Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Επαναφέρω το θεμα για την ασφάλεια των εμβολίων...

 

 

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/12/13/why-vaccine-injured-kids-are-rarely-compensated.aspx

 

And rightfully so.

 

Vaccines given to newborns contain an array of potentially toxic chemicals including:

 

 

• Formaldehyde

• Aluminum phosphate (toxic and carcinogenic)

• Antibiotics

• Phenols (corrosive to skin and toxic)

• Live viruses and various other components

 

 

The truth is that vaccinations are not the heavily promoted miracle cure-all that will keep your children from getting sick. And all vaccines carry the risk of serious side effects such as crippling neurological damage like autism and even death.

 

If your child is vaccinated according to the CDC's recommended schedule, by the time your child starts kindergarten he or she will have received 48 doses of 14 vaccines. Of these, 36 doses will be given during the first 18 months of life.

 

Public health officials have NEVER proven that it is indeed safe to inject this number and volume of vaccines into infants. What's more, they cannot explain why, concurrent with an increasing number of vaccinations, there has been an explosion of neurological and immune system disorders in American children.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρει καμία να μας πει αν τα εμβόλια είναι "υποχρεωτικά", δηλαδή, μπορούν να μην εγγράψουν ένα παιδί στον παιδικό σταθμό ή στο σχολείο αν δεν έχει εμβολιαστεί πλήρως ή μερικώς; Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες του υπουργείου παιδείας ή υγείας σχετικά με τον εμβολιασμό και την εγγραφή των παιδιών στο σχολείο; Υπάρχει κάποιο δικαστικό προηγούμενο στη χώρα μας;

 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το βιβλιάριο που δείχνει αν έχει γίνει ο εμβολιασμός ζητείται τόσο για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο και δημοτικό, όσο και σε παιδικούς σταθμούς, δημόσιους και ιδιωτικούς. Σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει από επιλογή του γονιού, τι γίνεται;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμία να μας πει αν τα εμβόλια είναι "υποχρεωτικά", δηλαδή, μπορούν να μην εγγράψουν ένα παιδί στον παιδικό σταθμό ή στο σχολείο αν δεν έχει εμβολιαστεί πλήρως ή μερικώς; Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες του υπουργείου παιδείας ή υγείας σχετικά με τον εμβολιασμό και την εγγραφή των παιδιών στο σχολείο; Υπάρχει κάποιο δικαστικό προηγούμενο στη χώρα μας;

 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το βιβλιάριο που δείχνει αν έχει γίνει ο εμβολιασμός ζητείται τόσο για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο και δημοτικό, όσο και σε παιδικούς σταθμούς, δημόσιους και ιδιωτικούς. Σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει από επιλογή του γονιού, τι γίνεται;

 

Νομίζω οτι για να εισαι καλυμμένη θα πρέπει να πάρεις ενα χαρτί απο Παιδίατρο-Ομοιοπαθητικό για να επιδείξεις στα σχολεία. Μου το είπε κοπελα που το εχει κάνει και έτσι θα πράξουμε κι εμείς. Θα πάμε σε ομοιοπαθητικό-παιδίατρο και θα δούμε ποια θα κάνει και ποια όχι. Το τι σου γράφουν όμως επάνω δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μάθει να βάζω λινκ, οπότε σε παραπέμπω απλώς στο thread "εμβόλια και προβληματισμοί" στα Ιατρικά Θέματα 0- 2. Εκεί, στις τελευταίες σελίδες του thread, η aria146 αναφέρει ότι έθεσε αντίστοιχο θέμα και περιμένει απάντηση από το Συνήγορο του Παιδιού (ή κάτι τέτοιο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω μάθει να βάζω λινκ, .

 

κάνεις copy τη ηλεκτρονική διεύθυνση (αφού την επιλέξεις και φαίνεται μαυρισμένη, κάνεις δεξί κλικ οπότε σου βγαίνουν οι επιλογές, μεταξύ αυτών και το copy)

 

και μετά κάνεις paste εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμία να μας πει αν τα εμβόλια είναι "υποχρεωτικά", δηλαδή, μπορούν να μην εγγράψουν ένα παιδί στον παιδικό σταθμό ή στο σχολείο αν δεν έχει εμβολιαστεί πλήρως ή μερικώς; Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες του υπουργείου παιδείας ή υγείας σχετικά με τον εμβολιασμό και την εγγραφή των παιδιών στο σχολείο; Υπάρχει κάποιο δικαστικό προηγούμενο στη χώρα μας;

 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το βιβλιάριο που δείχνει αν έχει γίνει ο εμβολιασμός ζητείται τόσο για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο και δημοτικό, όσο και σε παιδικούς σταθμούς, δημόσιους και ιδιωτικούς. Σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει από επιλογή του γονιού, τι γίνεται;

 

Υπάρχει προηγούμενο από γονέα που πήγε στο υπουργείο υγείας και απαίτησε έγγραφο που να διαβαβαιώνει ότι το παιδί του δεν θα πάθει τίποτα από τον εμβολιασμό!

 

Φυσικά κανείς δεν μπορούσε να του δώσει τέτοιο έγγραφο...

 

Η δεύτερη απαίτηση ήταν να του χορηγήσουν έγγραφο που να λέει ότι το παιδί μπορεί να εγγραφεί κανονικά.

 

Στη χειρότερη περίπτωση αυτό που μπορεί να κάνει ο κάθε γονέας είναι να ξεκινήσει αργότερα τα εμβόλια ώστε να χρειαστούν λιγότερες δόσεις.

 

Σε μεγάλες ηλικίες για τα περισσότερα εμβόλια είναι αρκετή μία ή δύο δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα πρώτα να αναφέρω ότι τυχαία βρέθηκα απόψε σ' αυτό το forum, αν και γνώριζα για το site σας εδώ και αρκετό καιρό. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυασχολήθηκα με το site αυτό, νομιζόμενη ότι θα είναι ένα άλλο συνηθισμένο site γονέων όπου ακούς τα κουφά στερεότυπα. Με έκπληξή μου όμως είδα ότι ασχολείστε με σοβαρά θέματα, όπως οι κίνδυνοι των εμβολίων, ο θηλασμός, η τοξικότητα των παιδικών στρωμάτων και καλλυντικών. Και φυσικά χάρηκα ιδιαίτερα όταν είδα ότι υπάρχουν και άλλες ελληνίδες που ενημερώνονται από τον Dr. Mercola, του οποίου είμαι φανατική οπαδός χρόνια τώρα. (Κάποια άλλη ίσως πού είναι και συνδρομήτρια στο Mothering? Θα χαρώ να το μάθω!).

Είμαι μανούλα ενός γλυκού αγοριού 16 μηνών, το οποίο θηλάζει ακόμη, δεν έχει εμβολιαστεί ποτέ, δεν του έχει δοθεί ποτέ ζάχαρη ή άλλη επεξεργασμένη τροφή (πχ ρυζάλευρο), και στο οποίο χρησιμοποιώ οικολογικές βαμβακερές πάνες (με εξαίρεση το βράδυ όπου του βάζω μια Moltex για προφανείς λόγους :) ). Μην με ππαρεξηγείτε όμως, δεν είμαι η τέλεια μαμά, απλά προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για το μωρό μου...

Σχετικά με τον προβληματισμό σας για τα εμβόλια και τα δημόσια σχολεία, νομίζω ότι έχω την απάντηση. Υπάρχει το εξής έγγραφο που μπορείτε να προμηθευτείτε από το Υπουργείο Υγείας:

 

Ελληνική Δημοκρατία

Υπουργείο Υγείας και Αλληλεγγύης

Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας

Διεύθυνση Δημόσιας Υγιεινής

Αριθμ. Πρωτ: Υ1/Γ.Π. 102999 (19/11/2004)

 

Προσωπικά δεν το έχω πάρει, μια και το παιδί μου είναι μικρό ακόμη, αλλά φύλαξα την πληροφορία αυτή που βρήκα σ' ένα περιοδικό που ασχολείται με θέματα εναλλακτικής ιατρικής.

 

Ελπίζω να σας βοηθήσει!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Dr. Mercola, του οποίου είμαι φανατική οπαδός χρόνια τώρα.

:)

 

(Κάποια άλλη ίσως πού είναι και συνδρομήτρια στο Mothering? Θα χαρώ να το μάθω!).

Δεν είμαι συνδρομήτρια αλλά το διαβάζω ενίοτε διαδικτυακά! :)

 

Είμαι μανούλα ενός γλυκού αγοριού 16 μηνών, το οποίο θηλάζει ακόμη, δεν έχει εμβολιαστεί ποτέ, δεν του έχει δοθεί ποτέ ζάχαρη ή άλλη επεξεργασμένη τροφή (πχ ρυζάλευρο),

για πρώτο ποστ μας εξέπληξες ευχάριστα! :)

 

Να σου ζήσει και ελπίζουμε να σε έχουμε πιο συχνά στην παρέα μας!

 

Ενίοτε οι συζητήσεις μας ξεφεύγουν ευχάριστα τόσο φιλοσοφικά όσο και επιστημονικά!

 

Θα έλεγα ότι στην ενότητα του θηλασμού έχουμε μαζευτεί λίγο εξτρεμιστικά στοιχεία! :lol:

 

 

Σχετικά με τον προβληματισμό σας για τα εμβόλια και τα δημόσια σχολεία, νομίζω ότι έχω την απάντηση. Υπάρχει το εξής έγγραφο που μπορείτε να προμηθευτείτε από το Υπουργείο Υγείας:

 

Ελληνική Δημοκρατία

Υπουργείο Υγείας και Αλληλεγγύης

Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας

Διεύθυνση Δημόσιας Υγιεινής

Αριθμ. Πρωτ: Υ1/Γ.Π. 102999 (19/11/2004)

 

Προσωπικά δεν το έχω πάρει, μια και το παιδί μου είναι μικρό ακόμη, αλλά φύλαξα την πληροφορία αυτή που βρήκα σ' ένα περιοδικό που ασχολείται με θέματα εναλλακτικής ιατρικής.

 

Ελπίζω να σας βοηθήσει!

 

Ευχαριστούμε πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ, συγγνώμη, τυχαία βρέθηκα εδώ, αλλά έχω προβληματισεί, δηλ. κακό κάνουμε που εμβολιάζουμε τα παιδιά μας; Aπό πού να ξεκινάει η συζήτηση σας αυτή για να τη διαβάσω; Παραπέμψτε με σας παρακαλώ, ευχαριστώ πολύ.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααααχ, συγγνώμη, τυχαία βρέθηκα εδώ, αλλά έχω προβληματισεί, δηλ. κακό κάνουμε που εμβολιάζουμε τα παιδιά μας; Aπό πού να ξεκινάει η συζήτηση σας αυτή για να τη διαβάσω; Παραπέμψτε με σας παρακαλώ, ευχαριστώ πολύ.

 

Κάνε κλικ στο λινκ πάνω πάνω, θα διαβάσεις πολλά ενδιαφέροντα!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και Αγλαία,

Εδώ και καιρό έχω μια απορία και δεν βρήκα πουθενά κάτι αντίστοιχο να διαβάσω.Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί κάποιοι παιδίατροι κάνουν εμβολιο κάθε μήνα και άλλοι κάθε δύο μήνες???

Εγώ που το πάω ( το αγοράκι μου)στο νοσοκομείο και το κάνουμε εκεί τα εμβόλια,μας τα κανουν κάθε δύο μήνες...ενώ μια φίλη μου που πάει το κοριτσακι της εξω σε παιδίατρο εκείνη κάνει κάθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαϊα. Θα ήθελα κι εγώ να σας επισκέπτομαι συχνά, αλλά με τη δουλειά (είμαι καθηγήτρια σε κεντρικό πανεπιστήμιο της Αθήνας, σε ανιαρό βέβαια αντικείμενο :) ), την οικογένεια και το σπίτι, και φυσικά τα boards του Dr Mercola και του Mothering (δεν συμμετέχω, αλλά μ' αρέσει να τα διαβάζω) δεν μου μένει και πολύς χρόνος για άλλα.

Με ενδιαφέρει όμως να ενημερώνω τον κόσμο εδώ, μια και υπάρχει, πιστεύω, ένα κλίμα εκφοβισμού από τους γυναικολόγους (π.χ. "αν δεν κάνεις υπέρηχο κάθε μήνα δεν μπορούμε να διασφαλήσουμε την υγεία του παιδιού σου και είσαι κακή και ανεύθυνη μητέρα" - μου το είπε προσωπικά ένας γνωστός γυναικολόγος στην Αθήνα, ο οποίός, όταν του είπα να ψάξει το θέμα της ασφάλειας των υπερήχων και μετά να το συζητήσουμε, μου απάντησε ότι δεν ξέρει αγγλικά!!!), αλλά και από τους παιδιάτρους (π.χ. είναι εγκληματικό να μην εμβολιάσεις το παιδί σου!!!). Οπότε προσπαθώ να βοηθήσω τις καινούργιες μαμάδες του φιλικού μου περιβάλλοντος, κάνοντας τους για παράδειγμα δώρο συνδρομή στο Mothering, αλλά πάλι υπάρχει μεγάλη καχυποψία και δυσπιστία.

Οπότε αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, μπορεί κάποιος να μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι επαγγελματίας, αλλά ίσως γνωρίζω περισσότερο γι' αυτά τα θέματα πάρα για το αντικείμενο της διδακτορικής μου διατριβής :) .

Για τη φίλη, Christinaki1, που ρωτάει για τα εμβόλια, αν θες να διαβάσεις κάτι πιο εκτεταμένο, στα ελληνικά, πάρε το βιβλίο του Δρ. Κωνσταντίνου Μουρούτη "Όλη η αλήθεια για τα εμβόλια". Ζήτησέ το από κάποιο καλό κατάστημα που πουλάει είδη υγιεινής διατροφής, π.χ. τους Οικολόγους του Παπανικόλα στην Ομόνοια.

 

Καλή σας μέρα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

την οικογένεια και το σπίτι, και φυσικά τα boards του Dr Mercola και του Mothering (δεν συμμετέχω, αλλά μ' αρέσει να τα διαβάζω) δεν μου μένει και πολύς χρόνος για άλλα.

 

Με τοο!!!

Δρ Ροζι, κάνουμε και συναντήσεις.... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ χαίρομαι που ανοίξαμε αυτό το τόπικ!

 

Dr Rosie κι εμένα η μικρή μου έκλεισε τα δύο, και μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάνει εμβόλια.

 

Δείτε κι εδώ για εμβόλια...

http://www.proliberty.com/observer/20060801.htm

Link to comment
Share on other sites

Ολες εσύ που δεν έχετε κάνει τα εμβόλια να μας πείτε και πως τα καταφέρατε με τους σταθμούς κτλ ή με τους κολλημένους που σας ρωτάγανε "κι αμα κολλήσει κάτι" ή "αν δεν εχει κάνει εμβόλια τότε μπορεί να κολλήσει το δικό μας το παιδί κάτι" για να ξέρουμε και οι επόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

την οικογένεια και το σπίτι, και φυσικά τα boards του Dr Mercola και του Mothering (δεν συμμετέχω, αλλά μ' αρέσει να τα διαβάζω) δεν μου μένει και πολύς χρόνος για άλλα.

 

Με τοο!!!

Δρ Ροζι, κάνουμε και συναντήσεις.... :)

 

Ως μέλη του Mothering εννοείς ή τις υπόλοιπες; :)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδίατροι Ομοιοπαθητικοί

 

ΞΑΝΘΑΚΟΥ ΑΘΗΝΑ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2310-413244

 

ΚΩΝΣΤΑΝΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΑΘΗΝΑ 210-8675992

 

ΜΕΓΡΕΜΗ ΑΜΑΛΙΑ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 210-5769620

 

ΣΠΗΛΙΩΤΗ ΑΘΗΝΑ

ΙΛΙΟΝ 6937.047308

 

ΣΥΚΙΩΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Ν.ΣΜΥΡΝΗ 210-9317230

 

ΖΩΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ

ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ 210-9234439

Link to comment
Share on other sites

Ολες εσύ που δεν έχετε κάνει τα εμβόλια να μας πείτε και πως τα καταφέρατε με τους σταθμούς κτλ ή με τους κολλημένους που σας ρωτάγανε "κι αμα κολλήσει κάτι" ή "αν δεν εχει κάνει εμβόλια τότε μπορεί να κολλήσει το δικό μας το παιδί κάτι" για να ξέρουμε και οι επόμενοι.

 

Μέχρι να πάει το παιδί σχολείο θα έχει γλιτώσει από πάρα πολλές δόσεις, θα κάνει λιγότερες και θα τα κάνει σε μεγαλύτερη ηλικία, οπότε οι πιθανότητες παρενεργειών μειώνονται. Και μόνο αυτό είναι πολύ σημαντικό. Είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει κάποιος ακόμη και αν δεν έχει δυνατότητα ή δεν θέλει να πάει σε ομοιπαθητικό παιδίατρο.

 

Σε μεγαλύτερη ηλικία τα εμβόλια είναι πιο αποτελεσματικά και δεν χρειάζονται τόσο πολλές δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ολες εσύ που δεν έχετε κάνει τα εμβόλια να μας πείτε και πως τα καταφέρατε με τους σταθμούς κτλ ή με τους κολλημένους που σας ρωτάγανε "κι αμα κολλήσει κάτι" ή "αν δεν εχει κάνει εμβόλια τότε μπορεί να κολλήσει το δικό μας το παιδί κάτι" για να ξέρουμε και οι επόμενοι.

 

Για τους παιδικούς σταθμούς και τα σχολεία δες το post που έβαλα ψες σχετικά με το έγγραφο από το υπουργείο (είναι υποχρεωμένοι να το δεκτούν).

Αν κολλήσει κάτι το δικό μας παιδί, τότε αυτό είναι δικό μας πρόβλημα και όχι δικό τους. Εξάλλου σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν καμμία κολλητική ασθένεια που να μη θεραπεύται, λένε οι γιατροί. Εμείς δεν περάσαμε ανεμοβλογία, μαγουλάδες, ιλαρά κτλ; Τι πάθαμε;

Όσον αφορά το δικό τους παιδί να κολλήσει κάτι από το δικό μας, η απάντηση που δίνω εγώ είναι " Μα αν το δικό σας είναι εμβολιασμένο γιατί να κολλήσει οτιδήποτε;". Αυτό συνήθως τους αποστομώνει :) Και μερικές φορές συνεχίζω "Εκτός και αν τα εμβόλια δεν είναι τόσο αποτελεσματικά, οπότε σ' αυτήν την περίπτωση το μόνο που προσφέρουνε στα παιδιά σας είναι τοξικές ουσίες".

Αν διαβάσεις πάνω στο θέμα αυτό, ειδικά το βιβλίο του Δρ. Μουρούτη, θα μάθεις ότι σε περιπτώσεις επιδημιών, η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών που αρρωσταίνουν είναι εμβολιασμένα! Και αυτό γιατί τα εμβόλια εξασθενούν το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Aς πούμε ότι είμαι ο συνήγορος του διαβόλου και ρωτώ: γιατί τότε χιλιάδες γιατροί εμβολιάζουν εκατομμύρια παιδάκια; Τί φταίει; Οι φαρμακοβιομηχανίες και γενικά το σύστημα; Γιατί ο κανόνας είναι να τα εμβολιάζουμε κι όχι να μην τα εμβολιάζουμε;..........

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάποιον καλό ομοιοπαθητικό παιδίατρο στην Αθήνα να μου συστήσετε;

Εγώ μένω στα βόρεια προάστια και δεν βρήκα κάποιο ομοιοπαθητικό παιδιάτρο, οπότε το μωρό μου το βλέπει μια γενική ομοιοπαθητική γιατρός, η οποία βλέπει και άλλα παιδάκια. Αν μένεις στο Μαρούσι τότε μπορείς να τη δοκιμάσεις, ονομάζεται Βιβέτα Λέντζα. Θα σου δώσω το τηλεφωνο αν ενδιαφέρεσαι.

Η αλήθεια είναι ότι σπάνια παίρνω το μωρό μου στο γιατρό (έχει τώρα 7 μήνες να την επισκεφτώ), γιατί είναι υγιέστατο. Μόνο κάποια κρυολογήματα έχουμε μέσα-μέσα, και γι' αυτά δεν θέλω να πάρει φάρμακο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Aς πούμε ότι είμαι ο συνήγορος του διαβόλου και ρωτώ: γιατί τότε χιλιάδες γιατροί εμβολιάζουν εκατομμύρια παιδάκια; Τί φταίει; Οι φαρμακοβιομηχανίες και γενικά το σύστημα; Γιατί ο κανόνας είναι να τα εμβολιάζουμε κι όχι να μην τα εμβολιάζουμε;..........

Οικονομικά συμφέροντα. Οι φαρμακοβιομηχανίες ελέγχουνε κυβερνήσεις, πανεπιστήμια, ερευνητές, γιατρούς...

Δες στο www. mercola. com για περισσότερες πληροφορίες γι' αυτή τη διαφθορά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...