλα οταν βγαίνουμε θελει να καπνίσει! Και εγω θελω για να καλύπτει την ανάγκη του. Τωρα για μενα το πιο σημαντικό ειναι να φαίνεται καθαρός! Και να γεμίζει το μάτι σου απο παιχνίδια. Δεν μου αρέσουν οι παιδότοποι που εχουν μια κατασκευη! Και ειναι ωραιο να απευθύνεται και σε πιο μικρές ηλικίες! Περα απο παρτυ δεν εχω παει σε παιδότοπο με το μικρο! Κυρίως γιατι θα τον ποδοπατησουν τα μεγαλύτερα! Αλλα ολο σκεφτομαι! Γιατι να μην υπαρχουν κλειστές κουνιες για να πηγαίνουμε οταν βρεχει!μηπως να χεις παιχνίδια για μικρα, να τα βάζουν οι γονείς ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως σε παιδότοπο που επιτρέπεται το κάπνισμα δεν θα πήγαινα. Έτσι είναι ο παιδότοπος που είναι κοντά στο σπίτι μας (στη μία άκρη του έχει ημι-υπαίθριο χώρο όπου επιτρέπεται το κάπνισμα). Πήγαμε μια φορά πριν από 1,5 χρόνο... και αυτό ήταν. Ούτε πρόκειται να ξαναπάμε.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια διαφορετική μεριά για τα μικρά < 2 χρόνων, όπου έχεις σαν πισίνα με μπάλες για τα μωρά, καθρέφτες, φουσκωτό πυργο, ειδικές λάμπες λάβας και μικρές κούνιες, και τσουλήθρες για τα πολύ μικρά

Για το κάπνισμα εγω νόμιζα ότι απαγορευόταν απο όλους τους κλειστούς χώρους στην Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

Για το κάπνισμα εγω νόμιζα ότι απαγορευόταν απο όλους τους κλειστούς χώρους στην Ελλάδα..

Απαγορεύεται, πώς δεν απαγορεύεται... Στα νοσοκομεία, στα σχολεία (όχι σε όλα), στις δημόσιες υπηρεσίες (συνήθως), στα θέατρα, στα πολυκαταστήματα και στα εμπορικά. Στους υπόλοιπους χώρους, είσαι τυχερός αν έχουν χωριστό χώρο μη καπνιστών, συνήθως κάπου πίσω κοντά στις τουαλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Τελευταία φορά που πήγα καφετέρια Ελλάδα κάπνιζαν όλοι και οταν τους ρώτησα τι τρέχει μου είπαν ότι κάνουν τσίλιες για τους επιθεωρητές.. Υποθέτω δεν εχει αλλάξει

 

Τώρα να καπνίζουν σε παιδοτοπο(και έξω στην ύπαιθρο να ειναι ) εμένα μου φαινεται κάπως λιγάκι (σορυ Stella!).. Μωρε δεν ειναι οι παιδότοπος για την διασκέδαση των γονιών για τα παιδάκια ειναι.. Κρίμα να καπνίζει ο άλλος..

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδοτοπος που επιτρεπει το καπνισμα, χανει πελατεια κατα την γνωμη μου....Εμεις που δεν καπνιζουμε, δεν θα μου αρεσε να πηγαινω σε χωρο οπου θα επιτρεπεται το τσιγαρο.

 

Απο την αλλη δεν μου αρεσουν οι παιδοτοποι που ειναι φουλ στις οθονες με παιδικα και ταμπλετ για να απασχολουνται τα παιδια.....Ο παιδοτοπος πρεπει να παρεχει παιχνιδι, δραστηριοτητες δημιουργικες και οχι κολλημα στα παιδικα και στα παιχνιδια ον λαιν.....

 

Και φυσικα το κοστος παιζει μεγαλο ρολο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το κάπνισμα... Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός.

Στο metro mall, Σάββατο απόγευμα, στο όροφο με τις καφετέριες καπνίζουν πάντου!

Στον ίδιο όροφο είναι και οι χώροι που παίζουν τα παιδιά...

Τραγικό είναι.

 

Εμείς δεν πηγαίνουμε σε παιδότοπους (είναι πολύ μικρή ακόμη), αλλά σήμερα που μιλούσαν με την κουμπάρα μου, μου είπε πως δεν θα ξαναπατήσει σε ένα παιδότοπο που πήγε χθες σε πάρτυ, γιατί ήταν βρώμικος.

Φαντάζομαι αυτό είναι σημείο κλειδί για πολλούς γονείς (αν όχι για όλους)

Link to comment
Share on other sites

Ναι προς θεού ! Δεν εννοούσα μεσα! Ουτε να εχει χώρο! Αυτο ειναι τραγικο για παιδότοπο! Αλλα σε ενα παιδότοπο που μας είχαν καλέσει ειχε ενα μπαλκόνι και απλα ενα μεγαλο κάδο να το περιγράψω ετσι! Δε καθοσουν εκει, δεν ειχε καν τραπέζια! Απλα ανοίγες τη πόρτα και έβγαινες για λιγο, ορθιος! Νταξει εμενα που δε με νοιάζει θα προτιμούσα να μη καπνίζουν γενικα αλλα πιστεύω θα χάσει πελατεία αν δεν εχει χώρο! Εκτος κτηρίου βεβαια !

Link to comment
Share on other sites

Στο metro mall, Σάββατο απόγευμα, στο όροφο με τις καφετέριες καπνίζουν πάντου!

Στον ίδιο όροφο είναι και οι χώροι που παίζουν τα παιδιά...

Τραγικό είναι.

Τραγικό δεν λες τίποτα. Εμείς στον παιδότοπο του Metro Mall πάμε μόνο καθημερινές πρωί που δεν έχει κόσμο. Είναι απαράδεκτη η κατάσταση να επιτρέπεται το κάπνισμα ακριβώς δίπλα στο χώρο που παίζουν τα παιδάκια.

 

Αλλα σε ενα παιδότοπο που μας είχαν καλέσει ειχε ενα μπαλκόνι και απλα ενα μεγαλο κάδο να το περιγράψω ετσι! Δε καθοσουν εκει, δεν ειχε καν τραπέζια! Απλα ανοίγες τη πόρτα και έβγαινες για λιγο, ορθιος!

Μια χαρά λύση μου φαίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...