Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμα φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική??


Recommended Posts

Είμαι έγκυος σε δίδυμα και διανύω την 31η εβδομάδα. Η εγκυμοσύνη μου μέχρι στιγμής είναι καλή και τα μωρά είναι με το κεφάλι προς τα κάτω. Έχω όμως στιγμα και χαμηλό αιματοκρίτη 30,5 και ο γιατρός προτιμάει για αυτό το λόγο ( και επειδή είναι δίδυμα) να κάνουμε καισαρική.

Υπάρχουν κάποιες που γέννησαν τα διδυμάκια τους με φ.τ.;

Θέλω να δώ αν είναι ρεαλιστικό να ψάξω και να ρωτήσω για άλλο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν τα δίδυμα είναι κεφαλικά... οκ γίνεται. Αλλά οι περισσότεροι γιατροί, προτιμάνε την καισαρική. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και σε άλλον γιατρό γιατί είναι κρίμα να φας το μαχαίρι χωρίς λόγο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τα διδυμακια μου με φυσιολογικο τοκετο και παρα μα παρα πολυ ευκολα με τον αντρα μου διπλα μου σ ολο το τοκετο.

Μαλιστα το πρωτο μωρο ηταν καθετα με το κεφαλι και καλη θεση αλλα η δευτερη ηταν οριζοντια και ψηλα...

Με ειχε προειδοποιησει ο γιατρος οτι υπαρχει ενα μικρο ενδεχομενο αν κατι δεν παει καλα να γεννηθει το πρωτο με φυσιολογικο και το δευτερο με καισαρικη..

Τελικα ολα πηγαν τελεια και 5 λεπτα μετα την πρωτη ηρθε και η δευτερη με το κεφαλι κι αυτη...

Επισης δεν με πηγε με ραντεβου αλλα οποτε θα με πιαναν οι πονοι μονοι τους...βεβαια με πιασαν στους 36.6

Παντως ξερω πολυ καλα οτι δυσκολο σε διδυμα να σε πανε φυσιολογικο εδω στην Ελλαδα (πρεπει να ειναι ο γιατρος πολυ του φυσιλογικου) Οι πιο πολυ λενε ναι ..και στο τελος βρισκουν καποιο λογο να κανουν την καισαρικη και μαλιστα πολλες φορες νωριτερα απ οτι πρεπει (φοβουνται μηπως τους προλαβουν οι συσπασεις) ...

Για το στιγμα δεν ξερω (αν και δεν νομιζω οτι ειναι λογος καισαρικης) παντως ο αιματοκριτης σου μια χαρα ειναι για διδυμη κυηση και σ αυτην την εβδ

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου πριν 33 χρόνια γέννησε τα αδέλφια μου με φ.τ. Βέβαια, καθώς δεν είχε πάει καθόλου σε γιατρό κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης της! δεν ήξερε ότι είχε δίδυμα και το έμαδα την ώρα του τοκετού! όταν ο γιατρός της είπε ότι έρχεται και δεύτερο το οποίο είναι πεθαμένο. Μετά από 10 λεπτά βγήκε και ο δεύτερος ο οποίος μετά από μερικά χαστουκάκια πήρε ανάσα. Φαίνεται ο πρώτος τον είχε σπρώξει προς τα πάνω.

Αυτά πριν 33 χρόνια.

Τώρα η απόφαση είναι δική σου και του γιατρού σου αφού κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Εγώ π.χ. που γέννησα ένα ταλαιπωρούμε τώρα με πρόπτωση μήτρας και το ενδεχόμενο αφαίρεσης μήτρας.

Πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το άν νιώθεις έτοιμη και με αυτοπεποίθηση για να το κάνεις καθώς και τις συμβουλές του γιατρού σου.

Καλη επιτυχία πάντως και με έναν πόνο.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Αφροδίτη σε ποια περιοχή είναι ο γιατρός σου; Εγώ μένω Ηράκλειο.

 

Μελίτα, εσύ πως γέννησες και ταλαιπωρήσαι τώρα με πρόπτωση μήτρας και το ενδεχόμενο αφαίρεσης μήτρας; Μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο ο φ.τ;

Για την αυτοπεποίθηση να το κάνω έχεις δίκιο, πρέπει να το σκεφτώ. Θέλω φ.τ. αλλά δεν έχω κάνει καθόλου μαθήματα ανώδυνου τοκετού κτλ, φοβάμαι λίγο τον πόνο αλλά από την άλλη θέλω να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες αργότερα να εχω πρόβλημα με επόμενη εγκυμοσύνη λόγω προηγούμενης καισαρικής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O γιατρος μου ειναι Αθηνα...

Νομιζω οι κινδυνοι για την μητρα ειναι γενικα πιο πολυ αν γεννησεις με καισαρικη παρα με φυσιολογικο

Το θεμα ειναι να το θες εσυ πολυ..και να ειναι σωστος ο γιατρος...

Εαν μιλησω για μενα θα πω οτι ο φυσιολογικος τοκετος που ειχα στα διδυμα ηταν πανευκολος καθως γεννησα πολυ γρηγορα .... αν εκανα καισαρικη..σαφως και θα ειχα ταλαιπωρηθει πολυ και θα εκανα πιο πολλες μερες ν αναρρωσω απο ενα χειρουργιο (γιατι οπως και να το κανουμε η καισαρικη =χειρουργιο)

Και για να μην παρεξηγηθω...ευτυχως που υπαρχει η καισαρικη και εχει σωσει καποιες μαμαδες και καποια μωρα...γιατι κατι δεν πηγε τοσο καλα στον τοκετο ....αλλα δεν δεχομαι με τιποτα το ποσοστο των καισαρικων που τινει να ξεπερασει το 50-60% τα τελευταια χρονια (στις 10 γνωστες μου που γεννανα να τελευταια 5 χρονια...8 στις 10 γενναν με καισαρικη...αποκλειεται να ετυχε να ειχαν ολες προβλημα)

 

Παμε ομως στην δικη σου περιπτωση...αν εχεις χρονια τον γιατρο σου και του εχεις εμπιστοσυνη γενικα...και δεν θελεις να το παιξεις κορωνα γραμματα αν θα βρεις καποιον καλυτερο...κατσε και γεννα σ αυτον...απλα οτι και να σου πει...φαινεται οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σε παει με φυσιολογικο (εδω αλλοι παραμυθιαζουν οτι ολα καλα ..ακι στο τελος σε πανε καισαρικη..τουλαχιστον αυτος...με καποια δικα του επιχειρηματα σου εχει ξεκαθαρισει την θεση του...

Η τα δεχεσαι ..η ψαχνεις καποιον αλλον ...που να εχεις ακουσει οτι οντως κανει φυσιολογικους τοκετους διδυμων (και δεν ειναι μονο ο δικος μου...υπαρχουν αρκετοι και σαφως θα υπαρχουν και στην κρητη..και νομιζω οτι αλλη μια κοπελα στο φορουμ εχει γεννησει τα διδυμακια της φυσιολογικα..αλλα δεν θυμαμαι ποια ιεναι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με καισαρική τα έκανα, αλλά ο γιατρός μου είναι υπερ του φυσιολογικού τοκετού. Έχει κάνει και τέτοιους.... Αλλά είναι Αθήνα. Για Κρήτη δεν ξέρω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια και απο μενα και εγω γεννησα διδυμα με φ.τ και δεν ηξερα οτι εχω διδυμα το εμαθα την ωρα του τοκετου

 

μαριος 5χρονων &11 μηνων

μαρκος και δημητρης 2 χρονων &2 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες προγεννετικό έλεγχο; Πώς τους διέφυγε;;!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εγώ γέννησα δίδυμα με καισαρική.ο γιατρός μου, μου είχε απκλείσει εξαρχής τον φ.τ..Από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι γιατροί αποφεύγουν τον φ.τ. σε δίδυμη κύηση καθώς την θεωρούν κύηση υψηλού κινδύνου... τι να πώ, μάλλον θέλουν οι ίδιοι να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να μην επωμιστούν αργότερα τις συνέπειες αν προκύψει κάποια επιπλοκή στον φ.τ...

Εγώ πάντως δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου με την καισαρική, ξεμπέρδεψα σε μία ώρα μαζί με την διαδικάσία της επισκληρίδιου...Και μετά μπορω να πώ ότι δεν ταλαιπωρήθηκα εκτός από καποιους πόνους που είχα αλλά τους αντιμετώπιζα με παυσίπονες ενέσεις Γέννησα στις 36+1 δύο αγοράκια βάρους 2.950 + 2.670.

Μην ανυσυχείς όλα θα πάνε καλά, με το καλό να υποδεχτείς τα μωράκια σου και καλό κουράγιο....

WnBPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια και απο μενα και εγω γεννησα διδυμα με φ.τ και δεν ηξερα οτι εχω διδυμα το εμαθα την ωρα του τοκετου

 

μαριος 5χρονων &11 μηνων

μαρκος και δημητρης 2 χρονων &2 μηνων

 

 

καλά αυτό πως έγινε????

Πως είναι δυνατόν να μην το είχαν δεί????:?::?:

Πραγματικά εκπλήσσομαι....

WnBPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έγκυος σε δίδυμα και διανύω την 31η εβδομάδα. Η εγκυμοσύνη μου μέχρι στιγμής είναι καλή και τα μωρά είναι με το κεφάλι προς τα κάτω. Έχω όμως στιγμα και χαμηλό αιματοκρίτη 30,5 και ο γιατρός προτιμάει για αυτό το λόγο ( και επειδή είναι δίδυμα) να κάνουμε καισαρική.

Υπάρχουν κάποιες που γέννησαν τα διδυμάκια τους με φ.τ.;

Θέλω να δώ αν είναι ρεαλιστικό να ψάξω και να ρωτήσω για άλλο γιατρό.

 

όσο για το στίγμα μην ανυσυχείς.

και εγώ έχω στίγμα και το πήραν και τα δύο μωρα. Δεν νομίζω ότι επηρεάζει.

εγώ την ημέρα που πήγα να γεννήσω είχα αιματοκρίτη 28....... και όλα πήγαν μια χαρά..

WnBPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα.εχω και εγω διδυμα αγορακια.γεννηθικαν φυσιολογικα και πολυ γρηγορα μαλιστα.ο πρωτος γεννηθικε στις 6μ.μ και ο δευτερος 2 λεπτα αργοτερα.δεν ταλαιπορηθικα καθολου

τα παιδια μας ειναι το μελλον του κοσμου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω και εγω διδυμα αγορακια.γεννηθικαν φυσιολογικα και πολυ γρηγορα μαλιστα.ο πρωτος γεννηθικε στις 6μ.μ και ο δευτερος 2 λεπτα αργοτερα.δεν ταλαιπορηθικα καθολου

 

ο γιατρός σου ήταν υπερ του φ.τ. ή σας προέκυψε απρόοπτα;

παντως μπράβο! πολύ σύντομη γέννα!! να σου ζήσουνε

Link to comment
Share on other sites

όσο για το στίγμα μην ανυσυχείς.

και εγώ έχω στίγμα και το πήραν και τα δύο μωρα. Δεν νομίζω ότι επηρεάζει.

εγώ την ημέρα που πήγα να γεννήσω είχα αιματοκρίτη 28....... και όλα πήγαν μια χαρά..

 

ευτυχώς ανέβηκε ο αιματοκρίτης μου στο 32!

Αλλά και πάλι ο γιατρός προτιμάει καισαρική για να μην ταλαιπωρηθεί το δεύτερο από τις οδύνες του πρώτου. Αυτό βέβαια μας το είχε πει και παλιότερα. Το έχω πλέον αποδεχτεί οτι θα κάνω καισαρική, ελπίζω μόνο να αναρρώσω γρήγορα.

Αλήθεια μετά από καισαρική μπορείς να φροντίζεις τα μωρά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά είσαι... (από αιματοκρίτη)

Να μην το αποδεχθείς ότι θα πας με καισαρική! Πώς προεξοφλεί κάποιος γιατρός κάτι τέτοιο; Αυτά τα πράγματα δρομολογούνται μέρα-μέρα...

 

Μην αφήνεσαι στα λόγια μόνο ενός. Σκέψου πως θα περιοριστείς αργότερα αν θες να κάνεις άλλα παιδάκια. Πως είναι χειρουργίο.

 

Σαφώς η καισαρική είναι απαραίτητη αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Όμως οι περισσότεροι γιατροί έχουν δίδυμα=καισαρική. Αυτό πραγματικά με στενοχωρεί.

 

Είναι κρίμα να έχεις κεφαλικά δίδυμα και να πας για καισαρική!! Είναι κρίμα να μποερίς να πας για έναν φυσικό τοκετό και να μπεις τελικά για χειρουργίο.

Ναι στο χειρουργίο μόνο όταν είναι απαραίτητο!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα είναι ελάχιστοι οι μαιευτήρες που κάνουν ΦΤ διδύμων. Υπάρχουν και κάποιοι που μπορεί να λένε ότι κάνουν ΦΤ αλλά όλο και κάτι θα "προκύψει" και θα γίνει η καισαρική, χωρίς μάλιστα να πιάσουν οι πόνοι τη γυναίκα.

 

Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η εμπειρία, είναι νομίζω ουτοπία να το ζητάει η γυναίκα.

 

Αν επιμένει η γυναίκα για ΦΤ, ίσως είναι σκόπιμο να αναζητήσει έναν από αυτούς τους γιατρούς (που έχουν κάνει, όχι αυτούς που λένε ότι κάνουν). Συνεπώς να έχει συστάσεις από άλλη γυναίκα με δίδυμα, ή γνωστή της μαία ή κάποιον τρίτο εν πάσει περιπτώσει.

 

Ο μέσος μαιευτήρας στην Ελλάδα είναι πιθανό να μην έχει καν παρακολουθήσει ΦΤ διδύμων. Ίσως κάποτε παλιά, κατά την εκπαίδευσή του...

 

Αν τα έχω διαβάσει καλά, η καισαρική έχει κατά κανόνα μεγαλύτερη απώλεια αίματος για τη μητέρα σε σχέση με το ΦΤ, οπότε είναι και λίγο περίεργη η αιτιολόγηση της ΚΤ. Τέλος πάντων, όλοι οι μαιευτήρες θα βρουν έναν λόγο για ΚΤ... Εγώ ενίσταμαι γιατί παράλληλα να παίρνουν και τα παιδιά πρόωρα, με προγραμματισμένη καισαρική δηλαδή, όπως συνέβη σε μένα. Το θέμα είναι ότι έχουν αποσπάσει με τον ένα ή τον άλλον τρόπο την αποδοχή της γυναίκας για ΚΤ και το θέμα του προγραμματισμού είναι λεπτομέρεια... Υπάρχουν ρίσκα σε όλες τις περιπτώσεις βέβαια, αλλά είναι μεγάλο θέμα όλο αυτό περί ρίσκου και εβδομάδας τοκετού στις πολύδυμες κυήσεις.

 

Εν γένει όμως, έχουμε μια τάση στην Αθήνα, στις δίδυμες κυήσεις, να λήγουν κάποια στιγμή πριν τον 9ο μήνα, άσχετα με την πορεία της κύησης. Σε σχέση με τις άλλες προηγμένες χώρες, αυτό είναι νωρίς.

 

Το θέμα λοιπόν δεν είναι τι επιθυμεί η γυναίκα, είναι τι έχει στο μυαλό του ο γιατρός, άσχετα με το πώς έχει ζυγίσει εκείνος τα υπέρ και τα κατά της κατάστασης. Δεν πρόκειται να παραδεχτούν συνήθως ότι προγραμματίζουν τοκετούς, όπως δεν το κάνουν και στις μονές κυήσεις, όπου και εκεί οι ΚΤ είναι διαδεδομένες ευρέως.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα.

Όσα είπα στην κοπέλα τα ανέφερα έχοντας στο νου το γιατρό μου που έχει πραγματοποιήσει τέτοιους φ.τ.

Εγώ τελικά έκανα κ.τ. αλλά εκτός της πλάγιας θέσης ενός εκ των μωρών, είχαν ξεκινήσει συσπάσεις δυνατές και ο τράχηλος δεν έλεγε να ανοίξει, ούτε το μωρό να κατεβαίνει.

 

Από άλλες γυναίκες που ήταν σ'αυτόν γνωρίζω πως γέννησαν με φ.τ. ακόμα κι αν ζητούσαν οι ίδιες καισαρική.

 

Μάλιστα όταν του είπα για το επόμενο παιδί να δοκιμάζαμε για φ.τ. μου εξήγησε τις προϋποθέσεις. Πάλι κόλλησα στον τράχηλο.. Αφού οι μαίες του μαιευτηρίου τον κοίταζαν με απορία που με αφήνει τόση ώρα και δεν προχωρά σε κ.τ. Αλλά εκείνος εξάντλησε όλα τα περιθόρια.

 

Τρίτη γέννα. Του είχα πει να πάμε για καισαρική πια. Αφού ήταν δις προηγηθήσα κ.τ. Είπε οκ. Αλλά το "άφησε" μήπως εξελιχθεί ο τοκετός μόνος του. Μετά από ώρες, και αφού έκανα μεγάλες συσπάσεις (100+ έδειχνε στην κλίμακα ο καρδιοτοκογράφος), ο τράχηλος δεν άνοιγε... παιδί δεν κατέβαινε ... κι έτσι... καισαρική (από φόβο μην έχουμε ρήξη μήτρας, γιατί όλη αυτή η πίεση... φοβόμασταν μην εκτονώνεται στην παλαιά τομή).

Πράγματι, όταν άνοιξε μου είπε πως η μήτρα είχε καταπονηθεί ιδιαίτερα ("είναι σαν υμένας" ήταν τα ακριβή του λόγια εν μέσω άλλων...) και μου είπε πως... τέλος πια τα παιδάκια για μας.

 

Να σημειώσω πως ειδικά οι δύο τελευταίες καισαρικές ήταν απρογραμμάτιστες αφού θέλαμε να πάρουν όλες τις δυνατές μέρες τα παιδιά μεσα στη μήτρα και υπήρχε η ελπίδα-πιθανότητα μήπως επιτύχουμε φ.τ.

 

Μπορεί να γέννησα με κ.τ. αλλά τουλάχιστον ξέρω πως δε στέρησα ούτε μέρα από τα παιδιά μου και τη ζωή τους μέσα στη μήτρα. Και πραγματικά για αυτό είμαι πολύ χαρούμενη. :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά γεννήσαμε με καισαρική 24/6 αφού με είχαν πιάσει συσπάσεις από 21/6 το βράδυ. Εκανα εισαγωγή στην κλινική και προσπαθήσαμε να σταματήσουμε τις συσπάσεις αλλά δυστυχως μολις σταματούσα τον ορό ξανάρχιζαν και επιπλέον είχα 4 διαστολή. Ο γιατρός είπε ότι υπήρχε κίνδυνος μόλυνσης αν δε γεννούσα αμεσα και ετσι καναμε καισαρική.

 

Τα μωράκια γεννήθηκαν περιπου 2 κιλά το καθένα αλλά τελικά πήγαν και τα δύο στη μονάδα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

 

Μονο τη μεγαλη πηρα σπιτι, πριν απο μια βδομαδα (δηλ. εμεινε στη μοναδα 3 βδομαδες)

Η μικρή μου ειναι ακομη στη μοναδα, και θα μεινει λιγο καιρο ακομη. Εκανε εγχειρηση γιατι ειχε νεκρωτικη εντεροκολιτιδα :-(

αλλα ευτυχως τωρα φαινεται να αναρρωνει και εχει επιτελους ξεκινησει να σιτιζεται μετα απο 1 μηνα ασιτιας, με το γαλατακι της μαμας που επιτελους επιτρεπεται να της δωσω !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια η αδελφή μου γεννάει τα διδυμάκια της σε λίγες ημέρες.είναι 2,5 κιλά ο καθένας.Η γιατρός της είπε μόνο με καισαρική (έχουν πάρει θέση και τα δύο) και ότι θα μπουν θερμοκοιτίδα.Όποια έχει διδυμάκια να μας πει τις εμπειρίες της.

Link to comment
Share on other sites

Eγω και αν θυμαμαι αλλες 2 κοπελες απ το παρεντς εχω διαβασει οτι εχουμε γεννησει διδυμα φυσιολογικα.

Γεννησα οταν με πιασαν οι πονοι (στην 37 εβδ ) και θα πηγαιναμε οσο φταναμε (δλδ δεν θα πηγαινα με ραντεβου). Τα μωρα ηταν το πρωτο με το κεφαλι κατω και ειχε παρει θεση και το δευτερο ηταν οριζοντια ...(αλλα μου ειχε πει ο γιατρος οτι μας ενδιεφερε μονο το πρωτο..το δευτερο μετα θα εβρισκε χωρο να γυρισει και να ερθει)

Γεννηθηκαν 2500 η πρωτη και 2400 η δευτερη ...χασαν απο 100 γρ η καθεμια και στις 3 μερες της πηρα και φυγαμε..ουτε θερμοκοιτιδες ουτε τιποτα...

 

Σε ποια εβδ ειναι η αδερφη σου και σε ποιο νοσοκομειο γεννα?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν πάρει θέση.... μπορεί να γίνει άνετα φυσιολογικός τοκετός. Δεν είναι απαραίτητη η θερμοκοιτίδα.

Εγώ γέννησα δίδυμα (δυστυχώς με καισαρική γιατί δεν είχαν πάρει θέση). Θερμοκοιτίδα όμως δεν μπήκαν.

 

Ψάξτε το καλύτερα... αν μπορεί να αποφύγει το χειρουργείο....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...