Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με τη Δασκάλα!


Recommended Posts

Λοιπόν το θέμα έχει ώς εξής και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Στέλνω και τις δύο μου κόρες (5 & 3 χρ.), σε δημοτικό σταθμό.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη και απο το προσωπικό και απο τη λειτουργία του σταθμού.

Φέτος ξεκίνησα και τη μικρή μου εκεί.

Η τάξη της έχει ηλικιακή ανομοιογένεια με αποτέλεσμα αυτό να δημιουργεί προβλήματα!

Η δική μου είναι η μικρότερη και τα υπόλοιπα κυμαίνονται απο 3 μέχρι και 4 χρ.

Αύριο είναι να πάνε μία εκδρομή όλος ο παιδικός, όλα τα τμήματα στο Playmobile Fun Park.

Εμένα δεν με ενημέρωσε η δασκάλα της Κωνσταντίνας παρα μόνο ήξερα για την τάξη της μεγάλης ότι θα πάνε.

Το έμαθα τυχαία απο άλλη μαμά και τελικά η Κωνσταντίνα δεν θα πάει μαζί με άλλα τρία παιδάκια απο την τάξη της επειδή λέει η δασκάλα "είναι μικρή"!

 

Και ερωτώ...είναι συμπεριφορά της δασκάλας αυτή;

Δεν με ενημέρωσε κάν για την εκδρομή...ότι θα έφευγε δηλαδή όλο το τμήμα εκείνη τη μέρα και θα έμενε η Κωνσταντίνα με την εκπαιδευόμενη!!

 

Είναι σωστό να φεύγει όλη η τάξη και να μένουν πίσω 3-4 παιδάκια;;;;!!

 

Σημειωτέον αυτό το έχει ξανακάνει άλλη μία φορά η δασκάλα και το είχα μάθει επίσης τυχαία και επέλεξα απλά τη συγκεκριμένη μέρα να μην πάω την Κωνσταντίνα στον παιδικό.

Της είχα εκφράσει την δυσαρέσκειά μου και της είχα μιλήσει της δασκάλας...προφανώς όμως με αγνόησε!!!

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας!!

 

Σας ευχαριστώ!!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν είμαι ειδική αλλά το βρίσκω λίγο περίεργο. Και για την ψυχολογία του παιδιού, φυσικά αλλά πολύ περισσότερο για το ότι χωρίς να το ξερεις θα έμενε με την εκπαιδευόμενη. Σου συστήνω να γράψεις ένα ευγενικό γράμμα διαμαρτυρίας στη διευθύντρια του σταθμού και να το στέιλεις και στο Δήμο. Το πρόβλημα με άυτά, είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει ότι γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι ειδική αλλά το βρίσκω λίγο περίεργο. Και για την ψυχολογία του παιδιού, φυσικά αλλά πολύ περισσότερο για το ότι χωρίς να το ξερεις θα έμενε με την εκπαιδευόμενη. Σου συστήνω να γράψεις ένα ευγενικό γράμμα διαμαρτυρίας στη διευθύντρια του σταθμού και να το στέιλεις και στο Δήμο. Το πρόβλημα με άυτά, είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει ότι γίνονται...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Το είχα συζητήσει και με τη μαμά ενός απο τα παιδιά που έμεινε πίσω και εκείνη είχε θυμώσει πολύ και μάλιστα δεν το ήξερε και τη μέρα της εκδρομής έστειλε το παιδάκι της σταθμό με αποτέλεσμα εκείνο να βάλει τα κλάμματα!

 

Εγώ τυχαία το πληροφορήθηκα την πρώτη φορά και επίσης τυχαία το έμαθα και τώρα!! :evil:

 

Πιστεύω οτι η Κωνσταντίνα είναι αρκετά μεγάλη για να καταλαβαίνει τί γίνεται, επίσης θα πάει και η αδερφή της στην εκδρομή.

 

Φανταστείτε σκηνή να ετοιμάζονται όλα να πάνε με τσάντες και καπέλα και 3-4 παιδάκια να κοιτάνε!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

σαφως θεωρω απαραδεκτο το γεγονος οτι δεν σε ενημερωσαν...οπως η σκηνη που μας περιγραφεις μου φαινεται σκληρη για ενα παιδακι οπως και να μεινει με τοσα λιγα παιδακια και μια εκπαιδευομενη στον σταθμο(βεβαια εχω δει εκπαιδευομενες πολυ καλυτερες απο τις δασκαλες επειδη ειχαν μερακι και ορεξη για δουλεια).

 

θα πηγαινα απο τον σταθμο και θα το συζητουσα με την δασκαλα με την παρακληση αλλη φορα να ενημερωνεσαι για καποια αλλαγη προγραμματος...και να σου πω επειδη ειναι δημοσιος σταθμος δεν ειναι τζαμπα...

εγω μενω σε ενα αθλιο χωριο εξω απο την θεσσαλονικη και πληρωνουν 140 ευρω τον δημοσιο παιδικο σταθμο...

δηλ δεν σου κανουν χαρη εχεις δικαιωματα.

Link to comment
Share on other sites

σαφως θεωρω απαραδεκτο το γεγονος οτι δεν σε ενημερωσαν...οπως η σκηνη που μας περιγραφεις μου φαινεται σκληρη για ενα παιδακι οπως και να μεινει με τοσα λιγα παιδακια και μια εκπαιδευομενη στον σταθμο(βεβαια εχω δει εκπαιδευομενες πολυ καλυτερες απο τις δασκαλες επειδη ειχαν μερακι και ορεξη για δουλεια).

 

θα πηγαινα απο τον σταθμο και θα το συζητουσα με την δασκαλα με την παρακληση αλλη φορα να ενημερωνεσαι για καποια αλλαγη προγραμματος...και να σου πω επειδη ειναι δημοσιος σταθμος δεν ειναι τζαμπα...

εγω μενω σε ενα αθλιο χωριο εξω απο την θεσσαλονικη και πληρωνουν 140 ευρω τον δημοσιο παιδικο σταθμο...

δηλ δεν σου κανουν χαρη εχεις δικαιωματα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ demi για την απάντησή σου.

Να φανταστείς το έχει κάνει ήδη μία φορά αυτό και της το είχα συζητήσει, της είχα εκφράσει την δυσαρέσκειά μου!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Μόλις μίλησα και με τον διευθυντή.

Η ιστορία έχει ώς εξής.

Ο σταθμός αυτός άλλαξε φέτος διευθυντή ο οποίος προσπαθεί να φέρει κάποια ωραία πράγματα, όπως επισκέψεις, περιπάτους....κουκλοθέατρα..κλπ.

 

Εμπειρία πάνω σε αυτό δεν έχουν οι περισσότερες εκεί δασκάλες (έτσι μου το δικαιολόγησε), και συμφώνησε πάνω στις ενστάσεις μου.

Με ευχαρίστησε που το κουβέντιασα μαζί του και υποσχέθηκε ότι θα προσπαθήσουν όλοι και με τις επισημάνσεις μας (των γονιών) να γίνουν καλύτεροι.

 

Είπαμε κι άλλα πολλά και ελπίζω ότι δεν θα ξανασυμβεί αυτό...ή τουλάχιστον θα το σκεφτούν πολύ να το ξαναπράξουν!!

Είδομεν.....

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλα χρειάζεται εμπειρία για να καταλάβουν οι δασκάλες ότι τα μικρά θα στεναχωρεθούν βλέποντας τους φίλους τους να πηγαίνουν βόλτα???? Σίγουρα γνωρίζανε για την βόλτα και θα έπρεπε αφού δεν γινόταν να ακολουθήσουν, να λέγανε στις μητέρες να μην τα φέρουνε εκείνη την ημέρα στο σταθμό. Η ακόμη να τα πάρουν και να τα πάνε μια βόλτα εκεί κοντά. Ο διευθυντής φυσικά και προσπαθεί να δικαιολογήσει καταστάσεις.Θα μου πείτε και τι να έκανε? :?:

 

Άννα :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλα χρειάζεται εμπειρία για να καταλάβουν οι δασκάλες ότι τα μικρά θα στεναχωρεθούν βλέποντας τους φίλους τους να πηγαίνουν βόλτα???? Σίγουρα γνωρίζανε για την βόλτα και θα έπρεπε αφού δεν γινόταν να ακολουθήσουν, να λέγανε στις μητέρες να μην τα φέρουνε εκείνη την ημέρα στο σταθμό. Η ακόμη να τα πάρουν και να τα πάνε μια βόλτα εκεί κοντά. Ο διευθυντής φυσικά και προσπαθεί να δικαιολογήσει καταστάσεις.Θα μου πείτε και τι να έκανε? :?:

 

Άννα :D

 

Όντως.....άστα να πάνε...δεν υπάρχει δικαιολογία και έχουμε δυσαρεστηθεί όλες οι μητέρες!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλα χρειάζεται εμπειρία για να καταλάβουν οι δασκάλες ότι τα μικρά θα στεναχωρεθούν βλέποντας τους φίλους τους να πηγαίνουν βόλτα????

 

θα συμφωνήσω και εγώ φυσικά για αυτό!..

 

και αν δεν υπάρχει άλλη λύση, να πρεπει δηλαδή να μεινουν πίσω καποια παιδιά, τότε να υπαρχει ενημέρωση για να μπορούν οι γονείς ή να μην πάνε τα παιδιά τους εκείνη την ημέρα στον παιδικό ή έστω να τα προετοιμάσουν,

αλλά παρόλα αυτά, είναι μια απόρριψη, που εισπράττει το παιδί εκείνη τη στιγμή, ειδικά εφ όσον δεν υπάρχει και μια εξήγηση, ή καποια λογική πίσω απο αυτό.

 

δηλαδή η τάξη Α θα πάει σήμερα εκεί,

η τάξη Β θα πάει αύριο εκεί, δεν πανε πχ και οι δυο τάξεις μαζί εκδρομή.

 

αλλά να μεινουν 3-4 παιδιά πίσω έτσι απλά, ειδικά εάν ακουσαν κιόλας οτι η δικαιολογία είναι ότι ειναι μικρότερα (πιθανόν να τους το είπαν) το αποτέλεσμα είναι επίσης οτι θα νιώσουν εκτός απο απορριψη και ανεπάρκεια δηλαδή οτι δεν ειναι αρκετά μεγάλα ή ότι κατι εχουν / έκαναν και φταίνε εκείνα λόγω της ηλικίας τους.

 

Θα έψαχνα οπωσκαιδήποτε να βρώ τι είπαν σαν δικαιολογία στα παιδιά εκείνη την ημέρα

έτσι ώστε να διορθώσω την εντύπωση που πιθανώς εδωσαν οι δασκάλες.

 

παιδαγωγικά, εάν είπαν στα παιδιά οτι εμειναν πίσω επειδή είναι πιο μικρά, ή επειδή δεν χωράνε στο λεωφορείο, πχ είναι κατι πολύ αντιεπαγγελματικό.

Επίσης είναι υποπροστατευτικό απέναντι στα παιδιά, αν πχ είπαν οτι δεν χωράει το λεωφορείο,

δηλαδή τα παιδιά αυτά θα εχουν την αίσθηση οτι οι δασκάλες δεν φρόντισαν αρκετά για αυτά έτσι ώστε να χωρέσουν και εκείνα.

κλονίζει δηλαδή και την σχέση εμπιστοσύνης που εχει το παιδί στην δασκάλα...

 

κριμα μια πρωτοβουλία για κατι ευχάριστο να δυσαρεστεί χωρίς λόγο καποια παιδιά τόσο πολύ. δεν υπάρχει λόγος,... ας φτιάξουν λίγο το πρόγραμμα και ας προετοιμάζουν τα παιδιά και τους γονείς

ότι την Δευτέρα θα παει η τάξη τάδε και την Τετάρτη η τάξη τάδε, αν δεν μπορουν να τα πάρουν όλα μαζί.

Αυτό ένα παιδάκι μπορεί να το δεχτεί, με προετοιμασία, ακόμα και αν ειναι ενα αδερφάκι στην μια τάξη.

 

τώρα για το θέμα της εκπαιδευόμενης,

δεν γνωρίζω για το τι είδους εκπαιδευόμενης πρόκειται?

ζήτα όπωσκαιδήποτε να σου διευκρινίσουν τι είναι - είναι παιδαγωγός που απλώς δεν πληρώνεται και ονομάζεται ειδικευόμενη? είναι κοπέλα χωρίς ειδίκευση που μαθαίνει εκεί στο να είναι βοηθός?

έχει φυσικά τεράστια σημασία,

και αν πρόκειται για ατομο που δεν εχει πτυχίο και εργασιακή εμπειρία, που μενει πίσω μόνο του, χωρίς επίβλεψη στον παιδικό με τα παιδάκια αυτά, το θεωρώ ανεπίτρεπτο.

αν υπήρχε επιβλεψη εκείνη τη στιγμή απο διευθυνση, τότε ανάλογα.

 

συνοψίζω

 

1) να εχουν τάξεις και οργανωμενα να πηγαίνουν μια φορα η μια μιαφορα η αλλη οταν εχουν εκδρομες, αν δεν μπορουν όλα τα παιδιά να τα πάρουν.

και φυσικά ενημέρωση νωρίτερα των γονέων αν δε μπροεί να γίνει αυτο, ετσι ώστε να κρατανε σπιτι τα παιδια΄που δεν γινεται να πανε στην εκδρομή

 

2) τι ειπαν οι δασκάλες στα παιδιά? πρεπει να διορθώσετε οποιαδήποτε σχόλια η εξήγηση έδωσαν.

 

3) ποια είναι η ειδικότητα της ειδικευόμενης? τι εργασιακή εμπειρία εχει ? είναι πτυχιούχος η οχι?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

1) να εχουν τάξεις και οργανωμενα να πηγαίνουν μια φορα η μια μιαφορα η αλλη οταν εχουν εκδρομες, αν δεν μπορουν όλα τα παιδιά να τα πάρουν.

και φυσικά ενημέρωση νωρίτερα των γονέων αν δε μπροεί να γίνει αυτο, ετσι ώστε να κρατανε σπιτι τα παιδια΄που δεν γινεται να πανε στην εκδρομή

 

2) τι ειπαν οι δασκάλες στα παιδιά? πρεπει να διορθώσετε οποιαδήποτε σχόλια η εξήγηση έδωσαν.

 

3) ποια είναι η ειδικότητα της ειδικευόμενης? τι εργασιακή εμπειρία εχει ? είναι πτυχιούχος η οχι?

 

Σε ευχαριστώ Μαρία πάρα πολύ!!!

Με βοηθάς πολύ με τις απαντήσεις σου!!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω μια γνώμη? επειδή δεν νομίζω να βγεί άκρη (θα σου πουνε οτι πέρασε το θέμα και τα μικρά είναι μια χαρά) θα πρότεινα να συννενοηθείτε οι μητέρες των παιδιών που δεν πήγαν βόλτα / ή και μόνη της η κάθε μία, και να οργανώσετε μια βόλτα/ αγαπημένη δραστηριότητα για τα παιδιά εξηγώντας τους ότι το δικαιούνται. Σίγουρα θα νιώσουν ότι αξίζουν και ότι δεν είναι στο περιθώριο. Θα το καταλάβετε απο τα χαμόγελά τους!

 

Άννα :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Μόλις μίλησα και με τον διευθυντή.

Η ιστορία έχει ώς εξής.

Ο σταθμός αυτός άλλαξε φέτος διευθυντή ο οποίος προσπαθεί να φέρει κάποια ωραία πράγματα, όπως επισκέψεις, περιπάτους....κουκλοθέατρα..κλπ.

 

Εμπειρία πάνω σε αυτό δεν έχουν οι περισσότερες εκεί δασκάλες (έτσι μου το δικαιολόγησε), και συμφώνησε πάνω στις ενστάσεις μου.

Με ευχαρίστησε που το κουβέντιασα μαζί του και υποσχέθηκε ότι θα προσπαθήσουν όλοι και με τις επισημάνσεις μας (των γονιών) να γίνουν καλύτεροι.

 

Είπαμε κι άλλα πολλά και ελπίζω ότι δεν θα ξανασυμβεί αυτό...ή τουλάχιστον θα το σκεφτούν πολύ να το ξαναπράξουν!!

Είδομεν.....

 

 

Αγαπητές φίλες,

Καλημέρα. Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πιο αυστηροι σε περιπτώσεις όπως η προηγούμενη. Όταν αφήνουμε το παιδί μας σε έναν παιδικό σταθμό, είτε δημοτικό, είτε δημόσιο, είτε ιδιωτικό, για να πάμε ήσυχες να δουλέψουμε, είναι υποχρέωση τους και δικαίωμά μας να ενημερωνόμαστε για το ποιος προσέχει το παιδί μας. Στην περίπτωσή σου θα το προσεχε μιά ειδικευόμενη!!!! Ειδικευόμενη είναι μια πολύ ωραία λέξη για να καλύψει τα εξής: σημαίνει ένα άτομο που δεν έχει τα τυπικά προσόντα (και ίσως ούτε και τα ουσιαστικά) από το νόμο για να έχει την ευθύνη παιδιών χωρίς την επίβλεψη κάποιας νηπιαγωγού ή βρεφονηπιοκόμου.

Δηλαδή αφήσανε το παιδί σου με κάποιον "άσχετο" χωρίς καν να σε ενημερώσουνε!!!!!!!!!! Αυτό θα έπρεπε να σε θυμώνει αφάνταστα.

Ίσως με βρίσκετε υπερβολική, άλλα έχω βαρεθεί την νοοτροπία του "έλα μωρε" που επικρατεί στην χώρα μας. Τι εννοώ;

π.χ.

1) Πάει όλη η τάξη εκδρομή στο Playmobil park ( ...και όχι ορειβασία στον Ολυμπο) και ένα 3χρονο έμεινε μόνο του βουρκωμένο να τους κοιτάει να φεύγουν; Έλα μωρέ τι θα πάθει; Θα του περάσει....

2) Φεύγουν οι νόμιμα υπεύθυνες παιδαγωγοί εκδρομή και μας ξέμειναν 3 -4 παιδάκια; Τι θα κάνουμε: Έλα μωρέ τι θα πάθουν; Θα τα προσέχει μια ειδικευόμενη, μια καθαρίστρια ή η μαγείρισσα αν έχει χρόνο ή θα τα αφήσουμε στην αυλή να παίζουν μόνα τους ( το έχω δει και αυτό)

3) Διαμαρτυρήθηκε μία μητέρα για κάτι στο σχολείο; Τι θέλει κι αυτή; Με το δικό της το παιδί θ' ασχολούμαστε όλη την ώρα; Έλα μωρέ Θα φωνάξει λίγο και θα της περάσει....

 

Ο εξηγήσεις που σου έδωσε ο διευθυντής είναι επιεικώς απαράδεκτες. Σου ομολόγησε κατάμουτρα ότι οι δασκάλες δεν έχουν εμπειρία "σε τέτοια θέματα " Γιατί σου το είπε αυτό; Για να νιώσεις καλύτερα, που αφήνεις την ψυχούλα του παιδιού σου σε παιδαγωγούς χωρίς παιδαγωγικά προσόντα; Τι θα πει δεν ξέρουν; Ελεος πια! Όλοι στο κεφάλι των παιδιών μας θα μάθουν τη δουλειά τους; Δεν ντρέπονται να σχολούνται με τρίχρονα και να μην γνωρίζουν τον ψυχισμό τους;

 

Τελειώνοντας θα σου προτείνω ταπεινά το εξής:

 

Να δηλώσεις με αυστηρό ήρεμο ύφος και στο διευθυντή και στις υπεύθυνες των παιδιών σου ότι θέλεις να ενημερώνεσαι για όσα συμβαίνουν ή θα συμβούν στο σχολείο σε σχέση με τα παιδιά σου. Κάθε αλλαγή πρέπει να έχει την έγκρισή σου. Η νοοτροπία του "έλα μω΄ρε" στηρίζεται στο γεγονός ότι στατιστικά κανένα κακό δεν θα συμβεί. Επειδή όμως τα παιδιά μας δεν είναι στατιστικό μέγεθος (και το 1 στα 1000 ή εκατομμύριο δεν με κάνει να νιώθω καλύτερα), ο γονιός πρέπει να ξέρει!

 

Συγνώμη αν σας ζάλισα

Μετά τιμής

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα είπες και εμένα αυτός ο "ωχαδελφισμός" με εξοργίζει!!!

Έχω ήδη εκνευριστεί και στεναχωρηθεί και δεν ξέρω τί να κάνω ώστε να αποτρέψω την έν λόγω δασκάλα να έχει για άλλη μία χρονιά το παιδί μου!

 

Θα απευθυνθώ και πάλι στον διευθυντή για να δώ τί θα γίνει στο μέλλον!

 

Άν δεν δώ φώς απο τον ίδιο θα πάω και ποιό "ψηλά".

 

Αναμένω....

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδικευόμενη είναι μια πολύ ωραία λέξη για να καλύψει τα εξής: σημαίνει ένα άτομο που δεν έχει τα τυπικά προσόντα (και ίσως ούτε και τα ουσιαστικά) από το νόμο για να έχει την ευθύνη παιδιών χωρίς την επίβλεψη κάποιας νηπιαγωγού ή βρεφονηπιοκόμου.

Δηλαδή αφήσανε το παιδί σου με κάποιον "άσχετο" χωρίς καν να σε ενημερώσουνε!!!!!!!!!! Αυτό θα έπρεπε να σε θυμώνει αφάνταστα.

 

Ακριβως. Θα πηγαινε καμια εγκυος στο μαιευτηριο με σκοπο να την ξεγεννησει ο ειδικευομενος υπο την εποπτεια του μαιευτηρα (που ειναι νομιμο) ή ακομη χειροτερα ολομοναχος ΧΩΡΙΣ την εποπτεια του μαιευτηρα (που ειναι παρανομο)?

 

Τι θα πει δεν ξέρουν; Ελεος πια! Όλοι στο κεφάλι των παιδιών μας θα μάθουν τη δουλειά τους; Δεν ντρέπονται να σχολούνται με τρίχρονα και να μην γνωρίζουν τον ψυχισμό τους;

 

Εισαι ο ανθρωπος μου! :D Σα ν'ακουω τον εαυτο μου να μιλαει! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...