Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Λάγαρη Φωτεινή, Φυσικοθετραπεύτρια ΜΑ ΡΤ


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη σε αυτό το θέμα εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις ερωτήσεις/ απορίες σας προς την ειδικό Λάγαρη Φωτεινή, Φυσικοθετραπεύτρια ΜΑ ΡΤ (γυναικολογική φυσικοθεραπεία)σχετικά με θέματα:

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

 

  • Μυοσκελετικοί Πόνοι ( Αντιμετώπιση οσφυοπυελικού πόνου, πόνων μέσης, πόνων ισχίων ή και πόνων πλάτης με φυσικοθεραπεία)

  • Συμπτώματα Ακράτειας (Συντηρητική αντιμετώπιση με Ενδυνάμωση των Μυών του Πυελικού Εδάφους)

  • Άσκηση κατά την διάρκεια της Εγκυμοσύνης (τα Ναι και τα Όχι της άσκησης κατά την διάρκεια της Εγκυμοσύνης)

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΚΕΤΟ

 

  • Μυοσκελετικοί πόνοι (αντιμετώπιση με Φυσικοθεραπεία)

  • Συμπτώματα Ακράτειας (Συντηρητική αποκατάσταση με Ενδυνάμωση των Μυών του Πυελικού Εδάφους)

  • Χαλάρωση Πυελικού Εδάφους (Συντηρητική αποκατάσταση με Ενδυνάμωση των Μυών του Πυελικού Εδάφους)

  • Πρόπτωση Πυελικών Οργάνων (Συντηρητική αποκατάσταση με Ενδυνάμωση των Μυών του Πυελικού Εδάφους)

  • Σεξουαλικές Δυσλειτουργίες – Πυελικός πόνος (Αντιμετώπιση με Φυσικοθεραπεία)

  • Διάσταση Ορθού Κοιλιακού (Συντηρητική αποκατάσταση της κοιλιακής χώρας – κοιλιακών μυών με Φυσικοθεραπεία)

  • Άσκηση μετά από τοκετό (τα Ναι και τα Όχι της άσκησης μετά από φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική)

Για να δείτε το προφίλ της κυρίας Λάγαρη πατήστε εδώ

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χριστος ανεστη!χρονια πολλα! κυρια Λαγαρη !γεννησα το δευτερο παιδι πριν 2 μηνες ομως εχω συμπτωματα ακρατειας!κατα το φταρνισμα κυριως!τι μπορω να κανω!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
χριστος ανεστη!χρονια πολλα! κυρια Λαγαρη !γεννησα το δευτερο παιδι πριν 2 μηνες ομως εχω συμπτωματα ακρατειας!κατα το φταρνισμα κυριως!τι μπορω να κανω!ευχαριστω!

 

Συμπτώματα ακράτειας κατά το φτέρνισμα δηλώνουν ¨ακράτεια από προσπάθεια¨ και συμβαίνει συχνά μετά από τοκετό. Αυτό το είδος ακράτειας παρουσιάζει συμπτώματα με κάθε αύξηση της ενδοκοιλιακής πίεσης όπως το φτέρνισμα, ο βήχας, το σήκωμα από το κρεβάτι, το σήκωμα βάρους, καθώς και σε κινήσεις που έχουν κραδασμούς όπως το τρέξιμο. Ο λόγος συνήθως είναι η χαλάρωση του πυελικού εδάφους και συμβαίνει και μετά από εγκυμοσύνη. Τι είναι όμως το πυελικό έδαφος? Είναι μια ομάδα μυών εσωτερικά στην βάση της λεκάνης που δημιουργούν μια ¨αιώρα¨ πάνω στην οποία ¨κάθονται¨ η μήτρα, η ουροδόχος κύστη και τα έντερο. Η σύσπαση του πυελικού εδάφους είναι η κίνηση / σφίξιμο που θα κάναμε αν θέλαμε να πάμε τουαλέτα να ουρήσουμε, δεν υπήρχε τουαλέτα κοντά μας και θα έπρεπε να κρατηθούμε. Η ενδυνάμωση των μυών του πυελικού εδάφους ακολουθεί ένα πρόγραμμα με τις ασκήσεις Kegelʼs το οποίο και έχει καλά αποτελέσματα εάν η τα συμπτώματα ακράτειας που έχουν να κάνουν με την χαλάρωση του πυελικού εδάφους.

Ρωτήστε και τον γυναικολόγο σας.

Φυσικοθεραπεύτρια,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην Κα Φωτεινη Λαγαρη

Link to comment
Share on other sites

κα Λαγαρη θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. ειναι 3 μηνες που εχω γεννησει με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο, απο τοτε και μεχρι σημερα οποτε σηκωνομαι απο το κρεβατι η γενικα απο οταν καθομαι πονανε οι φτερνες και πρεπει να κανω λιγα βηματα για να μπορεσω να τις λυγισω και να περπατησω κανονικα, επισης νιωθω πονο στο σημειο της σπονδυλικης στηλης εκει που εγινε η ναρκωση ιδιως οταν κουραζομαι η ειμαι σκυφτη και τελος πονανε και οι αρθρωσεις στα δαχτυλα. Ολα αυτα εχουν να κανουν με τη ναρκωση? Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
κα Λαγαρη θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. ειναι 3 μηνες που εχω γεννησει με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο, απο τοτε και μεχρι σημερα οποτε σηκωνομαι απο το κρεβατι η γενικα απο οταν καθομαι πονανε οι φτερνες και πρεπει να κανω λιγα βηματα για να μπορεσω να τις λυγισω και να περπατησω κανονικα, επισης νιωθω πονο στο σημειο της σπονδυλικης στηλης εκει που εγινε η ναρκωση ιδιως οταν κουραζομαι η ειμαι σκυφτη και τελος πονανε και οι αρθρωσεις στα δαχτυλα. Ολα αυτα εχουν να κανουν με τη ναρκωση? Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Αυτή είναι μια ερώτηση που πρέπει να κάνετε στον γυναικολόγο σας και αν πάρετε αρνητική απάντηση να δείτε ορθοπαιδικό. Μπορώ να σας ενημερώσω για την αποκατάσταση των συμπτωμάτων σας εφόσον έχω διάγνωση.

Σας ευχαριστώ.

Φυσικοθεραπεύτρια,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην Κα Φωτεινη Λαγαρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κα Λαγαρη, καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη διάσταση του ορθού κοιλιακού. Μου συνέβη πριν ενάμιση χρόνο, μετά από επείγον ανοικτό χειρουργείο (κάθετη τομή) λόγω ρήξης σκωληκοειδίτιδας. Παράλληλα προετοιμάζομαι για εξωσωματική γονιμοποίηση και γνωρίζω ότι η διάσταση θα χειροτερέψει στην περίπτωση εγκυμοσύνης. Μπορεί να βοηθήσει ο φυσικοθεραπευτής σε αυτό το πρόβλημα? Υπάρχει κάποιο άρθρο, ή κάποιες ασκήσεις στο διαδίκτυο που βοηθούν, όσο γίνεται, στην αποκατάσταση?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα Λαγαρη, καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη διάσταση του ορθού κοιλιακού. Μου συνέβη πριν ενάμιση χρόνο, μετά από επείγον ανοικτό χειρουργείο (κάθετη τομή) λόγω ρήξης σκωληκοειδίτιδας. Παράλληλα προετοιμάζομαι για εξωσωματική γονιμοποίηση και γνωρίζω ότι η διάσταση θα χειροτερέψει στην περίπτωση εγκυμοσύνης. Μπορεί να βοηθήσει ο φυσικοθεραπευτής σε αυτό το πρόβλημα? Υπάρχει κάποιο άρθρο, ή κάποιες ασκήσεις στο διαδίκτυο που βοηθούν, όσο γίνεται, στην αποκατάσταση?

 

Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΡΘΟΥ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥ είναι μια αναμενόμενη κατάσταση κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και για αυτό καλά είναι αν προϋπάρχει να αντιμετωπιστεί. Στις περισσότερες γυναίκες μετά από τοκετό έχει την εικόνα ενός ΄΄κενού΄΄ ή ενός ΄΄ μικρού βουνού΄΄ κατά μήκος της κοιλιάς και είναι έντονο στο ύψος του αφαλού. Στη δική σας περίπτωση στόχος σας είναι μέσα από ένα πρόγραμμα αποκατάστασης ΟΡΘΟΥ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥ όχι μόνο να μικρύνει η διάσταση αλλά και να κρατηθεί μικρή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Το πρόγραμμα φυσικοθεραπείας αφορά συγκεκριμένο πρόγραμμα άσκησης των κοιλιακών αλλά και εκπαίδευση ελέγχου της ενδοκοιλιακής πίεσης και της εργονομίας των καθημερινών σας κινήσεων. Δεν είμαι σε θέση να σας προτείνω κάποιο συγκεκριμένο άρθρο στο διαδίκτυο γιατί το πρόγραμμα αποκατάστασης πρέπει να προσαρμοστεί στις ανάγκες του κάθε περιστατικού. Θα πρέπει να γίνει γνωστό τόσο το ιστορικό του ασθενούς όσο και η μέτρηση της διάστασης για να δημιουργηθεί ένα πρόγραμμα αποκατάστασης ΟΡΘΟΥ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥ. Χρησιμοποιώντας τις λέξεις RECTUS DIASTASIS, ABDOMINAL SEPERATION, DIASTASIS REHABILITATION.

Φυσικοθεραπεύτρια,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην Κα Φωτεινη Λαγαρη

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κ. Λάγαρη καλησπέρα, έχω 4 μήνες που γέννησα το 2ο παιδάκι μου με καισαρική (ο πρώτος τοκετός μου ήταν φυσιολογικός) και πέρα από διάσταση ορθού κοιλιακού έχω και μια ομφαλοκήλη την οποία ο γυναικολόγος μου είπε να την ξαναδούμε 6 μήνες μετά τη γέννα για να δούμε αν θα χρειαστεί επέμβαση.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει ψάχνοντας στο ίντερνετ αλλά και από τις δικές σας απαντήσεις, η φυσικοθεραπεία ίσως βοηθούσε στην αποκατάσταση της διάστασης. Ευτυχώς δεν έχω ξεκινήσει ακόμα άσκηση (κοιλιακούς κλπ) και λέω ευτυχώς γιατί διάβασα ότι στην περίπτωση διάστασης ορθού κοιλιακού οι κοιλιακοί πρέπει να αποφεύγονται. Η ερώτηση μου είναι 1ον θα μπορούσα να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε φυσικοθεραπευτή ή πρέπει να είναι ειδικός? Αν ναι που μπορώ να τον βρω στη Θεσσαλονίκη (απ' ότι ξέρω εσείς είστε Αθήνα). 2ον, στην περίπτωσή μου που η διάσταση συνοδεύεται από ομφαλοκήλη πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί η ομφαλοκήλη αν διορθώσω τη διάσταση?

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
κ. Λάγαρη καλησπέρα, έχω 4 μήνες που γέννησα το 2ο παιδάκι μου με καισαρική (ο πρώτος τοκετός μου ήταν φυσιολογικός) και πέρα από διάσταση ορθού κοιλιακού έχω και μια ομφαλοκήλη την οποία ο γυναικολόγος μου είπε να την ξαναδούμε 6 μήνες μετά τη γέννα για να δούμε αν θα χρειαστεί επέμβαση.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει ψάχνοντας στο ίντερνετ αλλά και από τις δικές σας απαντήσεις, η φυσικοθεραπεία ίσως βοηθούσε στην αποκατάσταση της διάστασης. Ευτυχώς δεν έχω ξεκινήσει ακόμα άσκηση (κοιλιακούς κλπ) και λέω ευτυχώς γιατί διάβασα ότι στην περίπτωση διάστασης ορθού κοιλιακού οι κοιλιακοί πρέπει να αποφεύγονται. Η ερώτηση μου είναι 1ον θα μπορούσα να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε φυσικοθεραπευτή ή πρέπει να είναι ειδικός? Αν ναι που μπορώ να τον βρω στη Θεσσαλονίκη (απ' ότι ξέρω εσείς είστε Αθήνα). 2ον, στην περίπτωσή μου που η διάσταση συνοδεύεται από ομφαλοκήλη πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί η ομφαλοκήλη αν διορθώσω τη διάσταση?

 

Σωστά διαβάσατε. Δεν κάνουμε κλασικούς κοιλιακούς όταν έχουμε διάσταση ορθούθ κοιλιακού.

Όσον αφορά τηη πρώτη σας ερώτηση ο φυσιοθεραπευτής πρέπει να είναι γνώστης του αντικειμένου για να μπορέσει να σας αναλάβει. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σας προτείνω κάποιον στην Θεσσαλονίκη.

Οσον αφορά το δεύτερο ερώτημα αφού υπάρχει και η ομφαλοκήλη ένασ λόγος περισσότερο να μήν πρέπει να κάνετε κλασικούς κοιλιακούς, γιατί αυξάνοντας την ενδοκοιλιακή πίεση θα αυξήσετε και την πίεση του κοιλιακού τοιχώματος προσ τα έξω και έτσι και τα συμπτώματα. Ναι υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί η ομφαλοκήλη αν διορθώσετε την διάσταση.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο http://www.diastasisrehab.com Σύμφωνα με την Tupler's τεχνική

Φυσικοθεραπεύτρια,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην Κα Φωτεινη Λαγαρη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κυρια Φωτεινη,

εχω ενα παιδακι 7 μηνων που γεννησα με καισαρικη τομη.

μετα τον τοκετο παρατηρησα ενα γρομπαλακι πανω απο τον αφαλο μου.

7 μηνες μετα και αφου ξαναξεκινησα προγραμμα γυμναστικης το γρομπαλακι αυτο μικρυνε και σκληρυνε και με ενοχλουσε λιγο.

3 γενικοι χειρουργοι μου ειπαν οτι ειναι κηλη και πρεπει να το αφαιρεσω πριν απο επομενη εγκυμοσυνη.

ο τελευταιος μου ειπε οτι εχω και διασταση ορθων κοιλιακων.

θεωρειτε οτι η φυσιοθεραπεια θα μπορουσε να με βοηθησει η να μου δωσει και τη λυση?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...