Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Κορίτσια,σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας! To billingual με 1η γλώσσα τα ελληνικά το πουλάνε στη Νέα Γενιά Ζηρίδη από το δημοτικό και έχω μάθει από τρίτους ότι όντως το κάνουν. Ανεξαρτήτως αυτού, εμένα μ'ενδιαφέρει ένα ελληνοαγγλικό σχολείο και όχι αγγλόφωνο, το οποίο να κάνει σοβαρή δουλειά και ως προς τη γενική εκπαίδευση των παιδιών αλλά και ως προς την αγγλική γλώσσα . Προετοιμαζόμασταν για Νέα Γενιά Ζηρίδη αλλά επιφυλασσόμαστε λόγω της φήμης με τα χρέη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

τα χρέη ειναι πραγματικότητα και όχι φήμη. επιφυλλάσσομαι και για το εκπαιδευτικό κομμάτι πάντως.στη θέση σου θα κοίταζα Κωστέα και Ελληνογερμανική. επισης αν σε ενδιαφέρουν τα αγγγλικα βρες αγγλίδα native speaker καθηγήτρια και κάντε αρκετές ώρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ magefi. Έχω κι εγώ ακούσει για τα εκπ Πλάτωνα αλλά τα ποσοστά επιτυχίας στις Πανελλήνιες και οι σχολές των επιτυχόντων δεν με ικανοποιούν και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, πάμε και εμείς α' δημοτικού του χρόνου και είμαστε στο ψάξιμο. Ενδιαφέρομαι για πληρφορίες σχετικά με τα εκπαιδευτήρια Πλάτωνα, και ειδικά για το δίγλωσσο πρόγραμμα. Δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού αλλά πρόκειται να το κάνω μέσα στο Μάρτιο. Αν κάποια μαμά έχει παιδάκι που πηγαίνει ήδη εκεί, ας μας δώσει τα φώτα της! :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΝΤΑ. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ? ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ? ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα libertaki, έκανα ένα ραντεβού μαζί τους και μου φάνηκε ένα κλασικό ελληνικό σχολείο. Είναι σχολείο εκπαιδευτικών. Ο πατέρας και η μητέρα Κάντα ήταν εκπαιδευτικοί και τώρα ανέλαβαν τα παιδιά που είναι επίσης εκπαιδευτικοί. Δεν θα το έλεγα χαλαρό, περισσότερο προς το αυστηρό μου φάνηκε ιδιαίτερα κατά το Γυμνάσιο Λύκειο που ετοιμάζουν τους μαθητές για της πανελλήνιες. Είναι σχετικά οικονομικό ιδιαίτερα αν είσαι στην περιοχή και δε χρησιμοποιήσεις σχολικό.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗΜΑΡΑ Κ ΧΑΤΖΗΒΕΗ

κοριτσια καλησπερα σας!! επαναφερω το θεμα μιας κ ψαχνομαστε για τον μικρο που θα παει νηπιο.

εχω παρει μερικες πληροφοριες απο 1 μανουλα που ειναι ευχαριστημενη αλλα ευπροσδεκτες κ αλλες γνωμες για το Γιαννημαρα!

αν εχετε αποψη κ για το Χατζηβεη στην Ν Φιλαδελφεια κ αυτο μου αρεσε αν κ λιγο πιο ακριβο....

 

επισης θα ηθελα να με διαφωτισετε στο ποιες ερωτησεις θα πρεπει να κανω στα ραντεβου που θα κλεισω. τι ρωτανε βρε κοριτσια??

σκεφτομαι τα εξης

 

-τι προσφερει το βασικο προγραμμα κ τιμη

 

-τι εξτρα εχει κ τιμες σε αυτα

 

-ωρες δρομολογιου κ ποση ωρα μενει το παιδι στο σχολικο

(με ενδιαφερει να μην γινεται κουνουπιδι μεχρι να φτασει)

 

-την φιλοσοφια τους

(με ενδιαφερει να μην γινονται κλικες να υπαρχει φιλικο ομαδικο κλιμα, να ειναι υπαρχει σωστη δοση χαλαροτητας κ αυστηροτητας,να μπορει το παιδι να αγαπησει το σχολειο κ να κατανοησει την υπαρξη της μαθησης, να το κανει χωρις πιεση!)

 

-το εκπαιδευτικο προγραμμα

(θελω να μην τα φορτωνουν πολυ στο σπιτι να γινεται η περισοτερη δουλεια εκει ωστε να υπαρχει ελευθερος χρονος κ να μην χρειαζεται εξτρα φροντιστηριο για αγγλικα π.χ

 

ξεχναω κατι σημαντικο?????? για πειτε!

 

ιδανικα για εμας να πηγαινει με ορεξη ,να μην κουραζεται απο την διαδρομη,

να ΘΕΛΕΙ να μαθαινει χωρις πιεση αλλα με αγαπη προς την μαθηση(πιστευω οτι αυτο εξαρταται 30% απ το παιδι κ 70% απ τον εκπαιδευτικο) να ειναι προσγειωμενο κ οχι ψωνακι....να εχει την δυνατοτητα να αναπτυξει δεξιοτητες κ τυχον ταλεντα κ φυσικα να το αντεχει η τσεπη μας.

θαυματα ζηταω εεε???? ας βρω καποια στοιχεια απο αυτα κ βλεπουμε.

 

αχ εμπειρες μανουλες παρακαλω βοηθεια!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

magefi σε ευχαριστω για την απάντηση σου. Μήπως θυμάσαι το κόστος με σχολικό ή χωρίς? Επίσης μήπως σου είχαν πει τι ακριβώς κάνουν με την ξένη γλώσσα?

Link to comment
Share on other sites

my billy καλησπέρα!

 

Επειδή και εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι που θα στείλω το μικρούλι μου εάν και είναι αρκετά νωρίς, θα ήθελα να μας πεις εντυπώσεις ιδιαίτερα για τα εκπαιδευτήρια Χατζήβεη. Έχω ακούσει ότι κάνουν εξαιρετική δουλειά απλά είναι λίγο ακριβα. Όταν πας πες μας την γνώμη σου και το κόστος!

Link to comment
Share on other sites

my billy καλησπέρα!

 

Επειδή και εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι που θα στείλω το μικρούλι μου εάν και είναι αρκετά νωρίς, θα ήθελα να μας πεις εντυπώσεις ιδιαίτερα για τα εκπαιδευτήρια Χατζήβεη. Έχω ακούσει ότι κάνουν εξαιρετική δουλειά απλά είναι λίγο ακριβα. Όταν πας πες μας την γνώμη σου και το κόστος!

καλησπερα!!

αχ απο αυτα που διαβαζω νομιζω θα μας αρεσει...

αλλα ειναι μαλλον λιγο παραπανω απο το μπατζετ μας.

θα δω τι περιεχει η τιμη κ θα πεσει σκεψη κ ισως περικοπες θα δειξει...

εχω κλεισει ραντεβου συντομα κ θα σας πω σιγουρα εντυπωσεις.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Στον Χατζήβεη (τουλάχιστον πέρισυ) τα παιδιά τα έβγαζαν στο άλσος της Νεας Φιλαδέλφειας γιατί το σχολείο είναι ουσιαστικά μια πολυκατοικία που το προαύλιο είναι η πυλωτή και ο πίσω ακάλυπτος χώρος.

 

Το είχαμε δει κι εμείς και οι εγκαταστάσεις δεν μας ικανοποίησαν καθόλου (χειρότερα κι από τον Λιναρδάτο που όμως υπερέχει κατά πολύ στο εκπαιδευτικό κομμάτι και αναλογα στο κόστος - τουλάχιστον πέρισυ).

 

Το εκπαιδευτικό κομμάτι είναι ικανοποιητικό (μας το είπε και ο διεθυντής του σχολείου που πάει τώρα ο γιός μου).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στον Χατζήβεη (τουλάχιστον πέρισυ) τα παιδιά τα έβγαζαν στο άλσος της Νεας Φιλαδέλφειας γιατί το σχολείο είναι ουσιαστικά μια πολυκατοικία που το προαύλιο είναι η πυλωτή και ο πίσω ακάλυπτος χώρος.

 

Το είχαμε δει κι εμείς και οι εγκαταστάσεις δεν μας ικανοποίησαν καθόλου (χειρότερα κι από τον Λιναρδάτο που όμως υπερέχει κατά πολύ στο εκπαιδευτικό κομμάτι και αναλογα στο κόστος - τουλάχιστον πέρισυ).

 

Το εκπαιδευτικό κομμάτι είναι ικανοποιητικό (μας το είπε και ο διεθυντής του σχολείου που πάει τώρα ο γιός μου).

 

αχ δεν σορυ δεν καταλαβαινω ακριβως την συγκριση με τον Λιναρδατο. εννοεις πως το Χατζηβεη εχει χειροτερες εγκαταστασεις Κ ειναι ΑΠΛΩς ικανοποιητικο στο εκπαιδευτικο κομματι.

ΕΝΩ Ο Λιναρδατος εχει καλυτερο εκπαιδευτικο προγραμμα αλλα πιο ακριβο απο το Χατζηβεη κ επισης οχι ικανοποιητικες εγκαταστασεις.

σωστα ΚΑΤΑΛΑΒΑ??:rolleyes:

 

γενικα το Αυγουλεα το ξερω αρκετα καλα καθως εχουν φοιτησει 2 ανηψια μου εκει απο νηπιο. ο ενας παει ακομα 6η δημοτικου κ εχει κλοτσησει λογω σχολικης πιεσης πολυ ασχημα απο περσυ κ θα τον βγαλουν για γυμνασιο.

ο αλλος αποφοιτος τους κ πλεον φοιτητης ΑΕΙ. ηταν παιδι που τραβαγε αλλα κ εκεινος ακομα λεει οτι πιεστηκε πολυ. εχω κ συγγενικο προσωπο που εργαζεται πολλα χρονια εκει! το θεωρω πολυ πολυ πιεστικο το προγραμμα του δεν θελω κατι τετοιο για το δικο μου παιδι.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ακριβώς εννοούσα, οι εγκαταστάσεις είναι περίπου σαν τον Λιναρδάτο (ο οποίος όπως λες είναι ένα πιο απαιτητικό σχολείο).

 

Δεν μπορώ να σου πω αν ο Χατζήβεης είναι πιο χαλαρός, δεν ξέρω παιδιά που φοιτούν εκεί.

 

Καλή επιτυχία.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω πως είναι τόσο τραγικά στο Λιναρδάτο απο αποψη πίεσης.. .έχω πολλούς γνωστούς που πάνε τα παιδιά τους εκει.. και το ελπίζω κιόλας γιατι την αλλη εβδομάδα θα γράψω το παιδί μου εκεί στο νήπιο...

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω πως είναι τόσο τραγικά στο Λιναρδάτο απο αποψη πίεσης.. .έχω πολλούς γνωστούς που πάνε τα παιδιά τους εκει.. και το ελπίζω κιόλας γιατι την αλλη εβδομάδα θα γράψω το παιδί μου εκεί στο νήπιο...

 

 

Η συμφουρίτισα cateyes πάει εκεί το παιδί της και από τα διάφορα μνμ της είναι πολύ ευχαριστημένη.

 

Από όσο ξέρω είναι πολύ καλό σχολείο.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια εικόνα έχω για τον Λιναρδάτο και ήταν πρώτο στην προτίμηση μας πριν προκύψει το θέμα του σχολικού που δεν μας καλύπτει. Δυνατό σχολείο ναι, πιεστικό έως ζόρικο δεν το έχω στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωτικά το I.S.P επειδή το είχα αναφέρει σε προηγούμενα πoστ τελικά πήρε την πιστοποίηση και είναι και επισήμως I.B school. Για όσους ενδιαφέρονται για δημοτικό στον Πειραιά

Link to comment
Share on other sites

Η συμφουρίτισα cateyes πάει εκεί το παιδί της και από τα διάφορα μνμ της είναι πολύ ευχαριστημένη.

 

Από όσο ξέρω είναι πολύ καλό σχολείο.

 

ναι ειναι πολυ καλο σχολειο τ,ο Αυγουλεαδεν διαφωνω καθολου σε αυτο ουτε θελω να τρομαξω καμμια μανουλα που σκεφτεται να το επιλεξει για το παιδι της.

απλα δεν ταιριαζει στην δικη μας φιλοσοφια για το δικο μας παιδι.

κ οι γονεις απ οσο ξερω ειναι ευχαριστημενοι εκει, αλλα εγω επιλεγω να λαβω περισοτερο υπ οψην μου την γνωμη των παιδιων.:rolleyes: τα οποια αγκομαχουν..... αυτα τα παιδια που ξερω εγω τουλαχιστον!

 

συνεχιζω να περιμενω γνωμες για το ΧΑΤΖΗΒΕΗ Κ ΓΙΑΝΝΗΜΑΡΑ:cool:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΝΤΑ. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ? ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ? ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ.

 

Η κόρη μιας συναδέλφου είναι δασκάλα στον Καντά. Γενικά έχει να πει μόνο καλά λόγιο για το σχολείο, αλλά δεν ξέρω τίποτα παραπάνω.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Eνημερωτικά το I.S.P επειδή το είχα αναφέρει σε προηγούμενα πoστ τελικά πήρε την πιστοποίηση και είναι και επισήμως I.B school. Για όσους ενδιαφέρονται για δημοτικό στον Πειραιά

 

Έχω λίγο μπερδευτεί με το σχολείο αυτό, νόμιζα ότι είναι του ομίλου Πετράκη-Βαλσαμίδου κι ότι είχε γυμνάσιο και λύκειο. Ισχύει αυτό; Γιατί στο σάιτ του ISP δεν αναφέρει τίποτα.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις επόμενες βαθμίδες (γυμνάσιο - λύκειο) ; Είναι σε διαδικασία πιστοποίησης και γι' αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Tην πιστοποίηση για το δημοτικό την πήραν ήδη επίσημα. Το συγκεκριμένο είναι μόνο δημοτικό αυτήν την στιγμή στο μέλλον αν θα ανοίξουν και γυμνάσιο λύκειο δεν ξέρω ανάλογα πως θα πάει φαντάζομαι. Εγώ έχω μπει σε δίλημμα πάντως γιατί με έχει κερδίσει το πρόγραμμα τους από όλα όσα είδα. Είμαι μεταξύ Γενναδείου και I.S.P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...