Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμές φροντιστηρίων για Β' Λυκείου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σήμερα θέλω να ρωτήσω κάτι για μια φίλη.

Η κόρη της θα πάει δευτέρα λυκείου και της είπε ότι θέλει να κάνει φροντιστήριο από φέτος για την θεωρητική κατεύθυνση που έχει επιλέξει. Ξέρετε περίπου πού κυμαίνονται οι τιμές στα φροντιστήρια για όλο το πακέτο μαθημάτων;

Επίσης, όσες /όσοι έχετε πρόσφατη εμπειρία, θεωρείτε απαραίτητο να πάει ένα παιδί για όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης σε φροντιστήριο από τη β'λυκείου;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Σήμερα θέλω να ρωτήσω κάτι για μια φίλη.

Η κόρη της θα πάει δευτέρα λυκείου και της είπε ότι θέλει να κάνει φροντιστήριο από φέτος για την θεωρητική κατεύθυνση που έχει επιλέξει. Ξέρετε περίπου πού κυμαίνονται οι τιμές στα φροντιστήρια για όλο το πακέτο μαθημάτων;

Επίσης, όσες /όσοι έχετε πρόσφατη εμπειρία, θεωρείτε απαραίτητο να πάει ένα παιδί για όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης σε φροντιστήριο από τη β'λυκείου;

 

Ξέρω από γνωστό που πέρασε φέτος ότι πήγαινε από την Β΄λυκείου και έδινε 700 ευρώ το μήνα, αλλά για 2 μαθήματα. Τα υπόλοιπα τα έκανε ιδιαίτερο. Αυτός είναι και ο καλύτερος συνδυασμός. Και ναι φυσικά στη Β΄λυκείου είναι απαραίτητητο να ξεκινάει φροντιστήριο.

Για όλο το πακέτο έχω ακούσει από 800-1000 το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

η κόρη της φίλης μου που θα πάει τώρα β λυκείου δε θα κάνει φροντιστήρια για πανελλήνιες από τώρα, ίσως προς το τέλος της χρονιάς κάποια ιδιαίτερα σε κάποια μαθήματα αλλά για το σχολείο.

Εγώ ξέρω ότι κάνουν το καλοκαίρι πριν τη γ' λυκείου φροντιστήρια και φυσικά και στη γ' λυκείου.Αυτό κάναμε και εμείς τότε, και αυτό έχουν κάνει και όλες οι γνωστές μου στα παιδιά τους.

Οι τιμές που έχω ακούσει και εγώ είναι αυτές οι εξωφρενικές που ανέφερε παραπάνω η bobonela....700 με 900 περίπου...και αναρωτιέμαι, σε ποια εποχή ζουν αυτοί οι άνθρωποι όταν ζητάνε 1000 ευρώ από γονείς οι οποίοι πληρώνονται με βασικό 500 ευρώ;;;Η κατάσταση είναι απλά απελπιστική στη χώρα μας....

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει κάγκελο!!!Και υπάρχουν ακόμα μαθητές στα φροντιστήρια; Ποιος έχει 700/μήνα;;;;

Δηλαδή ουσιαστικά, αν πάει τώρα, απλά θα πάρει βοήθεια για τα μαθήματα του σχολείου;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει κάγκελο!!!Και υπάρχουν ακόμα μαθητές στα φροντιστήρια; Ποιος έχει 700/μήνα;;;;

Δηλαδή ουσιαστικά, αν πάει τώρα, απλά θα πάρει βοήθεια για τα μαθήματα του σχολείου;

 

 

Οχι του σχολείου..... της κατεύθυνσης, η οποία διδάσκεται και στο σχολείο κανονικά. Τα φροντιστήρια δεν κάνουν του σχολείου μαθήματα! Μόνο για παν/νιες. Πάντως δυστυχώς οι τιμές είναι τραγικές και συμφέρουν απείρως περισσότερο τα ιδιαίτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω φρίκη...

Τα ιδιαίτερα σε τι τιμές παίζουν;

 

Λόγω της τρομερής κρίσης στους εκπαιδευτικούς...... οι τιμές μπορεί να ξεκινάνε και από 10 ευρώ! Εγώ σου λέω και 15 να βρει, πάλι όφελος έχει. Αλλο το ιδιαίτερο και άλλο το ομαδικό. Μαθαίνεις περισσότερα σε λιγότερο χρόνο. Στη γ'λυκείου ίσως μπορέσει να συνδυάσει ομαδικό με ιδιαίτερα που είναι ο τέλειος συνδυασμός. Αλλά για φέτος να αρχίσει να ψάχνει τη Χρυσή Ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ κατατοπίστηκα. Ελπίζω να ψηθεί και η μικρή (γιατί σ'αυτές τις ηλικίες παίζουν πολύ το τι κάνουν οι συμμαθήτριες και φίλες)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια. Εχετε ιδία πείρα που λέτε για τέτοιες τιμές? Ο γιος μου θα πάει τώρα Γ' Λυκείου και νομίζω ότι είμαι ...ειδική. Υπόψιν ότι έχω ψάξει σε σχεδόν όλες τις περιοχές γιατί πάει ανα περιοχή η τιμή. Στην θεωρητική κατευθυνση που λέτε, πάει και ο γιος μου και το πακέτο είναι 340? (ν. Φιλαδέλφεια). Στην Κυψέλη πχ. 300. Στα καλύτερα υποτίθεται, στο Μαρούσι (στο σταθμό να μην κάνουμε και διαφήμιση) 500. Αλλά 1000? ΠΟΥΘΕΝΑ. Τώρα αν θέλεις ιδιαίτερα πάει αλλιώς. Από το μηνιάτικο βγάζεις το μάθημα που θα κάνεις ιδιαίτερο (δεν κερδίζεις πάνω από 40 -60? μηνιαίως) και το καλύπτεις με αυτην που θα σου κάνει ιδιαίτερα με ότι σου ζητάει την ώρα. πχ για Εκθεση Γ' Λυκείου ξέρω (πριν την κρίση) 50? την ώρα (Το ίδιο ζήταγε και για proficiency) Tώρα αν θα τα δώσεις....αν αξίζουν ...fair value.... περι ορέξεως....Επίσης για 10 ? ιδιαίτερο, δεν παίρνει ούτε για αγγλικά για lower. Δεν νομίζω ότι θα βεις για Πανελλήνιες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια. Εχετε ιδία πείρα που λέτε για τέτοιες τιμές? Ο γιος μου θα πάει τώρα Γ' Λυκείου και νομίζω ότι είμαι ...ειδική. Υπόψιν ότι έχω ψάξει σε σχεδόν όλες τις περιοχές γιατί πάει ανα περιοχή η τιμή. Στην θεωρητική κατευθυνση που λέτε, πάει και ο γιος μου και το πακέτο είναι 340? (ν. Φιλαδέλφεια). Στην Κυψέλη πχ. 300. Στα καλύτερα υποτίθεται, στο Μαρούσι (στο σταθμό να μην κάνουμε και διαφήμιση) 500. Αλλά 1000? ΠΟΥΘΕΝΑ. Τώρα αν θέλεις ιδιαίτερα πάει αλλιώς. Από το μηνιάτικο βγάζεις το μάθημα που θα κάνεις ιδιαίτερο (δεν κερδίζεις πάνω από 40 -60? μηνιαίως) και το καλύπτεις με αυτην που θα σου κάνει ιδιαίτερα με ότι σου ζητάει την ώρα. πχ για Εκθεση Γ' Λυκείου ξέρω (πριν την κρίση) 50? την ώρα (Το ίδιο ζήταγε και για proficiency) Tώρα αν θα τα δώσεις....αν αξίζουν ...fair value.... περι ορέξεως....Επίσης για 10 ? ιδιαίτερο, δεν παίρνει ούτε για αγγλικά για lower. Δεν νομίζω ότι θα βεις για Πανελλήνιες.

 

Σε συνοικειακό φροντιστήριο στη Νίκαια που θα πάει φέτος το ανηψάκι μου για Α΄λυκείου (θέλει από τώρα να ετοιμαστεί), θα δίνει 500 ευρώ. Του χρόνου στη Β΄λυκείου τους είπαν ότι θα δίνουν 750 ευρώ. Και πάει λέγοντας. Είναι η Νίκαια καλύτερη από το Μαρούσι????

Στο Μοσχάτο όπου πέρασε φέτος γιος φίλου μας, έδινε 1000 ευρώ το μήνα (700 φροντιστήριο και 300 ιδιαίτερα). Είναι το Μοσχάτο υψηλή περιοχή?

Μάλλον είναι θέμα τι ακριβώς ψάχνεις και σε ποιο φροντιστήριο.... Οι τιμές από ό,τι καταλαβαίνω γενικά είναι fix. Τώρα δεν μπορώ να αμφιβάλλω για τη Ν.Φιλαδέλφεια που λες, αφού το λες εσύ, αλλά μήπως δεν περιλαμβάνεις τα πάντα? Το ίδιο πακέτο το ρώτησες και Μαρούσι και σου είπαν 500? Αυτά δεν γίνονται. Αφού τώρα σου λέω τέλειωσε ο ένας Μοσχάτο και έδινε 1000 και ο άλλος τώρα γράφτηκε στη Νίκαια Α΄λυκείου και θα δίνει 500 και μελλοντικά παραπάνω. Άυτές είναι οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.

Εγω σε γνωστο φροντηστηριο Δ.προαστιων, εδινα περισυ για Β΄Λυκειου 180 ευρω για ολα (Τεχνολογικη κατευθυνση). Εκθεση, φυσικη γενικης παιδειας και φυσικη κατευθυνσης, Μαθηματικα γενικης και κατευθυνσης, και καποιες ωρες, νομιζω 3 την εβδομαδα, προετοιμασια φυσικης και μαθηματικων Γ΄Λυκειου..

Φετος που θα παει τριτη Λυκειου μου ειπαν για ολα τα μαθηματα 300 ευρω..

 

Επισης, δε θα εμπιστευομουν ιδιαιτερο για προετοιμασια στις Πανελληνιες. Εκτος αν ηξερα πολυ καλα τον καθηγητη. Να μου τον εχουν συστησει και να γνωριζω πως εχει ασχοληθει με το αντικειμενο αυτο. αλλο να προετιμαζεις εναν μαθητη για τις ενδοσχολικες εξετασεις και αλλο για να περασει σε καποιο Πανεπηστημιο. Δε μπορει ο καθενας, οσο καλα και να ξερει το μαθημα που διδασκει, να προετοιμασει μαθητη για πανελληνιες. Τα φροντηστηρια εχουν συστημα και εχουν και πειρα.

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες που ακουσα (1000 ευρω το μηνα) μου φαινονται εξωφρενικες για φροντιστηριο. Στην επαρχιακη πολη που ζω για την α Λυκειου το πακετο κοστιζει 170 ευρω, οποτε οι επομενες ταξεις κοστιζουν καπως παραπανω, οχι ομως τα ποσα που ακουσα. Αν καποιος επιλεξει ιδιαιτερα, σιγουρα θα πληρωσει πολυ περισσοτερα, ομως ατομα με εμπειρια που αναλαμβανουν την προετοιμασια για πανελληνιες, αποτελουν κατα καποιο τροπο "εγγυηση" για την επιτυχια και για αυτο καποιοι γονεις τα προτιμουν παρα το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Σε φροντιστηριο στον πεζοδρομο Αμαρουσιου εδινα περισυ για β λυκειου 360ε το μηνα και φετος γ λυκειου 430ε (θετικη κατευθυνση). Εκει παιζουν οι τιμες στο Μαρουσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια τι τιμες είναι αυτές? Η κορη μου θα παει πρωτη λυκειου και ειπα να την βαλω φροντιστηριο γιατι ουσιαστικα μας εχουν τρομοκρατησει παροτι είναι πολύ καλη μαθητρια. Σε φροντιστηριο της περιοχης μας μας ειπαν 170 ευρω για μαθηματικα φυσικη χημεια και μου φανηκε υπερβολικη η τιμη. Βεβαια ακουσα και για τριτη λυκειου 6000 ευρω ο χρονος νομιζω καπου στο μαρουσι. Νομιζω ότι θα τρελαθούμε τελειως, όταν ενας μισθος μετα βιας ξεπερναει τα 500 ευρω τον μηνα. ΠΩς θα τα βγαλουμε περα? Στα σχολεια συνηθως δουλεια δεν γινεται.... ναι διαβαζουν τα παιδια αλλα θελουν μια κατευθυνση ... κατι.... Αν βαλουμε το φροντιστηριο, μουσικη... και μαθηματα ζωγραφικης που θελει η δικη μου γιατι θελει να δωσει καλων τεχνων ή κατι αναλογο, το 300 αρι τον μηνα δεν μας φτανει... Οι ανθρωποι που ζητανε τοσα, ζουν στην πραγματικοτητα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Επειδή είμαι εκπαιδευτικός και ζω τα σχολεία τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα χρόνια τώρα ηθελα να σας πω τη γνώμη μου. Κατ αρχήν αν ο μαθητης έχει Καλές βάσεις και με δεδομένο Ότι το σχολείο που πηγαίνει τον ενθαρρύνει να διαβάσει νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο το φροντιστήριο στην Α Λυκειου. Άντε το πολύ πολύ κάποια μεμονωμένη βοήθεια αν κάπου συναντήσει δυσκολία. Όμως για Β και Γ είναι σημαντικό το φροντιστήριο με προσοχή στην επιλογή αυτού και οχι μόνο με κριτήριο την τιμη, αλλα τον αριθμο των μαθητών στην τάξη, την εμπειρία των καθηγητών και το προγραμμα σπουδών που ακολουθεί. Η δικη μου εμπειρία λέει πως η τάξη (και Ότι αυτη συνεπάγεται) δεν ανταλλασσεται με τίποτα. Εκτός Φυσικά απο ειδικές περιπτώσεις που είναι απαραίτητη η εξατομικευμενη μάθηση ή για μια ενίσχυση (που κατα τη γνώμη μου πρέπει αν χρειάζεται να την παρέχει το φρ).

Για τις τιμές τώρα ο μέσος όρος των "σοβαρών" φροντιστηρίων στις μέρες μας και ανάλογα βέβαια και την περιοχή είναι Γύρω στα 250-300? για β και 300-400? για γ Λυκειου για το πακέτο των μαθημάτων. Για ιδιαίτερα να υπολογιζετε περίπου τα διπλά χρήματα, δεδομένου ένας εμπειρος καθηγητής για γ Λυκειου δεν θα πάρει κάτω απο 30?/ώρα.

Δυστυχως εδω που είμαστε είναι κατά καποιο τροπο αναπόφευκτο το φρ, προσπαθειστε Τουλάχιστον να σιγουρευτειτε Ότι γίνεται Καλη δουλειά και Καλη επιτυχία στα παιδάκια σας!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Κοριτσια μένω άναυδη με τις τιμές που ακουω.Προφανως μιλατε για Αθηνα κ απορω εκει οι τιμές δεν έπεσαν λογω κρισης;Δε πιστευω οι τιμες που αναφερετε να ειναι οι μειωμενες οι προηγουμενες ποσο ήταν;Εγω μενω σε επαρχια ειμαι χρονια στα φροντιστηρια κ στα ιδιαιτερα που κ τα δυο ειναι πεσμενα .Στην πολη μου υπαρχει αξιολογο φροντιστηριο που περυσι ειχε την α΄Λυκειου 900ευρω τη χρονια κ η γ΄Λυκειου φτανει μεχρι κ 2500-3000.Όσο για τα ιδιαιτερα μιλαμε για 15-18-20 ευρω ,30ευρω που λεει η προλαλησασα να παίρνουν 1-2 καθηγητες στην πολη.Αν οι τιμες αυτες ισχυουν να ρθουμε όλοι εκει ρε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Κοριτσια μένω άναυδη με τις τιμές που ακουω.Προφανως μιλατε για Αθηνα κ απορω εκει οι τιμές δεν έπεσαν λογω κρισης;

 

γιατί έπεσαν μήπως οι τιμές στα supermarket για να πεσουν αλλού?

 

Και ένα γρήγορο σχόλιο... (για σκέψη περισσότερο)

Οι τιμές που αναφέρεται (αν και μερικές είναι ακραίες κατά τη γνώμη μου) δεν εξετάζουν καθόλου το value for money. Αξίζει ή όχι εκεί που θα δώσει κάποιος τα λεφτά του ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

παιδιά εγώ πήγα και ρώτησα στα φροντιστήρια της περιοχής μου και όλα ήταν από 165? μέχρι και 210? το μήνα για Α λυκείου.

 

Το βρίσκω υπερβολικά μεγάλο ποσό για αυτό αποφάσισα να συνεχίσει ο γιός μου τα ιδιαίτερα μαθήματα.

 

έρχεται στα ίδια χρήματα και δεν ταλαιπωρείται και ο ίδιος. Άσε που έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από τον καθηγητή του που τον ανέλαβε με βαθμό 16,5 και τον έφτασε με απολυτήριο 19,4.

 

σκέψου καλά το ιδιαίτερο γιατί το φροντιστήριο κάνει μάθημα για 7 ή 8 παιδιά και δεν κρίνει την μαθησιακή ιδιαιτερότητα κάθε παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
παιδιά εγώ πήγα και ρώτησα στα φροντιστήρια της περιοχής μου και όλα ήταν από 165? μέχρι και 210? το μήνα για Α λυκείου.

 

Το βρίσκω υπερβολικά μεγάλο ποσό για αυτό αποφάσισα να συνεχίσει ο γιός μου τα ιδιαίτερα μαθήματα.

 

έρχεται στα ίδια χρήματα και δεν ταλαιπωρείται και ο ίδιος. Άσε που έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από τον καθηγητή του που τον ανέλαβε με βαθμό 16,5 και τον έφτασε με απολυτήριο 19,4.

 

σκέψου καλά το ιδιαίτερο γιατί το φροντιστήριο κάνει μάθημα για 7 ή 8 παιδιά και δεν κρίνει την μαθησιακή ιδιαιτερότητα κάθε παιδιού.

 

Vas, ο καθηγητής σε ποιά μαθήματα του κάνει ιδιαίτερα?

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσουμε με νούμερα? Πως είναι δυνατόν με 210? και 11 ώρες εβδομαδιαίως (άρα 44 μηνιαίως)- Πέρσυ ήταν ο γιος μου Β΄Λυκείου- να βγαίνει στο ιδιαίτερο με τις ίδιες ώρες και τα ίδια χρήματα, όταν το λιγότερο που θα σου ζητήσει για ιδιαίτερο είναι 11? την ώρα? (Τόσα παίρνει Μαθηματικός για Β' Γυμνασίου τώρα).

44 Χ 11=451 ???? Δεν βγαίνει απλά. Εκτός αν τα χρησοπληρώσεις. Ιδιο κόστος δεν είναι σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα,

τα φροντιστηρια μεσης εκπαιδευσης καθως και τα ξενων γλωσσων πρεπει να αναρτουν τις τιμες τους καθε χρονο στην ιστοσελιδα της ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΕΜΠΟΡΙΟΥ, στο παρατηρητηριο τιμων. Οποτε ο καθενας μπορει να τσεκαρει συγκεκριμενα ο,τι τον ενδιαφερει για ολη την Ελλαδα.

Σχετικα με τα ιδιαιτερα οσοι υποστηριζουν οτι ειναι φθηνοτερα μαλλον καποιο δολιο λογο εχουν. Τα φροντιστηρια χρεωνουν 4-5 ευρω την ωρα. Ιδιαιτερο τοσο φθηνο ουτε φοιτητης δεν το κανει, αλλωστε μην ξεχνατε οτι ό,τι δινεις παιρνεις.

Και οποσδηποτε μην ξεχνατε την διακινηση ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ και ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ που γινεται απο τα ιδιαιτετα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...