Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έξοδος χωρίς παιδιά


rosaki

Recommended Posts

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

TIP: Είδα "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε". Εμένα με ικανοποίησε πλήρως.

 

Μόλις επέστρεψα από το σινεμά (νά΄ναι καλά η γιαγιά). Πολύ καλή ταινία! Είχες, το τόπικ αυτό επιτελεί κοινωνικό έργο :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 430
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συμφνωνω με mkcm... δεν ειναι δυνατον να εισαι απουσα..το παιδι εχει πολλα προβληματα με τη απουσια μας.. καλυτερα ενα ασυμαζευτο σπιτι παρα ενα παιδι μονο..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Ειστε πολύ ωραία παρέα και με δελεάσατε να "εισβάλλω" και εγώ! Με τον άντρα μου έχουμε αποφασίσει να παίρνουμε τα παιδιά μαζί μας σε όλα μας τα ταξίδια. Συνήθως κάνουμε μικρές διήμερες εκδρομές σε προορισμούς σχετικά κοντινούς. Πρόσφατα είμασταν στη Στεμνίτσα και κάναμε tour στα γύρω χωριά και πριν από 20 μέρες περίπου στη Μυτιλήνη. Στο εξωτερικό έκαναν το πρώτο τους ταξίδι πέρυσι στο Λονδίνο. Οι ερωτήσεις τους, το πώς ανοίγουν τα μάτια τους όταν βλέπουν κάτι που τους κάνει εντύπωση, ο ενθουσιασμός τους οι εντυπώσεις και οι εικόνες που μαζεύουν ( για να μην πω ρουφάνε) με αποζημιώνουν για όλη την κούραση. Για το φαγητό δεν αγχώνομαι. Γενικά είμαι στην κατηγορία εκέινη των μαμάδων που σκέφτονται ότι αν πραγματικά πεινάσουν θα το ζητήσουν ( εντάξει δεν τα αφήνω να λιμοκτονήσουν αλλά δεν τα πιέζω κιόλας). Προσπάθούμε με το σύζυγό μου να βγαίνουμε και μόνοι μας γιατί και αυτό το χρειαζόμαστε και μας αναζωογονεί πολύ. Επειδή πεθερικά δυστυχώς δεν έχω και όι γονείς μου μένουν εκτός Αττικής η αδερφή μου μένει μαζί τους αν είναι να αργήσουμε. Αλλιώς οργανώνω βραδιές στο σπίτι με οικογενειακούς φίλους και τα παιδιά τους και κανονίζω τη δημιουργική απασχόληση των παιδιών μας, στο σπίτι, με παιχνίδι και κατασκευές από μια ομάδα ανθρώπων που γνώρισα τη δουλειά τους όταν είχα κάνει το πάρτυ γενεθλίων της μικρής μου. Προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να έχουμε και λίγο χρόνο με τους φίλους. λίγο χρόνο μεταξύ μας και πολύ πολύ χρόνο με τα παιδιά μας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Ειστε πολύ ωραία παρέα και με δελεάσατε να "εισβάλλω" και εγώ! Με τον άντρα μου έχουμε αποφασίσει να παίρνουμε τα παιδιά μαζί μας σε όλα μας τα ταξίδια. Συνήθως κάνουμε μικρές διήμερες εκδρομές σε προορισμούς σχετικά κοντινούς. Πρόσφατα είμασταν στη Στεμνίτσα και κάναμε tour στα γύρω χωριά και πριν από 20 μέρες περίπου στη Μυτιλήνη. Στο εξωτερικό έκαναν το πρώτο τους ταξίδι πέρυσι στο Λονδίνο. Οι ερωτήσεις τους, το πώς ανοίγουν τα μάτια τους όταν βλέπουν κάτι που τους κάνει εντύπωση, ο ενθουσιασμός τους οι εντυπώσεις και οι εικόνες που μαζεύουν ( για να μην πω ρουφάνε) με αποζημιώνουν για όλη την κούραση. Για το φαγητό δεν αγχώνομαι. Γενικά είμαι στην κατηγορία εκέινη των μαμάδων που σκέφτονται ότι αν πραγματικά πεινάσουν θα το ζητήσουν ( εντάξει δεν τα αφήνω να λιμοκτονήσουν αλλά δεν τα πιέζω κιόλας). Προσπάθούμε με το σύζυγό μου να βγαίνουμε και μόνοι μας γιατί και αυτό το χρειαζόμαστε και μας αναζωογονεί πολύ. Επειδή πεθερικά δυστυχώς δεν έχω και όι γονείς μου μένουν εκτός Αττικής η αδερφή μου μένει μαζί τους αν είναι να αργήσουμε. Αλλιώς οργανώνω βραδιές στο σπίτι με οικογενειακούς φίλους και τα παιδιά τους και κανονίζω τη δημιουργική απασχόληση των παιδιών μας, στο σπίτι, με παιχνίδι και κατασκευές από μια ομάδα ανθρώπων που γνώρισα τη δουλειά τους όταν είχα κάνει το πάρτυ γενεθλίων της μικρής μου. Προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να έχουμε και λίγο χρόνο με τους φίλους. λίγο χρόνο μεταξύ μας και πολύ πολύ χρόνο με τα παιδιά μας!

 

Μου αρέσεις. Όλα χαλαρά, ακομπλεξάριστα και ισορροπημένα.Παν μέτρον άριστον....

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

και τώρα που χειμώνιασε απότομα τι κάνετε, που πάτε. π.χ τι κάνατε αυτό το Σ/Κ.

Εγώ περιττό να πω, πως η μικρή δεν έχει αναρρώσει πλήρως ακόμη, οπότε και αυτό το Σ/Κ μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τώρα που χειμώνιασε απότομα τι κάνετε, που πάτε. π.χ τι κάνατε αυτό το Σ/Κ.

Εγώ περιττό να πω, πως η μικρή δεν έχει αναρρώσει πλήρως ακόμη, οπότε και αυτό το Σ/Κ μέσα.

 

Υπαρχουν επιλογες, ευχαριστως να προτεινω. Σημερα ηταν να παμε στο παρκο playmobil στην Κηφισια, αλλα ηρθαν φιλοι σπιτι.

Το αλλο ΣΚ ειναι να παμε σινεμα το μεσημερι. Ειναι συνηθως μισοαδειες οι αιθουσες κι αυτο ειναι καλο. Πριν εχουμε παει για λιγο παιδικη χαρα.

 

Για να ειμαι ειλικρινης, εκτος απο περιπτωσεις οπως αυτη που αναφερεις (ιωση κλπ), εμεις και Χειμωνα, παμε εξω. Και στη θαλασσα να παιξει, και στο βουνο, και σε παιδικη χαρα. 2 ετων ηταν και την πηγαινα παιδικη χαρα με χιονι στο Χαλανδρι, μονες μας ειμασταν. Απλα την εντυνα καλα, καθομασταν λιγο και μετα πηγαιναμε για μπουγατσα και ζεστη σοκολατα. Δεν ειχε παθει ουτε μια ιωσουλα εκεινη τη χρονια. Μετα στον παιδικο αρρωστησε πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

καλά και εγώ με κρύο την βγάζω άνετα έξω. μόνο η βροχή μας σταματάει.

 

αύριο αν είναι καλύτερα θα την πάω μέχρι την πλατεία να τρέξει λίγο γιατί τόσες μέρες μέσα έχει τρελαθεί.

 

πάρκο playmobil? καλά πρώτη φορά το ακούω. είναι και για μικρά εκεί ? η δική μου θα γίνει 26 μηνών σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

καλά και εγώ με κρύο την βγάζω άνετα έξω. μόνο η βροχή μας σταματάει.

 

αύριο αν είναι καλύτερα θα την πάω μέχρι την πλατεία να τρέξει λίγο γιατί τόσες μέρες μέσα έχει τρελαθεί.

 

πάρκο playmobil? καλά πρώτη φορά το ακούω. είναι και για μικρά εκεί ? η δική μου θα γίνει 26 μηνών σε λίγες μέρες.

 

Το παρκο ειναι στη Ν Κηφισια, κοντα στο Θανοπουλο. Δες στο ιντερνετ εχουν ιστοσελιδα. Δεν ειναι και σαν της Γερμανιας, εκεινο ειναι θεματικο παρκο ανοικτο. Εδω φαντασου το σαν παιδοτοπο, γεματο playmobil.

Εχει ξεχωριστο χωρο για τα μικρα και καθεσαι διπλα τους.

Link to comment
Share on other sites

είναι ένα ρίσκο και οι κλειστοί χώροι με μικρά τώρα τον χειμώνα. πολλές ιώσεις βρε παιδί μου.

 

εγώ σκεφτόμουνα τι να κάναμε την 28 το μεσημέρι, αλλά τώρα βλέπω ότι μάλλον θα βρέχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι ένα ρίσκο και οι κλειστοί χώροι με μικρά τώρα τον χειμώνα. πολλές ιώσεις βρε παιδί μου.

 

εγώ σκεφτόμουνα τι να κάναμε την 28 το μεσημέρι, αλλά τώρα βλέπω ότι μάλλον θα βρέχει.

 

Εγω ποτε δεν την παω σε παιδοτοπους με φουσκωτα κλπ το χειμωνα γι αυτο το λογο. Εκτος απο εναν που ειναι εδω στη μεση του πουθενα και ειναι αδειος.

 

Φετος πεφτει και Τριτη η αργια, με κακοκαιρια, εχεις δικιο τι να κανονισεις. Σε καμμια ταβερνουλα με παιδικη χαρα αν πατε? Ελπιζω να μη βρεχει συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε κι αλλα μερη κλειστα για χειμωνα;

 

Τεχνότοπος και Art4fun στο Χαλάνδρι, Παίξε-Γέλασε στην Αργυρούπολη.

 

Edit: Παιδικό Μουσείο στην Πλάκα (υπάρχουν εκθέματα, τα οποία το παιδί μπορεί να επεξεργαστεί, αλλά και παιχνίδια τύπου αγορά, σπιτάκι που το χτίζουν οι μικροί μάστορες με στολή), με δωρεάν είσοδο. Το εισιτήριο αφορά συγκεκριμένες δραστηριότητες, που αναφέρονται στο site.

 

Υπάρχει επίστης το Μουσείο Συναισθημάτων.

Το Ίδρυμα Θεοχαράκη και το Κυκλαδικό Μουσείο οργανώνουν δραστηριότητες για τα παιδιά. Ομοίως, ο Ελληνικός Κόσμος (τσεκάρετε το site!).

Το Πλανητάριο.

To Μουσείο των τρένων στο Ρουφ, το Πολεμικό Μουσείο.

 

Για μεγαλύτερα παιδάκια, άνω των 5 ετών, μία πρόταση είναι να πηγαίνουν στο Αρχαιολογικό Μουσείο ή στο Μουσείο της Ακρόπολης (το τελευταίο δίνει "βαλιτσάκι" στα μικρά για να ξεναγηθούν) με στόχο ορισμένα μόνο εκθέματα και μάξιμουμ διάρκεια 45 λεπτών.

 

 

Πάντως, η καλύτερη πρόταση για μένα τις βροχερές μέρες είναι: σπίτι+ζεστή σοκολάτα+παιχνίδια με πλαστελίνη. :-)

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τους παιδότοπους δεν τους θέλω καθόλο. Έχω πάει όλες κι όλες 2 φορές με τη μικρή σε 2 πάρτυ που είχαν γίνει και δεν το απόλαυσε καμία μας.

 

Κι εμείς το χειμώνα βγαίνουμε πολύ - περισσότερο απ' ότι το καλοκαίρι, αρκεί να μη βρέχει.

Link to comment
Share on other sites

πως τα περάσατε το Σ/Κ που πέρασε? κάνατε τίποτα ενδιαφέρον?

εμείς καταφέραμε μετά από μέρες ιώσεων και κλεισούρας να βγούμε αυτό το Σ/Κ. και επιτέλους τα καταφέραμε. ταβερνούλα δίπλα στη θάλασσα με την μικρή να έχει θαφτεί σχεδόν κάτω από την άμμο. τουλάχιστον το χάρηκε και πέρασε όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίστης το Μουσείο Συναισθημάτων.

 

Έχεις πάει Aimee; Από πέρυσι έχει μία έκθεση και εκπαιδευτικά προγράμματα για το φόβο. Σκέφτομαι να πάω ένα από τα επόμενα σάββατα με τα παιδία μου 4μιση και 7 ετών. Έχει πάει κανείς να μου πεί αν είναι καλά για αυτές τις ηλικές; (το μικρό σκέφτομαι....)

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Σάββατο είχα μια πρόταση από μια φίλη μου που έχω να δω χρόνια, να βγούμε χωρίς παιδιά... Γιατί με ξενερώνει απίστευτα όταν το ακούω αυτό, ειδικά από κάποιον που έχουμε να βρεθούμε πάρα πολύ καιρό και που έχει να δει τα παιδιά μου (και εγώ τα δικά της) αντίστοιχα πολύ καιρό; Αντί να βρεθούμε να παίξουν και τα παιδιά, έπρεπε να τα αφήσουμε στους άντρες μας για να βγούμε ξεχωριστά..Ε, όχι. Προτίμησα να την απορρίψω και να βγούμε οικογενειακώς. Είμαι εγώ περίεργη τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απλώς δεν είχες την ανάγκη να τη δεις και να τα πείτε οι δυό σας. Ίσως να μη σε εμπνέει η συγκεκριμένη φίλη να βρεθείτε μόνες, ίσως δεν έχεις κάτι που να θέλεις να πείτε ιδιωτικά.

Εγώ έχω δυο αιώνιες φίλες που βρισκόμαστε συνέχεια με τα παιδιά (τα έχουμε αλληλοβαφτίσει κιόλας), αλλά μια φορά στους 2-3 μήνες στέλνω έκκληση για κατ' ιδίαν συνάντηση οι τρεις μας, το θέλω πολύ, κι εκείνες το ίδιο.

Τα αισθήματα και οι ανάγκες μας ούτε κρίνονται ούτε λογοκρίνονται. :rolleyes:

Ό,τι σου κάνει κέφι κοινώς!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απλώς δεν είχες την ανάγκη να τη δεις και να τα πείτε οι δυό σας. Ίσως να μη σε εμπνέει η συγκεκριμένη φίλη να βρεθείτε μόνες, ίσως δεν έχεις κάτι που να θέλεις να πείτε ιδιωτικά.

Εγώ έχω δυο αιώνιες φίλες που βρισκόμαστε συνέχεια με τα παιδιά (τα έχουμε αλληλοβαφτίσει κιόλας), αλλά μια φορά στους 2-3 μήνες στέλνω έκκληση για κατ' ιδίαν συνάντηση οι τρεις μας, το θέλω πολύ, κι εκείνες το ίδιο.

Τα αισθήματα και οι ανάγκες μας ούτε κρίνονται ούτε λογοκρίνονται. :rolleyes:

Ό,τι σου κάνει κέφι κοινώς!

 

Όπως είπες, εσείς βρίσκεστε συνέχεια με τα παιδιά, οπότε εννοείται ότι θα βρεθείτε και κάποια στιγμή μόνες σας.

Με κάποιον όμως που έχω να τα πω χρόνια και θέλει να βρεθούμε μόνο χωρίς παιδιά (αυτός ήταν ο όρος που έθεσε), ενώ έχει και εκείνη παιδιά σε παρόμοιες ηλικίες, η αλήθεια είναι ότι δεν μου κάθεται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός ξέρει τι είχε στο μυαλό της.

Μπορεί να έχει πήξει και να ήθελε μια χαλαρή έξοδο χωρίς να έχει στο μυαλό της τα παιδιά. Μπορεί να ήθελε να συζητήσει μαζί σου κάτι. Μπορεί να είναι τσακωμένη με τον άντρα της....

Πάντως, όταν κάποιος που έχει παιδιά ζητάει συνάντηση χωρίς παιδιά, εννοεί ότι θέλει να βγει χωρίς τα δικά του, όχι να αποφύγει τα δικά σου.

Δε θα στράβωνα στη θέση σου, αλλά βέβαια δεν την ξέρω για να κρίνω.

 

Βέβαια όταν ήμουν μικρή, στράβωνα πάρα πολύ με μια παρέα των γονιών μου που έβγαιναν συστηματικά χωρίς παιδιά και προσπαθούσαν να παρασύρουν και τους γονείς μου στον κακό το δρόμο :evil:

 

* Το top χυλοπίτιασμα το έχω φάει από τον καλύτερο φίλο του άντρα μου και κουμπάρο στο γάμο μας: συναντιόμαστε σε ανοιχτή καφετέρια 3-4 μήνες αφού έχω γεννήσει, για πρώτη φορά μετά τη γέννα και πρώτη φορά με το μωρό. Έρχεται, μας χαιρετάει και κάθεται, χωρίς να "δει" το καρότσι, χωρίς να σκύψει να δει τι είναι εκεί μέσα. Σαν να ήταν η τσάντα μου :evil::evil:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όταν κάποιος που έχει παιδιά ζητάει συνάντηση χωρίς παιδιά, εννοεί ότι θέλει να βγει χωρίς τα δικά του, όχι να αποφύγει τα δικά σου.

Δε θα στράβωνα στη θέση σου, αλλά βέβαια δεν την ξέρω για να κρίνω.

 

 

* Το top χυλοπίτιασμα το έχω φάει από τον καλύτερο φίλο του άντρα μου και κουμπάρο στο γάμο μας: συναντιόμαστε σε ανοιχτή καφετέρια 3-4 μήνες αφού έχω γεννήσει, για πρώτη φορά μετά τη γέννα και πρώτη φορά με το μωρό. Έρχεται, μας χαιρετάει και κάθεται, χωρίς να "δει" το καρότσι, χωρίς να σκύψει να δει τι είναι εκεί μέσα. Σαν να ήταν η τσάντα μου :evil::evil:

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό (ότι προφανώς τα δικά της παιδιά ήθελε να αποφύγει), αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...

 

Όσο για αυτό που έκανε ο κουμπάρος σας, απαράδεκτο!

 

Εγώ πλέον διαλέγω τους φίλους μου, από το πως φέρονται στα παιδιά μου και κατά πόσο τα υπολογίζουν ως ανθρώπους και όχι σαν αντικείμενα ή σαν βάρος.

Ακόμη και το μαγαζί από το οποίο θα ψωνίσω, θα το διαλέξω με βάση την συμπεριφορά του υπαλλήλου προς τα παιδιά.:rolleyes:

Ή κριτήριο για το αν θα αφήσω πουρμπουάρ στον πιτσαδόρο είναι το πως θα τους μιλήσει ή αν θα τα αγνοήσει τελείως.:mrgreen:

Psycho...:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο... αλλά μου δίνεις την ευκαιρία να εξομολογηθώ την αμαρτία μου.

Η αλήθεια είναι ότι όταν έκανα παιδί "πάγωσα" λίγο μέσα μου με φίλους που είμασταν πριν κολλητοί αλλά έδειξαν αδιαφορία για το μωρό.

Όχι να ξετρελλαθούν βρε παιδί μου, αλλά μια μικρή συναισθηματική συμμετοχή την ήθελα.

Έτυχε και είμασταν πολύ δεμένοι τότε με μια παρέα που κανένας δεν είχε παιδιά, για διάφορους λόγους, και ήταν έντονη η στραπάτσα μου.

 

Τώρα να σου πω την αλήθεια, περνάω φάση που "την έχω ακούσει" με τις βόλτες με την κόρη μου. Είναι πολύ καλή περίοδος, πολύ μεγάλη για να μετακινούμαστε άνετα, πολύ μικρή για να την πηγαίνω όπου θέλω :mrgreen:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω πολύ φυσιολογικό. Το ίδιο έχω πάθει και εγώ. Τι να τους κάνω τους φίλους που δεν δίνουν καμία σημασία στα παιδιά μου. Τα αγνοούν σαν να μην υπάρχουν, δεν ρωτούν γι αυτά, δεν έχουν καμία διάθεση να τα δουν. Τι σόι φίλοι είναι αυτοί; Και αν κάποιοι από αυτούς δεν έχουν δικά τους παιδιά δεν τους δίνει κανένα ελαφρυντικό.

Επίσης και εγώ χαίρομαι τις βόλτες με τα παιδιά για τους λόγους που είπες και όχι μόνο.:P

Link to comment
Share on other sites

Ekavi, αυτό που μου προκαλεί απορία είναι, γιατί δεν το συζήτησες μαζί της εκείνη την ώρα;; Θα μπορούσε να την ρώτησεις ευθέως αν υπάρχει κάποιος λόγος που προτείνει χωρίς παιδιά, ή να της αντιπροτείνεις απλά "ρε συ, δεν παίρνουμε και τα παιδιά μαζί, να παίξουνε;"...Μεταξύ φίλων μια χαρά μπορεί να υπάρξει συνεννόηση, αρκεί να υπάρχει καλή διάθεση!

 

Δηλαδή και μόνο που σου πρότεινε χωρίς παιδιά, έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν ενδιαφέρεται για τα παιδιά σου; Με όλο το θάρρος, το βρίσκω λίγο τραβηγμένο...Κατανοητό το να προτιμάς να βγαίνεις μαζί με τα παιδιά, αλλά ακόμα και μεταξύ των πιο κολλητών φίλων μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, ή απλά διαφορετικές ανάγκες σε διαφορετικές στιγμές.

 

Εμείς είμαστε μια παρέα φίλων όπου θα βρείς όλα τα γούστα: από το "δεν πάω πουθενά χωρίς τα παιδιά", μέχρι το "άντε, πότε θα αφήσουμε όλοι τα παιδιά να πάμε για ποτό;"...Κατά κάποιον τρόπο, με συνεννόηση και πολύ καλαμπούρι, έχουμε βρει τον τρόπο να είναι όλοι ευχαριστημένοι: κάνουμε πάρα πάρα πολλά πράγματα όλοι μαζί με τα παιδιά, και ενίοτε κανονίζουμε και κάτι χωρίς παιδιά...Αν κάποιος κάποια φορά δεν θέλει να τα αφήσει και δεν ακολουθήσει δεν τον παρεξηγούμε, ούτε κι αυτός όμως μας κακοχαρακτηρίζει που του το προτείναμε!

 

Αν σε κάθε περίπτωση προσπαθούμε να εξηγήσουμε στον άλλον τί είναι σημαντικό για μας - γιατί μπορεί να μην το ξέρει, ή απλά να μην το σκέφτηκε τη δεδομένη στιγμή - και να βρούμε μια κοινά αποδεκτή λύση, μαρκοπρόθεσμα θα μας "μείνουν" περισσότεροι φίλοι....Εκτός αν αυτό δεν μας ενδιαφέρει, οπότε πάσο :wink:

Link to comment
Share on other sites

πως τα περάσατε το Σ/Κ που πέρασε? κάνατε τίποτα ενδιαφέρον?

εμείς καταφέραμε μετά από μέρες ιώσεων και κλεισούρας να βγούμε αυτό το Σ/Κ. και επιτέλους τα καταφέραμε. ταβερνούλα δίπλα στη θάλασσα με την μικρή να έχει θαφτεί σχεδόν κάτω από την άμμο. τουλάχιστον το χάρηκε και πέρασε όμορφα.

 

 

Εμείς 2-3 φορές το χρόνο όλο το χειμώνα θα πάμε Εθνικό Κήπο - Πλάκα. Δεν είναι και για χόρταση... Την Κυριακή που μας πέρασε ήταν καλά, είχε και τα ανοιχτά μουσεία. Για τα μικρά παιδάκια στην περιοχή μαζί με τη βόλτα έχει και Παιδικό Μουσείο και Μουσείο Παιδικής Τέχνης... Ο άντρας μου βαριέται να πω την αλήθεια, είχε και δουλειά, πηγα με τα παιδιά. Στο Μοναστηράκι είχε και την μπάντα του Δήμου Αθηναίων που έπαιζε κάτι ζόρικα τζαζίστικα κομμάτια.

 

Εγώ τελευταία έχω πάθει πλάκα με τους παπαγάλους που έχουν στήσει αποικίες εκεί μέσα στο Κέντρο στον Κήπο...

 

http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?33436-Monk-Parakeet-Quaker-Parrot-%28Myiopsitta-monachus%29&p=492057&viewfull=1#post492057

 

και γενικώς κάνουμε και μια βόλτα να δούμε τα ζωάκια, όταν ειμαστε κάπου κοντά.

 

Την Κυριακή θα πάμε στον τερματισμό του Μαραθωνίου, όχι στο στάδιο, λίγο πριν στην κατηφόρα, πέρυσι μου άρεσε πολύ, είχα πάθει πλάκα, ο άντρας μου πάλι όχι... :mrgreen: δεν του άρεσαν τα πλήθη, γενικώς δεν... Εμένα μου άρεσε που έβλεπα κόσμο με τους συνοδους τους από τα 4 σημεία του ορίζοντα και γενικώς είχε ωραίο καιρό και ωραία ενέργεια.

 

Ekavi, εμένα με πειράζει που δεν θέλουν φίλες μου να βγαίνουμε μόνες μας ή έστω χωρίς σύζυγο, δηλαδή δεν τους λέω κάτι μόνη μου??? Κουκουβαγίζουμε εντωμεταξύ με τον άντρα μου αρκετά, δεν μας απασχολεί να κουκουβαγίσουν και άλλοι.... Δεν με ενδιαφέρει! Θέλω καφέ με φίλη μόνη μου μπορώ; Όχι! Δύσκολο με ωράρια και φίλους στις 4 άκρες του λεκανοπεδίου...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Είχα πολύ καιρό να μπω στο θέμα και βλέπω ότι άλλαξε κατεύθυνση. :-) Μάλλον θα πρέπει να αλλάξει και τίτλο και να γίνει "έξοδος με παιδιά"! :-)

Οπότε ας καταθέσω κι εγώ μερικές ιδέες για φίλες που ενδεχομένως μας διαβάζουν από Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες, οπότε ας με συγχωρέσετε αν έχουν ήδη γραφεί κάποια από αυτά. Λοιπόν:

 

Φράγμα Θέρμης, για καφέ και παιχνίδι στην παιδική χαρά, για να ταϊσουμε τις πάπιες, τέλεια βόλτα.

 

Τα "πλατανάκια" στο Πανόραμα, πολύ ωραίο φαγητό, τεράστιος χώρος κυρίως για καλοκαίρι με παιδική χαρά και πολλά ζώα, η χαρά του παιδιού! :-)

 

Η "ΦΑΡΜΑ" κοντά στο Ασβεστοχώρι, στο δρόμο για το ξενοδοχείο Φιλίππειο, έχει στρουθοκάμηλους που εκτρέφουν και πολλά άλλα ζώα και τα παιδιά έρχονται σε επαφή.

 

Τώρα που είπα ζώα έχουμε και ζωολογικό κήπο αλλά είναι πολύ μικρός και τα ζώα σχεδόν ανύπαρκτα. Κάτι λίγα παιχνιδάκια έχει απ' έξω που σώζουν την κατάσταση. Τουλάχιστον δεν έχει εισιτήριο εισόδου, κάτι είναι κι αυτό. :-)

 

Λίγο πιο μακριά από Θεσσαλονίκη, αλλά όχι σε απαγορευτική απόσταση για μια μονοήμερη εκδρομούλα, στο Λευκοχώρι Σερρών έχει φάρμες για ιππασία. Εμάς μας αρέσει πολύ το "Λίκνο" έχει εστιατόριο με ωραίο φαγητό και πισίνα που το καλοκαίρι μπορείς να κολυμπήσεις.

 

Ιππασία επίσης μπορείς να κάνεις στο cavalor, στο Φίλυρο, αν δεν θέλεις ιππασία δεν πειράζει, πας και για έναν καφέ, είναι όμορφος ο χώρος, περιορισμένος αλλά ό,τι πρέπει για βολτίτσα.

 

Α, στο Φίλυρο έχει και την ταβέρνα "ΑΜΑΔΡΥΑΣ" που έχει εκτός από φαγητό και καφέ - πισίνα και το καλοκαίρι μπορείς να κολυμπήσεις.

 

Στο Ωραιόκαστρο το Πάρκο Δεινοσαύρων, για μια ωραία βόλτα, έχει ενδιαφέρον. Δίπλα έχει και παιδότοπο αν ενδιαφέρεστε.

 

Το cosmos, εγώ προσωπικά δεν τρελλαίνομαι, αλλά πολλοί το προτιμούν για βόλτα.

 

Τα παραπάνω είναι κυρίως για καλοκαίρι, το Χειμώνα οι επιλογές περιορίζονται. Για φαγητό από τις λίγες ταβέρνες με απασχόληση των παιδιών είναι η "Κορυφή", έχει και καλό φαγητό. Αν ξέρετε και άλλες με παιδότοπο θα ήθελα πολύ να τις γράψετε, να παίρνουμε ιδέες.

 

Το χειμώνα κυρίως τη βγάζουμε σε σπίτια φίλων ή έρχονται φίλοι στο δικό μας. Επίσης πηγαίνουμε ανελλιπώς στα διάφορα παρτυ - με δύο παιδιά στο δημοτικό τα πάρτυ είναι σε εβδομαδιαία βάση. :-) Τους παιδότοπους όσο μπορούμε τους αποφεύγουμε, λόγω ιώσεων, τώρα ειδικά που έχουμε και μικρό μέλος στην οικογένεια. :-)

 

Τις μέρες που βρέχει οι επιλογές είναι δύο, όταν τα μικρά έχουν τελειώσει τα διαβάσματά τους: Είτε χουχούλιασμα μπροστά στο τζάκι με κανένα επιτραπέζιο (Monopoly, γκρινιάρης, uno και taboo είναι τα αγαπημένα μας), είτε καλούμε μικρούς φίλους στο σπίτι χωρίς τους γονείς τους, οπότε και τα παιδιά παίζουν μεταξύ τους κι εγώ κάνω τις δουλειές μου με την ησυχία μου για να μην τις έχω το βράδυ...:-)

 

Αυτά...αν θυμηθώ και τίποτε άλλο θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...