Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προσαρμογή 3 ετών με adhd


Recommended Posts

Γεια σας ! καιρο ειχαμε να τα πουμε...

εχω μια ερωτηση κρισεως....Το παιδι δεν μπορει να εγκληματιστει και η διευθυντρια προσπαθει με καθε τροπο να μας διωξει αντι να μας βοηθησει να ενταχθουμε πιο ευκολα...

Δυστυχως απο τη στιγμη που πρεπει να φυγω απο κοντα της ξεκιναει ενα θριλερ, αυτο δεν το κανει μονο στο σχολειο αλλα σε καθε επαφη με ενα ξενο περιβαλλον και επειδη το γνωριζα ζητησα την επιοικια τους μα αν την ειδατε εσεις αλλο τοσο την ειδα και εγω.

Γενικα ειναι πολυ ησυχη μεσα στην ταξη και δεν ενοχλει κανενα απλως εχει διαταραχες προσαρμογης και δεν μπορει να κανει ευκολη ενταξη, χρειαζεται περισσοτερο χρονο απο τα αλλα παιδακια αλλα η διευθυντρια φροντιζει καθε μερα να με διωχνει στις 08,30 τονιζοντας μου πως δεν μπορει να ενταχθει και καλυτερα να την κρατησουμε σπιτι παρα να το βοηθησουμε το παιδι.

Αν καποιος γνωριζει πια ειναι τα δικαιωματα μας ως γονεις σε οτι αναφορα αυτο το θεμα δηλ τι οριζει ο νομος, μπορω να καθομαι καθε μερα λιγη ωρα μαζι της απο την στιγμη που πρεπει να κλεισει η πορτα του σχολειου με βασικη προυποθεση πως το παιδι δεν εχει νοητικη στερηση, δεν ειναι επιθετικη, και δεν δημιουργει καμια ενοχληση μεσα στην αιθουσα? Η μικρη απλως εχει καποιες φοβιες που χρειαζεται περισσοτερη βοηθεια απο τα αλλα παιδακια, τοσο κακο ειναι τελικα???

Βοηθεια τι να κανω? που μπορω να απευθυνθω?

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρια μου εχουμε καιρο να τα πουμε και δεν σας ενημερωσα για τις τελευταιες εξελιξεις της κορης μου :D .

Καταρχην να τονισω πως η επιτροπη του ικα την ειχε διαγνωσει με adhd αλλα και με διαταραχες προσαρμογης και διαταραχες συμπεριφορας.

Με το που αρχισαμε τις εργοθεραπειες με ελαγχιστες συνεδριες το παιδι επαψε να ειναι υπερκινητικο αλλα σιγουρα η συμπεριφορα της δεν εντασσεται ευκολα μεσα σε οριο ωστοσο οπως μου ειπε ο εργοθεραπευτης αλλα και ο αναπτυξιολογος καμια σχεση το παιδι με την υπερκινητικοτητα(ο εργοθεραπευτης μου μιλαει μαλλον για δυσπραξια)ο δε αναπτυξιολογος δεν μας εδωσε καμια διαγνωση(εχουμε ραντεβου την πεμπτη για επανεξεταση).

Οποτε ερχομαστε στα του σχολειου, απο την πρωτη μερα μιλησα στην δασκαλα της πως το παιδι εχει ταλαιπωρηθει με πολλες αρρωστιες πραγμα που την εχει δημιουργησει καποιες φοβιες(προχειρη γνωμη του αναπτυξιολογου) οποτε τους ζητησα την κατανοηση τους αλλα αυτοι αντιθετως μου ζητησαν απο την πρωτη μερα να αφησω το παιδι και να φυγω, πραγμα που αντιτιθεται τελειως με την συμβουλη του παιδοψυχολογου(αν ζητουσα καποιο δικαιολογητικο απο το παιδοψυχολογο λετε να βοηθουσε?), την δευτερη μερα που τολμησαμε να την αφησουμε μονη της για 2 λεπτα μας την βγαλαν πακετο εξω στο προαυλιο. Την τριτη μερα με το που ηρθε η ωρα να κλεισει η πορτα βγηκα μαζι με την μικρη εξω διοτι δεν καθοταν μονη της ουτε λεπτο.

Μεσα στην ταξη οσο καθομαι μαζι της το παιδι ειναι πολυ καλο, παιζει με τα αλλα παιχνιδια και γενικως καθεται πολυ ησυχα αλλα δεν καθεται δευτερολεπτο χωρις εμας, αυτο γινεται μια βδομαδα τωρα και βλεποντας η διευθυντρια πως ειναι επιρρεπης η μικρη μας εχει τρελλανει στην κακια και στις σποντες, στοχος της ειναι πως να σταματησει το παιδι το σχολειο...αφου να φανταστειτε πως οταν ειπα πως το παιδι ειχε ασθμα αλλα τωρα ειναι σε πολυ καλη κατασταση μου ειπε πως κακως την εφερα, επρεπε να την αφησω σπιτι...συμβουλη παιδαγωγου ... :twisted:

Οσο για την δασκαλα εχω τις καλυτερες εντυπωσεις αλλα ειναι οφθαλμοφανες πως ειναι αναγκασμενη να ακολουθησει την γραμμη της διευθυντριας και επισης μια δασκαλα και 25 παιδακια τι να πρωτοπρολαβει να κανει η γυναικα? :cry:

Γι αυτο θελω να μαθω πια ειναι τα δικαιωματα μου ως γονιος για να ξερω πως να ελιχθω...

σιγουρα θα τηλεφωνησω αυριο το πρωι στον αριθμο που μου υπεδειξες για να δω τι εχουν να πουν και αυτοι...

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...