Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα κατάλληλα ρουχα για αποφυγή κρυώματος


Recommended Posts

γεια σας

 

με εχει απασχολησει τι να φοραω στην μπεμπουλα (7 μηνων) αυτες τις μερες που οι θερμοκρασιες ειναι καλες...

Της σταματησα τα βελουτε και το καλοριφερ και της φορω ενα βαμβακερο κορμακι την ημερα και το βραδι την σκεπαζω με δυο κουβερτουλες.

Εσεις τι κανετε?

Πιστευω οτι τα βελουτε ειναι πολυ ζεστα για τωρα (εχω και την μανα μου να φωναζει θα κρυωσειιιι το παιδι....)

Το ενστικτο μου μου λεει να μην την ακουσω.Δεν θελω να ιδρωσει και να κρυωσει τελικα...

 

εσεις τι κανετε?

φιλια

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστευω οτι τα βελουτε ειναι πολυ ζεστα για τωρα (εχω και την μανα μου να φωναζει θα κρυωσειιιι το παιδι....)

Το ενστικτο μου μου λεει να μην την ακουσω.Δεν θελω να ιδρωσει και να κρυωσει τελικα...

 

 

 

Να σου ζήσει! :D

 

Μπορείς να ρωτήσεις όποιον παιδίατρο ή γιατρό θες γι' αυτό που θα σου πω: Αυτό που λέμε "κρύωμα" δεν συμβαίνει από το κρύο....Το κρύο δεν αρρωσταίνει τον άνθρωπο. Δηλ. αν βγεις λουσμένη στο κρύο, δεν θα αρρωστήσεις (το πολύ πολύ και αν έχει χιονιά να πάθει καμιά ψύξη το κεφάλι σου! :D ), αν βγεις με κοντομάνικο στους 13 βαθμούς, πάλι δε θα αρρωστήσεις, ούτε θα πάθεις τα λαιμά σου, ούτε πνευμονία, ούτε τίποτε..... ούτε αν περπατάει το παιδί ξυπολυτο στα κρύα πλακάκια θα αρρωστήσει... Ότι έχουμε συνδέσει και λέμε "κρύωμα" ή "κρυολόγημα" είναι ιώσεις.... Η ίωση δεν κολλάει από το κρύο (παρά την πεποιθηση των μανάδων ανα την Ελλάδα που φωνάζουν πάντα "ντύσου θα κρυώσεις"), αλλά κυρίως από τα χέρια. Η καλύτερη πρόληψη απο αυτούς τους ιούς είναι το καλό και συχνό πλύσιμο των χεριών και η αποφυγή χώρων που επικρατεί πολυκοσμία και δεν υπάρχει καλός εξαερισμός (λεωφορεία με κλειστά παράθυρα "γιατί θα κρυώσουμε", αίθουσες αναμονής απανταχού,κτλ κτλ κτλ), γιατί εκτός τον χεριών, οι ιώσεις μεταφέρονται και με τα σωματίδια του αέρα που εισπνέουμε, καταπίνουμε κτλ.

 

To ένστικτό σου καλά λέει να μην ιδρώσει η κορούλα σου. Όχι όμως για να μην κρυώσει, αλλά για να μην δυσφορεί και να είναι χαρούμενη! :)

Αν εσύ αισθάνεσαι άνετα με λιγότερα ρούχα, βάλε τα ίδια και στο παιδί! Αυτό θα σου δείξει αν είναι εντάξει ή όχι. Να τσεκάρεις τις αντιδράσεις του.

 

Επίσης είναι πιο υγειινά τα βαμβακερά φορμάκια έτσι κι αλλιώς! Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος πια για τα βελουτέ! Και οι 2 κουβερτούλες το βράδυ ενδεχομένως να είναι πολλές. Τι κουβέρτες είναι? Ιδρώνει με αυτές καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Έρικα ότι το κρύωμα δεν το παθαίνουμε από το κρύο ('ολες οι γιαγιάδες τα ίδια λένε!!!).Σύμφωνα με τον παιδίατρό μας ντύνουμε το παιδί όπως ντυνόμαστε κι εμείς και αν δεν είμαστε σίγουροι για το αν είναι ζεστό πιάνουμε το κορμάκι του και όχι χεράκια - ποδαράκια τα οποία μπορεί να είναι πιο δροσερά από το σώμα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Έρικα ότι το κρύωμα δεν το παθαίνουμε από το κρύο ('ολες οι γιαγιάδες τα ίδια λένε!!!).Σύμφωνα με τον παιδίατρό μας ντύνουμε το παιδί όπως ντυνόμαστε κι εμείς και αν δεν είμαστε σίγουροι για το αν είναι ζεστό πιάνουμε το κορμάκι του και όχι χεράκια - ποδαράκια τα οποία μπορεί να είναι πιο δροσερά από το σώμα!

ας πει και κανεις την πεθερα μου αυτα που μολις βγαζω στην αυλη τη μικρη φωναζει '' ντυσε καλα το παιδι θα το κρυωσεις''

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα είπε η erica.

Βέβαια δεν είναι μόνο οι γιαγιάδες που έχουν τέτοιες εμμονές. Έχω δει μαμάδες αυτές τις μέρες που ο καιρός είναι χαρά θεού να βγάζουν τα παιδάκια τους βόλτα με μάλλινους σκούφους και πουπουλένια μπουφάν :shock:

Ο δικός μου στο σπίτι φοράει αθλητικές φόρμες, όπως και εμείς και έξω φουτεράκι και τζην μπουφάν αυτές τις μέρες.

Όσο για τον ύπνο, βαμβακερό φορμάκι ή πυτζαμάκια και μία κουβέρτα τώρα πια. Απόψε μου φάνηκε ότι κάνει λίγο ψύχρα και του έριξα και δεύτερη και έχει ξυπνήσει 2 φορές ιδρωμένος :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσι μου μηπως το παρακανεις με 2 κουβερτες ?το μωρο θα σκασει , ακομα και τις μερες με τα χιονια με εναν απλο υπνοσακο τον κοιμιζαμε τον μικρο και τις πυζαμες του απο μεσα. Τα μωρα σε τεοτοια ηλικια ζεσταινονται απιστευτα πολυ , ασε μονο τη μια κουβερτα δεν προκειτε να κρυωσει απο κατι τετοιο .

Επισης οχι υπερβολικο ντυσιμο στα παιδια , βγηκαμε βολτα προχθες στο κοσμος το εμπορικο στη θεσσνικη και ενω ειχε 17 βαθμους ειδαμε παιδακια με σκοφους , μαλινα ρουχα , σκεπασμενα με κουβερτες και συγνωμη αλλα μας πιασανε τα γελια , εμεις του φορουσαμε μια φορμα αντιντας σκετη του μικρου και ητανε και ζεστος . Τα παιδια ζεσταινονται ποιο πολυ απο μας , μην τα ντυνετε τοσο πολυ , δηλαδη ο δικος μας κρυωσε που τον βγαλαμε εξω και με χιονια ? και με μειον θερμοκρασιες ? απλως τοθ ειχαμε μαλλινο , ολοσομο μπουφαν , σκουφακι και ποδοσακο καρουτσιου που τον επιανε απο τη μεση και κατω , μια χαρα περασαμε .

Εδω εγω κοιτουσα με απορεια την κολλητη μου οταν μοθ ειπε οτι επειδη ειναι εγκυος δεν βγαινει εξω τις κρυες μερες για να μην κρυωσει :) .

Μην υπερβαλεται , φανταζεσαι με τετοιο καιρο να ερχοτανε ενας και να σας σκεπαζε με 2 κουβερτες ??? θα σκαγατε , ακριβως ετσι και τα μικρα , δεν κρυωνουνε απο τετοια , μονο απο ιωσεις ουσιαστικα "κινδυνευουνε " απο τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας

 

καταρχην την σκεπαζω με μια μικρη αγκαλιας τυπου φλις λεπτη και μια πιο χοντρη μαλακια οχι μαλλινη.

Νομιζω οτι χρειαζονται και οι δυο αφου το καλοριφερ ειναι κλειστο και εφω συνεχιζω να κοιμαμαι με παπλωμα.

Μου εκανε ενα βηχα (5-6 φορες μεσ την ημερα ) αυτες τις μερες χωρις πυρετο ευτυχως και με ανησυχησε αρκετα..Την πηγα στη γιατρο .δεν εχει ακροαστικα.Μαλλον την κολλησε μια φιλη μου που ηρθε να τη δει και ηταν κρυωμενη πριν 2 εβδομαδες..Δεν ειχε πλυνει τα χερια της..

Και ειμαι και αυστηρη αλλα μου ξεφυγε...

 

καλτσακια τους φορατε μεσα απο τα κορμακια ??

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Της Μάγιας ποτέ δεν της φόρεσα καλτσάκια αλλά μέχρι πέρσι το καλοκαίρι (6-7 μηνών) φορούσε ολόσωμα βαμβακερά πυτζαμάκια (mothercare) που δεν άφηναν γυμνό το πατουσάκι. Πλέον φοράει κανονικές πυτζάμες, και την κυνηγάω να μη βγάζει τις κάλτσες της και να κυκλοφορεί ξυπόλυτη!.... μεσα μου όμως την καταλαβαίνω και έτσι την ψιλοαφήνω....και εγώ ξυπόλυτη μεγάλωσα και κυκλοφορώ ξυπόλυτη και τώρα ! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας Μητερες!!...Το προβλημα μου ειναι το εξής.. Δεν ξερω πως να ντυσω το μωρο για να μην κρυωνει και να μην ιδρωνει.Πασχα ζεστη...Ολη μερα εξω το μωρο (9μηνων) την επομενη μερα ηταν με μυξουλες.ΠΟΥ ΚΡΥΩΣΕ?Και δεν ιδρωσε.Κοιταω σημερα ενα ισης ηλικιας παιδακι το ειχανε βγαλει βολτα με καροτσι. Η θερμοκρασια ηταν 8 βαθμοι και ψιλοφυσαγε.Ηταν στο καροτσι χωρις ποδοσακο η απο πανω την τεντα τελοςπαντων. Απορησα...εγω θα το ειχα με ποδοσακο σιγουρα.Αναρωτιεμαι μηπωσ υπερβαλλω.Ομολογω οτι ειμαι κρυουλιαρα.Θα παρακαλουσα μητερες με εμπειρια να με βοηθησετε..Ευχαριστω.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω τον εχω βγαλει τον ποδοσακο κανενα μηνα αλλα εχω μια κουβερτουλα μαζι αν χρειαστει, οσο για το ντυσιμο ας πουμε την δευτερα την ειχα εξω που ψηναμε με την ζακετα της οπως περιπου ημουν κι εγω ντυμενη την τριτη καναμε πυρετο , ο γιατρος βεβαια λεει οτι κολλησε απο τον πατερα μου που την ειδε το σαββατο κι αρρωστησε την κυριακη δεν ξερω... ολο τον χειμωνα την βγαλαμε καθαρη και αρρωστησαμε τωρα με τον καλο καιρο... εγω παντως θα την ντυνω οπως ειμαι κι εγω ντυμενη και σκεπασμενη αν ειναι καθιστη ο ανθρωπος οταν δεν κινητε κρυωνει, αυτη ειναι η αποψη μου

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης κι εδώ:

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13554

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5944

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10210

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=778033#post778033

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=33986&highlight=%CD%F4%FD%F3%E9%EC%EF+%EC%F9%F1%EF%FD κλειδωμένο μόνο για ανάγνωση

 

παρακαλούμε συνεχίστε /επαναδημοσιεύστε τα κείμενα της ερώτησής σας ή

άλλες πληροφορίες στο θέμα που παραθέτουμε έτσι ώστε οι πληροφορίες

να είναι όλες συγκεντρωμένες .

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

 

αυτό το θέμα κλειδώνεται.

 

ευχαριστούμε εκ των προτέρων :-)

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...