Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυκτερινο Ρευμα


mmdad

Recommended Posts

Σκέφτομαι και εγώ να βάλω νυχτερινό ρεύμα και θα ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία κ πόσο θα μου στοιχίσει. Για όσες βάλατε λοιπόν πρόσφατα νυχτερινό:

Καταρχήν, ο ηλεκτρολόγος για να δώσει την απαιτούμενη βεβαίωση και να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις στον πίνακα πόσο κοστίζει?

Από την ΔΕΗ πληροφορήθηκα ότι πληρώνεις και μια εφάπαξ δαπάνη στην ΔΕΗ 34 Ευρώ. Ισχύει?

 

Επίσης, δεν ξέρω εάν με το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ που θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις από τον Οκτώβριο θα μπαίνει και το νυχτερινό.

 

Τα φώτα σας!!:idea:

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Γίνεται πολύ συχνά γιατί κάθομαι και περιμένω να πάει 11 η ώρα για το πλυντήριο και το νυχτερινό αργεί 5-10 λεπτά να εμφανιστεί.

 

Συγνώμη, από που το βλέπετε αυτό; Εγώ το βλέπω από το ρολόι της ΔΕΗ το οποίο είναι στην αυλή, κοντά στην γκαραζόπορτα για να το βλέπουν και αυτοί που κάνουν τις μετρήσεις. Εσείς το βλέπετε από κάπου αλλού ή βγαίνετε στην αυλή σας;

Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι έξω, αυτό που μετράει η ΔΕΗ έχει δυο μετρητές, πάνω το ημερήσιο και κάτω το μειωμένο!!! Δεξιά τους έχει ένα βελάκι, το οποίο τις ώρες του ημερήσιου δείχνει επάνω και την ώρα του νυχτερινού "πέφτει" και δείχνει κάτω!!!!!!!!!!!!

 

και γίνονται οι ανάλογες χρεώσεις

 

Συγνώμη, από που το βλέπετε αυτό; Εγώ το βλέπω από το ρολόι της ΔΕΗ το οποίο είναι στην αυλή, κοντά στην γκαραζόπορτα για να το βλέπουν και αυτοί που κάνουν τις μετρήσεις. Εσείς το βλέπετε από κάπου αλλού ή βγαίνετε στην αυλή σας;

Προφανώς στα ρολόγια της ΔΕΗ

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στα ρολόγια της ΔΕΗ

 

Nόμιζα ότι το βλέπετε από κάπου αλλού, δεν περίμενα ότι κάθεστε στην αυλή τέτοια ώρα να δείτε πότε θα αλλάξει το βελάκι!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Nόμιζα ότι το βλέπετε από κάπου αλλού, δεν περίμενα ότι κάθεστε στην αυλή τέτοια ώρα να δείτε πότε θα αλλάξει το βελάκι!:roll:

Καλή μου ούτε και εγώ το έχω κάνει απλώς από την πιο πάνω παράθεση αυτό κατάλαβα.

 

Τόσες μέρες το έχω μάθει και βαριέμαι να το τσεκάρω. Εγώ ούτως ή αλλώς από τις 3 τα ξημερώματα χρησιμοποιώ το νυχτερινό. (βλέπε πλυντήριο)

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου ούτε και εγώ το έχω κάνει απλώς από την πιο πάνω παράθεση αυτό κατάλαβα.

 

Τόσες μέρες το έχω μάθει και βαριέμαι να το τσεκάρω. Εγώ ούτως ή αλλώς από τις 3 τα ξημερώματα χρησιμοποιώ το νυχτερινό. (βλέπε πλυντήριο)

 

Nαι, ο.κ. απλά μου έκανε εντύπωση το τσεκάρισμα στην αυλή και λέω μπας και υπάρχει και άλλος τρόπος εντός σπιτιού και δεν τον ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ να βάλω νυχτερινό ρεύμα και θα ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία κ πόσο θα μου στοιχίσει. Για όσες βάλατε λοιπόν πρόσφατα νυχτερινό:

Καταρχήν, ο ηλεκτρολόγος για να δώσει την απαιτούμενη βεβαίωση και να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις στον πίνακα πόσο κοστίζει?

Από την ΔΕΗ πληροφορήθηκα ότι πληρώνεις και μια εφάπαξ δαπάνη στην ΔΕΗ 34 Ευρώ. Ισχύει?

 

Επίσης, δεν ξέρω εάν με το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ που θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις από τον Οκτώβριο θα μπαίνει και το νυχτερινό.

 

Τα φώτα σας!!:idea:

Αν το χαρτι του ηλεκτρολογου που εχει κατατεθεί στη ΔΕΗ δεν ειναι πανω απο 14 ετών και είχε προβλεφθεί τότε να έχει και νυχτερινό, τοτε δεν θες ηλεκτρολόγο. Κατι πληρώνεις δεν θυμάμαι πόσο, μάλλον τα 34 ευρώ που λένε και ίσως να μπαίνουν και στην εγγύηση. Αν το σπιτι είχε ηλεκτροδοτηθεί πολύ παλιά, πιθανόν η εγγύηση να ήταν λίγη τότε και να πληρώσεις τη διαφορά τώρα. Στους παλιούς λογαριασμούς φαινοταν το ποσό της εγγύησης που εχει κατατεθεί, στοςυ καινούργιους δεν ε΄χω προσέξει. Επίσης για να έχεις νυχτερινό πληρώνεις και ένα πάγιο 5-6 ευρώ καθε μήνα ή καθε λογαριαμό (κάθε λογαριασμό νομίζω, πρέπει να φαίνεται στο σαιτ της δεη), πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν το κανεις χρήση για πλυντηρια ή ενεργοβόρες συσκευές δεν αξίζει, μην σου πω θα πληρώνεις και πιο πολλά με το παγιο. Εγω έβαζα το χειμώνα το θερμοσίφωνα στο νυχτερινό και το πλυντηριο πιάτων 2 φορές την εβδομάδα και προσπαθούσα και τα μισα πλυντηρια ρούχων να είναι στο νυχτερινό (και αυτά 2 -3 φορές την εβδομάδα) και κέρδιζα περί τα 15 ευρώ λογω νυχτερινού στο λογαριαμό. Βέβαια δεν μαγειρεύω και σιδερώνω λίγο, οπότε δεν καταναλώνω και πολύ.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Nαι, ο.κ. απλά μου έκανε εντύπωση το τσεκάρισμα στην αυλή και λέω μπας και υπάρχει και άλλος τρόπος εντός σπιτιού και δεν τον ξέρω!

Σε μερικά σπίτια έχει προβλέψει ο ηλεκτρολόγος και έχει βάλει ειδικό φωτάκι στον πίνακα που αναβει οταν ξεκινα το νυχτερινό.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά σπίτια έχει προβλέψει ο ηλεκτρολόγος και έχει βάλει ειδικό φωτάκι στον πίνακα που αναβει οταν ξεκινα το νυχτερινό.

Σωστή το είχα ξεχάσει!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς το σπίτι που μένουμε είναι με ενοίκιο. Φωνάξαμε ηλεκτρολόγο και μας είπε ότι θέλει 500 ευρώ !!! Κουφαθήκαμε. Τον ξαναφώναξε η σπιτονοικοκυρά και του είπε να κάνει ότι πιο οικονομικό μπορεί για να βάλει το καλώδιο, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσουμε τόσα χρήματα. Τελικά μας πήρε 150, μας συνέδεσε κάτι καλώδια εκεί πέρα και πληρώσαμε στη δεη 20 ευρώ εγγύηση.

Τώρα δεν ξέρω πόσο θα έρθει την επόμενη φορά. Πάντως αυτό το μήνα με βάρεσε εγκεφαλικό. Λείπαμε 3 μήνες εγώ με το παιδί και τα μόνα που λειτουργούσαν στον σπίτι ήταν οι πάγιες ηλεκτρικές συσκευές (ψυγείο κτλ). Κλιματιστικό ο άντρας μου το έκαιγε μέρα νύχτα, πλυντήριο πιάτων κάθε 3-4 μέρες, πλυντήριο ρούχων μία φορά στις 10 μέρες. Κουζίνα καθόλου, του μαγείρευα εγώ και του έστελνα ......... και μας ήρθε 200 ευρώ !!!!!!

Δηλαδή τώρα που μαγειρέυω κάθε 2ρη μέρα και για μας και το παιδί, πλυντήρια και ηλεκτρικές συσκευές στο φουλ ποσό θα μας έρθει ???

Η μαμά μου που καίει όλη μέρα κουζίνα (μαγειρεύει φουλ το σκ), σίδερο, κλιματιστικά, ψυγεία και που το σπίτι είναι 170 τμ και έχουν νυχτερινό πλήρωσε 180 ευρώ. Θα τρελαθώ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Απο σήμερα αρχιζει το χειμερινο ωραριο του νυχτερινου ρευματος.

 

από το site της ΔΕΗ:

 

Η ΔΕΗ Α.Ε. υπενθυμίζει στους πελάτες της που κάνουν χρήση του μειωμένου (νυχτερινού) οικιακού τιμολογίου με τμηματικό ωράριο (15:30-17:30 και 02:00-08:00) ότι η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει φέτος, όπως κάθε χρόνο, από την 1η Νοεμβρίου 2010 έως και την 30η Απριλίου 2011.

 

Οι καταναλωτές που επιθυμούν να έχουν περισσότερη ενημέρωση για το θέμα αυτό μπορούν να ζητήσουν τα σχετικά πληροφοριακά έντυπα από τα αρμόδια γραφεία της ΔΕΗ στην περιοχή τους ή να επισκεφτούν την ιστοσελίδα της ΔΕΗ (http://www.dei.com.gr/Σπίτι/Οικιακά Τιμολόγια/Νυχτερινό Τιμολόγιο Οικιακής Χρήσης).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

βρήκα αυτό :

 

http://www.fpress.gr/index.php/agora/item/1493-deh-nyxterino-timologio-proto-magia

 

το θέμα είναι ότι για να ισχύει το νυχτερινό,όπως λέει και μέσα στο άρθρο,θα πρέπει η συνολική κατανάλωση, ημέρας και νύχτας, να είναι πάνω από 800 κιλοβατώρες το τετράμηνο αλλιώς είναι δώρο άδωρο.

 

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ αλλά ας μας "δώσει τα φώτα της" και κάποια που ξέρει σίγουρα!

fDMup3.png

 

Τα μυαλά,όπως και τα αλεξίπτωτα,λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά !

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

επαναφερω το θεμα

κοιταζα τον τελευταιο εκκαθαριστικό λογαριασμό και βλεπω ότι η χρεωση του -και καλά- φθηνού νυχτερινού τιμολογιου τεινει να εξισωθεί με το ημερήσιο.

συγκεκριμένα βλεπω στον λογαριασμό μου

 

για το ημερήσιο τιμολόγιο:

παγια χρεωση 1,49 ευρω

672 kw x 0,05625 ευρω = 37,80

 

για το νυχτερινό τιμολόγιο:

πάγια χρέωση 3,93 ευρώ

561 kw x 0,054 ευρώ = 30,29

 

και φυσικά όλα αυτά +ΦΠΑ 13%

 

δλδ αν προσθέσω και το παγιο για το νυχτερινό τιμολόγιο, η χρέωση ανά μονάδα kw βγαίνει μεγαλύτερη ακόμα και απ το ημερήσιο.

καταλαβα κατι λαθος ή απλά μας κοροϊδεύουν????

 

μπορεί καποια συμφορουμίτισσα να δει τον λογαριασμό της να μας πει?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα

κοιταζα τον τελευταιο εκκαθαριστικό λογαριασμό και βλεπω ότι η χρεωση του -και καλά- φθηνού νυχτερινού τιμολογιου τεινει να εξισωθεί με το ημερήσιο.

συγκεκριμένα βλεπω στον λογαριασμό μου

 

για το ημερήσιο τιμολόγιο:

παγια χρεωση 1,49 ευρω

672 kw x 0,05625 ευρω = 37,80

 

για το νυχτερινό τιμολόγιο:

πάγια χρέωση 3,93 ευρώ

561 kw x 0,054 ευρώ = 30,29

 

και φυσικά όλα αυτά +ΦΠΑ 13%

 

δλδ αν προσθέσω και το παγιο για το νυχτερινό τιμολόγιο, η χρέωση ανά μονάδα kw βγαίνει μεγαλύτερη ακόμα και απ το ημερήσιο.

καταλαβα κατι λαθος ή απλά μας κοροϊδεύουν????

 

μπορεί καποια συμφορουμίτισσα να δει τον λογαριασμό της να μας πει?

 

 

Δεν καις πολλες κιλοβατωρες,ισως γι"αυτο δεν βλεπεις διαφορες.

 

 

Εμεις καψαμε 2,400 κιλοβατωρες,ηταν 1600 ημερησιες και 800 νυχτερινο

 

Τις 1600 μας τις χρεωνουν με 0,08 λεπτα και το νυχτερινο με 0,05 λεπτα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το είχα παρατηρήει και εγώ και πήρα τηλ στη ΔΕΗ για να ρωτήσω. Η απάντηση που μου έδωσαν ήταν ότι αν όλες οι κιλοβατώρες μου ήταν στο κανονικό τιμολόγιο θα ξεπερνουσα τις 800 κιλοβατώρες και θα άλλαζα κλίμακα και θα χρεωνόμουν με διαφορετική τιμή κιλοβατώρας που θα ήταν πιο ακριβή. Ετσι με το νυχτερινό κατα κάποιο σπάει η χρέωση και ενώ δεν φαίνεται να υπάρχει διαφορά, τελικά υπάρχει. Δεν ξέρω αν τελικά ισχύει ή όχι, αλλα τωρα που ακριβαίνει και το ρεύμα δεν έχω σκοπό να κάνω πειράματα.

 

Α, και απ ότι λέει το sofaki που έχει 1600 kw όντως αλλάζει η κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμας καπως ετσι οπως λεει το σοφακι ειναι...

1374 με 0,08 και 306 με 0,05

εγω θα αυξησω το νυχτερινο στα σιγουρα παντως γιατι μεχρι τωρα συνηθως το ξεχναγα...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από τότε που βάλαμε νυχτερινό οι λογαριασμοί έχουν πέσει σχεδόν στο μισό. Βέβαια η τετραμηνιαία κατανάλωση είναι γύρω στις 2000 k/w πάνω κάτω. Επίσης, τα πάντα γίνονται τις ώρες που ισχύει το νυχτερινό (πλυντήρια, θερμοσίφωνας, σίδερο ακόμη και κουζίνα) έτσι ώστε να μην ξεπερνάμε τις 800 k/w στο τιμολόγιο που είναι κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα, πράγματι δεν το ειχα σκεφθεί ετσι. Ευχαριστώ πολύ!

Παντως εχει αυξηθει η χρεωση του νυχτερινού τιμολογιου... και τι αλλο να περιμενουμε ακομα δεν ξερω...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το ξερετε αλλα αλλαξε το μεσημεριανο ωραριο και εγινε 1500- 1700.Μου το ειπαν σημερα και πηρα τηλεφωνο στην ΔΕΗ και μου το επιβεβαιωσαν.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...