Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΗΤΕΡΑ-Ερωτήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Πρόκειται να γεννήσω αρχές καλοκαιριού το πρώτο μου παιδάκι στο Μητέρα και θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που γέννησαν πρόσφατα εκεί:

 

1) Να προτιμήσει κανείς το rooming-in?

 

2) Από τις μαίες του χειρουργείου και των βαρδιών κατά τη νοσηλεία, μείνατε ευχαριστημένες ως προς τη διαχείριση του θέματος του θηλασμού?

3) Ή είναι καλύτερα να έχει κανείς δική του μαία από πριν?

 

4) Κάποτε είχα ακούσει για κάποια δωμάτια στον 6ο όροφο δίκλινα με χωριστές τουαλέτες. Γνωρίζετε αν υπάρχουν ακόμη?

 

5) Για να είναι αποκλειστικός ο θηλασμός, πρέπει να δηλωθεί εξαρχής?

 

6) Τί περιείχε το βαλιτσάκι σας για το μαιευτήριο?

 

7) Σας έδωσαν το μωρό σας να το θηλάσετε αμέσως μόλις γεννήθηκε είτε με κ.τ είτε με φ.τ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο πόστ

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην με το καλο!

1. Εγω ειχα επιλεξει rooming in αλλα το μωρακι μου δυστυχως ανεβασε ικτερο αμεσως μετα την γεννα κ δεν τον χαρηκα καθολου... :-(( Εβλεπα τις αλλες μαμαδες κ εκλαιγα... Ειναι περιεργο θεμα παντως γιατι δεν πολυ τηρουν το επισκεπτηριο οταν εχεις rooming in κ μπορει η καθε κοπελα να εχει κ 10 ατομα μεσα που λεει ο λογος οποτε αναγκαστικα θηλαζεις μπροστα σε ξενο κοσμο. Στο μεταξυ τα νεογεννητα θελουν στηθος διαρκως οποτε κ να βγουν για λιγο εξω οι επισκεπτες μετα παλι τα ιδια. Αν δεν εχεις προβλημα με αυτο οκ. Μπορεις να καλεσεις κ μια κοπελα του προσωπικου κ να το παρουν μεσα το παιδι οποτε κ για οσο θες. Μια κοπελα το ειχε ολη μερα στο δωματιο κ το βραδυ το εστελνε στον θαλαμο.

 

2. Εγω εμεινα ευχαριστημενη αν κ δεν ειναι ολες συνεννοησιμες. Ηταν 2-3 κοπελες μονο. Πρεπει να επιμενεις πολυ σε αυτο που θες. Ειδικα στο θεμα θηλασμος γιατι εμενα που το ειχαν στον θαλαμο μου το ταιζαν κ τους την ελεγα συνεχως οτι εχω ζητησει αποκλειστικο θηλασμο. Βεβαια ηταν κ το θεμα ικτερος που γινοταν η ολη ασυνεννοησια. Εγω παντως δεν θα επαιρνα δικη μου μαια. Ειχε μια κοπελα στον θαλαμο κ δεν νομιζω οτι της ειπε κατι παραπανω απο οσα ελεγε το προσωπικο. Κ χρονο μου αφιερωσαν να μου δειξουν κ ολα.

 

4. Δεν το γνωριζω...

 

5. Ναι πρεπει οπωσδηποτε να δηλωσεις αποκλειστικος θηλασμος αλλα αν στο φερνουν καθε 3 ωρες σε περιπτωση μη rooming in δεν νομιζω οτι θα το τηρησουν. Δηλαδη θα στο φερνουν καθε μιση ωρα που θα ζηταει το μωρο; Χλωμο...Αν καμια αλλη μανουλα εχει εμπειρια ας μας πει.

 

6. Αν εχεις τον καταλογο mothercare λεει τι να παρεις μαζι. Πανω κατω αυτα ειχα κ οτι αλλο ηθελα.

 

7. Γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο κ θηλασα αμεσως τον μπεμπουλη μου χωρις καν να το ζητησω το εκαναν μονοι τους. Και μαλιστα με εβαλαν σε ενα δωματιο αμεσως μετα τα ραμματα κ θηλαζα μια ωρα. Μετα με πηγαν στην ανανηψη να φανταστεις

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην με το καλο!

1. Εγω ειχα επιλεξει rooming in αλλα το μωρακι μου δυστυχως ανεβασε ικτερο αμεσως μετα την γεννα κ δεν τον χαρηκα καθολου... :-(( Εβλεπα τις αλλες μαμαδες κ εκλαιγα... Ειναι περιεργο θεμα παντως γιατι δεν πολυ τηρουν το επισκεπτηριο οταν εχεις rooming in κ μπορει η καθε κοπελα να εχει κ 10 ατομα μεσα που λεει ο λογος οποτε αναγκαστικα θηλαζεις μπροστα σε ξενο κοσμο. Στο μεταξυ τα νεογεννητα θελουν στηθος διαρκως οποτε κ να βγουν για λιγο εξω οι επισκεπτες μετα παλι τα ιδια. Αν δεν εχεις προβλημα με αυτο οκ. Μπορεις να καλεσεις κ μια κοπελα του προσωπικου κ να το παρουν μεσα το παιδι οποτε κ για οσο θες. Μια κοπελα το ειχε ολη μερα στο δωματιο κ το βραδυ το εστελνε στον θαλαμο.

 

2. Εγω εμεινα ευχαριστημενη αν κ δεν ειναι ολες συνεννοησιμες. Ηταν 2-3 κοπελες μονο. Πρεπει να επιμενεις πολυ σε αυτο που θες. Ειδικα στο θεμα θηλασμος γιατι εμενα που το ειχαν στον θαλαμο μου το ταιζαν κ τους την ελεγα συνεχως οτι εχω ζητησει αποκλειστικο θηλασμο. Βεβαια ηταν κ το θεμα ικτερος που γινοταν η ολη ασυνεννοησια. Εγω παντως δεν θα επαιρνα δικη μου μαια. Ειχε μια κοπελα στον θαλαμο κ δεν νομιζω οτι της ειπε κατι παραπανω απο οσα ελεγε το προσωπικο. Κ χρονο μου αφιερωσαν να μου δειξουν κ ολα.

 

4. Δεν το γνωριζω...

 

5. Ναι πρεπει οπωσδηποτε να δηλωσεις αποκλειστικος θηλασμος αλλα αν στο φερνουν καθε 3 ωρες σε περιπτωση μη rooming in δεν νομιζω οτι θα το τηρησουν. Δηλαδη θα στο φερνουν καθε μιση ωρα που θα ζηταει το μωρο; Χλωμο...Αν καμια αλλη μανουλα εχει εμπειρια ας μας πει.

 

6. Αν εχεις τον καταλογο mothercare λεει τι να παρεις μαζι. Πανω κατω αυτα ειχα κ οτι αλλο ηθελα.

 

7. Γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο κ θηλασα αμεσως τον μπεμπουλη μου χωρις καν να το ζητησω το εκαναν μονοι τους. Και μαλιστα με εβαλαν σε ενα δωματιο αμεσως μετα τα ραμματα κ θηλαζα μια ωρα. Μετα με πηγαν στην ανανηψη να φανταστεις

 

ολα καλα και ολα αγια

αλλα ποσο ικτερο ειχε το παιδακι σου και δεν στο εφερναν?

 

ειχες ζητησει αποκλειστικο θηλασμο και του εδιναν φορμουλα λογω ικτερου?????

αχ παιδια θα μπουφλησω κανεναν εκει μεσα, αν μου πουν τιποτα κουλα για ικτερο και τα σχετικα

 

να χαιρεσαι το παιδακι σου,, τωρα θηλαζεις αποκλειστικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι θηλαζω ακομα κ παμε για τον ενατο μηνα.

Μου τον εφερναν τον μικρο κάθε 3 ώρες σαν να μην ειχα rooming in απλως κανα δυο φορες δεν τον εφεραν κ τον ζητουσα επιμονα. Ειχε πολυ ικτερο 16 ειχε φτασει...:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...