Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ εμπειριες/γιατροι


eleni210

Recommended Posts

Στο μονόκλινο μπορείς να έχεις συνοδό, είτε γυναίκα είτε άντρα, χωρίς να πρέπει να το δηλώσεις κάπου. Ναι, το ωράριο επισκεπτηρίου τηρείται, σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Στην αιθουσα τοκετού δεν εισαι μόνη.Είναι μαίες και ο/η γιατρός σου. Σε εξετάζουν συχνά και μόλις εισαι ετοιμη να γεννήσεις σε πανε στον ειδικό χώρο για να γεννήσεις το μωρό σου. Ειναι μια χαρά το προσωπικό και σε εμψυχώνει οταν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... θα γεννησω και εγω στο αλεξανδρα τον επομενο μηνα και εχω μαθει κατι που με προβληματισε λιγο...οτι η αιθουσα τοκετου μπορει να ειναι και δικλινη και οτι απαγορευεται ο συζυγος μεσα..εγω ειμαι μονη μου στην αθηνα..η οικογενεια μου θα ερθει μολις με πιασουν οι πονοι και μενουν στην επαρχια..τι θα κανω μονη μου μες την αιθουσα τοκετου?μπορει καποια να με εμπειρια στο αλεξανδρα να μου απαντησει???

 

 

Στην αιθουσα τοκετού δεν εισαι μόνη.Είναι μαίες και ο/η γιατρός σου. Σε εξετάζουν συχνά και μόλις εισαι ετοιμη να γεννήσεις σε πανε στον ειδικό χώρο για να γεννήσεις το μωρό σου. Ειναι μια χαρά το προσωπικό και σε εμψυχώνει οταν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κορίτσια!!

 

μου συμβαίνει κάτι απίστευτο!! είμαι 33 εβδομάδων και ο γιατρός που με παρακολουθεί άφαντος εδώ και 2 εβδομάδες. Έχω κάνει την εξέταση doppler και έδειξε ότι ο μπεμπάκος είναι 2 εβδομάδες μπροστά (μάλλον λόγω σακχάρου - τσιμπημένες τιμές). Λόγω ότι έχω αγχωθεί αρκετά, σήμερα απευθύνθηκα στον κο Δασκαλάκη (νοσ. Αλεξάνδρας), ο οποίος δέχτηκε αμέσως να με δει. Σας παρακαλώ αν έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη εμπειρία από γέννα μαζί του. Στον προηγούμενο με ξεπετούσε με τέτοιο τρόπο ώστε δεν προλάβαινα καν να του μιλήσω!! Έχω κάποιο φύσημα και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια εξέταση και αυτό γιατί σε τόσες επισκέψεις δεν προλάβαινα καν να του μιλήσω! Από συμπληρώματα διατροφής δεν μου έχει δώσει απολύτως τίποτα, ενώ ήδη παθολόγος μου έχει πει ότι από την τελευταία τιμή του αιματοκρίτη, είναι προφανές ότι χρειάζομαι σίδηρο!! Ααααααχ κοντεύω να σκάσω!! Έφαγα και μία πάστα τώρα από την αγωνία μου και νοιώθω τύψεις!! Η ψυχολογία μου στα τάρταρα, αλλά έχω έναν αντρούλη που τρέχει σαν τον Βέγγο μόνο για να μην αγχωθώ!!!

Πω πω!! Απίστευτες τύψεις για την πάστα, δεν ξέρω τι έχω κάνει του γιατρού και δεν σηκώνει το τηλέφωνο και γενικά πφφ χάλια!!! :-(

 

Φιλάκια σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

 

μου συμβαίνει κάτι απίστευτο!! είμαι 33 εβδομάδων και ο γιατρός που με παρακολουθεί άφαντος εδώ και 2 εβδομάδες. Έχω κάνει την εξέταση doppler και έδειξε ότι ο μπεμπάκος είναι 2 εβδομάδες μπροστά (μάλλον λόγω σακχάρου - τσιμπημένες τιμές). Λόγω ότι έχω αγχωθεί αρκετά, σήμερα απευθύνθηκα στον κο Δασκαλάκη (νοσ. Αλεξάνδρας), ο οποίος δέχτηκε αμέσως να με δει. Σας παρακαλώ αν έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη εμπειρία από γέννα μαζί του. Στον προηγούμενο με ξεπετούσε με τέτοιο τρόπο ώστε δεν προλάβαινα καν να του μιλήσω!! Έχω κάποιο φύσημα και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια εξέταση και αυτό γιατί σε τόσες επισκέψεις δεν προλάβαινα καν να του μιλήσω! Από συμπληρώματα διατροφής δεν μου έχει δώσει απολύτως τίποτα, ενώ ήδη παθολόγος μου έχει πει ότι από την τελευταία τιμή του αιματοκρίτη, είναι προφανές ότι χρειάζομαι σίδηρο!! Ααααααχ κοντεύω να σκάσω!! Έφαγα και μία πάστα τώρα από την αγωνία μου και νοιώθω τύψεις!! Η ψυχολογία μου στα τάρταρα, αλλά έχω έναν αντρούλη που τρέχει σαν τον Βέγγο μόνο για να μην αγχωθώ!!!

Πω πω!! Απίστευτες τύψεις για την πάστα, δεν ξέρω τι έχω κάνει του γιατρού και δεν σηκώνει το τηλέφωνο και γενικά πφφ χάλια!!! :-(

 

Φιλάκια σε όλες!!!

Καλησπερα προσωπικα δεν γεννησα μαζι του αλλα το καλοκαιρι που ημουνα εκει μου ειχαν πει τα καλυτερα αλλες κοπελες.Για το φυσημα δε νομιζω να σου πουν κατι ετσι κι αλλιως θα κανεις καρδιογραφημα.Ρωτα εσυ παντως εμενα στη καισαρικη με ρωτησε ο αναισθησιολογος αν εχω κανει αναισθησια σε οδοντιατρο ποτε.Δε γνωριζω γιατι.

Με το καλο!Ααα και αν σε παρηγορει κι εμενα με παρατησε ο γιατρος που ειχα και τελικα δε βρηκα γιατρο και γεννησα με τον εφημερευον...Ολα καλα ομως :)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα προσωπικα δεν γεννησα μαζι του αλλα το καλοκαιρι που ημουνα εκει μου ειχαν πει τα καλυτερα αλλες κοπελες.Για το φυσημα δε νομιζω να σου πουν κατι ετσι κι αλλιως θα κανεις καρδιογραφημα.Ρωτα εσυ παντως εμενα στη καισαρικη με ρωτησε ο αναισθησιολογος αν εχω κανει αναισθησια σε οδοντιατρο ποτε.Δε γνωριζω γιατι.

Με το καλο!Ααα και αν σε παρηγορει κι εμενα με παρατησε ο γιατρος που ειχα και τελικα δε βρηκα γιατρο και γεννησα με τον εφημερευον...Ολα καλα ομως :)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Με έχει πιάσει το παράπονο τι του έκανα και γιατί με παράτησε!! Το πρωί που κάλεσα τον κο Δασκαλάκη του είπα την αλήθεια!! Από το forum έμαθα για αυτόν και πήρα τα στοιχεία του. Το βράδυ έχουμε ραντεβού να πάμε να με εξετάσει και να δει τον φάκελο μου! Μακάρι όλα να είναι καλά και να μην έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος, αν και ο μπόμπιρας είναι πολύυυυυυ ζωηρός!! Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!! Καλό Μεσημέρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

 

μου συμβαίνει κάτι απίστευτο!! είμαι 33 εβδομάδων και ο γιατρός που με παρακολουθεί άφαντος εδώ και 2 εβδομάδες. Έχω κάνει την εξέταση doppler και έδειξε ότι ο μπεμπάκος είναι 2 εβδομάδες μπροστά (μάλλον λόγω σακχάρου - τσιμπημένες τιμές). Λόγω ότι έχω αγχωθεί αρκετά, σήμερα απευθύνθηκα στον κο Δασκαλάκη (νοσ. Αλεξάνδρας), ο οποίος δέχτηκε αμέσως να με δει. Σας παρακαλώ αν έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη εμπειρία από γέννα μαζί του. Στον προηγούμενο με ξεπετούσε με τέτοιο τρόπο ώστε δεν προλάβαινα καν να του μιλήσω!! Έχω κάποιο φύσημα και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια εξέταση και αυτό γιατί σε τόσες επισκέψεις δεν προλάβαινα καν να του μιλήσω! Από συμπληρώματα διατροφής δεν μου έχει δώσει απολύτως τίποτα, ενώ ήδη παθολόγος μου έχει πει ότι από την τελευταία τιμή του αιματοκρίτη, είναι προφανές ότι χρειάζομαι σίδηρο!! Ααααααχ κοντεύω να σκάσω!! Έφαγα και μία πάστα τώρα από την αγωνία μου και νοιώθω τύψεις!! Η ψυχολογία μου στα τάρταρα, αλλά έχω έναν αντρούλη που τρέχει σαν τον Βέγγο μόνο για να μην αγχωθώ!!!

Πω πω!! Απίστευτες τύψεις για την πάστα, δεν ξέρω τι έχω κάνει του γιατρού και δεν σηκώνει το τηλέφωνο και γενικά πφφ χάλια!!! :-(

 

Φιλάκια σε όλες!!!

 

Μην αγχώνεσαι εγώ κατέληξα στον τρίτο Γιατρό που επισκέφθηκα την 20η εβδομάδα (Σύνδος) στο Αλεξάνδρας.Καταπληκτική εμπειρία καταλαβαίνω το άγχος σου και εγώ ετσι ψαχνόμουν.Για τον Δασκαλάκη έχω ακούσει καλά λόγια.Όσο για την πάστα εγώ είχα πάρει το πρώτο τρίμηνο 4 κιλά και όμως γέννησα με 8 κιλά μόνο τα οποία έχασα στις πρώτες 10 μέρες.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα!!!!!

 

Λοιπόν χθες είχα ραντεβού με τον κο Δασκαλάκη και όντως είχατε απόλυτο δίκιο!! Εξαιρετικός!! Θα συνεχίσουμε μαζί μέχρι να γεννήσω (20/11) και αν μετά έχω κουράγιο και για άλλα παιδιά πάλι σε αυτόν θα πάω. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!

 

Φιλάκια σε όλες τις μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σκέφτομαι κι εγώ το Αλεξάνδρα και συγκεκριμένα τον Κύριο Σϋνδο;έχετε ακούσει κάτι συγκεκριμένο;και μια απορία πώς εξασφαλίζεις ότι γιατρός του δημόσιου νοσοκομείου θα είναι εκεί όταν γεννάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα και τα δυο μου παιδια 22 και 4 μηνων στο αλεξανδρας και με τον Συνδο. Σαν γιατρος ειναι απλα φοβερος κ υπερ του φυσιολογικου τοκετου.... Ειναι πολυ καλος σαν ανθρωπος και σε βοηθαει σου μιλαει πολυ την ωρα της γεννας.....για εμενα προσωπικα νομιζω πως ειναι ο καλυτερος γιατρος. Και για το νοσοκομειο καλα λογια εχω να πω.....μια χαρα καθαρα ολα...γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη......αν παρεις τηλ τον συνδο οταν γεννας θα ερθει...εγω τον πηρα στης 5 το πρωι..κσι γενικα οτι απορια ειχα στην εγκυμοσυνη η οτι παθαινα τον επερνα τηλ και τον ρωτουσα αμεσως.ηταν παντα ευγενικος μαζι μου κι μου ελυνε ολες τις αποριες μου με προσοχη και χωρις να βιαζεται να κλεισει το τηλεφωνο ας ηταν και λιγο χαζη η ερωτηση μου....και τωρα μετα γεννας οσες φορες τον πηρα για καποια θεματα με βοηθισε πολυ....φανταστικος ανθρωπος....

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια με καθησύχασες!!!

ξέρεις να υπάρχει μονόκλινο στην ανακαινισμένη πτέρυγα;

και αν κάποιος θέλει να κρατήσει βλαστοκύτταρα υπάρχει στο δημόσιο;

αν θέλεις στείλε μου σε πμ πόσα πλήρωσες το γατρό

συγνώμη που σε βομβάρδισα

να είσαι καλά και σύ και τα μικρά σου

και όλες βέβαια οι μανούλες με τα μικρά τους

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

άλλη απορία , είναι πολύ περίεργο πώς μου προκύπτουν συνέχεια

είχα μια συζήτηση για δημόσιο ή ιδιωτικό και αλήθεια δεν είναι λίγο επικίνδυνο να έχεις συνέχεια μαζί σου το μωρό; εννοώ στα επισκεπτήρια με τόσο κόσμο , και παιδιά που μπορεί να μπαίνουν μέσα;;

Link to comment
Share on other sites

Εχει επισκεπτηριο και μη νομιζεις οτι στα ιδιωτικα θα εχει λιγοτερο κοσμο και πολλες φορες εχεις εκεινη την ωρα το μωρο μαζι σου.Εγω απο φιλες τουλαχιστον που γεννησαν σε ιδιωτικο ετσι θυμαμαι

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας

άλλη απορία , είναι πολύ περίεργο πώς μου προκύπτουν συνέχεια

είχα μια συζήτηση για δημόσιο ή ιδιωτικό και αλήθεια δεν είναι λίγο επικίνδυνο να έχεις συνέχεια μαζί σου το μωρό; εννοώ στα επισκεπτήρια με τόσο κόσμο , και παιδιά που μπορεί να μπαίνουν μέσα;;

 

 

Καταρχήν , παιδιά απαγορεύονται ! Υστερα , αν μαζευτεί πολύς κόσμος , μπορείς να πεις να βγουν κάποιοι.Δεν είναι και συνέχεια κόσμος.

 

Στο Αλεξάνδρας γέννησα κι εγώ

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γέννησα πρν δυο βδομάδες στο Αλεξάνδρα και έχω να πω μόνο τα καλύτερα.

Το προσωπικό (γιατροί, μαίες, ειδικευόμενοι) επιστημονικά καταρτισμένοι, εμπνέουν εμπιστοσύνη και φέρονται πολύ ανθρώπινα (μην περιμένετε όμως το "γλείψιμο" που επιφυλάσσουν στους πελάτες τους τα ιδιωτικά μαιευτήρια - ξενοδοχεία). Ειδικά οι μαίες στην πτέρυγα Κόνσολα ήταν όλες μία και μία, ευγενέστατες, ικανότατες και πρόθυμες να βοηθήσουν οποιαδήποτε ώρα τις χρειαστείς. Ειδικά με το θηλασμό, οι συμβουλές τους ήταν πολύτιμες.

Τα δωμάτια στην πτέρυγα Κόνσολα όπου ήμουν εγώ ήταν ανακαινισμένα, με κρεββάτια με ηλεκτρικό μηχανισμό κ.λπ. και πολύ καθαρά, όπως και το δωμάτιο που υπάρχει στην πτέρυγα για να κάνεις μπάνιο και να αλλάζεις το μωρό. Το φαγητό επίσης πάρα πολύ καλό.

Τα μόνα μου παράπονα ήταν ότι στις 3 μέρες που έμεινα εκεί δεν μου άλλαξαν καθόλου τα σεντόνια και το μπάνιο, που γινόταν πισίνα κάθε φορά που κάποια έκανε ντους, σφουγγαριζόταν μόνο 1-2 φορές τη μέρα. Κατά τ' άλλα, η εμπειρία μου στο Αλεξάνδρα ήταν εξαιρετική και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ειλικρινά απορώ με όσους δίνουν μια μκρή περιουσία στα μαιευτήρια, όπου αν παρ' ελπίδα κάτι πάει στραβά σε κάνουν πακέτο και σε τρέχουν σε δημόσιο νοσοκομείο...

(Να σημειώσω ότι, εκτός από τη διαφορά για το δίκλινο δωμάτιο, δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα άλλο. Και φυσικά δεν έδωσα φακελάκι σε κανέναν.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο εσάς είχε σαν γυναικολόγο τον κ. Μεσόγιτη. Γνωρίζω πως βρίσκεται στον νοσοκομείο ''Αλεξάνδρα''. Δεν το εχω επισκεφτεί ξανά και θα ηθελα να μου πείτε αν κάποια τον γνώρίζει. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γέννησα πρν δυο βδομάδες στο Αλεξάνδρα και έχω να πω μόνο τα καλύτερα.

Το προσωπικό (γιατροί, μαίες, ειδικευόμενοι) επιστημονικά καταρτισμένοι, εμπνέουν εμπιστοσύνη και φέρονται πολύ ανθρώπινα (μην περιμένετε όμως το "γλείψιμο" που επιφυλάσσουν στους πελάτες τους τα ιδιωτικά μαιευτήρια - ξενοδοχεία). Ειδικά οι μαίες στην πτέρυγα Κόνσολα ήταν όλες μία και μία, ευγενέστατες, ικανότατες και πρόθυμες να βοηθήσουν οποιαδήποτε ώρα τις χρειαστείς. Ειδικά με το θηλασμό, οι συμβουλές τους ήταν πολύτιμες.

Τα δωμάτια στην πτέρυγα Κόνσολα όπου ήμουν εγώ ήταν ανακαινισμένα, με κρεββάτια με ηλεκτρικό μηχανισμό κ.λπ. και πολύ καθαρά, όπως και το δωμάτιο που υπάρχει στην πτέρυγα για να κάνεις μπάνιο και να αλλάζεις το μωρό. Το φαγητό επίσης πάρα πολύ καλό.

Τα μόνα μου παράπονα ήταν ότι στις 3 μέρες που έμεινα εκεί δεν μου άλλαξαν καθόλου τα σεντόνια και το μπάνιο, που γινόταν πισίνα κάθε φορά που κάποια έκανε ντους, σφουγγαριζόταν μόνο 1-2 φορές τη μέρα. Κατά τ' άλλα, η εμπειρία μου στο Αλεξάνδρα ήταν εξαιρετική και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ειλικρινά απορώ με όσους δίνουν μια μκρή περιουσία στα μαιευτήρια, όπου αν παρ' ελπίδα κάτι πάει στραβά σε κάνουν πακέτο και σε τρέχουν σε δημόσιο νοσοκομείο...

(Να σημειώσω ότι, εκτός από τη διαφορά για το δίκλινο δωμάτιο, δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα άλλο. Και φυσικά δεν έδωσα φακελάκι σε κανέναν.)

 

Σαν να εγραψα εγω αυτο το κειμενο. Ακριβως τα ιδια. Γεννησα 20 Δεκεμβριου του 14 και εμεινα παραπανω απο ευχαριστημενη ;)

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΟΝ κ. ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟ ΕΥΑΓΓ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Καλημέρα.Ο κ.Αλεξόπουλος είναι ο γιατρός μου και με αυτόν έχω γεννήσει τα δύο παιδάκια μου!Ό,τι θες ρώτα με.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο εσάς είχε σαν γυναικολόγο τον κ. Μεσόγιτη. Γνωρίζω πως βρίσκεται στον νοσοκομείο ''Αλεξάνδρα''. Δεν το εχω επισκεφτεί ξανά και θα ηθελα να μου πείτε αν κάποια τον γνώρίζει. Ευχαριστώ πολύ!

 

τον είχε η αδερφή μου στο 1ο της παιδί και τον άλλαξε στην 39η εβδομάδα, λίγες μέρες πριν γεννήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...