Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΨΩΝΙΑ??


Recommended Posts

Βρε παιδιά, με έχουν πρήξει όλοι και με ρωτάνε πότε να ψωνίσουν και τι να αγοράσουν.Εγώ όλο τους αποφεύγω, λέγοντας συνέχεια "όχι ακόμα".

 

Δεν χρειάζεται να σας μιλήσω για τον φόβο μου, μέχρι να πάνε όλα καλά.Το έχετε περάσει όλες.

 

Πότε αρχίσατε να ψωνίζετε και απο που ξεκινήσατε??(εννοείται μετά απο κρεβάτι, καρότσι και καλαθούνα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς τα πήραμε όλα σχεδόν το τελευταίο δίμηνο. Ρουχαλάκια κουβερτούλες σεντονάκια πετσετούλες. Ακόμα και τα έπιπλα τότε τα παραγγείλαμε και ήρθαν σπίτι μετά το μωρό. Αλλα μη φανταστείς και πάρα πολλά πράγματα γιατί είχαμε κι ένα σωρό δώρα και κρίμα είναι να πάνε χαμένα.

Εγώ βέβαια θα ήθελα και πιο νωρίς να τα πάρω (τρελαινόμουνα κάθε φορά που έβλεπα μωρουδιακά) αλλά ο καλός μου δεν ήθελε. Είχαμε και κάτι προβλήματα και ήθελε να ήμαστε σίγουροι.

Με το καλο το νινάκι σου....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eμεις νομιζω ξεκινησαμε στον 5ο αν οχι λιγο νωριτερα...

Με το ζορι κρατιομουνα να φανταστεις, βεβαια δειλα δειλα ειχα ξεκινησει απο την αρχη με κατι ρουχαλακια κ οτι ομορφο διακοσμητικο εβρισκα!

Και φυσικα οταν λεω ξεκινησαμε στον 5ο εννοω τελειωσαμε κιολας!

Τα πηρα ολα μαζι!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Mολις συμπληρωσα την 28η εβδομαδα αρχισα δειλα δειλα να αγοραζω εσωρουχακια και φορμακια κι απο τοτε δεν σταματησα!! :D Μου αρεσε να αγοραζω λιγα λιγα πραγματακια,παιχνιδακια,ρουχαλακια,κτλΤα επιπλα τα παραγγειλαμε στον 8ο και το καροτσι οταν ο μικρος ηταν 1,5 μηνων! :D

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που βρίσκομαι μόλις στην 37+1 μέρα άρχισα να άγοράζω στις 20 Ιουνίου δηλαδή πριν από ένα μήνα,στον 8ο ουσιαστικά. Ο χρόνος σου φτάνει για όλα τα υπόλοιπα να φανταστείς καρότσι , εσώρουχα προικες και τα συναφή τα πήρα σε μια μέρα βέβαια την έρευνα αγοράς μου την είχα ήδη κάνει και πήγα ντουγρού εκεί που ήθελα και μείναν τις επόμενες μέρες αυτά που είχα ξεχάσει ή δεν είχα υπολογίσει σωστά σε ποσότητες αλλά εκτος από τα έπιπλα,εμείς δεν πήραμε ακομα γιατι έχουμε και μια μετακόμιση να κάνουμε οπώτε (δεν έιμαι σίγουρη ότι το γράφω σωστά το οπώτε αλλά τετοια ώρα τέτοια λόγια) επιπλακια ποιο μετά σε κανένα μήνα και βάλε θα τα πάρω και τώρα μόνο καλαθούνα και βάση :D:D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ειχαμε αρχησει απο 6 μηνων να ψωνιζουμε και προοδευτικα μαζευαμε μεχρι να γεννησω , δωρα δεν ειχαμε διοτι δεν δεχτηκαμε ουτε πολυ κοσμο ουτε συγγενολοι . Καλαθουνα γιατι θελετε να αγορασετε κοριτσια ? δεν ειναι χρησιμη , καλυτερα στην κανονικη τους κουνια να τα βαλετε τα νινια να εχουνε την άπλα τους .

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε αρχησει απο 6 μηνων να ψωνιζουμε και προοδευτικα μαζευαμε μεχρι να γεννησω , δωρα δεν ειχαμε διοτι δεν δεχτηκαμε ουτε πολυ κοσμο ουτε συγγενολοι . Καλαθουνα γιατι θελετε να αγορασετε κοριτσια ? Δεν ειναι χρησιμη , καλυτερα στην κανονικη τους κουνια να τα βαλετε τα νινια να εχουνε την άπλα τους .

 

Εγω ευτυχως δεν ειχα παρει πολλα γιατι με τοσα δωρα πουμου φεραν θα ηγαιναν χαμενα!Ηδη τα δωρα τα άλλαξα και τα εκανα για του χρονου!Κι εγω κανεναν δεν δεχτηκα στο σπιτι,παρα μονο καποιους φιλους!Τα δωρα μου τα εφεραν στην κλινικη ή τα πηγαιναν στο γραφειο της μαμας μου!

Για την καλαθουνα συμφωνω κι εγω,δεν ειναι χρησιμη,τζαμπα λεφτα.

 

Α, και αρχισα να ψωνιζω καπου στον 8ο νομιζω.10 μερες πριν γεννησω ηταν ολα ετοιμα,το δωματιο της και ολα τα συμπραγκαλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, με έχουν πρήξει όλοι και με ρωτάνε πότε να ψωνίσουν και τι να αγοράσουν.Εγώ όλο τους αποφεύγω, λέγοντας συνέχεια "όχι ακόμα".

 

Δεν χρειάζεται να σας μιλήσω για τον φόβο μου, μέχρι να πάνε όλα καλά.Το έχετε περάσει όλες.

 

Πότε αρχίσατε να ψωνίζετε και απο που ξεκινήσατε??(εννοείται μετά απο κρεβάτι, καρότσι και καλαθούνα)

 

να ξερες πόσο σε καταλαβαίνω

κι εγώ αν και άρχισα και σκεφτομαι τι πρεπει να αγοράσω , ενώ θέλω να πάω να πάρω όλο κάνω πίσω...

αφού τη μαμά και την πεθερά τις είπα απο την αρχή, οτι πρώτα θα το πάρω στα χέρια μου το μωρό και μετά πάρτε και πλέξτε , κεντήστε ότι θέλετε!!!!!

 

αλλά σκέφτομαι μετά το 15αύγουστο να αρχίσω να ψωνίζω, έτσι κι αλλιώς θα πάρω τα πολύ πολύ βασικά! ε θα κοντεύω να μπώ και στο 8ο :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και το καθυστερησες αφου εχεις μπροστα σου και τις εκπτωσεις.....

 

η καθε μανουλα ξεκιναει οποτε νωθει ετοιμη τα ψωνια της.....

 

να εισαι καλα...με το καλο να αγκαλιασεις το μπεμπακι σου....

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ξεκίνησα πριν από 2 εβδομάδες, αρχές του 6ου δηλαδή. Μέχρι στιγμής έχω πάρει πετσετικοσεντονοειδή, ζιπουνοφορμάκια και κάτι χαριτωμενιές σε παπουτσάκια και σκουφάκια. Τα έπιπλα τα έχω αποφασίσει και θα τα πάρω τέλος του μήνα. Τώρα με τις εκπτώσεις όλο και κάτι με προσφορά πετυχαίνω και είπα να επωφεληθώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα. Αρχες του εβδομου μηνα ψωνισα καποια σεντονακια με τη μαμα μου και μετα καποια παραπανω ρουχαλακια και κουβερτακια με την πεθερα μου γιατι θα εφευγε για διακοπες και ηθελε να παρει πραγματα να υπαρχουν. Εκανα ερευνα αγορας και προχτες πηραμε το πολυκαροτσι της με το οποιο ειμαι καλυμενη και για πορτ μπεμπε και για καθισμα αυτοκινητου. Σε πεντε μερες μπαινω στον ογδοο μηνα και μεσα στον Αυγουστο εχω σκοπο να συμπληρωσω οτι χρειαζομαι απο μπιμπερο, πιπιλες και δικα μου νυχτικα-εσωρουχα. Απο κει και περα επειδη θα αγορασουμε λικνο (λογω ελλειψης χωρου στην κρεβατοκαμαρα μας) ηδη εχω βρει απο που θα το παρω αλλα δε το βιαζομαι. Ακομα κι αν η μπεμπα μας θελησει να ερθει πιο νωρις με το πορτ μπεμπε για μερικες μερες δεν εχουμε κανενα θεμα!

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

το πορτ μπεμπε δεν εχει μια ελαφρια κλιση;Αν εχει μηπως δεν κανει να κοιμαται συνεχεια εκει το μπεμπε;

Δεν ξερω,ρωταω...γιατι εγω πορτ μπεμπε δεν πηρα.

 

Και εγώ πορτ μπεμπέ που αγόρασα μαζί με το καρότσι δεν έχει κλίση είναι εντελώς οριζόντιο απλά έχει την επιλογή αν θέλεις να ανασηκώσεις το πάνω μισό μέρος του. Ειδάλως είναι εντελώς οριζόντιο

 

Link to comment
Share on other sites

το πορτ μπεμπε δεν εχει μια ελαφρια κλιση;Αν εχει μηπως δεν κανει να κοιμαται συνεχεια εκει το μπεμπε;

Δεν ξερω,ρωταω...γιατι εγω πορτ μπεμπε δεν πηρα.

 

Και εγώ πορτ μπεμπέ που αγόρασα μαζί με το καρότσι δεν έχει κλίση είναι εντελώς οριζόντιο απλά έχει την επιλογή αν θέλεις να ανασηκώσεις το πάνω μισό μέρος του. Ειδάλως είναι εντελώς οριζόντιο

Aααα οκ! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...