Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδημία ιλαράς στην κεντρική ευρώπη


argini

Recommended Posts

ανεμοβλογια τι μου θυμισατε,γυμνασιο ημουν.δεν υπηρχε σημειο στο σωμα μου που να μην εχω σπυρια στο στομα μεσα στο κεφαλι.υπεφερα τοσο πολυ.παντως πριν 36 χρονια δεν πρεπει να υπηρχε εμβολιο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια συμμαθήτριά μου είχε βγάλει σπυριά και κάτω από το βλέφαρο του ματιού και την τρέχανε, κόντεψε να τυφλωθεί. Τουλάχιστον τότε οι γιατροί ξέρανε πώς να το αντιμετωπίσουνε, τώρα αν τους τύχει, θα ξέρουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπηρχε, και την ειχα περασει κι εγω αλλα ελαφρια.

 

Μην κοιτατε ομως μονο ποσο ελαφρια μπορει να την περασει καποιος. Γιατι μπορει τοτε να ημουν τυχερη, ομως προπερισυ, επαθα ερπη ζωστηρα. Επιπλοκη του ιου, γιατι αφου κολλησεις, μενει στον οργανισμο σου για παντα. Ξερετε ΠΟΣΟ χαλια πραγμα ειναι αυτο? Και τι κινδυνο διατρεχω τωρα σε ολη την υπολοιπη ζωη μου, μην επανελθει η παθω νευραλγια τριδυμου?

 

Εμβολιαζετε τα παιδια σας. Δεν ειμαστε γιατροι και δεν ξερουμε τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ατυχία...την πέρασαν ελαφριά τουλάχιστον;

 

Ο μεγαλος πολυ ελαφρια. Ειχε κανει επεμβαση στα κρεατακια και εμφανιστηκε την επομενη μερα!

Ο μικρος ειχε πιο πολλα σπυρακια και ελαφρυ πυρετο αλλα ευτυχως δεν του εμεινε σημαδι. Το εντυπωσιακο ειναι οτι την περασαν και οι δυο στην ιδια ηλικια και την ιδια εποχη (Ιουλιο με 2 χρονια διαφορα). Εδω θα εκαναν επαναληπτικη δοση στα 6 αλλα εφοσον την περασαν δεν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Από ποιες ασθένειες δεν κινδυνεύουν τα μωρά κάτω των 6 μηνών; Εγώ 2 μηνών πάντως κοντεψα να πεθάνω από κοκκύτη κι ας με θήλαζε η μητέρα μου. Άσε που πολλές μητέρες δε θηλάζουν.

 

Συγκεκριμενα ο κοκκυτης είναι επικίνδυνος σε βρέφη εως 6 μηνων....γι αυτό κιολας η ουσια τουκοκκυτη είναι στα πρωτα εμβολια που κανουν τα μωράκια.Αυτο τουλάχιστον μου ειχε πει ο παιδίατρος όταν τον ρωτησα αν μπορούμε να καθυστερήσουμε τον εμβολιασμου του δευτερου γιου μου μιας και στον πρωτο η ουσια του κοκκινη ενδεχομένως μας δημιουργησε ένα θεματακι υγειας.Μου ειπε να είναι να κανουμε τον κοκκυτη μετα το εξαμηνο τοτε μη το κανεις και καθολου...το πρωτο εξαμηνο είναι ο κοκκυτης επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανεμοβλογιά πέρασα στην δευτέρα δημοτικού και έχασα την ημερήσια εκδρομή του σχολείου. Ακόμα το θυμάμαι και συγχίζομαι, πολύ κλάμα, άστα να πάνε. Πάντως στ' αλήθεια δεν πρέπει να υπήρχε εμβόλιο, θυμάμαι την τάξη στο σχολείο σχεδόν άδεια, όλοι κολλούσαμε ο ένας από τον άλλον.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ΠΟΥ, 22.149 κρούσματα ιλαράς έχουν καταγραφεί από τις αρχές του 2014 σε 7 χώρες της περιοχής, κυρίως στο Κιργιστάν, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, τη Ρωσία και τη Γεωργία όπως επίσης την Ιταλία, το Καζακστάν και τη Γερμανία, όπου ένα βρέφος ηλικίας 18 μηνών απεβίωσε την 18η Φεβρουαρίου.

Η Ιταλία έχει καταγράψει 1.674 κρούσματα ιλαράς από τις αρχές του 2014, η Γερμανία 583, το Κιργιστάν 7.477 και η Ρωσία περισσότερα από 3.240.

Link to comment
Share on other sites

"Το 2013, η ιλαρά σκότωσε περισσότερα παιδιά από τα αυτοκινητιστικά δυστυχήματα ή το AIDS"

http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2015/02/25/in-2013-measles-killed-more-kids-than-car-accidents-or-aids/

Link to comment
Share on other sites

"Το 2013, η ιλαρά σκότωσε περισσότερα παιδιά από τα αυτοκινητιστικά δυστυχήματα ή το AIDS"

Αυτό είναι πραγματικά τρομακτικό :shock:

 

Δεν υπηρχε παλια? Μηπως εκανα λαθος και ηταν η ερυθρα? γιατι και αυτη την περασα για αυτο το λογο. Εχασα το προγραμματισμενο ραντευου..

Αν είσαι πάνω από 40 αποκλείεται να είχες κάνει (ή να υπήρχε πρόβλεψη να κάνεις) το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς. Νομίζω ότι είναι από τα καινούρια εμβόλια, της τελευταίας 20ετίας.

 

Αν έχω καταλάβει καλά (οι γιατρίνες ας με διορθώσουν) το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς (και όλα τα εμβόλια δηλαδή) δεν πιάνουν όλους τους εμβολιασμένους. Δηλαδή δεν δημιουργούν ανοσία 100%. Τα εμβόλια δεν τα κάνουμε (μόνο) για να μην κολλήσουμε αλλά κυρίως για να εξαληφθούν οι ασθένειες και να μην κολλάει κανείς, ούτε αυτοί που εμβολιάστηκαν αλλά δεν τους έπιασε το εμβόλιο, ούτε αυτοί που δεν εμβολιάστηκαν για κάποιο λόγο. Γι' αυτό είναι σημαντικό να εμβολιάζονται όλοι όσοι μπορούν να εμβολιαστούν, για να προφυλασσόμαστε όλοι. Αν από ένα πληθυσμό εμβολιαστούν οι μισοί, και το εμβόλιο πιάσει το 80% αυτών που εμβολιάστηκαν, τότε σε κάθε 100 άτομα υπάρχουν 60 άτομα που δεν έχουν ανοσία και μπορούν και να νοσήσουν και να μεταδόσουν την ασθένεια σε ευπαθείς ομάδες (π.χ. νεογέννητα, ηλικιωμένους κλπ). Εξ ου και οι μοντέρνες επιδημίες ιλαράς...

Link to comment
Share on other sites

Oντως το εμβόλιο της ανεμοβλογιας είναι σχετικα πρόσφατο...δηλ οι σημερινες 20-30αρες αποκλειεται να το πρόλαβαν...

Η σκέψη σου για τον εμβολιασμό είναι σωστη...υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα κανουν ικανοποιητικό τίτλο αντισωμάτων για διάφορους λόγους...πχ για το εμβολιο της μηνιγγίτιδας C φανηκε σε καποιες μελέτες ότι αν συνδυαστεί την ίδια μερα με άλλο εμβολιο μπορει να εχει μειωμενη ανοσιακη απαντηση το παιδι... επίσης ξέρω συναδελφο μου που δεν έκανε αντισώματα μετα από εμβολιασμο για ηπατιτιδα β...καθόλου...ωστόσο όσοι περισσότεροι εμβολιαστουν τόσο μεγαλύτερη είναι ασπίδα για τους "ατυχους" που δεν αναπτύσουν ικανοποιητικά αντισώματα...ο εμβολιασμός είναι θέμα "κοινωνικης υγείας"..."κοινωνικής ιατρικής"....εχει να κανει και με χρηματοοικονομικα μεγεθη...κερδιζουν τα κ΄ρατη από σους εμβολιασμούς...διοτι ένα παιδι που θα νοσησει από εγκεφαλιτιδα λόγω ιλαρας θα "κοστησει" στο συστημα υγείας πολυυυυυυυυυυυυ περισσότερο απ΄οτι τα εμβολια που αθ χρειαστεί να γινουν για να μην κολλησει ένα παιδακι ιλαρα...αλλά αυτά όσοι σκέφτονται τις συνομωσίες δεν τα αναλογίζονται...το κακο βεβαια είναι ότι μετα την πληρώνουμε την νυφη όλοι μαζι!!!:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστά! Είναι ασφαλέστερο να είσαι ανεμβολιαστος σε μία κοινότητα με υψηλό ποσοστό εμβολιασμένων, παρά το αντίστροφο.

 

Αργινί (αλήθεια, που μπαίνει ο τόνος; ) δεν είχα υπ'όψιν μου αυτό για το εμβόλιο του μην C. Δεν υπάρχει επίσημη οδηγία για αποφυγή συγχορήγησης. Ίσα-ίσα που, με το παλιό πρόγραμμα εμβολιασμών, υποτίθεται ότι έπρεπε να γίνει σε ηλικία 2 μηνών, μαζί με prevenar και infanrix ή pentavac

Link to comment
Share on other sites

Evaluation of 13-valent pneumococcal conjugate vaccine and concomitant meningococcal group C conjugate vaccine in healthy infants and toddlers in Spain

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24004465

 

Aυτη είναι μια σχετικη μελέτη. Η παιδίατρος μου το εμβολιο της μηνιγγίτιδας προτεινε να το κανουμε μονο του τον 3ο μηνα , 5ο κτλ και όχι τον 2ο. 4ο κτλ και οντως ετσι καναμε. Υπάρχουν βεβαια και μελέτες που δεν το συμμερίζονται. Αλλά αυτή ήταν η άποψη της παιδιατρου και την σεβαστηκα. Προφανως οι μελέτες δεν επαρκουν για την έκδοση επίσημης οδηγίας.

 

Αργίνη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Αν κατάλαβα καλά, η συγκεκριμένη μελέτη δε συγκρίνει τη συγχορήγηση του MenC με τη μεμονωμένη χορήγησή του, αλλά τη συγχορήγηση με Prevenar 13 vs συγχορήγηση με "απλό" Prevenar.

 

Η μοναδική περίπτωση συγχορήγησης που ίσως μειώνει την αντισωματική απάντηση και έλαβε μεγάλη δημοσιότητα ήταν του εμβολίου της ηπατίτιδας Β, όταν εκείνο χορηγείται στα πλαίσια του Infanrix hexa. Για το λόγο αυτό, πολλοί παιδίατροι επιλέγουν να κάνουν τη τρίτη δόση της ηπ.Β, ως μεμονωμένο εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Αν κατάλαβα καλά' date=' η συγκεκριμένη μελέτη δε συγκρίνει τη συγχορήγηση του MenC με τη μεμονωμένη χορήγησή του, αλλά τη συγχορήγηση με Prevenar 13 vs συγχορήγηση με "απλό" Prevenar.

 

Η μοναδική περίπτωση συγχορήγησης που ίσως μειώνει την αντισωματική απάντηση και έλαβε μεγάλη δημοσιότητα ήταν του εμβολίου της ηπατίτιδας Β, όταν εκείνο χορηγείται στα πλαίσια του Infanrix hexa. Για το λόγο αυτό, πολλοί παιδίατροι επιλέγουν να κάνουν τη τρίτη δόση της ηπ.Β, ως μεμονωμένο εμβόλιο.[/quote']

 

Εχεις δικιο αλλα είναι μια ενδειξη για το ότι μπορεί να επηρεάζεται η ανοσιακη απάντηση. Δεν έψαξα εκτενως την βιβλιογραφια διοτι υποθετω ότι η παιδίατρος θα το ειχε κανει για να επιμενει να τα συγχορηγησουμε.

Είναι πάντως ενδιαφερον να συναντα κανεις αρθρα του 2006 οπου τονιζεται η αναγκη να βρεθει εμβολιο για τον οροτυπο Β..Και τωρα να που το εχουμε στα χερια μας!!:P

Link to comment
Share on other sites

τα στατιστικά που δείχνουν οτι η ιλαρά σκοτώνει περισσότερα παιδιά από το AIDS είναι σε παγκόσμια κλίμακα άραγε; δεν αναφέρει χώρες; πχ αν ειναι στον τρίτο κόσμο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι ειμαι εγχειρισμένη και έχω τζαζέψει από τα φάρμακα που γλίτωνα τόσα χρόνια κάνοντας ομοιοπαθητική :lol::lol::lol::lol:

 

Καλή ανάρρωση φιλενάδα και καλα αποτελέσματα!!

Μην πας και κανεις κανά downward dog!! Κάτσε να ξεκουραστείς:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://www.spiegel.de/schulspiegel/masern-schueler-ohne-impfschutz-vom-unterricht-ausgeschlossen-a-1023389.html

 

Δυο έφηβοι που φοιτουσαν στην τελευταία τάξη του γερμανικου λυκείου δεν ήταν εμβολιασμένοι και οι συμμαθητες τους διαμαρτυρήθηκαν καθως πλησιάζει η ώρα των εξετάσεων αποφοίτησης και οι ανεμβολιάστοι μαθητές θα μπορουσαν να μεταφερουν την επιδημία στο σχολείο. Το δικαστηριο τους απαγορευσε να συμμετεχουν στα μαθηματα. Κατά την γνώμη μου καλά έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Άλλος ο τρόπος σκέψης των Γερμανών τελικά :P Αν κατάλαβα καλά οι μαθητές αυτοί είναι στο Βερολίνο, που βρίσκεται στην καρδιά της έξαρσης των κρουσμάτων ιλαράς.

 

Σήμερα το πρωί έβαλα ένα λινκ σε άλλο θέμα από ιταλικό άρθρο για ένα τετράχρονο κοριτσάκι (ανεμβολίαστο) που πέθανε από επιπλοκές ιλαράς. Το βάζω κι εδώ να υπάρχει.

 

http://www.tgcom24.mediaset.it/cronaca/lazio/bimba-muore-per-morbillo-a-roma-oms-e-ancora-una-patologia-letale_2100103-201502a.shtml

 

Πολύ κρίμα να θρηνούμε θύματα από παιδικές ασθένειες στις μέρες μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...