Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

είναι αυτό περίοδος?


osin

Recommended Posts

Καλημερα, κοριτσια, εχω ενα θεματακι με την περιοδο μου

Καταρχην να πω οτι εχω σταθερο κυκλο στις 28 ημερες. Απεβαλα την 01-08-2014. Μου ηρθε περιοδος30-08-2014. Μετα αδιαθετησα παλι 29-09-2014. Οπως βλεπετε μετα την αποβολη ανακατευτηκαν λιγακι τα πραγματα. Τωρα, θεωρητικά, περιμενω να αδιαθετησω απο Δευτερα 27-10-2014. Αντ' αυτου απο την Πέμπτη το απογευμα (24η ημερα) βγαζω καφε υγρα οπως στα τελειωματα της περιοδου, κ απο εχθες το βραδυ οταν σκουπιζομαι εχω καφε αιμα (οχι σκουρο κοκκινο). Σημειωτεον, οταν αδιαθετω ερχεται κατευθειαν αιμα.

Μεσολαβει κ Σαββατοκυριακο κ δε θελω να ενοχλησω τη γυναικολογο, θα την παρω τη Δευτερα. Μεχρι τοτε ευχομαι η να σταματησει εντελως αυτη η κατασταση, η να μου ερθει κανονικη ροη αιματος να τελειωνουμε!

Αν ειναι ορμονικη διαταραχή, φανταζομαι οτι θα πρεπει να ξεκινησω εξετασεις. Εαν ειναι εγκυμοσυνη, θα πρεπει να περιμενω τουλαχιστον απο Δευτερα για να κανω τεστ. Α, κ στο στηθος δε νιωθω απολυτως τιποτα!

Πρωτη φορα μου συμβαινει κ εχω θορυβηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου osin,

μετα την αποβολη ο οργανισμος "θελει τον χρονο του" για να επανελθει, οπως ειπες και μονη σου. ειναι περιοδος που ξεκινησε, αλλα θα αργησει λιγο, λογω ορμονικων διαταραχων, επειδη ησουν εγκυος και οι τιμες των ορμονων σε μια εγκυμοσυνη αυξανονται κατα πολυ. υπαρχει περιπτωση να σε ταλαιπωρησουν λιγο μεχρι να πεσουν. και να κανεις τωρα εξετασεις, νομιζω θα βγουν ψευδη αποτελεσματα.

αν εισαι εγκυος, μονο η χοριακη θα δειξει σιγουρα. δεν εχουν ολες οι γυναικες συμπτωματα.

το καλυτερο ειναι να ενημερωσεις τον γιατρο σου. θα σε καθοδηγησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, κοριτσια, εχω ενα θεματακι με την περιοδο μου

Καταρχην να πω οτι εχω σταθερο κυκλο στις 28 ημερες. Απεβαλα την 01-08-2014. Μου ηρθε περιοδος30-08-2014. Μετα αδιαθετησα παλι 29-09-2014. Οπως βλεπετε μετα την αποβολη ανακατευτηκαν λιγακι τα πραγματα. Τωρα, θεωρητικά, περιμενω να αδιαθετησω απο Δευτερα 27-10-2014. Αντ' αυτου απο την Πέμπτη το απογευμα (24η ημερα) βγαζω καφε υγρα οπως στα τελειωματα της περιοδου, κ απο εχθες το βραδυ οταν σκουπιζομαι εχω καφε αιμα (οχι σκουρο κοκκινο). Σημειωτεον, οταν αδιαθετω ερχεται κατευθειαν αιμα.

Μεσολαβει κ Σαββατοκυριακο κ δε θελω να ενοχλησω τη γυναικολογο, θα την παρω τη Δευτερα. Μεχρι τοτε ευχομαι η να σταματησει εντελως αυτη η κατασταση, η να μου ερθει κανονικη ροη αιματος να τελειωνουμε!

Αν ειναι ορμονικη διαταραχή, φανταζομαι οτι θα πρεπει να ξεκινησω εξετασεις. Εαν ειναι εγκυμοσυνη, θα πρεπει να περιμενω τουλαχιστον απο Δευτερα για να κανω τεστ. Α, κ στο στηθος δε νιωθω απολυτως τιποτα!

Πρωτη φορα μου συμβαινει κ εχω θορυβηθεί.

 

 

 

osin MOY KAΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ. ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΟΥ :cry:

 

ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΠΑΡΕΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ . ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑΜΕ , ΙΔΙΟ ΚΥΚΛΟ 28 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΤΙΣ 27/10 .

 

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΡΟΖΑΚΙ ΑΙΜΑ ΣΤΗ 1Η ΟΥΡΗΣΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑ ΤΠΤ. ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ. ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΙΚΟ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ Η ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΡΥΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...

 

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ. ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ. ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΙ ΜΕΡΕΣ.. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟΥΔΑΚΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !!!

 

ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΚΑΤΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,σας ευχαριστω πολυ που μου απαντήσατε!

turbulence, το καταλαβαίνω ότι ο οργανισμός ακομα δεν θα είναι εντελώς οκ, οπότε αυτές οι μικροαναταραχες του κυκλου μου δε με ανησυχουν. Αυτό που με έχει θορυβήσει είναι αυτά τα καφέ υγρά, που συνεχίζουν ακάθεκτα, χωρίς να έχω κανένα σύμπτωμα στο σώμα μου (πόνος στην κοιλιά η το στήθος) κ έπεσε σε σαββατοκύριακο αυτή η φάση κ δε θέλω να παρω τηλ.τη γυναικολόγο! Θα με τρελλανουν μου φαίνεται...

Sany μου,δεν έχω μπει στη διαδικασία να μετράω θερμοκρασίες, γιατι δεν θα την παλέψω... Το μόνο που κανω είναι να υπολογίζω (όσο μπορώ με τον κύκλο που εχω τώρα) τις γόνιμες μου,τιποτε άλλο. Εαν δεν μου έχει έρθει περίοδος κανονικά μέχρι τη Δευτέρα, θα παω από Τρίτη για χοριακη. Καλη επιτυχία σου ευχομαι

Σας ευχαριστω πολυ κορίτσια,ξανά, για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Osin γεια σου και απο μένα.

Λυπαμαι για την άσχημη κατάληξη της πρώτης σου εγκυμοσύνης και εύχομαι σε λίγους μηνες να κρατας ενα γερο μωρο. Εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα καφέ υγρα. Θυμάμαι οτι ξεκίνησαν την 27η μέρα με κυκλο 28 ημερών και κράτησαν 3-4 μερες. Την πεμτη μέρα( δηλαδή την τριτη μέρα καθυστερησης) σταματησαν εκανα το τεστ και βγήκε θετικό. Σου εύχομαι να είναι αυτό! Καλη δυναμη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω pandoritsa για τις πληροφοριες κ τις ευχες. Ετσι οπως ειναι τωρα τα πραγματα, που τα καφε συνεχιζουν ακαθεκτα, η ορμονικη ανωμαλια, η εγκυμοσυνη ειναι. Θα περιμενω σιγουρα μεχρι τη δευτερα, που αφενος υποτιθεται οτι περιμενω κανονικα περιοδο, κ αφετερου θα μιλησω με τη γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κάνω update, ώστε αν κάποια κοπέλα συναντήσει το ίδιο θέμα με εμένα να ξέρει τη δική μου έκβαση, με αυτήν την benjamin button τύπου περίοδο.

Αφου επί 2,5 ημέρες είχα καφέ υγρά, όπως στο τέλος της περιόδου, από την Κυριακή το πρωί ξεκίνησε σιγά-σιγά κόκκινο αίμα. Αυτή τη στιγμή (Δευτέρα) έχω περίοδο, όχι βέβαια όπως η κανονική με αρκετό αίμα, αλλά νομίζω σταδιακά αυξάνεται, και θα γίνει όπως συνήθως.

Εν τω μεταξύ επικοινώνησα με τη γιατρό μου σήμερα το πρωί, μου είπε πως δεν έχει καμία σχέση αυτή η κατάσταση (καφέ υγρά) με την αποβολή, και ότι μπορεί να συμβεί, και να μην ανησυχώ. Βέβαια, μου είπε ότι εάν η ροή του αίματος δεν γίνει όπως η συνηθισμένη μου περίοδος, τότε την Τετάρτη να την επισκεφτώ. Όμως, ήδη από την ώρα που της μίλησα το πρωί, μέχρι τώρα νομίζω ότι "έχει πάρει φόρα" η κατάσταση κάτω, και δε θα χρειαστεί να πάω.

Τι να πω! Να δω τι άλλο θα μου συμβεί! Δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...