Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοκετος στην Καβαλα


Recommended Posts

Κοριτσια θελω την γνωμη σας....πριν λιγο καιρο μετακομισα στην καβαλα λογο της δουλειας μου και ψαχνω εναν καλο γυναικολογο(ειχα 1 αποβολη και 2παλινδρομες ειμαι 30χρονων και σκεφτομαστε να ξαναπροσπαθησουμε μηπως και το καταφερουμε αυτη την φορα :-( )Και θελω εναν γιατρο που να τον εχω εμπιστοσυνη.Μια συναδερφος μου ειπε για καποιον Αρη στο επιθετο Παπαδοπουλο νομιζω.Μου ειπε ειναι καλος επιστημονας αλλα μιλαει λιγο βρωμικα :oops:(αν κανει την δουλεια του ομως αυτο δεν μας πειραζει).Τον ξερει καμια σας?Αχχχ μετα απο αυτα που εχω περασει εχω απελπιστει και δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω...

ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια θελω την γνωμη σας....πριν λιγο καιρο μετακομισα στην καβαλα λογο της δουλειας μου και ψαχνω εναν καλο γυναικολογο(ειχα 1 αποβολη και 2παλινδρομες ειμαι 30χρονων και σκεφτομαστε να ξαναπροσπαθησουμε μηπως και το καταφερουμε αυτη την φορα :-( )Και θελω εναν γιατρο που να τον εχω εμπιστοσυνη.Μια συναδερφος μου ειπε για καποιον Αρη στο επιθετο Παπαδοπουλο νομιζω.Μου ειπε ειναι καλος επιστημονας αλλα μιλαει λιγο βρωμικα :oops:(αν κανει την δουλεια του ομως αυτο δεν μας πειραζει).Τον ξερει καμια σας?Αχχχ μετα απο αυτα που εχω περασει εχω α πελπιστει κ

αι δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω...[

 

 

κι εγω απο αθηνα ειμαι και ηθελα να παω στον αρη απο την αρχη γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια, αλλα μετα μου ειπαν απο εκγκυρη πηγη πως δε σου λεει την αληθεια για το αν βγει φυσιολογικο το παιδι η οχι και μια κοπελα εκανε μογκολικο, βεβαια εσυ εισαι νεα και δεν εχεις τετοιο προβλημα, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ εναντια των εκτρωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν την εχω γυναικολόγο γιατι μένω σε άλλη πόλη πόλλες φίλες μου πάνε στην Γερεντέ και ειναι πολύ ευχαριστημένες και μετά έχω ακούσει και για τον Παπαδόπουλο.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORYM K 8A ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΛΕΥΘΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΜΟΥΛΕΣ!!

ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΙΤΕ Φ.Τ ΕΙΤΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ??? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν την εχω γυναικολόγο γιατι μένω σε άλλη πόλη πόλλες φίλες μου πάνε στην Γερεντέ και ειναι πολύ ευχαριστημένες και μετά έχω ακούσει και για τον Παπαδόπουλο.

na se rotiso kati? mono esy eisai online. ayto to sxediaki pos to vazeis to poso xronon einai to paidi sou i poso minon einai?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια, καλησπέρα!Μήπως γνωρίζει καμμία για τον κ.Μπερμπέρογλου και το που ξεγενάει;Είμαι από γειτονική πόλη και άκουσα καλά λόγια.Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια, καλησπέρα!Μήπως γνωρίζει καμμία για τον κ.Μπερμπέρογλου και το που ξεγενάει;Είμαι από γειτονική πόλη και άκουσα καλά λόγια.Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ!!

 

hi claudi!αν και σου απαντάω αργά κ θα έχεις πάρει ήδη τις απαντήσεις σου,ο μπερμπέρογλου γεννάει ελευθώ.μου τον πρότειναν και εμένα (ο καλός γιατρός στα δύσκολα φαίνεται και η συγκεκριμένη που μου τον πρότεινε είχε δύσκολη εγκυμοσύνη-γέννα),και όντως είναι πάρα πολύ καλός ως τώρα.ήρεμος,σου διώχνει όλα τα άγχη.όταν με το καλό γεννήσω θα σου πω κ στη γέννα τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Aimilia14 ολα ειναι σχετικα.καμια φορα ο γιατρος ειναι καλο να μην σε αγχωνει αλλα θα πρεπει να παιρνει τα πραγματα λιγο πιο σοβαρα οταν υπαρχει προβλημα!!αυτα απο προσωπικη πειρα

Link to comment
Share on other sites

Aimilia14 ολα ειναι σχετικα.καμια φορα ο γιατρος ειναι καλο να μην σε αγχωνει αλλα θα πρεπει να παιρνει τα πραγματα λιγο πιο σοβαρα οταν υπαρχει προβλημα!!αυτα απο προσωπικη πειρα

εννοείται και συμφωνώ μαζί σου ιoanna.ωστόσο ως τώρα δόξα τω θεώ,δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα σ'εμένα ώστε να δω πως θα αντιδράσει στα σοβαρά ο συγκεκριμένος γιατρός(στα εύκολα πάντως ως τώρα είναι μια χαρά). αν κ πάλι από πείρα γνωστής μου,ήταν πάρα πολύ καλός στα δύσκολα που της έτυχαν.αν εσύ μιλάς για το συγκεκριμένο,please,πες μου λίγο πιο αναλυτικά αν γίνεται, να ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω για την κλιικη λητω στην καβαλα!ειναι καλη?ειμαι 20 εβδομαδων και εχω γυναικολογο τον παπαδοπουλο.ειμαι ευχαριστημενη αλλα ακομα δεν εχω ψαξει για το που θα γεννησω αλλα απο οτι ξερω ο γυναικολογος μου ειναι εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γεννησσα στην Ελευθώ το Φεβρουαριο του 2007.Για να πω την αληθεια μου δεν ειχα βρεθει ουτε στη Λητω ουτε στην Ελευθω εστω και για επισκεψη και απογοητευτηκα με την εικονα που ειδα (φανταζομουν τις κλινικες οπως στα ιατρικα σιριαλ....).Ουτε ανεση χωρου υπηρχε, τα κτιρια παλια (πρεπει ομως να το ανακαινισαν νομιζω), το προσωπικο λιγο...Τελοσπαντων δεν εννοω οτι ηταν τοσο δυσαρεστα τα πραγματα,τουλαχιστον το φαγητο ηταν πολυ καλο, ειχα μονοκλινο δωματιο και αυτο ηταν πολυ βολικο και ηταν βεβαια ολα καθαρα.

 

Το παραπονο μου ειναι οτι δεν ασχολειται κανεις με το θεμα θηλασμος και ταιζουν φυσικα τα μωρακια με ξενο γαλα...Ο,τι και να'ναι, περνανε γρηγορα ομως εκεινες οι μερες και μετα εισαι στο σπιτακι σου!Με το καλο!!!!

 

Η κλινικη εχει ανακαινιστει,οσον αφορα το θηλασμο ,οι νοσοκομες ολες ειναι προθυμες να σοθ δειξουν θηλασμο,και δεν ταιζουν το μωρο με ξενο γαλα,αλλα οταν το μωρο δεν το εχουν διπλα τους οι μαμαδες,εκεινο πειναει ,αν θελεις να το θηλασεις να το εχεις διπλα σου,ολη την ωρα και αυτο σημαινει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ θηλασμος!

Οταν η μαμα ειναι κοθρασμενη,ειναι νυχτα και δινει το μωρο στην αιθουσα νεογνων εννοειται πως θα το δωσουνε ξενο γαλα.....Συνεπως θες να θηλασεις?κρατησε το διπλα σου ολημερης και οληνυχτης,υπαρχουν κουνακια,θηλαστρα,ψευδοθηλες,και οτι αλλο χρειατεις :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!Μήπως γνωρίζει καμμία για τον κ.Μπερμπέρογλου και το που ξεγενάει;Είμαι από γειτονική πόλη και άκουσα καλά λόγια.Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ!!

Εξαιρετικος γιατρος και πανω απο ολα ανθρωπος,ξεγενναει στην Ελευθω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Χαίρετε και από μένα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μάλιστα πρόσφατα και καινούρια μανούλα! Θα ήθελα να καταθέσω με τη σειρά μου τη δική μου εμπειρία τοκετού στην πόλη της Καβάλας προς γνώση και...γιατί όχι; συμμόρφωση κάποιων... Εγώ καθόλη την εγκυμοσύνη μου παρακολουθούμουν από την κ.Γερεντέ (γυναικολόγος). Από την αρχή το κλίμα ήταν χρηματοθηρικό αλλά πρωτάρα ούσα δεν πήγαινε και πολύ το μυαλό μου... Παρόλο που πήγαινα στο ιατρείο της για να μου γράψει τις εξετάσεις με το βιβλιάριό μου (εοπυυ) δεν μπόρεσα να αποφύγω τη χρέωση του υπερήχου σε κάθε μηνιαία επίσκεψη (καθότι δεν καλύπτονται οι υπέρηχοι από το ικα).Το κακό είναι ότι η γιατρός πλάσαρε τον υπέρηχο ως κάτι απαραίτητο να γίνεται κάθε μήνα και έτσι φεύγαν τα 40άρια ασυζητητί... Για τα έξοδα του τοκετού μάς είχε ενημερώσει εξ αρχής ότι είναι 1500 (στη λητώ) χώρια τα έξοδα της επισκληριδίου. Περίτεχνο ψηστήρι και εδώ...Μας εκθείασε την κλινική, την προνομιακή τιμή και κάποιες ειδικές παροχές που είχαμε απαιτήσει από την πρώτη συνάντηση (στις οποίες φάνηκε ασυνεπής ως προς το πιο σημαντικό για εμάς κομμάτι) και για άλλη μια φορά οι αφελείς τσιμπήσαμε και αποφασίσαμε να γεννήσω εκεί. Είναι γεγονός ότι έχει λέγειν, εμπνέει εμπιστοσύνη και ως πρώτη εντύπωση δείχνει ότι διαθέτει επαγγελματισμό αλλά στην πορεία συνειδητοποιείς ότι πρόκειται για κακώς εννοούμενο αφού η πρώτη έγνοια γιʼ αυτήν και για τους περισσότερους ενδεχομένως γιατρούς είναι να πέφτει το χρήμα. Όσον αφορά τώρα την κλινική Λητώ πράγματι δεν στεγάζεται και στο πιο καινούριο κτίριο και μέσα δεν λες ότι αστράφτει από καθαριότητα. Χαρακτηριστικό είναι ότι τα δοχεία των σαπουνιών που υπάρχουν στις τουαλέτες γράφουν απʼ έξω ότι είναι μάρκας dettol αλλά καμία σχέση… Επίσης, στο δωμάτιο που έμεινα εγώ (μονόκλινο) υπήρχε ένας καναπές από αυτούς τους αναδιπλούμενους που γίνονται κρεβάτι. Τον χρησιμοποιούσε ο άντρας μου για να κοιμάται μαζί μου τα βράδια που έμεινα εκεί. Ε, τίγκα στη σκόνη… κάθε φορά που τον άνοιγε και τον έκλεινε βήχαμε ομαδικώς. Ήταν χώρος τώρα αυτός να φέρνω το μωράκι να κοιμάται; Ή το άλλο; Που η γυναίκα που καθάριζε το δωμάτιο τα πρωινά της διαμονής μου, μια μέρα που μας είχε πέσει κατά λάθος το χαρτί της τουαλέτας κάτω όταν μπήκε να καθαρίσει αντί να το πιάσει να το πετάξει, το ακούμπησε πάνω στο καζανάκι για χρήση πλάι σε δύο καινούρια που έβαλε. Δεν ξέρω αν ακούγομαι υπερβολική, αλλά μπροστά στα τόσα λεφτά σκάει ο άλλος, για μένα κάτι τέτοια είναι ξεφτιλίκια… Το μόνο καλό που ευχαριστήθηκα ήταν το φαγητό. Πολύ καλή η μαγείρισσα. Και οι μαίες, οι περισσότερες ήταν καλές και ευγενικές με κανα-δυο εξαιρέσεις που μας έτυχαν εμάς. Α, να μην ξεχάσω να αναφέρω τον αναισθησιολόγο ο οποίος δεν μου φάνηκε και πολύ σοβαρή περίπτωση. Έμπαινε μέσα στην αίθουσα του τοκετού κατά τις γυναικολογικές εξετάσεις χωρίς να χρειάζεται (αφού δεν θα έκανα επισκληρίδιο) και μάλιστα σε κάποια φάση άρχισε να χαϊδολογάει κιόλας στο πρόσωπο, κάτι που με ενόχλησε πολύ. Για κλείσιμο, να προειδοποιήσω τις μέλλουσες μανούλες που θέλουν να θηλάσουν αποκλειστικά να φροντίσουν να το καταστήσουν σαφές και να είναι κατηγορηματικές σε αυτό γιατί-τουλάχιστον στη λητώ αυτό ισχύει-υπάρχει η πολιτική να προωθείται το ξένο γάλα και μπορείτε εύκολα να πιαστείτε κορόιδα όπως την έπαθα εγώ την πρώτη μέρα του μωρού μου. Για όλους τους παραπάνω λόγους, αν με αξιώσει ο Θεός να κάνω δεύτερο παιδάκι, πέρα από εμένα και τον άντρα μου, όλο το υπόλοιπο team θα είναι παντελώς διαφορετικό…

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Κορίτσια, καλησπέρα!Μήπως γνωρίζει καμμία για τον κ.Μπερμπέρογλου και το που ξεγενάει;Είμαι από γειτονική πόλη και άκουσα καλά λόγια.Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ!!

 

αν και έχει περάσει πάρα πολύς καιρός, το γράφω σε περίπτωση που κάποια κοπέλα κάνει αναζήτηση για γυναικολόγο, όπως κι εγώ πριν μερικούς μήνες. ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!! πιο ανεύθυνο γυναικολόγο δεν έχω συναντήσει! και θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία (και όχι άλλων γυναικών που έτυχε να ακούσω).

 

Όταν ήρθε η ώρα της αυχενικής, 11η εβδομάδα, μου την έκανε ο ίδιος, χωρίς να έχει την απαραίτητη εξειδίκευση. αποτέλεσμα; 1,4mm. εγώ όμως, είμαι λίγο ''υπερβολική'' και είχα ήδη κλείσει σε εξειδικευμένο κέντρο για αυχενική. μετά από 1 εβδομάδα που πήγα στο κέντρο, ο γιατρός εκεί μου έβγαλε αποτέλεσμα 2,6!!! καμία σχέση δηλαδή...

 

Εγώ να μην ξέρω τι να κάνω... έψαξα εικόνες στο ίντερνετ και ανακάλυψα ότι ο Μπερμπερογλου μετρούσε την πλάτη και όχι τον αυχένα του εμβρύου... φυσικά δεν έμεινα εκεί. Έστειλα μειλ με τους 2 υπερήχους και σε άλλο κέντρο προγεννετικής διάγνωσης και μαντέψτε ποιος υπέρηχος ήταν εντελώς λάθος...!

 

Την επόμενη μέρα πήρα τηλ τον Μπερμπέρογλου να του πω ότι η αυχενική ήταν 2,6 κι εκείνος μου ζητούσε το λόγο που πήγα και αλλού για αυχενική. ό,τι να 'ναι....

kWVKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας! 
γεννάω τον Αύγουστο με το καλό 

και σκεφτόμαστε για την κλινική της λητω 

μηπως ξέρει καμία να μου πει έναν καλό γιατρό και γενικά εντυπώσεις;; 
ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οι κλινικές δεν έχουν υποδομές, είναι για απλούς τοκετούς.

 

Από γυναικολόγους σου προτείνω Αποστολίδη και Παπαδόπουλο. 

Είναι τίμιοι και  προσεκτικοί. Χαλαροί όταν πρέπει και σχολαστικοί οταν πρέπει. 

Με το καλό το μωρό σας. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

Γεια σας! 
γεννάω τον Αύγουστο με το καλό 

και σκεφτόμαστε για την κλινική της λητω 

μηπως ξέρει καμία να μου πει έναν καλό γιατρό και γενικά εντυπώσεις;; 
ευχαριστω!

Όσον αφορά τις κλινικές της Καβάλας σου έστειλα προσωπικό μήνυμα, θεωρώ ότι όλες οι κλινικές αν δεν μπορούν να διαχειριστούν ένα επείγον περιστατικό γινεται μεταφορά στο νοσοκομείο. Αν όμως έχεις τη δυνατότητα να πας σε κλινική καλύτερα να αποφύγεις το νοσοκομείο γιατί ειδικά της Καβάλας είναι πάρα πολύ παρεμβατικό. Γίνεται η χρήση συνθετικής ωκυτοκίνης σε όλες τις επιτοκους και οι περισσότεροι γιατροί κάνουν πολύ εύκολα καισαρική. Οι μαίες που γνωρίζουν για το θηλασμό και είναι πρόθυμες να βοηθήσουν είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Γενικώς, η αντιμετώπιση της επικτοκου είναι αρκετά άσχημη με αποτέλεσμα πολλές που γνωρίζω να έχουν μια κακή ανάμνηση τοκετού. Προσωπικά, αν δεν είχα άλλη επιλογή μάλλον θα επέλεγα να γεννήσω μόνη μου στο σπίτι. 

Από γιατρούς έχω ακούσει καλά λόγια για τον Άρη Παπαδόπουλο και για τον Αποστολίδη αλλά μετά από δύο τρία περιστατικά προβληματιστηκα λιγο με τον δεύτερο. Δύο καλοί γιατροί που σου προτείνω είναι η Κωνσταντία Ανδρεάδου και ο Μπερμπερογλου Σωτήρης, του οποίου η γυναίκα είναι μαια και συνεργάζονται πηγαίνοντας μαζί στους τοκετούς και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την υποστήριξη της προς τις επιτοκους. Επίσης κάνετε και μερικές ενημερωτικές συναντήσεις μαζί της και βοηθάει πολύ και στο θηλασμό. 

 
Link to comment
Share on other sites

οι απόψεις διύστανται... 

Ξέρω δύο περιστατικά θανάτων στις κλινικές, μωρού και μητέρας, το ένα που αφορά το μωρό είναι η μητέρα μου.

Για τη γιατρό που αναφέρεις έχω ακούσει και καλές και κακές εμπειρίες.Περισσότερο θετικά σχόλια πάντως. Και για το δεύτερο γιατρό που αναφέρεις ξέρω περιστατικό όπου παράλειψή του είχε καταστροφικά αποτελέσματα. Όμως στις γέννες είναι αποτελεσματικός ,και όντως έχουν καλές εμπειρίες οι γυναίκες που ανέλαβε. 

Ο Αποστολίδης είναι ο γιατρός μου, είμαι ευχαριστημένη γενικά, κανένα παράπονο μέχρι στιγμής αλλά δε θα με αναλάβει σε τοκετό, δεδομένου ότι θα είναι υψηλού κινδύνου. 

Στο νοσοκομείο όντως για γέννα δεν είναι καλά, εγώ αισθανθηκα σα ζώο σε σφαγείο (λυπάμαι) ..Όμως εμένα με βοήθησαν πολύ τα κορίτσια και στο θηλασμό  και στο άλλαγμα, και στο μπάνιο... Και γενικά σε οτιδήποτε τις χρειάστηκα. Έχουν περάσει κάποια χρόνια όμως, ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα. 

Το καλύτερο για εμένα προσωπικά θα ήταν  να πάει σε ιδιωτική κλινική της Θεσσαλονίκης όπου έχει ΜΕΘ και καταρτισμένους γιατρους να επιλέξει.  Συν το σεβασμό στην επίτοκο - με το αζημείωτο φυσικά...Και η γέννα στο σπίτι είναι καλή ιδέα, με το όποιο ρίσκο. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

οι απόψεις διύστανται... 

Ξέρω δύο περιστατικά θανάτων στις κλινικές, μωρού και μητέρας, το ένα που αφορά το μωρό είναι η μητέρα μου.

Τα πράγματα δεν είναι τώρα οπως ήταν πριν τόσα χρόνια που γέννησε η μητέρα σου αλλά παρόλα αυτά πάντα μπορεί να προκύψουν επιπλοκές όπου θα χαθεί ένας από τους δύο είτε γίνει στην κλινική, είτε στο σπιτι, είτε στο νοσοκομείο(πόσα μωρά πεθαίνουν από ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις). 

Καλά το νοσοκομείο της Καβάλας είναι το αντίθετο από το baby friendly (και mother friendly), θυμάμαι στο αντίστοιχο θέμα που είχες γράψει κι εσύ την εμπειρία σου. Στη Θεσσαλονίκη σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές και πολύ καλών γιατρών και πολύ καλών κλινικών, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα δεν το συζητάω. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Τα πράγματα δεν είναι τώρα οπως ήταν πριν τόσα χρόνια που γέννησε η μητέρα σου αλλά παρόλα αυτά πάντα μπορεί να προκύψουν επιπλοκές όπου θα χαθεί ένας από τους δύο είτε γίνει στην κλινική, είτε στο σπιτι, είτε στο νοσοκομείο(πόσα μωρά πεθαίνουν από ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις). 

Καλά το νοσοκομείο της Καβάλας είναι το αντίθετο από το baby friendly (και mother friendly), θυμάμαι στο αντίστοιχο θέμα που είχες γράψει κι εσύ την εμπειρία σου. Στη Θεσσαλονίκη σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές και πολύ καλών γιατρών και πολύ καλών κλινικών, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα δεν το συζητάω. 

δε θυμάμαι το μήνυμά μου ακριβώς, δε γράφω συχνά εδώ, αλλά ειλικρινά η ανάμνησή μου από τις μαίες είναι θετική.Το μωρό μου ήταν ληθαργικό και η πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού ήταν κάθε τρεις και λίγο μαζί μου να το ταίζουμε με τη σήριγγα σαν γατάκι... μέχρι να ξυπνήσει και να πιάσει θηλή.  

Η όλη εμπειρία δεν ήταν καλή και εδώ να συμπληρώσω ότι κράτησαν το μωρό μου μία ολόκληρη μέρα στην θερμοκοιτίδα λόγω καισαρικής τομής (το γράφει και στο βιβλιάριό του) πράγμα που απ' όσο ξέρω δε στέκει. Και φυσικά μου τον έφεραν σκασμένο στο φαι, χωρίς να με έχουν ρωτήσει οτιδήποτε νωρίτερα.  Και η παιδίατρος μας προέτρεπε να δώσουμε ξένο "αν δε φτάνει το δικό μας, δεν πειράζει!!"Το θέμα είναι να πετύχεις στις κατάλληλες γιατί εργάζονται με βάρδιες. 

Για την οκυτοκύνη εννοείται οι γιατροί την έχουν ψωμοτύρι και γενικά είναι με το ρολόι στο χέρι και δημιουργούν ένα κλίμα πίεσης και άγχους που δε βοηθάει ούτε ψυχολογικά ούτε και σωματικά. Εάν πας με 7 διαστολή έχεις ελπίδες να γεννήσεις φυσιολογικά, αλλιώς αστα βράστα. Σε γνωστή μου έκαναν καισαρική  με το που πάτησε το πόδι στο νοσοκομείο επειδή είχε 3 μυωπία και ήταν 40 χρονών. Μίας άλλης "ήταν πολύ ψηλα" την 38η εβδομάδα που έκανε πρόκληση, οποία έκπληξις. Σε άλλη την περίμεναν 5 ολόκληρες ώρες, ουάου! Όταν γέννησα ήμασταν 26 λεχώνες, οι 20 είχαν κάνει καισαρική. Τι στο καλο υπάρχει κάτι στην περιοχή που εμποδίζει τις γυναίκες να γεννήσουν φυσιολογικά? Ναι υπάρχει, αλλά δεν οφείλεται σε εμάς!

Όσων αφορά τις κλινικές, αυτό που συνέβη είναι πολύ χοντρό για να τις εμπιστευτώ για γέννα προσωπικά, παρ' όλα αυτά για την απόξεσή μου εκεί πήγα. Δε νομίζω για κάτι σημαντικό να πήγαινα όμως.. Όποιος έχει καει στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι βλέπεις. Πάντως το μωρό χάθηκε τζάμπα και βερεσε,ας μην μπω σε λεπτομέρειες, πάντως με μία καισαρική θα είχε γλιτώσει. 

Τεσπα, το σταματώ εδώ γιατί βλέπω τις μηνύσεις να κοντοζυγώνουν....

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Το μωρό μου ήταν ληθαργικό και η πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού ήταν κάθε τρεις και λίγο μαζί μου να το ταίζουμε με τη σήριγγα σαν γατάκι.

 

Η μία μαία που είναι σύμβουλος θηλασμού εδώ και κάποια χρόνια δεν είναι στους τοκετούς, είναι στη ΜΕΝΝ με τα πρόωρα. Η δεύτερη μαια που είναι σύμβουλος θηλασμού δεν δουλεύει πια στο νοσοκομείο. Μόνο μία ακομη γνωρίζω που ξέρει από θηλασμό που είναι ακόμα στους τοκετούς. 

Just now, jellyfishch είπε:

Το θέμα είναι να πετύχεις στις κατάλληλες γιατί εργάζονται με βάρδιες. 

Αυτό ακριβώς. Είναι θέμα τύχης. Το ίδιο ισχύει και με τους γιατρούς.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους.. 

Μου είχαν προτείνει 3 καλούς γιατρούς 

-αποστολιδης για τον οποίο δεν έχω ακούσει καλά λόγια.. 

-Μπιρμπιλογλου για τον οποίο έχω ακούσει καλά λόγια και ο μόνος λόγος που δεν πήγα είναι επειδή είχε μεγάλη αναμονή..

- γερεντε στην οποία πήγα στην αρχή όλα καλά αλλά με τον καιρό δεν μαρεσε και με εκνεύριζε παρά πολύ η συμπεριφορά της επειδή είμαι νέα μανούλα προφανώς ήθελε να με φοβίσει ότι η γεννά πονάει φρικτά και ότι υπάρχει η Επισκληρίδιος για να πάρει λεφτά και πολλά πολλά αλλά με φόβιζε για πρόωρο τοκετό ενώ ήταν κάτι φυσιολογικο αυτό που ένιωθα, γενικά δεν μου μιλούσε δηλαδή αν ένιωθα κάτι μόνο άμα της το έλεγα θα μου εξηγούσε διαφορετικά τίποτα.. προφανώς και δεν θα ξανά πάω σε αυτήν αλλά επειδή έφτασα στην μεση της εγκυμοσύνης μου τότε δεν την άλλαξα γοαυτον τον λόγο και συνεχίζω σε αυτήν και με αυτήν θα γεννήσω κιόλας στην κλινική της λυτω τον Αύγουστο.. 

την γνωρίζει κανείς την Αγγελική γερεντε ? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...