Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aκόμη μία "μανα" που θεωρουσε βάρος το παιδί της!


argini

Recommended Posts

http://www.protothema.gr/greece/article/454044/sto-edolio-i-mana-kai-o-sudrofos-pou-zematisan-mehri-thanatou-ton-mikro-thanasi/

 

Eγκαυματα 3ου βαθμου στο 70% του σώματος του τρίχρονου αγοριου..σημαδια και παλαιότερης κακοποίησης...αραγε και αυτοι δεν ήξεραν ότι το καυτό νερό μπορει να σκοτωσει το αγορακι????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μετά μου λέτε να εξετάσουμε τις καταστάσεις και την ψυχολογία και τα τρία πουλάκια κάθονταν!

Ψόφος ρε!!!Αυτό τους πρέπει μόνο!

Αν δε σας κάνει κόπο ,διαβάστε και τα σχόλια απο κάτω,στο λινκ που παρέθεσε η argini.Έτσι για να μη θεωρούμαι μόνο εγώ Ναζί και αιμοβόρα....(για το άλλο θέμα λέω).

 

Με ποια δικαιολογία θα τολμήσουν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους;;αυτοί είναι τέρατα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το μητρικό ένστικτο δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Εκτός από αυτές τις τραβηγμένες περιπτώσεις, συντελούνται κάθε μέρα και "μικρότερα εγκλήματα" από "γονείς"...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το μητρικό ένστικτο δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Εκτός από αυτές τις τραβηγμένες περιπτώσεις, συντελούνται κάθε μέρα και "μικρότερα εγκλήματα" από "γονείς"...

 

Τι είδους εγκλήματα εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ γονείς που κακομεταχειρίζονται τα παιδιά τους σε καθημερινή βάση. Η ιδανική εικόνα που έχουμε (ο γονιός που γίνεται θυσία για τα παιδιά του) τελικά δεν είναι τόσο δεδομένη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μετά μου λέτε να εξετάσουμε τις καταστάσεις και την ψυχολογία και τα τρία πουλάκια κάθονταν!

Ψόφος ρε!!!Αυτό τους πρέπει μόνο!

Αν δε σας κάνει κόπο ,διαβάστε και τα σχόλια απο κάτω,στο λινκ που παρέθεσε η argini.Έτσι για να μη θεωρούμαι μόνο εγώ Ναζί και αιμοβόρα....(για το άλλο θέμα λέω).

 

Με ποια δικαιολογία θα τολμήσουν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους;;αυτοί είναι τέρατα!

 

Συμφωνω 100% μαζι σου!! Ολοι αυτοι οι "γονεις" ενηλικιωθηκαν διοτι καποιοι τους μεγαλωσαν και προφανως ούτε νηστικούς τους άφηναν ουτε με καυτο νερό τους τιμωρούσαν για να καταφερουν να επιβιωσουν!!

Και το "μοντελο" είναι παρόμοιο σε όλες τις ιστορίες...η "μαμα" νεαρη και σε σχεση με άντρα που δεν εχει βιολογικη σχεση με το παιδι που κακοποιείται...ΤΥΧΑΙΟ/? Δεν νομιζω!!!

Link to comment
Share on other sites

και πόσα ακόμη.... ελεος πιά τι τα γεννάνε ήθελα να ξερα αφού δεν τα θέλουν. και αντε πες τα γεννάνε, ρε κοπελιά ψαξου λίγο να το δώσεις αμα θες να συνεχίσεις την dοlce vita σου..:-(

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

και πόσα ακόμη.... ελεος πιά τι τα γεννάνε ήθελα να ξερα αφού δεν τα θέλουν. και αντε πες τα γεννάνε, ρε κοπελιά ψαξου λίγο να το δώσεις αμα θες να συνεχίσεις την dοlce vita σου..:-(

 

Eμ γι αυτό σκάω και εγω!! Αφου δεν το θες δωστο στο ιδρυμα!! Εκει θα το ταιζουν τουλάχιστον μεχρι να βρεθει μια στοργικη οικογενεια!! Δεν είμαστε στον μεσαιωνα!! Υπάρχουν ιδρυματα για να υποδεχτουν "ανεπιθύμητα" παιδάκια!! Τι τα κρατανε? Για να τα βασανίζουν?? Αυτό είναι εγκλημα εναντιον της ανθρωπότητας!!

Link to comment
Share on other sites

Και μετά μου λέτε να εξετάσουμε τις καταστάσεις και την ψυχολογία και τα τρία πουλάκια κάθονταν!

Ψόφος ρε!!!Αυτό τους πρέπει μόνο!

Αν δε σας κάνει κόπο ,διαβάστε και τα σχόλια απο κάτω,στο λινκ που παρέθεσε η argini.Έτσι για να μη θεωρούμαι μόνο εγώ Ναζί και αιμοβόρα....(για το άλλο θέμα λέω).

 

Με ποια δικαιολογία θα τολμήσουν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους;;αυτοί είναι τέρατα!

Πόσο συμφωνώ μαζί σου!!! Αν συμμετείχα στο άλλο θέμα θα ελεγα χειρότερα,αλλα μερικές απαντησεις με εξαγριωνουν και δεν θέλω. Ζωάκια βασανίζουν και τρελαίνομαι. Το παιδί τους;;;

Link to comment
Share on other sites

To ειρωνικο ειναι οτι υπαρχουν εκει εξω τοσοι ανθρωποι που θα εδιναν την ψυχη τους για ενα παιδι...Τελικα ειναι πολυ αδικος ο κοσμος μας. Αλλοι να ποθουν και αλλοι να μην εκτιμουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To ειρωνικο ειναι οτι υπαρχουν εκει εξω τοσοι ανθρωποι που θα εδιναν την ψυχη τους για ενα παιδι...Τελικα ειναι πολυ αδικος ο κοσμος μας. Αλλοι να ποθουν και αλλοι να μην εκτιμουν...

 

Γι αυτό πρέπει να τιμωρούνται αυτοι οι "γονείς" διοτι όχι μονο στερουν την ζωή από ένα αγγελούδι αλλα στερουν και την ευτυχία από μια πραγματικη μανουλα που θα μπορουσε σχωρις να εχει γεννησει να λατρεψει αυτό το μικρό πλασματακι...

 

Όσο για τις δυνατότητες "αναμόρφωσης" των κτηνων μπου βασανιζουν παιδακια θα σας θυμίσω την περίπτωση του βέλγου παιδεραστή Ντιτρου...καποιοι τον απελευθερωσαν διοτι πιστευαν ότι τον είχαν 'αναμορφώσει"...αλλα δυο κοριτσαι πεθαναν από την πεινα και την σεξουαλικη κακοποιηση στο κελάρι του!! Αμα τον ειχαν βαλει απ την αρχη στην ηλεκτρικη καρεκλα θα ειχαν γλυτωσει τα κοριτσακια!! Αλλα κοινωνιολόγοι, ψυχολόγοι και παρεμφερή επαγγελματα αρέσκονται να παριστανουν τους θεους!!! Πιστευουν ότι θα κανουν τον παιδεραστή αγγελουδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις δυνατότητες "αναμόρφωσης" των κτηνων μπου βασανιζουν παιδακια θα σας θυμίσω την περίπτωση του βέλγου παιδεραστή Ντιτρου...καποιοι τον απελευθερωσαν διοτι πιστευαν ότι τον είχαν 'αναμορφώσει"...αλλα δυο κοριτσαι πεθαναν από την πεινα και την σεξουαλικη κακοποιηση στο κελάρι του!! Αμα τον ειχαν βαλει απ την αρχη στην ηλεκτρικη καρεκλα θα ειχαν γλυτωσει τα κοριτσακια!! Αλλα κοινωνιολόγοι, ψυχολόγοι και παρεμφερή επαγγελματα αρέσκονται να παριστανουν τους θεους!!! Πιστευουν ότι θα κανουν τον παιδεραστή αγγελουδι!!!

 

Α εδώ καλή μου θα με βρεις να διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ!!! Γιατί ηλεκτρική καρέκλα;;; Για να ξεμπερδεύουν μια κ έξω;;; Ρε πετάξτε τους στους βαρυποινίτες να τους "ξεσκονίσουν λίγο τον κουραμπιέ", έτσι να δούν την "γλύκα" του βασανισμού!!

Link to comment
Share on other sites

Α εδώ καλή μου θα με βρεις να διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ!!! Γιατί ηλεκτρική καρέκλα;;; Για να ξεμπερδεύουν μια κ έξω;;; Ρε πετάξτε τους στους βαρυποινίτες να τους "ξεσκονίσουν λίγο τον κουραμπιέ", έτσι να δούν την "γλύκα" του βασανισμού!!

Συμφωνω! Πες μου όμως γιατί το φαινόμενο της τοσο άδικης κακοποίησης προς την οποια ζωη,δεν παρουσιαζει ύφεση; Ακομα και οι τιμωρίες αυτές να εφαρμόζονταν το φαινόμενο δεν θα πάψει. Ποια τέτοια "μανα" μπαίνει εδω μέσα και διαβάζει, ποιο κτήνος ενημερώνεται για τέτοια εγκλήματα; Πιστεύουν οτι θα γλιτώσουν η θεωρούν τη φυλακή soft ποινη; Τι επαθε ο Πασσαρης που ζει 10 υπόγεια κατω; Αυτές τις ψυχούλες σκέφτομαι που πόνεσαν τοσο.Τι να λέμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Ως "κοινωνικά ζώα" που είμαστε σύμφωνα με τον Αριστοτέλη, είμαστε το μοναδικό ζώο το οποίο δεν μπορεί να προστατέψει τα μικρά του :-(

Η κακοποίηση μέχρι θανάτου ενός μικρού παιδιού μόνο μία ποινή θα έπρεπε να επιφέρει κατ' εμέ... την θανατική ποινή.... μόνο τότε ίσως κάποια τέρατα το σκεφτόντουσαν να ξαναθανατώσουν ένα παιδί... αλλά τι συζητάμε... εδώ οι ίδιες οι μαμάδες σε ένα φόρουμ γονέων ψάχνουν ελαφρυντικά γι αυτά τα τέρατα και όχι να τους φερθούμε με το γάντι και να τους συνετίσουμε.... δεν καταλαβαίνω γιατί η θανατική ποινή να είναι ταμπού σε αυτές τις περιπτώσεις!!!

εάν κάποιος μπορούσε να διασφαλίσει ότι αυτά τα τέρατα θα μείνουν φυλακή μία ζωή για να μην ξανακάνουν κακό ας του κλείσουν για πάντα μέσα... το θέμα όμως είναι ότι όλοι την σκαπουλάρουν εύκολα για να ξανακάνουν τα ίδια.... και τι νόημα έχει να λέμε: κρίμα το ένα αγγελούδι, κρίμα το άλλο αγγελούδι! τι κάνουμε ως κοινωνία και ως ζώα να προστατέψουμε τα μικρά μας??? ας μου την πέσει όποιος θέλει για τις ακραίες μου θέσεις.... εφόσον έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε ακραία την παραδειγματική τιμωρία ενός τέρατος και φυσιολογικό τον οδυνηρό και βάναυσο θανατισμό μίας ψυχούλας 3 χρονών....

Link to comment
Share on other sites

Και μετά μου λέτε να εξετάσουμε τις καταστάσεις και την ψυχολογία και τα τρία πουλάκια κάθονταν!

Ψόφος ρε!!!Αυτό τους πρέπει μόνο!

Αν δε σας κάνει κόπο ,διαβάστε και τα σχόλια απο κάτω,στο λινκ που παρέθεσε η argini.Έτσι για να μη θεωρούμαι μόνο εγώ Ναζί και αιμοβόρα....(για το άλλο θέμα λέω).

 

Με ποια δικαιολογία θα τολμήσουν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους;;αυτοί είναι τέρατα!

 

Συμφωνώ 100% μαζί σου, όπως και στο άλλο θέμα...

Δεν μπορώ να το χωνέψω ότι υπάρχουν μάνες που μπορούν να κάνουν τέτοια πράγματα στα παιδιά τους, εδώ καμιά φορά μαλώνεις το παιδί σου και μετα νιώθεις τύψεις για το υπόλοιπο της ημέρας.

Διαβάζοντας το αρθρο μου ήρθαν στο μυαλό διάφορα βασανιστήρια πολύ πιο σκληρά απο αυτα που έκανε αυτή στο μωρό της, και συγνώμη αλλά δεν ντρέπομαι που το λέω. Πραγματικά η φυλακή θα ήταν πολύ λίγη γιαυτήν:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ως "κοινωνικά ζώα" που είμαστε σύμφωνα με τον Αριστοτέλη, είμαστε το μοναδικό ζώο το οποίο δεν μπορεί να προστατέψει τα μικρά του :-(

Η κακοποίηση μέχρι θανάτου ενός μικρού παιδιού μόνο μία ποινή θα έπρεπε να επιφέρει κατ' εμέ... την θανατική ποινή.... μόνο τότε ίσως κάποια τέρατα το σκεφτόντουσαν να ξαναθανατώσουν ένα παιδί... αλλά τι συζητάμε... εδώ οι ίδιες οι μαμάδες σε ένα φόρουμ γονέων ψάχνουν ελαφρυντικά γι αυτά τα τέρατα και όχι να τους φερθούμε με το γάντι και να τους συνετίσουμε.... δεν καταλαβαίνω γιατί η θανατική ποινή να είναι ταμπού σε αυτές τις περιπτώσεις!!!

εάν κάποιος μπορούσε να διασφαλίσει ότι αυτά τα τέρατα θα μείνουν φυλακή μία ζωή για να μην ξανακάνουν κακό ας του κλείσουν για πάντα μέσα... το θέμα όμως είναι ότι όλοι την σκαπουλάρουν εύκολα για να ξανακάνουν τα ίδια.... και τι νόημα έχει να λέμε: κρίμα το ένα αγγελούδι, κρίμα το άλλο αγγελούδι! τι κάνουμε ως κοινωνία και ως ζώα να προστατέψουμε τα μικρά μας??? ας μου την πέσει όποιος θέλει για τις ακραίες μου θέσεις.... εφόσον έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε ακραία την παραδειγματική τιμωρία ενός τέρατος και φυσιολογικό τον οδυνηρό και βάναυσο θανατισμό μίας ψυχούλας 3 χρονών....

 

Ωραία το έθεσες!! Οι μαναδες αυτές είναι κατά καποιον τρόπο εξελλικτικο λάθος...δεν προστατευουν τα μικρα τους...κοινως δεν διαιωνίζουν τα γονιδια τους...αρα δρουν με λανθασμενο "εγωισμό"!!!

Τωρα για το αν υπάρχουν άνθρωποι που ελπίζουν στην "μεταμόρφωση" των τεράτων πιστευω ότι βρίσκονται συνηθως σε συγκεκριμένες επαγγελματικες ομάδες...πχ μια δασκάλα μπορεί να πιστευει ότι θα παρει καποιος στα χερια του τον Manson ( εσφαξε την εγκυο Σαρον Τειτ) και με τις παιδαγωγικες του μεθόδους θα τον μετατρεψει στον Γκαντι!!! Αμα ρωτήσεις έναν βιολογο για το ίδιο θεμα μπορει να σου πει να του κανεις μεταμοσχευση εγκεφαλου!!( δεν γινεται...λεμε τωρα...) Γενικα η ακραια εγκληματικη συμπεριφορα απέναντι στα παιδια δεν πρεπει να αφηνει κανενα περιθωριο για επαναληψη της πραξης...ο Ντιντρου στο Βελγιο αποφυλακιστηκε διοτι καποιος ψυχολόγος απεφανθει ότι "τον εφτιαξε" το συστημα και είναι πλεον ακινδυνος!! Αυτος ο ψυχολόγος δεν θα έπρεπε να τιμωρηθεί αφου λόγω της λανθασμένης διάγνωσης του μαρτυρησαν παιδια στα χερια του Ντιντρου??? Εγω στην θεση του θα ειχα αυτοκτονησει..αλλα πιθανοτερο είναι να αυτοκτονησαν οι γονεις των θυματων του Ντιτρου!!

Link to comment
Share on other sites

Πείτε τα ρε κορίτσια!

Είναι δυνατόν να υπάρχουν ελαφρυντικά και δικαιολογίες για τέτοιες πράξεις;;

Αν νιώθει κάποιος γονιός οτι δε μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί που έφερε στον κόσμο , ας το δώσει σε κάποιο ίδρυμα , δεν είναι ντροπή.Για να το κρατάει σημαίνει οτι ψάχνει ένα σάκο του μποξ , για να ξεσπάει τα νεύρα ,τις ανωμαλίες και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο!Ήμαρτον Παναγία μου!Ο Θεός να μας φυλάει απο την τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/greece/article/454248/irakleio-isovia-sto-zeugari-pou-zematise-mehri-thanatou-ton-mikro-thanasi/

 

Είναι και οι δικαστες άνθρωποι και αγανακτουν!!! Ουτε ψυχολογικα προβλήματα του ζευγαριου δεχτηκαν σαν δικαιολογια ουτε παιδικα τραυματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι οτι στη χώρα μας τα ισόβια ισούνται με 17 χρόνια. Αν δουλέψεις, κιόλας, γυρω στα 12 είσαι έξω. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τις τοποθετήσεις σου argini και στα δύο τόπικ.

Άφου δεν το θέλεις το έρμο, πόσο δύσκολο είναι να το αφήσεις έξω από ένα ίδρυμα, ένα νοσοκομείο, μια αστυνομία, ένα γείτονα. Ειλικρινά με ξεπερνάει.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι οτι στη χώρα μας τα ισόβια ισούνται με 17 χρόνια. Αν δουλέψεις, κιόλας, γυρω στα 12 είσαι έξω. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τις τοποθετήσεις σου argini και στα δύο τόπικ.

Άφου δεν το θέλεις το έρμο, πόσο δύσκολο είναι να το αφήσεις έξω από ένα ίδρυμα, ένα νοσοκομείο, μια αστυνομία, ένα γείτονα. Ειλικρινά με ξεπερνάει.

 

Oκ το νομικο συστημα είναι δεδομενο. Αλλα οι δικαστες στην περίπτωση αυτή εξαντλησαν τα περιθωρια που τους εδωσε ο νομος. Εδωσαν ισόβια...τωρα πόσο θα εκτίσουν οι λεγαμενοι...οκ δεν φταιει ο δικαστης...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά έχω την εντύπωση ότι αφού κλειδώθηκε το άλλο θέμα, θα κλειδώσουν και αυτό.......εκτός αν παίζει ρόλο ότι σε αυτό υπάρχει απόφαση δικαστηρίου......σήμερα την διάβασα την ιστορία......σοκ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά έχω την εντύπωση ότι αφού κλειδώθηκε το άλλο θέμα, θα κλειδώσουν και αυτό.......εκτός αν παίζει ρόλο ότι σε αυτό υπάρχει απόφαση δικαστηρίου......σήμερα την διάβασα την ιστορία......σοκ!!!!!

 

Kαι εγω το σκεφτηκα αλλα εδώ ο κύβος ερρίφθη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω το σκεφτηκα αλλα εδώ ο κύβος ερρίφθη!!!!

 

Δεν την ήξερα αυτή την ιστορία παιδιά ΟΚ τα έχουμε ακούσει όλα πια......θυμάμαι όταν ήμουν μικρή είχαν κάψει με τσιγάρα ένα αγοράκι, Αντρέα το λέγανε, και έκλαιγα και παρακαλούσα τη μαμά μου να το πάρουμε σπίτι μας εμείς......και τώρα οι ιστορίες γίνανε 2-3 το χρόνο.......κρίμα για τις ψυχούλες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ήξερα αυτή την ιστορία παιδιά ΟΚ τα έχουμε ακούσει όλα πια......θυμάμαι όταν ήμουν μικρή είχαν κάψει με τσιγάρα ένα αγοράκι, Αντρέα το λέγανε, και έκλαιγα και παρακαλούσα τη μαμά μου να το πάρουμε σπίτι μας εμείς......και τώρα οι ιστορίες γίνανε 2-3 το χρόνο.......κρίμα για τις ψυχούλες!

 

Τώρα έτσι όπως το είπες μου θύμησες την Σπυριδουλα που την καιγανε με το σίδερο ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...