Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kαι αριστερο και δεξι


Recommended Posts

Ο γιοκας μου αν και πλησιαζει τα 5 δεν εχει ξεκαθαρισει ακομη ποιο χερακι προτιμαει. Γραφει, ζωγραφιζει και τρωει και με τα δυο χερια. Μπορει να ξεκινησει μια ζωγραφια με το αριστερο και να την τελειωσει με το δεξι. Δεν εχω δει αν με καποιο γραφει καλυτερα. Οταν παει σχολειο (τωρα παει παιδικο σταθμο) τι θα γινει? Θα τον πιεσουν να γραφει με συγκεκριμενο χερι?

Για την ιστορια να σας πω οτι η κορη μου ειναι αριστεροχερη ενω εγω και ο αντρας μου δεξιοχειρες. Εννοειται οτι δεν πιεσαμε σε τιποτα την κορη μας. Το μονο που κανει με το δεξι ειναι να παιζει βιολι και αυτο γιατι ετσι ηθελε η δασκαλα. Ευτυχως αν και στην αρχη της ηταν λιγο δυσκολο, τωρα πεταει!!!

Τι θα γινει ομως με τον γιο μου? Χθες τον εβλεπα να κραταει απο εναν μαρκαδορο σε καθε χερι και μια να ζωγραφιζει με το ενα και μια με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα χρησιμοποιεί και τα δύο, θα γράφει και με τα δύο...

ότι τον βολεύει ανάλογα με την ώρα...

εσύ θα ενημερώσεις τον σταθμό ότι το παιδί λειτουργεί έτσι και να μην προσπαθήσουν σε καμία περίπτωση να του επιβάλλουν κάποιο χέρι κι άστον μόνο του...

ότι τον βολέψει, αυτό θα κάνει :wink:

 

 

ο άντρας μου γράφει με το δεξί και κάνει ΟΛΕΣ τις δουλειές με το αριστερό :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Μαμά του Ωρίωνα.

 

Μην τον πιέσετε ούτε εσείς ούτε καμιά δασκάλα σε καμιά περίπτωση!

Θα ξεκαθαρίσει μόνο του το θέμα.

 

(η αδελφή μου έλεγε: "μερικά παιδάκια στο σχολείο γράφουν με το δεξί!" όταν ξεκίνησε δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηταν να γραφω με το αριστερο. Η γιαγια μου λοιπον μικρη με ελεγε ζερβοκουταλα (οι παλιες ειχαν κολλημα με αυτο) και οταν

επιανα το μολυβι με το αριστερο...μπαμ μου εκανε την αλλαγη και

το εβαζε στο δεξι!!!! Το "καλο" μου, να το πω ετσι, ειναι το αριστερο. Χρησιμοποιω καποιες φορες ομως με την ιδια ικανοτητα και τα δυο χερια μου. Ειναι ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟ λαθος αυτο που μου εγινε! Ασε το παιδι και καποια στιγμη θα επιλεξει μονο του, οποτε θελει ΕΚΕΙΝΟ και οχι καποιος αλλος. :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν πιεζω τα παιδια να αλλαξουν χερακι. Οπως σας ειπα η κορη μου ειναι αριστεροχειρη και ποτε μα ποτε δεν την εβαλα να κανει κατι με το δεξι (εκτος απο την δασκάλα της που την εμαθε οπως σας ειπα να παιζει βιολι με το δεξι μαλλον για να μην ξεχωριζει στην ορχηστρα). Οπως εγω δεν μπορω να κανω πργματα με το αριστερο,πως θα πιεσω το παιδι μου να κανει με το δεξι? Η πλακα ειναι οτι οταν της δινουν το χερι η κορη μου ασυναισθητα δινει το αριστερο και ολοι της λενε "το καλο χερακι να δωσεις". Τον σταυρο της μεχρι προσφατα τον εκανε με το αριστερο :lol: . Ο γιος μου χρησιμοποιει και τα δυο. Δεν φαινεται να εχει δυσκολια ουτε στο ενα ουτε στο αλλο. Θελω να τον παρακολουθησω μια μερα να δω αν κανει τα ιδια πραγματα το ιδιο καλα και με τα δυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιεσω το παιδι μου να κανει με το δεξι? Η πλακα ειναι οτι οταν της δινουν το χερι η κορη μου ασυναισθητα δινει το αριστερο και ολοι της λενε "το καλο χερακι να δωσεις".

Ναι ειδες??? Εχουν κολλημα βρε παιδι μου καποιοι με αυτο, δεν το καταλαβαινω. Αυτο ελειπε τωρα να μην μπορουν τα παιδακια μας να ειναι

free :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

ΖΩΗ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΩΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΕΞΕΙ ΠΟΙΟ ΧΕΡΙ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΩΝ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΜΑΣ ΠΛΕΥΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.

Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΛΑΞΕΙ. ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ. ΠΑΙΖΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΡΑΝΙΟ!!

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΙΟ ΧΕΡΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΑ. ΔΕΣ ΠΟΙΟ ΧΕΡΑΚΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΠΙΔΕΞΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ. ΒΑΛΕ ΤΟΝ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΜΕΤΑ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕ ΤΟΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ, ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

ΖΩΗ ΕΛΕΓΞΕ ΤΟ ΠΜ ΣΟΥ. ΣΟΥ ΕΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΖΩΗ ΕΛΕΓΞΕ ΤΟ ΠΜ ΣΟΥ. ΣΟΥ ΕΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ

 

Επειδή και μένα δεν έχει ακόμη ξεκαθαρίσει το θέμα αριστερο χέρι ή δεξί μπορείς να μου τα στείλεις και σε μένα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κι εμένα χρησιμοποιεί η κόρη μου και τα δύο της χέρια. Αφού και η δασκάλα της δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να καταλάβει πιό χερι χρησιμοποιεί καλύτερα. Τελικά καταλήξαμε ότι το δεξί είναι το χέρι που χρησιμοποιεί με μεγαλύτερη ακρίβεια παρα ταύτα δουλεύει πολύ καλά και το αριστερό της. Απλά για να την παροτρύνω της λέω όποτε κάνει κάτι με το αριστερό γιατί δεν χρησιμποοποείς το άλλο χεράκι που σε βολεύει καλύτερα και αλλάζει χέρι.

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ και τα δυο χέρια σχεδόν το ίδιο (με μια μικρη προτιμηση στο δεξί). Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι το δεξιά-αριστερά δεν μου ερχεται αυτόματα, πρέπει να το σκεφτώ λιγο πρώτα..

Από την άλλη είναι πιο ξεκούραστο να κάνω διάφορες δουλειές. Όταν κουράζεται το ενα χέρι, συνεχίζω με το άλλο.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα γράφει με όποιο θέλει!!!Δεν πιέζουμε το παιδί σε αυτό το θέμα ΠΟΤΕ!!!Αν θέλει να γράφει και με το πόδι ας γράφει με το πόδι, αρκεί να γράφει.Οποιαδήποτε παρέμβαση σε αυτό το θέμα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην ανάπτυξη του παιδιού και μελλοντική σχολική αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα συμμαθητή στο λύκειο που όταν ανέβαινε στον πίνακα έκανε σχήματα με το αριστερό και έγραφε με το δεξί! Ηταν η πρώτη φορά που εβλεπα κάτι τέτοιο και μου είχε κανει φοβερή εντύπωση! Κάπου διάβασα ότι τα παιδιά με αυτήν την ικανότητα έχουν μεγάλη ευστροφία, ισχύει?

Πάντως αυτός ο συμμαθητής μου πέρασε ιατρική με την πρώτη! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η προτίμηση στην ισχυρή πλευρά γίνεται μετά τα 4 ενίοτε και τα 5 χρόνια. Μην μπαίνετε σε διαδικασίες νωρίτερα.

 

Mariadi αν μπορείς στείλε μου κι εμένα (επαγγελματική διαστροφή , καταλαβαίνεις, κάτι καινούριο θα μάθω). Επίσης ισχύει ότι η πλευρίωση αφορά χέρι πόδι μάτι και μπορούμε να το διαπιστώσουμε και από το πόδι; (π.χ. από πού κλωτσά καλύτερα τη μπάλα)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εδω και παλι.

Ο γιος μου αν και κοντευει τα 7, γραφει με το αριστερο, κλωτσαει με το αριστερο, τρωει με το δεξι, βλεπει απο κλειδαροτρυπα με το δεξι.

Πηγαινει ηδη απο περσι σε κεντρο για λογοθεραπεια και φετος επειδη εκανε ενα πισωγυρισμα στο σχολειο τον ειδε ειδικη παιδαγωγος χωρις ομως να δει καποιο προβλημα. Το μονο που μου ειπε ειναι οτι ισως επειδη ακομη δεν εχει ξεκαθαρισει το θεμα με τα χερια, αυτο να του εχει δημιουργησει τις λιγες δυσκολιες στον λογο ή την καποια καθυστερηση στο σχολειο.

Σε συζητηση στον διαδρομο με την εργοθεραπευτρια μου ειπε οτι εχει περασει η ηλικια που ενα παιδι μπορει να ειναι αμφιδεξιο. Το πιθανοτερο ειναι να ειναι δεξιοχειρας αλλα για καποιο λογο να προτιμαει στην γραφη του το αριστερο. Το Σαββατο εχουμε ραντεβου για να τον δει.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μου δεν πίστευα ότι υπάρχει κόσμος στη σημερινή εποχή που προβληματίζεται για το ποιο χέρι χρησιμοποιεί το παιδί του.Σαφής πλευρίωση σχηματίζεται μεταξύ των δυόμισυ-τριών ετών.Υπάρχει και η περίπτωση εκτός από δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας κάποιος να είναι ambidextrous,δηλ να χρησιμοποιεί εξίσου καλά και τα δύο του χέρια.Κορίτσια αφήστε τα παιδάκια σας να γράφουν με όποιο χεράκι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, οπως εχω πει και παραπανω, δεν εχω προβλημα με ποιο χερι γραφουν τα παιδια μου. Αλλωστε η κορη μου ειναι αριστεροχειρη και ποτε μα ποτε δεν την προετρεψα να γραψει με το δεξι. Το ιδιο ισχυει και με τον γιο μου.

Απο την στιγμη που στο κεντρο μου ειπαν να τον δει η εργοθεραπευτρια δεν νομιζω οτι ειναι κακο να τον παω. Οχι για να αλλαξει χερι στην γραφη του, αλλα για να δουμε τι πραγματικα συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αριστερόχειρας, στο σχολείο όμως έγραφα στο τετράδιο με το αριστερό και στον πίνακα με το δεξί. Το είχε προσέξει τότε η δασκάλα στο Δημοτικό (πριν 30 τόσα χρόνια) και είχε φωνάξει τη μαμά μου στο σχολείο να τη ρωτήσει μη τυχόν με πιέζουν στο σπίτι να γράφω με το δεξί. Φυσικά ποτέ δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Η μεγάλη μου είναι 27 μηνών και εδώ και πολύ καιρό ο παιδίατρος μάς είχε πει πως θα είναι αριστερόχειρας. Πράγματι δείχνει μία προτίμηση στο αριστερό χέρι, χρησιμοποιεί όμως εξίσου καλά και τα δύο, για παράδειγμα όταν ζωγραφίζει αλλάζει διαρκώς χεράκι. Παρατηρώντας την όμως βλέπω ότι τις λεπτομέρειες τις κάνει με το αριστερό και ανυπομονώ να δω ποια πλευρά θα "υπερισχύσει" τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε ένας περίφημος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο (τότε που υπήρχε το Φυσιογνωστικό), νομίζω ο Αλεξόπουλος, που έγραφε στον πίνακα με το αριστερό, ταυτόχρονα με το δεξί έφτιαχνε ένα σχήμα, και προφορικά έλεγε άλλα πράγματα. 3 φοιτητές ταυτόχρονα κρατούσαν σημειώσεις απ ότι μου έλεγε η μαμά μου.

Προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερο το παιδί να είναι αμφίχερας, και μετά εννοείται πως πάει το αριστερόχειρας :)

Δυστυχώς όμως ο κόσμος είναι φτιαγμένος για δεξιόχειρες (εδώ τώρα η κ.Στυλιανάκη θα με πει ρατσιστή κτλ κτλ και θα μου ρίξει ban για το ρατσιστικό μου σχόλιο κατά του δεξιόχειρου κόσμου μας)

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε ένας περίφημος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο (τότε που υπήρχε το Φυσιογνωστικό), νομίζω ο Αλεξόπουλος, που έγραφε στον πίνακα με το αριστερό, ταυτόχρονα με το δεξί έφτιαχνε ένα σχήμα, και προφορικά έλεγε άλλα πράγματα. 3 φοιτητές ταυτόχρονα κρατούσαν σημειώσεις απ ότι μου έλεγε η μαμά μου.

Προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερο το παιδί να είναι αμφίχερας, και μετά εννοείται πως πάει το αριστερόχειρας :)

Δυστυχώς όμως ο κόσμος είναι φτιαγμένος για δεξιόχειρες (εδώ τώρα η κ.Στυλιανάκη θα με πει ρατσιστή κτλ κτλ και θα μου ρίξει ban για το ρατσιστικό μου σχόλιο κατά του δεξιόχειρου κόσμου μας)

μέχρι ενα σημείο καλα τα ειπες....δε λεω

τεσπα...

όταν γνωρίζουμε ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ για την λειτουργία του ανθρωπινου εγκεφαλου ειναι αμφίβολες και οι ερευνες και τα στατιστικά...

(με την ενεοια οτι το δίκαιο δνε παει πλειοψυφηκά δλδ ...οι περισσότεροι δεξιοχειρες αρα το δεξί ειναι το καλο )

(και σε σχεση με το σχόλιο σου ... ο περισσότερος κόσμος είναι ρατσιστες δεν σημαίνει οτι έχουν και δίκιο :wink:;-) )

το να θελει ο γονέας εσκεμενα να στρέψει το παιδι προς την αλφα ή βήτα κατεύθυνση ή την αβ όσον αφορα την χρήση του χεριού ειναι κατασρεπτικό για μενα(

κι εγω παρακαλαω να είναι αμφιχερας και Αινσταιν και Γκιμπραν το παιδι μου ...αλλα αν δνε είναι τι να κανουμε...ας είναι καλος ανθρωπος :):):) αυτο μου φτάνει ! :)

μην το πιέσεις ...πολλα παιδια εχει παρατηρηθεί να αποφασίζουν ακόμα και στην προεφηβία για το πιο χερι τελικα να διαλέξουν !

ο εγκεφαλος των παιδιών ειναι ενας ανοιχτός πόρος , ενας αναπτυσόμενος μύς που τελικά μόνος του θα παρει την οποια πορία !!(όσονα αφορα την χρήση του χεριου)

Link to comment
Share on other sites

πάντως από προσωπική εμπειρία, ενώ στο δημοτικό ήμουν αριστερόχειρας, από το γυμνάσιο και μετά συνειδητά έγινα αμφίχερας. Εντάξει στο χαρτί τα γράμματα που κάνω με το δεξί είναι άσχημα, αλλά στον πίνακα είναι σχεδόν ίδια και με τα δύο χέρια. Επίσης τώρα πια υπάρχουν χειρονακτικές εργασίες που μπορώ να κάνω με το δεξί αλλά όχι με το αριστερό γιατί έτσι έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Η κόρη μου είναι τώρα 4,5 χρονών. Χρησιμοποιεί και τα δυό της χέρια εξίσου καλά βέβαια είναι τελικά δεξιόχειρας το διαπιστώσαμε και με την δασκάλα της από πέρυσι που πήγε παιδικό. Παρα τάυτα πχ μπορεί να ζωγραφίζει με το δεξί και μετά από λίγο με το αριστερό εξίσου καλά και με τα δύο. Επειδή δεν είχα δώσει μεγάλη βάση και διάβασα κάποια πράγματα για την αμφιχειρία όχι και πολύ καλά έχει τύχει και σε καμιά σας και σε τί γιατρό ή ειδικό πρέπει να απευθυνθώ για να ρωτήσω για το συγκεκριμένο θέμα? Ευχαριστώ πολύ!

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...