Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΟ ΑΜΗ. ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΤΟ ΕΠΙΑΣΕ!


Recommended Posts

Καλημέρα, θέλω να μοιραστώ το προβλημα μμου μαζί σας.

Ειμαι 39 ετών, με λένε Βασω και εδώ και 1.5 χρονο προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδακι. Το καλοκαίρι έκανα καποιες εξετάσεις και όλα έδειχναν καλα. TSH 3.28, E2 64, FSH 3.6, Σαλπιγγογραφία καθαρή. ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Αμ δε, κανω τον Σεπτεμβρη ΑΜΗ και παθαινουμε το εγκεφαλικό. ΑΜΗ 1.6. Πιο χαμηλή πεθαινεις.

Οπως έγραψα και σε ένα αλλο post καταληξαμε σε 2 γιατρούς, Νίκος Βλάχος και Τάσος Συκουτρής. Ο πρώτος με έστειλε να ξανακανω τις εξετάσεις γιατι δεν συμβαδίζουν όπως ειπε (η ΑΜΗ με την FSH), και αν παραμείνουν ως εχουν τότε εξωσωματική. Ο δεύτερος μία απόπειρα σπερματέγχυσης και μετά εξωσωματική. Το σπερμα του συζυγου, καλό. Οχι τέλειο, αλλά καλό, μένεις εγγυος με αυτό όπως ειπώθηκε.

Θέλω τις γνώμες σας, σας παρακαλω

Βασω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε θα ελεγα οτι πιο χαμηλη πεθαινεις γιατι εγω στα 33 μου ειχα ΑΜΗ 0,5!!!:shock:

Οι υπολοιπες ορμονικες μου ηταν πολυ καλες.

Με 2 εξωσωματικες λογω ανδρικου παραγοντα εχω τωρα 2 παιδακια (οχι διδυμα).

 

Βρες εναν καλο γιατρο να σε κατευθυνει αλλα μην πανικοβαλεσαι. Η ΑΜΗ ειναι απλα ενας δεικτης που λαμβανει υπ΄ οψιν ο γιατρος αναμεσα σε τοσους παραγοντες και οχι ο πιο καθοριστικος. Δειχνει πιο πολυ την ποιοτητα ωαριων και οδηγει το γιατρο στο τι φαρμακα θα δωσει για εξωσωματικη αν κινηθειτε προς τα εκει.

 

Αν κανω καποιο λαθος αν με διορθωσουν οι αλλες κόελες.

 

Καλη επιτυχια σου ευχομαι με ενα γερο μωρακι συντομα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. α)Δεν μας λες τις μοναδες μετρησης.

β) Η ΑΜΗ εκφραζει την ΠΟΣΟΤΗΤΑ δηλ το ΑΠΟΘΕΜΑ των ωαριων και όχι την ποιότητά τους. Η ποιότητα των ωαρίων εκφράζεται συνηθως μεσω της FSH, δηλ αυξηστη της FSH είναι δείκτης κακης ποιοτητας ωαριων αλλα η δικη σου FSH είναι ΤΕΛΕΙΑ!! Εγω στα 39 + με τελεια FSH και ΑΜΗ 0,9 ng/ml (ΔΗΛ ΧΑΜΗΛΗ) εμεινα με φυσιολογικο τρόπο έγκυος μεσα στο τριμηνο.

γ)Μετραει πολύ και η εικονα των ωοθηκών. Αν εχεις χαμηλη ΑΜΗ πχ και εικονα συρρικνωμένων ωοθηκών τοτε το αποτέλεσμα είναι άλλο απ αυτό που θα εχει μια γυναικα με ωοθηκες γεματες ωοθυλάκια και χαμηλη ΑΜΗ. Γενικα η μετρηση των ωοθυλακιων κατά την 3η μερα του κυκλου για καποιους γιατρους είναι πιο αξιόπιστος δεικτηας από την ΑΜΗ.

Κοινως ΜΗΝ πανικοβάλλεσαι με την ΑΜΗ !!

Link to comment
Share on other sites

θα ξανακάνω τις εξετάσεις 2η με 4η ημερα και βλεπουμε.

Προσπαθούμε 1.5 χρονο και δεν οποτε αποτι καταλαβα και απ' οσα μου ειπε ο γιατρος, προχωραμε με εξωσωματικη. Με το αποθεμα των ωαριων πρέπει να εχω οντως, θεμα οποτε εκει θα δρασουν προφανως οι ενεσεις που θα κανω για 10 μερες πριν την εξωσωματικη.

Είμαι και 39, δεν μπορώ να περιμενω αιωνια.

Τις μοναδες μετρησης θα τις ποσταρω το βραδυ. ΑΜΗ θυμαμαι σιγουρα οτι απο 0-2.2 ειναι... πολύ χαμηλή γονιμότητα. Δεν θα το ξεχασω το σοκ που ειχα παθει μολις το ειδα.

 

Kαλημέρα. α)Δεν μας λες τις μοναδες μετρησης.

β) Η ΑΜΗ εκφραζει την ΠΟΣΟΤΗΤΑ δηλ το ΑΠΟΘΕΜΑ των ωαριων και όχι την ποιότητά τους. Η ποιότητα των ωαρίων εκφράζεται συνηθως μεσω της FSH, δηλ αυξηστη της FSH είναι δείκτης κακης ποιοτητας ωαριων αλλα η δικη σου FSH είναι ΤΕΛΕΙΑ!! Εγω στα 39 + με τελεια FSH και ΑΜΗ 0,9 ng/ml (ΔΗΛ ΧΑΜΗΛΗ) εμεινα με φυσιολογικο τρόπο έγκυος μεσα στο τριμηνο.

γ)Μετραει πολύ και η εικονα των ωοθηκών. Αν εχεις χαμηλη ΑΜΗ πχ και εικονα συρρικνωμένων ωοθηκών τοτε το αποτέλεσμα είναι άλλο απ αυτό που θα εχει μια γυναικα με ωοθηκες γεματες ωοθυλάκια και χαμηλη ΑΜΗ. Γενικα η μετρηση των ωοθυλακιων κατά την 3η μερα του κυκλου για καποιους γιατρους είναι πιο αξιόπιστος δεικτηας από την ΑΜΗ.

Κοινως ΜΗΝ πανικοβάλλεσαι με την ΑΜΗ !!

Link to comment
Share on other sites

μην δινεις τοση σημασια στην ΑΜΗ, γιατι και με χαμηλοτερη μενεις εγκυος, οπως ειπαν και τα αλλα κοριτσια.

δες ομως την THS, πρεπει να ειναι περιπου στο 2 για να προχωρησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Με έβαλε ο Νικος Βλαχος και ξαναεκανα τις εξετάσεις.

Οιστραδιόλη 32 απο 64 που ήταν σε προηγούμενο κυκλο. FSH απο 3.6 έγινε 16.8 (μεσοκυκλική περίοδος και όχι παραγωγική)! και τελος ΑΜΗ από 1.6 = 0.9 (πολύ χαμηλή γονιμότητα).

Από τους τρεις γιατρούς που πήγα (Συκουτρής, Κανακάς οι άλλοι δύο), μόνο ο Ν. Βλάχος μου είπε να τις ξανακάνω.

Και όπως ειπε... "ψάχνουμε για εναν καλό κύκλο". Θα ξανακάνω FSH στην δεύτερη ημέρα του επομενου κυκλου και μονο αν ειναι κατω απο 10.2, ξεκινάω ενέσεις επι τόπου γιατι με 16.8 όπως ειπε, δεν θα πετύχει η εξωσωματικη. Αλλιώς περιμενω τον κύκλο με χαμηλή την συγκεκριμένη τιμή με τις ενέσεις ετοιμες (περνάω επιτροπή 22/12).

Πάνω στην στεναχωρια και το αγχος μου, χαιρομαι γιατί βρηκα εναν καλο και αξιοπιστο γιατρό. Κανείς από τους άλλους δύο δεν μου είπε... ξανακαντες. Αυτός όμως, το προσεχει και εχω ενθουσιαστεί από την επιλογή του...

υ.γ. εχω παει συστημένη σε αυτόν απο γυναικα συναδέλφου του αντρα μου που έκανε επίσης εξωσωματική και πέτυχε με την πρώτη.

 

 

 

μην δινεις τοση σημασια στην ΑΜΗ, γιατι και με χαμηλοτερη μενεις εγκυος, οπως ειπαν και τα αλλα κοριτσια.

δες ομως την THS, πρεπει να ειναι περιπου στο 2 για να προχωρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...