Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατμοκαθαριστής


Carmela

Recommended Posts

Εγώ ενδιαφέρομαι να πάρω έναν μεγάλο που έχω δει (σαν ηλεκτρική σκούπα) για να κάνω οπωσδήποτε τα χαλιά.

 

Ήθελα όμως να σας ρωτήσω, δεν μαζεύουν άλατα απο το νερό αυτές οι σκούπες? Δηλαδή μετά απο μερικές χρήσεις θα αποδίδουν το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια,

 

ξέρετε τι διαφορά έχει ο "παραγωγός ατμού" απο τον "ατμοκαθαριστή";

Ο "παραγωγός" είναι κάτι σαν το σίδερο που παράγει δηλαδή μόνο ατμό;

 

Εσείς τι έχετε και τι μου προτείνετε να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενδιαφέρομαι να πάρω έναν μεγάλο που έχω δει (σαν ηλεκτρική σκούπα) για να κάνω οπωσδήποτε τα χαλιά.

 

Ήθελα όμως να σας ρωτήσω, δεν μαζεύουν άλατα απο το νερό αυτές οι σκούπες? Δηλαδή μετά απο μερικές χρήσεις θα αποδίδουν το ίδιο?

 

Λογικα πρεπει να μαζευουν λιγα αλατα αλλα νομιζω οτι υπαρχει και τροπος αυτοκαθαρισμου σε καποιους τουλαχιστον ατμοκαθαριστες...

Link to comment
Share on other sites

Λέω να αγοράσω τον ατμοκαθαριστή της DELONGHI VAPORPIU INOX που κοστίζει 350 ευρώ

 

Ξέρει καμιά κοπέλα τίποτα γιαυτόν?

 

Δεν τον ξέρω, αλλά γενικά ενδιαφέρομαι κι εγώ για ατμοκαθαριστή, αν πάρεις κάτι πες μας εντυπώσεις, ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν τον ξέρω, αλλά γενικά ενδιαφέρομαι κι εγώ για ατμοκαθαριστή, αν πάρεις κάτι πες μας εντυπώσεις, ε?

 

κοριτσια εγω εχω ατμοσκουπα,αν θα θελατε να σας πω καποια πληροφορια ευχαριστως:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω εχω ατμοσκουπα,αν θα θελατε να σας πω καποια πληροφορια ευχαριστως:)

 

Τι διαφορά έχει η ατμοσκούπα απο τον ατμοκαθαριστή?

 

Κάνουν και τα δύο για χαλιά? (εγώ προσωπικά για τα χαλιά θα τον πάρω)

Link to comment
Share on other sites

Και έγώ ενδιαφέρομαι για ατμοκαθαριστή και ειδικά για χαλιά όπως και η κοπέλα παραπάνω, αυτός που λέτε σε σκούπα τι ακρίβώς είναι, κάνει και άλλα πράγματα;

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ατμοκαθαριστές χειρός και σκούπες. Οι σκούπες είναι για καναπέδες, χαλιά, τοίχους κ.λπ. Ο χειρός είναι για light πράγματα. Μια ατμοσκουπα καλύπτει όλες τις ανάγκες. Και εγώ ψάχνομαι να αγοράσω.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ratV νομίζω ότι σκούπα χρειάζομαι περισσότερο για χαλιά και μεγάλες επιφάνειες, έχεις υπόψη σου κάποια καλή; Ή κάποιο άλλο κορίτσι ας μας πει την γνώμη του.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω εχω ατμοσκουπα,αν θα θελατε να σας πω καποια πληροφορια ευχαριστως:)

 

Να μας πεις, να μας πεις!!! Ποιά έχεις, αν κάνει δουλειά και βασικά, πέρα από την αποστείρωση, αν ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ τα χαλιά και τους καναπέδες από λεκέδες και γενικά από τη βρωμιά της καθημερινής χρήσης... Επίσης χρησιμοποιείται και σε παντζούρια, καλοριφέρ, κλπ?

Δε ζητάω πολλά, ε?:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα έναν ατμοκαθαριστή σε ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ

 

(και όχι κάτι 1700 ευρώ :shock: που διάβασα πρίν!!)

 

της DELONGHI που κάνει 350 ευρώ και λέει οτι κάνει για χαλιά, στρώματα κλπ

 

Είναι όμως καλή; Ξέρει καμιά κοπέλα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα ατμοκαθαριστή της Karcher το SC-1020

 

το οποίο μοιάζει με αυτό της delonghi που κοίταζα, αλλά έμαθα οτι αυτό είναι πιό αξιόπιστο σαν μάρκα και οτι βγάζει και επαγγελματικά μοντέλα.

 

Κόστισε 130 ευρώ και είναι μόνο ατμοπαραγωγός -όπως τα σίδερα δηλαδή, για αποστείρωση κυρίως (δηλαδή δεν έχει αναρρόφηση όπως οι ηλεκτρικές σκούπες)

 

Εάν σας ενδιαφέρει να έχει και αναρρόφηση έχει ένα μοντέλο η Karcher (SE-3001) που πρέπει να είναι πολύ καλό, και κοστίζει γύρω στα 300-350 ευρώ.

Εγώ το θεώρησα περιττό, γιατί έχω ήδη μια καλή και δυνατή ηλεκτρική σκούπα και ήθελα τον ατμοκαθαριστή μόνο και μόνο για να αποστειρώνω τα χαλιά, τα στρώματα και τους καναπέδες (απο τα ακάρεα).

 

Η πωλήτρια πάντως μου είπε οτι γενικά οι ατμοκαθαριστές δεν βγάζουν λεκέδες απο τα υφάσματα. Κάνει απλά απολύμανση (όπως το σίδερο στα ρούχα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω εχω ατμοσκουπα,αν θα θελατε να σας πω καποια πληροφορια ευχαριστως:)

 

Εμένα σήμερα μου χάλασε η ηλεκτρική και είμαι πολύ ευτυχισμένη γιατί ήθελα να αγοράσω καινούργια. Ενδιαφέρομαι για ατμοσκούπα. Είπα να αγοράσω κατί καλό αυτή τη φορά. Ποια έχεις; Πόσο σου κόστισε; Είσαι ευχαριστημένη;

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου χάλασε η ηλεκτρική και είμαι πολύ ευτυχισμένη γιατί ήθελα να αγοράσω καινούργια. Ενδιαφέρομαι για ατμοσκούπα. Είπα να αγοράσω κατί καλό αυτή τη φορά. Ποια έχεις; Πόσο σου κόστισε; Είσαι ευχαριστημένη;

 

 

Υπάρχει μια σκούπα της Karcher SE-3001 που είναι πολυσκούπα 3 σε 1 και κοστίζει 300-350 ευρώ.

Για δες την.

Πρέπει να είναι καλή, γιατί η Karcher είναι καλή σαν μάρκα και έχει και επαγγελματικά προιόντα καθαρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν το χρησιμοποιείς στους τοίχους, θέλει μετά καθάρισμα με wettex; Η απλά το περνάς και καθαρίζει;

 

Επίσης τι άλλο κάνεις με τον συγκεκριμένο ατμοκαθαριστή (επειδή είναι ατμοπαραγωγός ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Απλά το τρίβω λίγο με τη σκούπα και το πανί του και είναι τέλειο. Βασικά δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα :confused:, αλλά περνάω τα στρώματα όταν "πιάνω " ψείρες στις κόρες μου, όταν θέλω να φρεσκάρω τα χαλιά και τους καναπέδες. Φαντάζομαι ότι θα κάνει καλή δουλειά και στα αλουμίνια κουφώματα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν καθαρίζετε τα στρώματα με ατμοκαθαριστή , τα βγάζετε έξω, για να στεγνώσουν; Δεν είναι νοτισμένα;

 

Εγώ προσωπικά, τα στρώματα μου θα τα κάνω για πρώτη φορά αύριο.

 

Της μικρής το στρώμα,που είναι μικρό,σκέφτομαι να το βγάλω έξω

 

αλλά το δικό μας που είναι μεγάλο, θα το κάνω το πρωί και θα αφήσω ανοιχτά τα παράθυρα να αεριστεί μαζί με το δωμάτιο. Πιστεύω οτι θα στεγνώσει.

 

Τα χαλιά πάντως που τα έκανα, μετά απο λίγα λεπτά ήταν στεγνά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...