Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατρος για διδυμη κυηση στην Θεσσαλονικη


Recommended Posts

Καλησπερα διαβασα το τοπικ της Φεηςν εδω

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10240&postdays=0&postorder=asc&start=0

και εχω καταστεναχωρεθει. Την 13η εβδομαδα ο γιατρος μας ειπε οτι ειδε εναν πλακουντα και δυο σακκους κι οτι δεν υπαρχει κινδυνος αλλα θα υπηρχε αν ηταν σε εναν σακο. Επειδη κοπιασα πολυ δεδομενου οτι εχω χασει αλλα δυο εγκυμοσυνες στο Α τριμηνο (οχι διδυμα)λογω θρομβοφιλιας, ειπα να παρακολουθουμε απο δυο γιατρους.

ΚΑνενας δεν μου εξηγησε την σοβαροτητα της περιπτωσης αλλα το εμαθα τυχαια απο καποια φιλη. Αρχισα να ψαχνω και βρηκα το τοπικ και καταλαβα οτι θεωρουμε κυηση υψηλου κινδυνου. Ειμαι στην 20η εβδομαδα κι ο υπερηχος την 18+3 εβδομαδα ειχε δειξει 220γρ. την μια και 202 την αλλη κι επιβεβαιωσε τον εναν πλακουντα, αλλα απο οτι καταλαβα απο εδω και περα αρχιζουν τα δυσκολα. Θα εκτιμουσα αν ξερατε καποιον που να ειδικευεται σε τετοιες εγκυμοσυνες γυναικολογο ή υπερηχογραφηστη εδω στην Θεσσαλονικη. Δεν σας κρυβω οτι φοβαμαι παρα πολυ κι αγχωθηκα ακομη περισσοτερο θελω τοσο πολυ να πανε ολα καλα με τα κοριτσακια μου

 

Εχω θυμωσει πολυ με τους γιατρους να φανταστειτε οτι το ασβεστιο και το μαγνησιο εγω τους το ζητησα και το σιδερο να ειναι καλα η αιματολογος μου που μου το αλλαξε αλλιως θα ειχα φτασει αιματοκριτη 25 και οι δυο ηθελαν να με παρακολουθουν μια φορα το μηνα κανεις δεν μου ειπε για καθε 15 μερες

 

Θα εκτιμουσα αφανταστα την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και μια ερωτηση γνωριζετε εαν υπαρχει κινδυνος για εναν πλακουντα με 2 σακκους γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι σε περιπτωση που ειχαμε εναν πλακουντα και εναν σακο τοτε θα ειχαμε προβλημα τωρα ειναι ενταξει να με βλεπει μια φορα τον μηνα :(

Link to comment
Share on other sites

καταρχην, κάνεις κάτι για την θρομβοφιλία(υπαρίνες);

Αυτό είναι σημαντικο.

Για τους δυο σάκους και εναν πλακούντα θα ανησυχίσεις μόνο αν δείτε στον υπέρηχο οτι το ένα εμβρυο εχει διαφορά βάρους από το δεύτερο (οχι 20 και 30 γρ. αλλά πάνω από το 30%) ή αν το αμνιακό υγρό λιγοστεύει στο ένα και αυξάνεται στο αλλο. (συνδρομο υποκλοπής)Αυτό βέβαια σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη.

 

Ποιος γιατρός σε βλέπει; Στείλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να πάρεις τα κοριτσάκια σου στην αγκαλιά σου.

Είμαι και εγώ απο Θεσσαλονίκη και είμαι και διδυμομανούλα.

Ήμουν πολυ ευχαριστημένη και το κυριότερο είχα εμπιστοσύνη στον γιατρό μου. Δεν είχα όμως κάποιο πρόβλημα υγείας να αντιμετωπίσω παράλληλα με την εγκυμοσύνη. Δεν ξέρω αν ο γιατρός μου είναι αυτό που ζητάς.

Στις αρχές με έβλεπε μια φορά τον μήνα και μόνο προς το τέλος κάθε 2 με 3 βδομάδες. το Μαγνήσιο μου το ξεκίνησε απο την πρώτη επίσκεψη.

Εσένα ποιοι γιατροί σε παρακολουθούν? Αν θέλεις στείλε pm

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπιδάκι μου, μην στενοχωριέσαι. Οι διδυμομανουλες(όπως θα διαπιστώσεις και εσύ σε λίγο καιρό) τρέχουν και δύσκολα προλαβαίνουν να γράψουν...

Καταρχήν μη φοβάσαι γιατί έτσι κάνεις περισσότερο κακό. Αν και δεν μπορώ να σου συστήσω γιατρό, έχω να σου πω ότι εγώ στη θέση σου θα επέλεγα κι άλλο γιατρό, είτε συστημένο, είτε στην χειρότερη έναν οποιοδήποτε που θα δεχόταν να ακούσει τους φόβους μου και να με παρακολουθεί σε όποια χρονική βάση εγώ επιθυμώ.

Εσύ είσαι ο πελάτης του και πάνω από όλα οφείλει να σε σεβαστεί!

Έχεις πλάι σου μια καλή αιματολόγο και τουλάχιστον είσαι καλημένη από εκεί. Είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρεις να βρεις και ένα γυναικολόγο να σε ακούσει και να σε καθησυχάσει!

Φιλάκια πολλά στις ζουζουνίτσες σου από τη Ναταλία και τα Ναταλοκόριτσα :D

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που πιστεύω πως βοηθάει είναι να είσαι αισιόδοξη, προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου!!! Ολα θα πάνε καλά! Να είσαι σίγουρη! Ξέρω πως είναι δύσκολο να το κάνεις α΄΄α προσπάθησε το!. Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Ο Θεός μαζί σας!!!

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites

Elpida καλησπέρα. Σαν την δική σου περίπτωση είμαι και εγώ. Μονοχωριακά δίδυμα, σε δύο σάκους με έναν πλακούντα. Ο γιατρός στην δεύτερη επίσκεψη που διαπίστωσε την δίδυμη κύηση, με αυτές τις ιδιαιτερότητες, μας επισήμανε ένα σωρό προβλήματα. Για την ακρίβεια μπορώ να σου πω ότι μας φόβησε και μάλιστα πολύ. Όμως προς το τέλος της κουβέντας όταν, σχεδόν απελπισμένοι, τον ρωτήσαμε πιο ειναι το ποσοστό να πάνε όλα καλά και μην συμβεί κάτι κακό μας απάντησε: 95%!. Δεν λέω ότι το 5% ειναι αμελητέο αλλά είναι στατιστικά σε κάθε εγκυμοσύνη υπάρχει ο κίνδυνος να συμβεί οποιοδήποτε απρόοπτο, οπότε, νομίζω, είναι προτιμότερο να σταθούμε στο ότι όλα θα πάνε καλά και να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για αυτό. Εξάλλου η θετική και αισιόδοξη σκέψη βοηθά πάντα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και το ίδιο ελπίζω και εγώ. :P:P:P

ymSzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω πμ με τα στοιχεία του γιατρού μου. Τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα και αισθάνομαι ότι σε αυτόν χρωστώ τα κοριτσάκια μου.

Πήγαινε έστω και για μία επίσκεψη ....

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ειλικρινα για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας. Με την βοηθεια του Θεου και με ενα καλο γιατρο θα τα καταφερουμε λεω. ΜΑριτα με το καλο ευχομαι και σε ολα τα κοριτσια να ειστε γερες κι εσεις κι οι οικογενειες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...