Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα νεύρα μου..τα χάπια μου...


amarylis

Recommended Posts

..και ένα ταξί να διώξω όλους αυτούς που βάζουν ετικέτες στα παιδιά μας! :mad:

 

Εμένα πειράζει τόσο πολύ ή τυχαίνει και σε εσάς?

Έπειτα από έναν 5ήμερο πυρετό του γιου μου για τον οποίο όλοι είχαν άποψη, έρχετε και η ατάκα ΜΑΜΑΚΙΑΣ και έδεσε το γλυκό!

Γιατί η παλιότερη γενιά φοράει παρωπίδες και κάνει ότι ακούει ενώ στην κυριολεξία πιστεύει το δικό της?και καλά να το πιστεύει να στο επιμένει κιόλας! Να έχουμε τον καημό με τον άντρα μου να γίνει καλά ο μικρός να έχουμε και την πρωινή υπενθύμιση συγγενών να πάμε το παιδί στο γιατρό, να μην το βγάζουμε έξω, να μην βάζουμε air condition μπλα μπλα μπλα...

Είναι όλοι τους πολύ καλοί άνθρωποι αλλά τρώνε εμμονές όσον αφορά το μεγάλωμα του μικρού μας, και ναι δεν λέω ενδιαφέρον και απόψεις δεκτές αλλά από την στιγμή που επιβάλλονται αλλάζουν τα πράγματα!

Ειδικά αυτό που με πειράζει στον οποιοδήποτε είναι να βάζουν ετικέτες στα παιδιά ή να τα συγκρίνουν με άλλα παιδάκια, πχ. είσαι μαμάκιας επειδή πας συνέχεια στην μαμά σου (και σε κατηγορούν για αυτό), είναι κακομαθημένο επειδή έτυχε το παιδί να διεκδικήσει κάτι που ήθελε, (με μία φορά το βαφτίσανε και με αυτό το επίθετο)! συνεχίζουμε...είσαι ακοινώνητος επειδή δεν παίζεις σαν την Βασούλα πχ, κλπ κλπ.

 

Πέρασα τα όρια μου χτες, από την στιγμή που τους εξηγώ πχ. ότι το παιδί είναι στην ηλικία της υγιής προσκόλησης στην μάνα του και σε κοιτάνε σαν ufo και δεν θέλουν να το δεχτούν επειδή έτσι έχουν μάθει ε...και εγώ δεν μπορώ να δικαιολογώ τίποτα και κανέναν και γίνομαι εξωφρενών..

ποιοί είμαστε εμείς που μπορούμε να κρίνουμε τις ανθρώπινες συμπεριφορές και τις αντιδράσεις των παιδιών?

Να χεις το άγχος σου να μεγαλώσεις όσο το δυνατόν σωστότερα τα παιδιά σου και να ακούς και την κάθε παραξενιά του άλλου, επειδή έτσι απλά έχει μάθει..

Μακάρι να είχα την δύναμη να μην με πειράζουν τα λεγόμενά τους αλλά δυστυχώς δεν μπορώ και στεναχωριέμαι..

 

Sorry αν σας μετέδωσα τον εκνευρισμό μου αλλά νιώθω λίγο άσχημα σήμερα..

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το λένε στο ίδιο το μικρό "είσαι μαμάκιας"??

 

Πες τους να μην το κάνουν, εξήγησε με ήρεμο τρόπο γιατί. Η διπλωματία έχει πολλές φορές καλύτερα αποτελέσματα.

 

Και εμένα τις προάλλες (απλοί γνωστοί βέβαια) επειδή ένα λίγο μεγαλύτερο παιδάκι έσπρωξε τη δικια μου και αυτή έβαλε τα κλάματα και κώλησε πάνω μου, λέγαν οτι είναι πολύ ευαίσθητη και καλύτερα να πάει παιδικό από τωρα....... και διάφορα άλλα

Link to comment
Share on other sites

amarylis το ταξί στείλτο απο εδώ μετά.

Εχω 2 μηνων μωράκι και όταν κλαίει τον παίρνω αγκαλιά να τον ησυχάσω.Τί πιο λογικο? Μου λένε λοιπόν οτι τον έχουμε κακομάθει και άστον να κλαιει και άλλα τέτοια.

Ήθελα να ξερα ολες αυτές άφηναν τα παιδιά τους να κλαίνε με τις ώρες για μην τα παρουν αγκαλια?

Τα παιδιά στην αγκαλιά της μαμάς τους αισθάνονται ασφάλεια...Μήπως κάνω λάθος και οι υπόλοιποι έχουν δίκιο???

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην νευριαζετε....τι να κανουμε....αφου δεν παει καλα ο κοσμος γυρω μας ολο κατι τετειες βλακειες θα μας λενε....

 

Απλα πρεπει να ενεργοποιησετε την μεθοδο απο το ενα αυτι να μπαινει απο το αλλο να βγαινει δε χρειαζεται να συγχιζομαστε τζαμπα.... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerina@!!

συμφωνώ μαζί σου,

στην αρχή και εγώ εκνευριζόμουν με όποιον όχι απλά έλεγε την γνώμη του αλλά έπρεπε να την ακολουθήσω αμέσως,

αλλά τώρα λέω ναι ακούω τί μου λένε και αν κρίνω ότι είναι σωστή για μένα την ακολουθώ αν όχι καλή καρδιά!!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε άλλο πρόβλημα! Δυστυχώς ήρθαμε να μείνουμε σε χωριό για να ξεφύγουμε από τη βαβούρα της πόλης! Κ λέω δυστυχώς διότι μετά τον ερχομό του μπέμπη μας (6 μηνών)εν ακούω τίποτε άλλο από το το ότι έχω το παιδί συνέχεια κλεισμένο μέσα κ ότι δεν πάω πουθενά. Εγώ μεγάλωσα σε πόλη κ η νοοτροπία του χωριού δεν μου αρέσει καθόλου. Άρα αυτό που κάνω είναι να παίρνω το μικρό κ να πηγαίνουμε στην πόλη βόλτες. Στη μαμά μου, σε φίλες μου, με το σύζυγό μου για καφέ για φαγητό...Δε δίνω όμως αναφορά σε κανένα που πάω κάθε φορα(ούτε στην πεθερά μου που μένει στο χωριό)κ έτσι επειδή δεν το πηγαίνω βόλτα στο χωριό, νομίζουν ότι δεν το πηγαίνω πουθενά! Έχουνε σπάσει τα νεύρα μου!

.png
Link to comment
Share on other sites

MMAIRY δυστυχώς στα χωριά επειδή δεν έχουν με τί άλλο να ασχοληθούν, θα λένε συνέχεια ότι και να κάνεις.

Σε χωριό μεγάλωσα και τώρα ζω στην Αθήνα.Εχω να πάω στο χωριό μου απο πέρσι τον Σεπτέμβρη, πριν μείνω έγκυος και θα πάω αυτόν τον Σεπτέμβρη για 2 εβδομάδες που ο μπεμπης μου θα είναι 3 μηνών.Ευτυχως ερχόντουσαν οι γονείς μου να μας βλέπουν.Καλά τα πεθερικά μου ακόμα δεν έχουν δεί το μωρό.Άστα...

Δεν μ'αρέσει να με σχολιάζουν σε ότι κάνω και δεν ξέρω πως θα αντέξω!

Φαντάσου αυτά που μου λένε ότι τον κακομαθαίνω, μου τα λένε απ'το τηλέφωνο. Τί θα γίνει όταν πάω έκει?

Εγώ σκέφτομαι τις 2 εβδομάδες και εσύ ζείς εκεί μόνιμα.Κουράγιο, υπομόνη και γερό στομάχι... Ή δεν θα δίνεις λογαριασμό σε κανέναν και θα τους αγνοείς ή θα πρέπει να λογοδοτείς σε όλους αυτούς τους περίεργους...

Να χαίρεστε το μωράκι σας...

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

κωνκων το ταξί είναι καθ' οδόν για το σπίτι σου, προλαβαίνεις να τους μαζέψεις!! :lol: και για να σου απαντήσω, ε ναι λοιπόν, το άφηναν να κλαίει, και πολλές το αφήνουν, αλλά το ζήτημα δεν είναι εκεί, δεν είναι κατακριτέος ο τρόπος που συμπεριφέρονται στα δικά τους παιδιά, αλλά ο τρόπος που θέουν να περάσουν αυτό και στα δικά μας και η άρνηση να δεχτούν ότι υπάρχουν και άλλες μέθοδοι πέρα από την δικιά τους.

Όσο μπορείς στο χωριό που θα πας και θα περιμένουν όοοολοι (μην παρεξηγηθώ,δεν εννοώ συγγενείς στους υπόλοιπους αναφέρομαι)με ανοιχτές αγκάλες και αυτιά για να μαζέψουν πολύτιμο υλικό να έχουν να "εξασκήσουν" το στόμα τους που κρατούσαν σε νηστεία για αυτή την στιγμή, προσπέθεισε να μην τους δίνεις τροφή, και να είσαι χαλαρή και χαμογελαστή με κλειστά τα αυτιά :)

 

Ρε κορίτσια έχετε δίκιο, αλλά η μέθοδος "μπενάκης-βγενάκης" που λες και εσύ katerina@!! σε 'μένα δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε..στην αρχή τον υποδέχομαι τον εν ονόματι κύριο αλλά από την πολύ χρήση στο τέλος διαλύει ο έρμος, τί να κάνω?? :?

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες amarylis. Στους ξένους χαμογελάω, ενα γειά και όλα καλα. Το πρόβλημα είναι όταν τα σχόλια βγαίνουν παραέξω από την ίδια την οικογένεια. Και δεν εννοώ τους δικούς μου... Απο το ίδιο χωριό είναι και ο αγαπημένος μου...

Και εγώ έχω πρόβλημα με τον ''βγενάκη''. Στον ''μπενάκη'' τα χώνω και εγώ με τέτοιο τρόπο που δεν τους δίνω περιθώρεια να συνεχισουν, αλλά μετά πάλι συγχιζομαι.[/url][/code]

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να αγνοείς συνέχεια αυτά που λέγονται κ αυτούς που τα λένε. Μάλλον πρέπει να μάθουμε να ζούμε με όλα αυτά! Το να προσπαθήσεις να λογοδοτήσεις τις περισσότερες φορές είναι ανώφελο. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Έίναι σα να μιλάς σε τοίχο! :)

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...