Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικος τοκετος Με επισκληριδιο στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!


penny_tol

Recommended Posts

Θελω να μαθω αν υπαρχουν μανουλες που καναν φ.τ στο ιπποκρατειο!οχι ομως με γιατρο δικο τους!σε εφημερια εννοω και να μας πουν την εμπειρια τους!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα αυτό ακριβώς θα ήθελα να μάθω κ εγώ. Τον δεκέμβρη θα γεννήσω και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να κάνω επισκληρίδιο με φ.τ. στο ιπποκράτειο ή στο παπαγεωργίου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν κανουν επισκληριδιο στα δημοσια νοσοκομεια για φτ εκτος και αν υπαρχει λογος το θεωρουν μια φυσικη διαδικασια...μονο αν πας προγραμματισμενα για καισαρικη και προκληση η εχεις δικο σου γιατρο και σε εχει προγραμματιση!!!Δεν ειναι στο πρωτοκολο πρωτον και δευτερον δεν υπαρχουν αναισθησιολογοι που να καλυπτουν και τους φτ!Αυτη ειναι η πολιτικη σα νοσοκομεια ειναι συμφοιτητης του αντρα μου αναισθησιολογος στο ιπποκρατειο και αυτο μου ειπε οταν τον ρωτησα και εγω!!Καλη Λευτερια σε ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν κανουν επισκληριδιο στα δημοσια νοσοκομεια για φτ εκτος και αν υπαρχει λογος το θεωρουν μια φυσικη διαδικασια...μονο αν πας προγραμματισμενα για καισαρικη και προκληση η εχεις δικο σου γιατρο και σε εχει προγραμματιση!!!Δεν ειναι στο πρωτοκολο πρωτον και δευτερον δεν υπαρχουν αναισθησιολογοι που να καλυπτουν και τους φτ!Αυτη ειναι η πολιτικη σα νοσοκομεια ειναι συμφοιτητης του αντρα μου αναισθησιολογος στο ιπποκρατειο και αυτο μου ειπε οταν τον ρωτησα και εγω!!Καλη Λευτερια σε ολες μας!

Καλησπέρα!Εμένα στο Αλεξάνδρας μου έκαναν επισκληρίδιο ενώ προσπαθούσα για φτ..άσχετα αν μετά από 10 ώρες κατέληξα σε καισαρική...Με το καλό όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο πάνω στο ίδιο θέμα. Δηλαδή δεν ισχύει ούτε το ότι αν το θελήσεις να σου κάνουν επισκηριδιο αλλά να πληρώσεις? πρόσφατα μου το είπαν αυτό για γυναίκα που πλήρωσε 100 ευρω για φ.τ. στο ιπποκράτειο. Μπορεί να είναι αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο πάνω στο ίδιο θέμα. Δηλαδή δεν ισχύει ούτε το ότι αν το θελήσεις να σου κάνουν επισκηριδιο αλλά να πληρώσεις? πρόσφατα μου το είπαν αυτό για γυναίκα που πλήρωσε 100 ευρω για φ.τ. στο ιπποκράτειο. Μπορεί να είναι αλήθεια?

εννοεις με φακελακι ε ??? δεν το ξερω αυτο να στο πω!!Γ

Link to comment
Share on other sites

εννοεις με φακελακι ε ??? δεν το ξερω αυτο να στο πω!!Γ

 

Όχι δεν εννοώ αυτό! να πληρώσεις κανονικά στο νοσοκομείο εννοώ, να ζητήσεις επισκληριδιο και επειδή δεν σου την καλύπτει η ασφάλεια να την πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι έκανα.Πλήρωσα 100 ευρώ για την αναισθησιολόγο και την επισκληρίδιο στο Αλεξάνδρα.

 

τι καλά!γιατί όμως να μην γίνεται αυτό και σε άλλα νοσοκομεία?δεν το καταλαβαίνω!δικαίωμα της εγκύου δεν είναι αν θέλει να κάνει επισκληρίδιο?Όπως και το να θέλει τον άντρα της μαζί της την ώρα του τοκετού (άλλο πάλι και αυτό).

Link to comment
Share on other sites

τι καλά!γιατί όμως να μην γίνεται αυτό και σε άλλα νοσοκομεία?δεν το καταλαβαίνω!δικαίωμα της εγκύου δεν είναι αν θέλει να κάνει επισκληρίδιο?Όπως και το να θέλει τον άντρα της μαζί της την ώρα του τοκετού (άλλο πάλι και αυτό).

Εχεις ανοιξει καρτελα στο ιπποκρατειο ?? αν ναι μπορεις να ρωτησεις εκει τους γιατρους να σου πουν!!!Θα ρωτησω και εγω παλι οταν θα παω στις 6 του μηνα αλλα λογο του οτι εγω ειμαι υψηλου κινδυνου περιγεννητικης κυησης δεν ξερω αν ισχυει κατι αλλο αλλα θα κανω μια ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις ανοιξει καρτελα στο ιπποκρατειο ?? αν ναι μπορεις να ρωτησεις εκει τους γιατρους να σου πουν!!!Θα ρωτησω και εγω παλι οταν θα παω στις 6 του μηνα αλλα λογο του οτι εγω ειμαι υψηλου κινδυνου περιγεννητικης κυησης δεν ξερω αν ισχυει κατι αλλο αλλα θα κανω μια ερωτηση.

 

Ναι έχω καρτέλα στο ιπποκράτειο! αυτά τα 2 με ενδιαφέρουν,το θέμα του άντρα να είναι μαζί μου την ώρα του τοκετού και φυσικά η επισκληριδιος! αν τους πάρω τηλέφωνο άκρη δεν θα βγάλω! αλλά αν δεν σου κάνει κόπο ρώτησέ τους. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα είμαι 7 μηνων στο πρώτο μου παιδί και εχω λιγο φόβο...θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε αμα κανουν επισκληριδιο σε φ.τ. στο Ιπποκράτειο ή στο Παπαγεωργίου...Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..και εγω ειμαι στον 7ο μηνα αλλα στην δευτερη εγκυμοσυνη...και προσφατα γενησα τον αυγουστο του 2016 το πρωτο μ ..στο ιπποκρατειο ..σου κανουν αλλα με πολυ δυσκολεια...εμενα μου εκαναν γτ πετηχαμε πανω στην ευφημερια  εναν γιατρο γνωστο αλλιως παρακαλα οσο θες δν σ κανουν δλδ σκεψου γεννησανε παραπολες και μονο σε εμενα ...και απο δικο τους λαθος ειχε βγει το σολινακι ...και οταν το πηραμε χαμπαρι ηταν ειδη αργα και ετσι εφαγα τους πονους ..οσο για το παπαγεωργιου δν γνωριζω ...αλλα αυτη την φορα  εχω κληση για κλινικη δν νομιζω να αντεξω παλι σε δημοσιο ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Καλησπερα..και εγω ειμαι στον 7ο μηνα αλλα στην δευτερη εγκυμοσυνη...και προσφατα γενησα τον αυγουστο του 2016 το πρωτο μ ..στο ιπποκρατειο ..σου κανουν αλλα με πολυ δυσκολεια...εμενα μου εκαναν γτ πετηχαμε πανω στην ευφημερια  εναν γιατρο γνωστο αλλιως παρακαλα οσο θες δν σ κανουν δλδ σκεψου γεννησανε παραπολες και μονο σε εμενα ...και απο δικο τους λαθος ειχε βγει το σολινακι ...και οταν το πηραμε χαμπαρι ηταν ειδη αργα και ετσι εφαγα τους πονους ..οσο για το παπαγεωργιου δν γνωριζω ...αλλα αυτη την φορα  εχω κληση για κλινικη δν νομιζω να αντεξω παλι σε δημοσιο ..

Μαλιστα!! Ουτε και αμα πληρωσεις?? Μηπως θυμάσαι το ονομα του γιατρου?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτος που εφημερεύε σε εσενα και σου εκανε ας πουμε επισκληριδιο...δε ξέρω θελω απο την μια νοσοκομειο γιατι τα οικονομικά ειναι ζορικα αλλα απο την αλλη θέλω κλινική γιατι εχω την επιλογη για επισκληριδιο και πιστευω οτι το πρωτο καλο ειναι να το κανεις σε κλινικη αν φοβασαι οπως εγω...αλλα ακομα δεν ξερω...θα ηθελα να μου πεις την γνωμη σου σχετικα με τον τοκετό!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι πως το βλεπει καμια πως το βιωνει ..εγω προσωπικα ειχα ασχημο τοκετο πανω στην ευφημερια γινοταν πανικος καποιοι ηταν καλη αλλοι σου μηλουσαν αποτομα και ασχημα ..πολλες ηρθαν εκτακτος αλλα εβλεπες ακουγες να πονανε να φωναζουν οι αλλες ..απο βρωμια φουλ οκ ειναι πολυ παλιο σαν νοσοκομειο..και λογο οτι η γιατροι δν ξερουν το ιστορικο σ ..σου κανουν χιλιες ερωτησεις ..αντε να θυμειθεις εκεινην την στιγμη να απαντησειε ..τα μηχανηματα παλια δλδ εμενα τον καρδιοτοκογραφο που ειχα καποια στιγμη δν δουλευε κολησε δν ξερω τι και να ξεκιναει ενας πανικος ...να ακους τον εναν να λεει εχει διαστολη τοσο να λεει ο αλλος οχι κατσε να δω και εγω δλδ το χερι μεσα εκει κατω μπαινωβγαινει σαν να ηταν τουνελ ..ο ενας ελεγε παμε για καισαρικη ο αλλος οχι να περιμενουμε ....μπηκα μεσα 11:30 το πρωι με τεχνητους πονους και βγηκα την αλλη μερα το πρωι 7:10 που γεννησα ...ασε για τα δωματια δεν το συζητω μαυρο χαλι ...αλλα οκ δν λεω καλοι η γιατροι στην αιθουσα τοκετον ...και αυτος ο λογος που πηγα .γτ ελεγα απο την αρχη κλινηκι .τωρα που το περασα δν θελω ξανα και για αυτο προτιμο να παω σε κλινικη που δουλευει ο γιατρος μ ..ξερω θα χρυσο πληρωσω αλλα τουλαχιστον θα με εχουν στα οπα οπα με επισκληριδιο ...θα ειμαι μονη μ στην αιθουσα τοκετον χωρις με αλλες 20 οπως στο ιποκρατειο ..αλλα θα εχω ανεση ..δν θυμαμαι τον γιατρο..λυπαμαι ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

Κοιτα ειναι πως το βλεπει καμια πως το βιωνει ..εγω προσωπικα ειχα ασχημο τοκετο πανω στην ευφημερια γινοταν πανικος καποιοι ηταν καλη αλλοι σου μηλουσαν αποτομα και ασχημα ..πολλες ηρθαν εκτακτος αλλα εβλεπες ακουγες να πονανε να φωναζουν οι αλλες ..απο βρωμια φουλ οκ ειναι πολυ παλιο σαν νοσοκομειο..και λογο οτι η γιατροι δν ξερουν το ιστορικο σ ..σου κανουν χιλιες ερωτησεις ..αντε να θυμειθεις εκεινην την στιγμη να απαντησειε ..τα μηχανηματα παλια δλδ εμενα τον καρδιοτοκογραφο που ειχα καποια στιγμη δν δουλευε κολησε δν ξερω τι και να ξεκιναει ενας πανικος ...να ακους τον εναν να λεει εχει διαστολη τοσο να λεει ο αλλος οχι κατσε να δω και εγω δλδ το χερι μεσα εκει κατω μπαινωβγαινει σαν να ηταν τουνελ ..ο ενας ελεγε παμε για καισαρικη ο αλλος οχι να περιμενουμε ....μπηκα μεσα 11:30 το πρωι με τεχνητους πονους και βγηκα την αλλη μερα το πρωι 7:10 που γεννησα ...ασε για τα δωματια δεν το συζητω μαυρο χαλι ...αλλα οκ δν λεω καλοι η γιατροι στην αιθουσα τοκετον ...και αυτος ο λογος που πηγα .γτ ελεγα απο την αρχη κλινηκι .τωρα που το περασα δν θελω ξανα και για αυτο προτιμο να παω σε κλινικη που δουλευει ο γιατρος μ ..ξερω θα χρυσο πληρωσω αλλα τουλαχιστον θα με εχουν στα οπα οπα με επισκληριδιο ...θα ειμαι μονη μ στην αιθουσα τοκετον χωρις με αλλες 20 οπως στο ιποκρατειο ..αλλα θα εχω ανεση ..δν θυμαμαι τον γιατρο..λυπαμαι ..

Και εγω αυτης της αποψης είμαι...σε ποια κλινικη θα πας??

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2013 at 1:39 ΜΜ, soula2013 είπε:

 

Όχι δεν εννοώ αυτό! να πληρώσεις κανονικά στο νοσοκομείο εννοώ, να ζητήσεις επισκληριδιο και επειδή δεν σου την καλύπτει η ασφάλεια να την πληρώσεις.

Καλησπέρα...!! Σε ποιον μπορεις να απευθυνθείς για επισκληριδιο??

 

Link to comment
Share on other sites

Στο διαβαλκανικο ..γτ εκει δουλευει η παιδιατρος μας σαν νεογνολογος μονο και μονο επειδη συπτηπτουν γυνεκολογος και παιδιατρος στο ιδιο νοσοκομειο ..ααα και ενας λογος που θελω να γεννησω με τονν γυνεκολογο που με παρακολουθει ειναι γτ ειχα καξ ενα θεματακι υγειας .πριν μεινω εγκυος και ξερει και παρακολουθει ολο αυτο το καιρο αρα δν θα με τρελανει στης ερωτησεις και θα ξερει τι να κανει ....και οσο για την παιδιαττρο ξερει ολο το ιστορικο μας και παει λεγοντας ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα Τανια! Για επισκληριδιο ρωτας, ετσι; απ οτι ξερω κατα κυριο λογο ειναι θεμα διαθεσιμοτητας αναισθησιολογου. Αν δηλαδη υπαρχει αναισθησιολογος (και δεν τρεχει στα χειρουργια) και πεις οτι θες επισκληριδιο (θα χρεωθεις μαλλον κατι) θα σου κανει. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας εκει (με ραντεβου, παρε τηλ σημερα κιολας κ ανεφερε το προχωρημενο της κυησης για να σου κλεισουν συντομα ραντεβου) με ολες σου τις εξετασεις απο την αρχη, να σου ανοιξουν καρτελα και να καταγραψουν τα παντα . Να εχουν ετσι ολα τα στοιχεια του ιστορικου της κυησης να μη στα ρωταν εκεινη την ωρα  και να ρωτησεις και εσυ οτι θελεις. Ετσι θα ξερεις σιγουρα και τι παιζει με την επισκληριδιο. Το ιδιο φυσικα μπορεις να κανεις κ με το παπαγεωργιου, μιας και δεν ξερεις πιο θα εφημερευει. Καλη συνεχεια κ με εναν πονο 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ...ειχα παρει τηλ και μου ειχαν κλεισει ραντεβου για 4 μαιου που μπορει να εχω γεννησει οποτε δεν εχω πουθενα καρτελα...τωρα μπηκα στο μηνα μου και θα παω την τριτη να κανω καρδιοτοκογραφο ελπιζω κατι να κανουν περι καρτελας αν και μου ειχαν πει οτι δεν πειραζει και αν δεν εχω...επισης ρωτησα και αμα κανουν επισκληριδιο και ειπαν οτι αμα ειναι διαθεσιμος ο αναισθησιολογος..απλα επειδη ηξερα οτι δεν κανουν με τιποτα ηθελα να δω αν υπαρχουν κοπελες που εχουν ρωτησει προσφατα η εχουν γεννησει ..για να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

για μενα πιστευω το καλυτερο ειναι να βρεις καποιον γιατρο στο νοσοκομειο που θες να μιλησεις μαζι του και οτι θα παρει καποια χρηματα ετσι ωστε να μην ερχεται να βαζει χερι  ο καθε ειδικευομενος και να εισαι στην ηρεμια σου!! νομιζω η  επισκληριδιος ειναι το τελευταιο που θα σε νοιαξει αν ολα τα υπολοιπα βαινουν καλως..οι πονοι δεν ειναι και τοσο τραγικοι και στο λεω εγω που πιο χεσ...νη κοπελα για την γεννα δεν πρεπει να υπηρχε!!δεν ζητησα επισκληριδιο ,το μονο που δεν αντεξα ακει μεσα ηταν ο κακος χαμος που γινοταν...αν μπορεσεις να βρεις και την επισκληριδιο εχει καλως αλλα καλυτερα να κοιταξεις οολα τα υπολοιπα να ειναι ωραια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...