Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόσφατος τοκετός στο ΜΗΤΕΡΑ


marcella

Recommended Posts

Έχει γίνει καμία πρόσφατα μανούλα στο ΜΗΤΕΡΑ; Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου, έχω ΠΗΤ 5/10/13 και θα ήθελα να μάθω το κόστος, δηλ το ποσό του μαιευτηρίου και το ποσό του γιατρού.

Δεν με ενδιαφέρει να πάρω τηλ το λογιστήριο, γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, το 2008, πήρα τηλ το λογιστήριο και μου είπαν ότι το οικονομικό δωμάτιο στοιχίζει 1.500 αλλά το τιμολόγιο που πλήρωσα ήταν 2.340, αφού βάζουν extra. Οπότε αν μπορεί κάποια μανούλα να μου πει τιμή τιμολογίου και όχι τηλεφώνου, για να μη βρεθώ προ εκπληξεως τον Οκτώβρη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν παίρνουν όλοι οι γιατροί το ίδιο πόσο για τοκετό,οπότε πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό που σε παρακολουθεί-ξεγεννήσει.

Το ποσό που σου λένε τηλεφωνικά από το λογιστήριο,είναι ακριβώς αυτό για το εκάστοτε μαιευτήριο. Πρέπει όμως να τους ζητήσεις ακριβώς τι σου παρέχουν στην τιμή αυτή και να μη ζητήσεις τίποτα παραπάνω.δεν σου βάζουν έξτρα με το έτσι θέλω.η καλύτερη λύση είναι να πας ένα πρωί και να ρωτήσεις από Κοντά όλες τις λεπτομέριες και απορίες σου.

Για παράδειγμα. . . 2 φίλες μου γέννησαν πρόσφατα στο μητέρα-η μια πλήρωσε το ποσό που της είπαν στο λογιστήριο,η άλλη όμως που δεν ήξερε. . . Έκανε κάτι προαιρετικές εξετάσεις του μωρού,οι οποίες ήταν έξτρα,αλλά δεν τής το είπαν και πλήρωσε πολύ περισσότερα.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Γέννησα στο Μητέρα τον Αυγουστο και πλήρωσα 980? για το δωμάτιο

(τρίκλινο αλλά τελικά ευτυχως ήμασταν 2)

Φυσικά και με ρωτησαν για διάφορες εξετασεις καθως και αν θελω φωτο του μωρου αλλα ειπα σε όλα όχι και ετσι πληρωσα ακριβως αυτο το ποσο..

Σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επισκληρίδιο περιλαμβάνει; Στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνονται και τα βλαστοκύτταρα; Έχω ακούσει ότι είναι δωρεάν πλέον στα ιδιωτικά μαιευτήρια, ενώ στα δημόσια πληρώνεις επιπλέον 900 ευρώ.

Προσπαθώ όπως καταλαβαίνετε να τα ζυγίσω λίγο, γιατί έχω την εντύπωση ότι είτε πάω ιδιωτικά είτε δημόσια, τα ίδια χρήματα θα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επισκληρίδιο περιλαμβάνει; Στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνονται και τα βλαστοκύτταρα; Έχω ακούσει ότι είναι δωρεάν πλέον στα ιδιωτικά μαιευτήρια, ενώ στα δημόσια πληρώνεις επιπλέον 900 ευρώ.

Προσπαθώ όπως καταλαβαίνετε να τα ζυγίσω λίγο, γιατί έχω την εντύπωση ότι είτε πάω ιδιωτικά είτε δημόσια, τα ίδια χρήματα θα δώσω.

 

Ναι, η τιμή είναι με επισκληρίδιο..

Οσο για τα βλαστοκύτταρα, εγω πήγα στην Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού αίματος και πήρα τον εξοπλισμο,

τα έδωσα στη μαια μου και απλά μετα έπρεπε καποιος να τα παει εκει...

Χωρίς κόστος εννοείται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρα, φυσιολογικος τοκετος 3ημερες διανυκτερευση σε τρικλινο με επισκληριδιο παει στα 980 ευρω? το λεω καλα?

 

μετα επιπλεων ειναι η αμοιβη του γιατρου

 

τωρα εξετασεις που αφορουν τα νεογνα τι παιζει? τους κανουν? τι πληρωνεις εκει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

γέννησα στο μητέρα και τα δύο μου παιδάκια.

τώρα στη μικρή που γέννησα τον Οκτώβριο πλήρωσα με ΕΟΠΠΥ 670? καισαρική με επισκληρίδιο σε τετρακλινο δωμάτιο. Στην τιμή περιλαμβανόντουσαν τα πάντα. Προαιρετικές εξετάσεις νεογνού δεν έκανα γιατί κόστιζαν περίπου 300?. Όσον αφορά στο δωμάτιο για 1 ημέρα με έβαλαν σε 3κλινο γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμο 4κλινο αλλα χωρίς καμία έξτρα χρέωση για 3κλινο. Ακόμη τη μικρή λόγω ίκτερου τη βάλανε στις λάμπες 1 βράδυ πάλι χωρίς χρέωση. Νομίζω όμως ότι έχουν αυξηθεί οι τιμές γι'αυτό όπως σου λένε τα κορίτσια πάρε τηλ. στο λογιστήριο να σου πουν λεπτομερώς.

Επίσης να σου πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένη γενικά από Μητέρα εν συγκρίσει με την πρώτη φορά που γέννησα εκεί το 2009. Το μαιευτήριο είναι πλέον φιλικό στον μητρικό θηλασμό και οι μαίες είναι πολύ υποστηρικτικές.

Αυτά! Άντε με κανέναν πόνο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου γέννησε τον Οκτώβρη του '12 στο Μητέρα. Πληρώσαμε με απόδειξη περίπου 680 ευρώ (για τετράκλινο) (μέσα στο ποσό καιο φπα). Άκριβώς δηλ. όσα μας είχαν πει στο λογιστήριο. Να ξέρεις ότι μέσα σε αυτή την βασική τιμή είναι και η βοήθεια από τις μαίες κατά τον τοκετό (η γυναίκα μου άλλαξε σχεδόν 3! μαίες, αφού χρειάστηκε 12 ώρες μέχρι να τον γεννήσει τον μπέμπη φυσιολογικά) καθώς και η βοήθεια από τις μαίες τις 3 μέρες παραμονής μας. Βοήθεια όπως για τον θηλασμό, την φροντίδα την υγειινή κλπ. Προσωπικά βρήκα τις πιο πολλές μαίες αρκετά ενθουσιώδεις στην δουλειά τους, χωρίς να περιμένουν φιλοδωρήματα. Γιατρό εκτός του δικού μας δεν χρειαστήκαμε αυτές τις μέρες.

Ο γιατρός μας, μας χρέωσε 2000 ευρουλάκια με απόδειξη! Τιμή υψηλώτερη από την συνηθισμένες 'ταρίφες' που ακούγονται και μάλιστα εν μέσω κρίσης, αλλά ήταν εκεί στην αναμονή του τοκετού, παρών και συμπαραστέκων τουλάχιστον τις 10 ώρες. Αυτό όμως μας το είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή όταν τον ρωτήσαμε.

And that's it! Ούτε ευρώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Να είναι καλά ο ΕΟΠΥΥ. Πήρα τηλ το γιατρό μου στο ΜΗΤΕΡΑ και έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα. Θα τον ρωτήσω και την αμοιβή του, αλλά και την ίδια να μου πει με τον προηγούμενο τοκετό μου (2000 ευρώ) πάλι καλά θα είναι από τη στιγμή που είναι φθηνό το μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα

 

γέννησα στο μητέρα στις 3/3/2013 και πλήρωσα για τετράκλινο 1243 ευρω και έκανα καισαρική

στο δωμάτιο ήμασταν 2 κοπέλες και την τελευταία μέρα μόνη μου.

από εξυπηρετηση ήταν τέλεια.

η αμοιβή του γιατρού μου ήταν 1500 ευρώ.

με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

χαιρετο ολες της μανουλες,ειμαι νεο μελος εδω...επειδη και εγω θα γεννησω στο ΜΗΤΕΡΑ τελοσ αυγουστου και ειναι το πρωτο μου παιδακι και δυστηχως δεν εχω ποια καποια ασφαλεια μηπως γνωριζεται αν το ποσο ανεβενει και ποσο παει,δεν εχω συζητησει ακομα με τον γιατρο μου επειδη ειμαι απο νησι θα ανεβω αθηνα 16 αυγουστου,και επισης αν γνωριζετε ποιεσ ειναι αυτες οι εχτρα εξετασεις??σας προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

χαιρετο ολες της μανουλες,ειμαι νεο μελος εδω...επειδη και εγω θα γεννησω στο ΜΗΤΕΡΑ τελοσ αυγουστου και ειναι το πρωτο μου παιδακι και δυστηχως δεν εχω ποια καποια ασφαλεια μηπως γνωριζεται αν το ποσο ανεβενει και ποσο παει,δεν εχω συζητησει ακομα με τον γιατρο μου επειδη ειμαι απο νησι θα ανεβω αθηνα 16 αυγουστου,και επισης αν γνωριζετε ποιεσ ειναι αυτες οι εχτρα εξετασεις??σας προκαταβολικα..

 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου. Αν δεν έχεις ασφάλεια σου προτείνω να πας άμεσα και να βγάλεις βιβλιάριο απορίας για να γλύτωσεις τουλάχιστον τα φάρμακα που θα σου χορηγηθούν κατα τη διάρκεια του τοκετού και της νοσηλείας σου που κοστίζουν αρκετά. Η αδερφή μου που γέννησε στο Μητέρα το 2009 και τότε ο ΕΟΠΥΥ δεν είχε άμεση σύμβαση με τα ιδιωτικά μαιευτήρια οπως τώρα, νομίζω και αν θυμάμαι καλά πρεπει να πλήρωσε γύρω στις 4000?. Εγω που γεννησα τον περασμένο Οκτώβρη πλήρωσα περίπου 700? συν τον ΕΟΠΥΥ. Οπότε κοίταξε το γιατι είναι μεγάλη η διάφορα. Τώρα, οι εξετάσεις που χρεώνονται είναι κάποιες για τα αυτιά κλπ, δε θα τις κάνουν χωρίς να σε ρωτήσουν αλλά δε θα σου διευκρινισουν ότι χρεώνονται κιόλας. Οταν θα σε ρωτάνε αν θα πρεπει να κάνουν κάτι να ρωτάς αν χρεώνεται επιπλέον. Και φυσικά αν και δε πιστεύω πως θα χρειαστείς να ξέρεις ότι οι θερμοκοιτηδα στοιχίζει πολλά, οπότε να έχεις στο νου ότι αν χρειαστείς ζητά να πας σε δημόσιο νοσοκομείο, φαντάζομαι θα είναι πιο οικονομική. Τα βλαστοκυτταρα στοιχίζουν 900? (στο Μητέρα). Ελπίζω να βοήθησα λιγο. Με ένα πόνο!!

Τα αγγελουδια μου 24/10/12

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου για την αμεση απαντηση..

Τωρα που θα ανεβω αθηνα θα κατσω να ασχοληθω με το θεμα..φυσικα δεν ηξερα για την ασφαλεια που μου ανεφερες θα πρεπει να το ψαξω να δω τι μπορω να κανω!!σε ευχαριστω πολυ πολυ..

Ειναι απαρετητο να κανω ολες της εξετασεις που θα μου πουνε η καποιες δεν χρειαζονται;;επισης για τα βλαστοκυτταρα να τα δωσω αξιζει;;με βοηθησες πολυ..και εσυ οτι επιθυμεις για την οικογενεια σου και το παιδακι σου..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου για την αμεση απαντηση..

Τωρα που θα ανεβω αθηνα θα κατσω να ασχοληθω με το θεμα..φυσικα δεν ηξερα για την ασφαλεια που μου ανεφερες θα πρεπει να το ψαξω να δω τι μπορω να κανω!!σε ευχαριστω πολυ πολυ..

Ειναι απαρετητο να κανω ολες της εξετασεις που θα μου πουνε η καποιες δεν χρειαζονται;;επισης για τα βλαστοκυτταρα να τα δωσω αξιζει;;με βοηθησες πολυ..και εσυ οτι επιθυμεις για την οικογενεια σου και το παιδακι σου..

 

Να σου πω την αλήθεια εγω βλαστοκυτταρα κρατησα και για τα δυο μωρά...καλού κακού. Σε δυο τρία κέντρα που είχα ρωτήσει του Μητέρα ήταν το πιο οικονομικό, δε ξέρω αν υπάρχει και οικονομικοτερο να σου πω την αλήθεια. Τώρα, οι εξετάσεις που υποχρεωτικά πρεπει να γίνουν είναι μέσα στη τιμή που θα σου πει το νοσοκομείο. Οι άλλες είναι προαιρετικες και μπορεί να σου τις δώσει και ο παιδιατρος σου όταν επιστρέψετε σπιτι. Στο Μητέρα είναι υπερτιμημενες. Εγω που γεννησα πρόωρα γιατι ήταν δίδυμα έκαναν πολύ περισσότερες εξετάσεις απο αυτές που θεωρούνται υποχρεωτικές σε όλα τα νεογνά αλλά εμείς είμασταν στις θερμοκοιτηδες και όλες αυτές μας τις κάλυψε ο ΕΟΠΥΥ. Κοιτά το για το βιβλιάριο απορίας για να βάλεις και το μωράκι σου μέσα (αν είναι και ο σύζυγος ανασφάλιστος) για να μπορείς να του κανεις δωρεάν σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο οποία εξέταση χρειάζεται,αλλά και για να το παρακολουθεί παιδιατρος δωρεάν.

Τα αγγελουδια μου 24/10/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω παντρευτη με τον αντρα μου εχουμε κανει απλα ενα συμβολαιο συμβιωσης!η μπεμπα μου θα μπει στην δικια του ασφαλεια απλα σαν πρωτο παιδι δεν γνωριζω τι γινετε τι χρειαζεται σε ενα νοσοκομειο!και οχι πως δεν εμπιστευομαι τον γιατρο μου απλα ηθελα να ξερω και εγω κατι παραπανο σε αυτα τα θεματα...:?

Πραγματικα σε ευχαριστω και παλι για της απαντησεις σου...

 

Και επισης να διορθωσω οτι επιθυμεις για τα παιδακια σου..

Link to comment
Share on other sites

επισης για τα βλαστοκυτταρα να τα δωσω αξιζει;;

 

Τα βλαστοκύταρα μην τα δώσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο, είναι κοροϊδία. Μόνο στην ελληνική τράπεζα ομφαλοπλακουντιάκου αίματος έχει νόημα να τα δωρίσεις, δες αυτό το βίντεο του Εξάντα, είναι συγκλονιστικό, εμένα μου άνοιξε τα μάτια:

 

 

και αν σε ενιδαφέρει

http://hcbb.bioacademy.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τα βλαστοκύταρα μην τα δώσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο, είναι κοροϊδία. Μόνο στην ελληνική τράπεζα ομφαλοπλακουντιάκου αίματος έχει νόημα να τα δωρίσεις, δες αυτό το βίντεο του Εξάντα, είναι συγκλονιστικό, εμένα μου άνοιξε τα μάτια:

 

 

και αν σε ενιδαφέρει

http://hcbb.bioacademy.gr/

 

Συμφωνω!! Τυγχανει να εργαζομαι στον χωρο της υγειας. Κοριτσια; Ψαχτειτε! Αν το παιδι θεος φυλαξει νοσησει τοτε κ τα ιδια του τα βλαστοκυτταρα θα νοσησουν. Να το πω απλα, κουβαλανε μεσα τους την χ ασθενεια αρα ειναι αχρηστα σε τετοια περιπτωση. Γνωμη μου ειναι η δωρεα. Μπορει καποιος να βοηθηθει απο αυτο. Εγω γεννησα στο Μητερα κ τα εκανα δωρεα εκει. Δεν χρεωνεσαι κατι.

Υ.Γ. Στην Ευρωπη αν δεν απατώμαι υπάρχουν 20 τραπεζες φυλαξης βλαστοκυτταρων. Οι 15 ειναι στη χωρα μας. Τυχαιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το μωρό σου - χτύπα ξύλο- νοσήσει από συγκεκριμένες αιματολογικές και άλλες ασθένειες (τις αναφέρει και ντοκυμαντερ που σου έστειλα

).

Σε αυτή όμως την περίπτωση , όπως λέει και η Thumber δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δικά σου βλαστοκύτταρα που έχεις χρυσοπληρώσει να σου φυλάξουν (!) και απευθύνεσαι στην δημόσια τράπεζα ομφαλοπλακουντιακού αίματος και εύχεσαι κάποιος που έχει δωρίσει εκεί τα βλαστοκύτταρα του μωρού του και να είναι συμβατά με το δικό σου μωρό!!! Γιάυτό πρέπει όλοι να δωρίζουμε τα βλαστοκύτταρα στην δημοσια τράπεζα - που δεν κοστίζει και τίποτα άλλωστε. Όλα τα υπόλοιπα είναι κοροϊδία των ιδιωτικών μαιευτηρίων. Η Ελλάδα κλασικά είναι από τις χώρες με τις λιγότερες δωρεές ομφαλοπλακουντιακού αίματος, είμαστε τόσο πίσω στην ενημέρωση..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Μήπως ξέρετε να μου πείτε αν το μητέρα έχει rooming-in; Η κολλητή μου γεννάει εκεί το Φλεβάρη και ξέχασε να ρωτήσει το γιατρό της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Μήπως ξέρετε να μου πείτε αν το μητέρα έχει rooming-in; Η κολλητή μου γεννάει εκεί το Φλεβάρη και ξέχασε να ρωτήσει το γιατρό της.

 

Καλησπέρα όχι μόνο έχει rooming in αλλά και οι ίδιές οι μαίες σε προτρέπουν να κάνεις rooming in ακόμα και να είσαι σε τρίκλινο. Με το καλό να γεννήσει ή φίλη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...