Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχω Βάρος Μπόρει κάποιος να με βοηθήσει?


Recommended Posts

γεια σας σε ολους.Ειμαι στον 6 εβδομαδων κι δεν εχω καποιο προβλημα στο να με ενοχλει η εγκυμοσυνη.Το μονο ειναι οτι πειναω συνεχεια ειμαι παχουλη εχω τα κιλα μου απο παλια λογο το οτι εχω φυροηδη το εμα8α με τις εξετασεις κι φοβαμε να παρω βαρος.Δεν ξερω τι να καω κι ειναι ακομα η αρχη.Στο αιμα μου δεν εχω αρκετο ζακχαρο επισης αλλα ολες οι αλλες εξετασεις ειναι καλες.Οι 2 χοριακες που εχω κανει εχουν βγει πολυ καλες κι ο γιατρος εχει πει πως προχοραει πολυ καλα .Φοβαμαι φυσικα καποια πραγματα κιπιστευω πως δεν ειμαι η μονη περιπτοση.Εχω βοηθεια απο τουσ γονεις μου οχι απο τα πεθερικα μου ομως.Δεν ξερω τι μπορω να κανω στο να ελεγξω τι τρωω γιατι ζηταω κι πραγματα να φαω που μου τρεχουν τα σαλια.Τρωω φυσικα κι φρουτα παρα πολλα φρουτα κι διαφορα καθε μερα.Δεν θελω να παω σε διαιτολογο ομως.Μηπως εχετε καποια συμβουλη να μου δωσετε η καποιος να μου πει την γνωμη του?

 

Εχω αγχοφη τοσο πολυ λογο του βαρους μου κι με φοβιζει πολυ γτ κι η γιατρος λεει πως πρεπει να προσεχω να μην παρω διαφορετικα η γεννα θα ειναι δυσκολη για εμενα

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anna_22

    Anna_22 32 δημοσιεύσεις

  • esys

    esys 10 δημοσιεύσεις

  • nikib

    nikib 8 δημοσιεύσεις

  • aleca

    aleca 5 δημοσιεύσεις

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν γνοριζει καποιος την Αννα Νικολαου σαν γιατρο μαιευτηρασ-γυναικολογος ειναι στην Νικαια.Τωρα δεν ξερω που αλλου εργαζετε

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι τα πολλα (αλλα πολλαααα) κιλα δυσκολευουν τον τοκετο και συνηθως επιλεγουν καισαρικη σε τετοιες περιπτωσεις. Αλλα οταν λεμε πολλα εννοουμε πολλα. Θα σου δωσω ενα παραδειγμα . Εμεινα εγκυος 54 κιλα και πηρα 25 (πολλαααα κιλα). Ο γιατρος μου μονιμως μουρμουραγε και γουρλωνε οποτε με ζυγιζε. Στον τοκετο ημουνα 79 κιλα αλλα δεν δυσκολεψε σε κατι αυτο . Για να σε παρηγορησω επανηλθα στα 55 :cool:

 

Ειχα εχω και θα εχω υποθυρεοειδισμο και εφοσον ο γιατρος μου ρυθμιζε την δοση του φαρμακου αναλογα ολα μια χαρα και στις 2 εγκυμοσυνες. Το προβλημα ειναι αν δεν παρακολουθησε απο γιατρο εκεινη την περιοδο οποτε αν ειναι ενημερος ο ενδοκρινολογος σου ολα καλα.

 

Λιγουρες και τετοια δεν θα ελεγα πως ειχα οποτε δεν ξερω πως να τις χειριστεις. Ετρωγα οτι συνηθως αλλα ο μεταβολισμος μου ηταν τελειως διαφορετικος οποτε επαιρνα περισσοτερα. Για να ειμαι ειλικρινης μασουλαγα αρκετα λογω της στερησης τσιγαρου και οχι γιατι το ζητουσε το μωρο οποτε πιθανοτατα εκει ηταν το θεμα βαρους και οχι στον θυρεοειδη.

 

Οταν λες παχουλη μπορεις να πεις περιπου αν θες? Πολλες κοπελες λενε οτι ειναι παχουλες και τις κοιταω ..καπως και παλι παχος δεν βλεπω :mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα.Ειχα χρονια φθοειδη κι δεν το ηξερα το εμαθα τωρα.Ειμαι 88κιλα οταν ε ζυγισε η γιατρος.ΚΙ ειπε πως θα ειναι δυσκολο στον τοκετο κι απο τοτε φοβαμαι

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Αννα μην αγχωνεσαι! Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου ενω ημουν ηδη 107 κιλα!!!! Δεν μου δημιουργησε προβλημα αυτο (ακομα και διαβητη που ανεπτυξα οφειλοταν καθαρα στην κυηση, τωρα που εχω γεννησει δεν εχω!). Βεβαια εγω δεν ειχα αυτες τις "λιγουρες" που πολλες εγκυες εχουν. Αφου να φανταστεις πως οταν μπηκα να γεννησω ημουν 98 κιλα (δηλαδη στην εγκυμοσυνη εχασα 9 κιλα!), ημονη μου "ατασθαλια" ηταν ενα μελομακαρονο τα Χριστουγεννα! Απλα σε εμενα λειτουργησε περισσοτερο ο φοβος πως αν δεν προσεξω ισως παθει κατι το μωρο, παρα η πεινα! Να ξερεις πως ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας! Ολα αυτα δεν στα γραφω για να στο παιξω ξερολας, ισα-ισα! Μεχρι να φτασει η μικρη στον 3ο μηνα ειχα φτασει τα 90 κιλα. Μετα νοσηλευτηκαμε στο Παιδων κι απο το αγχος και τον πανικο (εγω ειμαι απο αυτες που οταν αγχωνονται τρωνε! :( ) εφτασα μεσα σε 27 ημερες να ζυγιζω παλι τα αρχικα μου κιλα! Απιστευτο? Κι ομως αληθινο.. Μετα εχασα καποια παλι και τωρα επειδη εχω πολυ αγχος με το γαμο (δεν εχω παντρευτει ακομα, στις 20/09 θα το κανω με το καλο) και τη βαφτιση τα ξαναπηρα!! Ο μελλων συζυγος με κοροϊδευει λεγοντας μου πως το κορμι μου το εχω κανει φυσαρμονικα, μια ανοιξε-μια κλεισε! :) ! Το μονο που εχω να σου προτεινω ειναι οταν σε πιανει η λιγουρα, να καταπιαστεις με ο,τιδηποτε αλλο! Σε εμενα τουλαχιστον επιανε! ;)

Ευχομαι να πανε ολα καλα! Φιλακια! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι ευχαριστω.Απλα επιδη γενικως περνω πολλα κιλα κι πριν που δεν ημουν εγκυος κι αυτο φοβαμε ποιο πολυ.Προσπαθω να μην τρωω κι ειδικα τωρα που πρεπει να προσεχω ποιο πολυ απο ποτε.Σημερα ειχα εναν πονο στην κοιλια κι με ειδε ο γιατρος μου κι ειναι ολα καλα αλλα μαλλον ειναι απο το εντερο μαλλον απο οτι φαινετε.Αλλα ολα καλα κι με πιανει πεινα.Ναι ειμαι κι εγω απο αυτες που αγχονονται κι τρωνε αλλα καμια φορα κι οχι.Δεν ειμαστε ακομα παντρεμενοι αλλα θα γινει πολιτικος τον δεκεμβρη κι με αγχωνοι κι αυτο μαζι κι αλλα που εχουμε στο κεφαλι μας(με το καλο κι ο δικος σου ο γαμος) Κανονικα πρεπει να παρω π.χ. 1 κιλο αλλα περνω 3 ή 4 κι αυτο με φοβιζει πολυ απλα κι η γιατρος μου λεει πως πρεπει να προσεχω στο φαγητο

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σκεφτεσαι πως οσα κιλα βαζεις τοσο πιο πολυ επιβαρυνεις το παιδι σου! Το δικο σου παιδι! Θες να πανε ολα καλα ετσι? Βαλε μια σειρα! Ενα προγραμμα στη διατροφη σου! Δεν μπορεις να τρως ανεξελεγκτα επειδη εισαι εγκυος! Ζητα βοηθεια απο το γιατρο σου, ζητα του να σου συστησει καποιον διατροφολογο. Ειναι πολυ σημαντικο να παρεις τα κιλα που αφορουν στο παιδι μονο! Το παιδι σου εξαρταται απο σενα! Οτι του δωσεις θα φαει και αυτο! Δεν εχει επιλογη! Παρε λοιπον εσυ για το παιδι σου τη σωστη επιλογη!

Πολλες φορες για μας δεν νοιαζομαστε και μπορει να κανουμε κατι που να επιβαρυνει τους εαυτους μας, για τα παιδια μας ομως θα καναμε τα παντα! Ετσι δεν ειναι? και να θυμασαι "Παν μετρον αριστον"!!! Καποια στιγμη θα φας κατι παραπανω, ας μην ειναι ομως ο κανονας!

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες που πινω τα χαπια για τον θυροειδει δεν πειναω τοσο πολυ.Να φαω το μεσημερη κι μπορει να φαω σαλατα η φρουτα το βραδυ.Αλλα βεβαια αυτο ειναι μονο αυτες τις μερες.Αν συνεχιστει ετσι πιθανον να παω σε ειδικο αλλα δεν το προτιμω κι τοσο

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

αννα ξεκινησα εγκυμοσυνη 57 κιλα κ πηγα να γεννησω 8,5 μηνων 83...ειχα μια πολυ κακη γεννα..παραλιγο να χασω το παιδι..δεν μπορουσα να συνεργαστω κ τοσο...κ επειδη τους πρωτους μηνες δεν προσεξα...το τελευταιο τριμηνο πηρα τα 20 κιλα περιπου...γιαυτο κ το μετανιωσα...ψυχολογικα ρακος..δεν κοιταζομουν στον καθρεπτη,γεννησα κ τα χερια κ τα ποδια τα ειχα κουλα,τα χερια τενοντιτιδα,τα ποδια απο το βαρος δεν αντεξαν...ωσπου λεχωνα δεν ειχα την δυναμη ουτε να κρατησω το παιδι ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι.ειχα τρελους πονους....εφαγα κ το ευχαριστηθηκα βεβαια κατα την διαρκεια αλλα ηταν ενα μεγαλο λαθος μου!!!το σωμα δεν μπορει να καταπονειτε τοσο.οι φιλες μου που ηταν ηδη παχουλες..100 κιλα ας πουμε στην εγκυμοσυνη τους πηραν μονο 6 κιλα...εγω πως πηρα σχεδον 30 ουτε που το καταλαβα...αν σε περιπτωση δεν κρατιεσαι.απλα σκεψου τηνυγεια σου κ την υγεια του μωρου.

 

αυτη τη στιγμη ειμαι 57 κιλα βεβαια...ευτυχως χαθηκαν απο μονα τους χωρις κοπο....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο μονη μου παχουλη κι φοβαμε.

Αν δεν μου ελεγε κι ο γιατρος να προσεχω δεν ξερω ποσο θα προσεχα,προσπαθω οσο μπορω κι ανακαλυπσαμε πως εχω προβλημα κι με το εντερο μου κι γινετε ακομα ποιο δυσκολο τωρα.Ειναι η αρχη τωρα εχω κι πολυ αγχος αλλα κι γινονται κι καποια πραγματα τα οποια με στεναχωρουν πολυ κι ειμαι κι ψυχολογικα οχι κι τοσο καλα αλλα οσο μπορω προσπαθω να ειμαι δυνατη για το παιδι ποιο πολυ κι μετα για εμενα.

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.Σε διαιτολόγο γιατί δε θέλεις να πας??

Σαν έγκυος δικαιούσαι να κάνεις τις ατασθαλίες σου αλλά ως εκεί.Αν πιστεύεις οτι η κατάσταση δεν ελέγχεται,κάτι πρέπει να κάνεις.

Είναι θέμα υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως ειναι ολα μεσα στο μυηαλο μας αλλα δεν τα παω κι τοσο καλα με αυτο το θεμα.Προσπαθω να μην τρωω κι να ασχολουμε συνεχεια με κατι.

Δεν θελω να παω επιδη εχω ακουσει καποια πραγματα κι εχω ζησει κι μια οχι τοσο καλη εμπειρια μαζι τους

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

αννα στην κατασταση σου φοβαμαι πως απο το αγχος δεν θα τρως αυτα που πρεπει για την σωστη αναπτυξη του παιδιου.(ποια μιλαει τωρα ε?:Dδηλαδη...φαε φρουτα λαχανικα κρεας ψαρι...μια ισορροπημενη διατροφη για να μην πεινας.μεσα στο ιντερνετ εχει απο διαιτολογους χιλιαδες διατροφες..ριξε μια ματια!!!

 

κ πανω απο ολα ειναι η υγεια κ η καλη ψυχολογια σε μια κατασταση κυοφοριας.μην αγχωνεσαι καθολου,ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις τοσο καλα!!!

 

 

κ καμια ατασθαλια δεν βλαπτει,κοιτα να χαρεις την εγκυμοσυνη σου κ μην σκεφτεσαι αρνητικα;)

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν κερω ακριβως.Θα κανω την δευτερα το πρωι την εξεταση κι θα την παω στην γιατρο κι θα μου πει (αν εχει σημασια μου εχει γραπσει χαπακια Τ4)

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω ότι έιναι δύσκολο πολύ να κρατηθείς ( καθ'ότι πολύ λιχουδω και εγώ) αλλά πρέπει να προσέξεις να μην πάρεις πολλά κιλά. Θα έχεις πρόβλήμα και στον τοκετό θα γίνεις πολύ δυσκίνητη και αυτό είναι κακό γιατί πρέπει να περπατάς πολύ για έχεις εύκολο τοκετό.Εγώ στην επόμενη εγκυμοσύνη μου το έχω πει!Με το που θα μάθω ότι είμαι έγκυος ξεκινάω δίαιτα!Τα κιλά δεν χάνονται εύκολα εν τω μεταξύ έχεις να αντιμετωπίσεις μετά και τη χαλάρωση.Στα λέω αυτά χωρίς να θέλω να σε αγχώσω αλλά και εμένΑ δεν μου τα είπε κανένας και νόμιζα πως ήταν εύκολη υπόθεση.Όλοι μου έλεγαν φάε για να κάνω μεγάλο παιδι, ότι πρέπει να τρωω για δύο και ολα αυτα τα χαζά. Επειδή είχα εμμετούς και καούρες δεν πηρα πάνω απο 15 κιλά.Όμως τον ένα μήνα που μπορουσα να φάω πήρα 6 κιλα!!!!!Σταμάτα να αγχώνεσαι και κάθε φορά που σου έρχεται να φας ξεκίνα το περπάτημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τρως παρα πολυ σαλατα ή χορτα πριν το φαγητο για να σου κοβει την πεινα. Προσεχε παρα πολυ με τα φρουτα εχουν ζαχαρη 1-2 την ημερα και μπορεις να τρως γιαουρτια με 2%

Παντως κι εγω θελω να φαω κυριως τωρα που μου ειπε ο ενδοκρινολογος πως ειμαι σε διαιτα λογω σακχαρου, μην φανταστητε τπτ τραγικο απλα 1 ωρα μετα το φαγητο το μεγιστο μεχρι στιγμης ηταν 169 γιατι εφαγα τηγανιτο κοτοπουλο με ΠΑΤΑΤΕΣ, μετα απο 2-3 ωρες παθαινω υπογλυκαιμια και μου παει κατω απο 80.

Σημερα σκεφτομουν θα φαω σοκολατα κλπ βεβαια δεν εφαγα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κορίτσια και εγώ έχω το ίδιο άγχος...τα κιλά!!! Είμαι στον 4ο και μέχρι τώρα έχω πάρει γύρω στα 6 κιλά...ζυγίζομαι κάθε πέμπτη στο σπίτι και καταγράφω το βάρος ευλαβικά κάθε εβδομάδα αλλά αυτή την εβδομάδα πραγματικά φοβάμαι να ζυγιστώ - έχουμε βγεί αρκετά έξω και έχω φάει πολλές μπούρδες...

Δεν μπορώ να πω ότι έκανα δίαιτα ούτε ότι πρόσεχα μέχρι τώρα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν νομίζω ότι τρώω και για δύο...απλά πιστεύω ότι τρώω πιο πολλά γλυκά τώρα και αυτά πρέπει να κόψω όπωσδήποτε! Πάντως νιώθω ότι στην εγκυμοσύνη τα τσιμπάς στον αέρα τα κιλά! Αν δεν ήμουν έγκυος και έτρωγα έτσι ίσως έπαιρνα αλλά όχι τόσο γρήγορα...

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 2,5 χρόνια είχα χάσει σχεδόν 20 κιλά και τώρα έχω ξαναπάρει την ανηφόρα...

Πρέπει να μπω σε ένα πρόγραμμα - το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου δεν ήξερα ότι είχα πρόβλημα με το θυροειδή! Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα το παιδάκι μου. Πείναγα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ και το εννοώ. Πήρα 47 κιλά (12 στο πρώτο τρίμηνο, 14 σο δεύτερο και 21 στο τρίτο!). Έτρωγα αλλά όχι για τα κιλά αυτά. Λογικά θα έπρεπε να πάρω καμιά 25αριά. Όταν γέννησα έχασα 15 μέχρι να γυρίσω από το μαιευτήριο, 15 σε 3 μηνες και τα υπόλοιπα στο χρόνο.

Τώρα πάλι είμαι εφτά μηνών και ήδη έχω παρει 21. Για καμιά 30άρα με κόβω. Νόμιζα ότι επειδή έβγαλα τον θυροειδή θα πάρω λιγότερα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν παινάω ιδιαίτερα, δεν τρώω γλυκά και πάλι παχαίνω. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Υπάρχουν οργανισμοί και οργανισμοί. Άλλες παχαινουν πολύ και άλλες λιγότερο ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ.

Γιατί αν ήταν θέμα φαγητύ θα το ρύθμιζα. Όπως είμαι 33 χρόνια αδύνατη, έτσι δεν θα πάχαινα και στην εγκυμοσύνη. Τουλάχιστον δε θα πάχαινα τόσο πολύ!

Εσύ τρώγε όσο μπορείς πιο υγιεινά και άσε τα κιλά. Και όταν γεννήσεις θα τα χάσεις.

Ενημερωτικά στο σόι μου, όλες οι γυναίκες παχαίνουν πολύ. Καμιά δεν έχει πάρει λιγοτερο από 20 κιλά, με αποκορύφωμα εμένα και μέσο όρο την 30άρα. Άρα και αυτό έχει κάποια σχέση.

Επίσης να σας πω ότι όλες έχουν γεννήσει φυσιολογικά και πανεύκολα εκτός από εμένα που το παιδί ερχόταν με τα πόδια. Ζάχαρο δεν έκανε καμία μας. Οποτε αυτές τις θεωρητικές συνέπειες των κιλών εγώ δεν τις πιστεύω. Οι πιο πολλές που έχουν κάνει ζάχαρο μια χαρά αδύνατες έγκυες ήταν!

 

Να σκεφτεσαι πως οσα κιλα βαζεις τοσο πιο πολυ επιβαρυνεις το παιδι σου! Το δικο σου παιδι! Θες να πανε ολα καλα ετσι? Βαλε μια σειρα! Ενα προγραμμα στη διατροφη σου! Δεν μπορεις να τρως ανεξελεγκτα επειδη εισαι εγκυος! Ζητα βοηθεια απο το γιατρο σου, ζητα του να σου συστησει καποιον διατροφολογο. Ειναι πολυ σημαντικο να παρεις τα κιλα που αφορουν στο παιδι μονο! Το παιδι σου εξαρταται απο σενα! Οτι του δωσεις θα φαει και αυτο! Δεν εχει επιλογη! Παρε λοιπον εσυ για το παιδι σου τη σωστη επιλογη!

Π!

Ο καθένας καλή μου το καλό του παιδιού του θέλει. και μάλιστα όταν κάτι δεν κάνει καλά τον ζώνουν οι τύψεις. Αν δε μπεις στη θέση μιας έγκυου που δεν τρώει πολύ αλλά παχαίνει δεν μπορείς να το καταλάβεις. Γιατί και εγώ πριν το πάθω τα ίδια έλεγα. Πάντως αν ρωτήσετε παιδιάτρους θα σας πουν ότι τα ιδιανικά κιλά για τη σωστή ανάπτυξη του μωρού στην κοιλιά είναι τα 15 με 20. Γιατί και τα 10 ή 12 που ακούγονται, μπορεί να ευχαριστούν τους γυναικολόγους αλλά οι παιδίατροι τα θεωρούν λίγα.

 

Λοιπον κορίτσια και εγώ έχω το ίδιο άγχος...τα κιλά!!! Είμαι στον 4ο και μέχρι τώρα έχω πάρει γύρω στα 6 κιλά...ζυγίζομαι κάθε πέμπτη στο σπίτι και καταγράφω το βάρος ευλαβικά κάθε εβδομάδα αλλά αυτή την εβδομάδα πραγματικά φοβάμαι να ζυγιστώ - έχουμε βγεί αρκετά έξω και έχω φάει πολλές μπούρδες...

Δεν μπορώ να πω ότι έκανα δίαιτα ούτε ότι πρόσεχα μέχρι τώρα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν νομίζω ότι τρώω και για δύο...απλά πιστεύω ότι τρώω πιο πολλά γλυκά τώρα και αυτά πρέπει να κόψω όπωσδήποτε! Πάντως νιώθω ότι στην εγκυμοσύνη τα τσιμπάς στον αέρα τα κιλά! Αν δεν ήμουν έγκυος και έτρωγα έτσι ίσως έπαιρνα αλλά όχι τόσο γρήγορα...

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 2,5 χρόνια είχα χάσει σχεδόν 20 κιλά και τώρα έχω ξαναπάρει την ανηφόρα...

Πρέπει να μπω σε ένα πρόγραμμα - το ξέρω...

σε αυτή την εγκυμοσύνη πήρα 6 κιλά το πρώτο τρίμηνο, 10 κιλά το δέυτερο και από ό,τι βλέπω καμιά 14άρα το τρίτο. Αν δεν αντέχεις να δεις το + 30 στη ζυγαριά σου. Τρώγε μόνο ψητά και βραστά, σαλάτες και φρούτα. Εγώ επειδή το έχω ξαναπεράσει και είμαι σίγουρη ότι ούτε το παιδί μου επιβαρύνω αλλά και ότι θα τα χάσω σίγουρα, δεν το έκανα αυτό. Βέβαια δεν έτρωγα γλυκά ή υπερβολικές ποσότητες.

 

Αυτά με τα κιλά μας! Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και με το καλό να γεννήσουμε οι έγκυες!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πρωτα απ'ολα.Πηγα χθες στον ενδοκρινολογο κι μου ειπε φοβερα πραγματα.Οτι αν δεν προσεχω κι κι κι κι αλλα τετοια μπορει να χασω το παιδι γτ πολυ απλα δεν θα μπορεσει να με ξεγεννησει καποιος γιατρος κι αλλα τετοια πολλα.Οτι πρεπει να προσεχω τι τρωω κι τι οχι με κρατησε μεσα περιπου 1 ωρα στο ιατριο της.Δεν ξερω αλλα με το που μου ειπε οτι μπορει να χασω το παιδι να κανω αποβολη με συγχωτητε αλλα χεστ....κα πανω μου.Ναι,το παραδεχομαι πως τρωω αλλα εχω κοψει τα γλυκα κι οτι αλλο με παχαινει τοσο πολυ εχω αρχισει κι τρωω σαλατες κι φρουτα ποια (ειμαι πολυ του γλυκου λογο του οτι το ζακχαρο μου ειναι στα 50)

Τωρα φοβαμε να φαω κατι.Τρωω 2 φορες την ημερα σε μικρη ποσοτητα (σαν να λεμε σε κουπα του καφε) φοβαμε μην παρω παραπανω κιλα κι μετα μου πει κατι η γιατρος.

 

Εχουν αρχισει τα φαγητα να μου βρωμανε κι να μου ξυνιζουν τα περισσοτερα ποια κι ειμαι στην αρχη ακομα.

 

Δεν ξερω απλα ποια τι να κανω.Μηπως ειχε κανει σαν μια τετοια εμπειρεια η κατι να ειχε ακουσει?

Εχω κι καποια προβληματα ι στην εγκυμοσηνη (εχω πονους λιγο αιμα κι δεν ξερουμε γτ αλλα το παιδι μεγαλωνει σωστα)

δεν ξερω τι να σκεφτω απλα ποια.Να παω σε αλλον γιατρο να μυ πει κι αυτος?

Καποιος ενδοκρινολογος που να ειδικευετε σε παχουλες με θυροειδει?

Ποια ειναι η γνωμη σας εσας?

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε aleca...η αλήθεια είναι ότι και διατροφή έχω κρεμασμένη στο ψυγείο μου αλλά ούτε να το σκεφτώ να μπω σε συγκεκριμένο πρόγραμμα. Τα τελευταία 2 χρόνια όλο προσέχω (όχι έξαντλητικά βέβαια αλλά γι αυτό έχασα και αρκετά κιλά) αλλά τώρα δεν μπορώ κάν να μπω στην διαδικασία της αυστηρής διατροφής.

Θα προσπαθήσω να τρώω υγιεινά και ότι πάρω. Αν τουλάχιστον τρώω σωστά και δεν τρώω βλακείες δεν θα νιώθω τύψεις για το βάρος. Πάντως και στην δική μου οικογένεια έχουμε ιστορικό κιλών στις εγκυμοσύνες. Η μητέρα μου έπαιρνε 22 κιλά με ΔΙΑΙΤΑ κυριολεκτικα και η θεία μου 25. Μετά τα χάνανε αμέσως αλλά ότι πέρνανε πέρνανε. Και εγώ έχω την εντύπωση ότι τα τσιμπάω στον αέρα. Χωρίς να υποστηρίζω ότι δεν τρώω πιο χαλαρά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Η μητερα μου οταν ηταν εγκυος με εμενα ειχε παρει 40 κιλα σχεδον κι η γιαγια μου οταν ηταν εγκυος με την μητερα μου ειχε παρει 30 ...Το εχουμε το ιστορικο δηλαδη κι εμεις αλλα εγω κι απο μονη μου ειμαι παχουλη κι εχω τα κιλα μου

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Αννουλα μου εγω νομίζω θα φρίκαρα με τέτοιο γιατρό!!! ο δικός μου γενικά είναι πολύ κουλ. Ούτε με ζύγισε κάν όταν πήγα την πρώτη φορά...

Δεν νομίζω ότι το να σε τρομοκρατήσει τόσο ο γιατρός είναι σωστή πρακτική...εγω έχω ακούσει ότι στην εγκυμοσύνη πρέπει να τρώς σωστά. Σε κούπα του καφέ δεν τρως ούτε στην δίατα. Νομίζω ότι αν τρώς σωστά και ισσοροπημένα γεύματα χωρίς πολλά λιπαρά, χωρίς πολλά γλυκά και τσιμπολογήματα πρέπει να είσαι οκ. όχι ότι τα τηρώ εγω αυτά αλλά όλο λέω ότι απο εδώ και πέρα θα προσέχω κατ αυτόν τον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ειμαι παχουλή αννούλα αν αυτό σε παρηγορεί. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 81,7 κιλά. είμαι ψηλούλα βέβαια αλλά μια δεκαριά κιλά παραπάνω απο το κανονικό τα έχω. Πριν απο 3 χρόνια ήμουν 96 κιλά και τον Ιούνιο φέτος που παντρεύτηκά είχα φτάσει 78 οπότε για μένα ήμουν σχετικά καλά. Τώρα είδωμεν...πάντως τα 12 κιλά τα έχω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι μπορω να τρωω ολη μερα αλλα σε μικρη ποσοτητα σε πολυ μικρη.Ναι πειναω, ειναι αληθεια,ακομα κι τα φρουτα που τρωω δεν μπορω να φαω συνεχεια αυτα.Ειμαι πολυ του γλυκου παλια ετρωγα 2-3 σοκολατες καθε μερα,φυσικα το εχω κοψει τωρα.

 

Θελω να βρω εναν πολυ καλο γιατρο να παω να μου πει κι δευτερη γνωμη , ξερω φυσικα πως πρεπει να προσεχω αλλα δεν μπορω να προσεχω οταν εχω αγχος αυτα που μου ειπε ο γιατρος για το βαρος κι οχι.Φοβαμε να χασω το παιδι μου!

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...