Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θυλασμος και αποριες


anastasiaore

Recommended Posts

Κοριτσια εχω ενα αγορακι 4ημερων και το θυλαζω βεβαια δεν χορταινει μονο με το δικο μου ειδικα το βραδυ για να κοιμηθει ησυχος τρωμε συμπληρωμα 30μλ γαλα.. απο εχθες εχω κανονικα γαλα, απλα νιωθω συνεχεια το στηθος μου πρησμενο..ετσι θα ειναι.? κοιταω να τρωει συχνα δηλαδη σχεδον καθε 2ωρο..για να αδειαζω και εγω.. τι να κανω για να μην νιωθω τετοιο πρηξιμο..? και με πονανε οι θυλες μου γιατι ο μικρος μου ειχε κανει πληγη την πρωτη μερα.. εχετε να μου προτεινεται κατι.? για να ανακουφιζομαι? τα μωρα ρευουνται με το μητρικο γαλα.? τι κανει να αποφευγω απο τροφες με τον θυλασμο..ισως ρωταω πολλα αλλα ειμαι καινουργια.. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια εχω ενα αγορακι 4ημερων και το θυλαζω βεβαια δεν χορταινει μονο με το δικο μου ειδικα το βραδυ για να κοιμηθει ησυχος τρωμε συμπληρωμα 30μλ γαλα.. απο εχθες εχω κανονικα γαλα, απλα νιωθω συνεχεια το στηθος μου πρησμενο..ετσι θα ειναι.? κοιταω να τρωει συχνα δηλαδη σχεδον καθε 2ωρο..για να αδειαζω και εγω.. τι να κανω για να μην νιωθω τετοιο πρηξιμο..? και με πονανε οι θυλες μου γιατι ο μικρος μου ειχε κανει πληγη την πρωτη μερα.. εχετε να μου προτεινεται κατι.? για να ανακουφιζομαι? τα μωρα ρευουνται με το μητρικο γαλα.? τι κανει να αποφευγω απο τροφες με τον θυλασμο..ισως ρωταω πολλα αλλα ειμαι καινουργια.. :D

 

Κορίτσι μου σου εστειλα και στο αλλο θεμα.. Λοιπόν κι εγω τα ίδια είχα αλα ολα πηγαν καλά και θηλαζω ακομα που ειανι 13 μηνων.. Λοιπόν θήλαζε το οσο πιο συχνα μπορεισ.. ειναι φυσιολογικο να θηλαζει πχ μιση ωρα και μετα απο 5 λεπτα να ξαναθέλει.. μην αγχωθεισ οτι δεν χορταίνει είναι φυσιολογικο και θα κρατησει το πολυ 2 μηνες αυτο, μετα θα στρωσει. εμενα μετα τους 2 μηνες ετρωγε ανα 2 ωρες και μοναχα για 5 λεπτα! Οσο για το στηθος, θα υποχωρήσει αυτο το πρηξιμο το οποιο ειναι κια αυτο φυσιολογικο! επειδη ειχα και εγω προβληματα με το στηθος και πονουσα υπερβολικα πηγα σε συμβουλο θηλασμου και μου ειπε να μη φοραω σουτιεν, να αφηνω το γαλα να τρεχει στις μπλουζες μου και να μη σκουπιζω το γαλα απο τις θηλες γιατι ειναι αυτο που τις γιατρευει.. μπορρες να βγαζεισ λιγο γαλατακι και να το αληφεις πανω στις θηλές σου, ειναι φαρμακο... θα σου στειλω και κατι βιντεακια που θα σε βοηθησουν πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι!Άσε το ίδιο το μωρό να σε καθοδηγήσει.Όποτε αυτό θέλει να του προσφέρεις στήθος.Όπως ακριβώς είπε η κοπέλα πιο πάνω είναι φυσιολογικό ακόμα και μέσα σε 5 λεπτά να σου ξαναζητήσει ακόμα και εαν θήλαζε για 1 ώρα π.χ. πριν συνεχόμενα...

Όσον αφορά το πρήξιμο θα περάσει μόλις εδραιωθεί η γαλουχία στους 2 μήνες περίπου.Μπορείς αν δεν αντέχεις να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι(όχι πολύ,ίσα να ανακουφιστείς και να μην πονάς).Για την διατροφή σου θα έλεγα να μην κόψεις τίποτα.Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ.. δηλαδη θα εχω τετοιο πρηξιμο για αρκετα καιρο ε? σημερα το νιωθω φουλ γεματο και επισης ζεστα και τα δυο στηθη.. ειναι φυσιολογικο? μπορω να κανω γι αυτο να ανακουφιστει. εμεις παντως τρωμε συχνα τωρα που εχω και κανικα γαλα.. σχεδον ανα δυωρο τρωμε κανενα μισαωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ.. δηλαδη θα εχω τετοιο πρηξιμο για αρκετα καιρο ε? σημερα το νιωθω φουλ γεματο και επισης ζεστα και τα δυο στηθη.. ειναι φυσιολογικο? μπορω να κανω γι αυτο να ανακουφιστει. εμεις παντως τρωμε συχνα τωρα που εχω και κανικα γαλα.. σχεδον ανα δυωρο τρωμε κανενα μισαωρο.

 

Το πολυ πρηξιμο που εχεισ τωρα θα υποχωρήσει, ναι μεν θα ιναι μεγαλο το στηθος σου αλλα οχι αυτο το ασηκωτο στηθος που αισθανεσαι τωρα... αυτο που μπορεισ να κανεισ ειναι να κανεισ μασαζ στο στηθο σου με λιγο λαδακιμε κυκλικεσ κινησεισ, γιατι οταν ειναι πολυ πρησμενο το μωρο δεν εχει τη δυναμη να θηλασει καλα.. τισ μαλαξεισ να τισ κανεισ σε ολο σου το στηθοσ και πανω στισ θηλεσ λιγο πριν θηλασεισ (χωρισ λαδακι) θα δεισ οτι ο πονοσ θα μειωνεται αισθητα... Λιγο υπομονη καινουρια μανουλα μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμοσ και να βρει και το μωρακι σου τον ρυθμο του!!! Καλη συνεχεια σε αυτο το υπεροχο ταξιδι του θηλσμου... βολευει πολυ η ξαπλωτη σταση δηλ εσυ κοιτασ το μωρο και το μωρο εσενα.. εμεισ μονο ετσι θηλαζουμε!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ.. δηλαδη θα εχω τετοιο πρηξιμο για αρκετα καιρο ε? σημερα το νιωθω φουλ γεματο και επισης ζεστα και τα δυο στηθη.. ειναι φυσιολογικο? μπορω να κανω γι αυτο να ανακουφιστει. εμεις παντως τρωμε συχνα τωρα που εχω και κανικα γαλα.. σχεδον ανα δυωρο τρωμε κανενα μισαωρο.

 

Καθε αρχή και δύσκολη! Καθε μερα θα ειναι και καλυτερα ως που σε 2-3 μηνες θα ξεπρηστει αρκετά το στηθος και τότε θα λες "καλα που πηγε το γαλα; Δεν εχω;" Ειναι ολα φυσιολογικά αυτα που σου συμβαίνουν! Αυτο που μπορεις να κανείς ειναι πρην τον θηλασμο να κανείς ζεστες(οχι καυτές) κομπερσσες.Θα σε βοηθήσει να ανοίξουν οι πόροι και να αδειάζει πιο αποτελεσματικά το στηθος κατα την διάρκεια του θηλασμου.Αυτο βέβαια οταν υπαρχει δυσφορία οχι απλα αν τα νιώθεις ελαφρός γεμάτα. Απο διατροφη μπορεις να φας τα πάντα εκτός απο πολυ ζαχαρι γιατι οτι τρως το τρωει και το μωρο σου!καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω ενα αγορακι 4ημερων και το θυλαζω βεβαια δεν χορταινει μονο με το δικο μου ειδικα το βραδυ για να κοιμηθει ησυχος τρωμε συμπληρωμα 30μλ γαλα.. απο εχθες εχω κανονικα γαλα, απλα νιωθω συνεχεια το στηθος μου πρησμενο..ετσι θα ειναι.? κοιταω να τρωει συχνα δηλαδη σχεδον καθε 2ωρο..για να αδειαζω και εγω.. τι να κανω για να μην νιωθω τετοιο πρηξιμο..? κανει πληγη την πρωκαι με πονανε οι θυλες μου γιατι ο μικρος μου ειχε τη μερα.. εχετε να μου προτεινεται κατι.? για να ανακουφιζομαι? τα μωρα ρευουνται με το μητρικο γαλα.? τι κανει να αποφευγω απο τροφες με τον θυλασμο..ισως ρωταω πολλα αλλα ειμαι καινουργια.. :D

Να σου ζησει το μωρακι.Αυτο που βοηθαει πολυ ειναι το ιδιο το γαλα.Μολις σταματας το θηλασμος κανε επαλυψη με τις σταγονες απο το γαλα και αφησετο χωρις να το καθαρησεις.

Υπαρχει και μια κρεμα που εμενα με εσωσε και στα 2 παιδια..Ειναι η Purelan ειναι εντελως αφοβη για το μωρο. Καλη συνεχια σου ευχομαι.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την κρεμα την εχω παρει κ εγω..αρκετα καλη ειναι.. πηρα θυλαστρο για να ξελαφρωνω πιο πολυ οταν ο μικρος κομαται.. πως θα το διατηρησω? Στι ψυγειο? Και μετα τι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν το γαλατάκι που βγάζεις είναι για να το δώσεις την ίδια μέρα θα το βάζεις στο ψυγείο αλλιώς αν θες να κάνεις τράπεζα στην κατάψυξη.

Πάρε ουροσυλλέκτες και βάζε το εκεί που είναι και αποστειρωμένοι. Αυτή την ιδέα μου την είχε δώσει εμένα μια παλιά μαμά και με έσωσε γιατί τα μπουκαλάκια είναι πανάκριβα αν θες να κάνεις κάβα και θες πάρα πολλά. Τώρα επειδή και γω τα χω ξεχάσει μετά από 3 χρόνια καλύτερα να μας πει μια πιο φρέσκια μαμά σε τι θερμοκρασία πρέπει να μπει το γάλα στην κατάψυξη να τα θυμηθώ και γω! :D

Όσο για τον θηλασμό έτσι είναι μην αγχώνεσαι καθόλου, μπορεί να θηλάζεις ήδη 1 ώρα και όταν σταματήσεις το μωράκι σου να πεινάει. Εσύ έχε το απλά στο στήθος και όταν αυτό θελήσει θα σταματήσει! Και όσο για το πρίξιμο είναι ακριβώς όπως σου τα είπαν τα κορίτσια παραπάνω!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αν το γαλατάκι που βγάζεις είναι για να το δώσεις την ίδια μέρα θα το βάζεις στο ψυγείο αλλιώς αν θες να κάνεις τράπεζα στην κατάψυξη.

Πάρε ουροσυλλέκτες και βάζε το εκεί που είναι και αποστειρωμένοι. Αυτή την ιδέα μου την είχε δώσει εμένα μια παλιά μαμά και με έσωσε γιατί τα μπουκαλάκια είναι πανάκριβα αν θες να κάνεις κάβα και θες πάρα πολλά. Τώρα επειδή και γω τα χω ξεχάσει μετά από 3 χρόνια καλύτερα να μας πει μια πιο φρέσκια μαμά σε τι θερμοκρασία πρέπει να μπει το γάλα στην κατάψυξη να τα θυμηθώ και γω! :D

 

Sophie μου συγνώμη αλλά θα διορθώσω μια ανακρίβεια...Οι ουροσυλλέκτες ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος. Ναι μεν είναι αποστειρωμένοι, αλλά ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τρόφιμα. Υπάρχουν ειδικά μπιμπερό για κάθε τύπο θήλαστρου, ώστε να συλέγεται και να αποθηκεύεται το γάλα...Υπάρχουν επίσης ειδικά σακουλάκια (πχ. medela) για τη φύλαξη του μητρικού γάλακτος, τα βρίσκεις και στα φαρμακεία.

 

Προς τη θεματοθέτρια: καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου και να απολαύσεις το θηλασμό για όσο επιθυμείς! Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις τη χρήση του θήλαστρου πριν τις 40 μέρες, εκτός αν έχεις νοικιάσει νοσοκομειακό θήλαστρο...Επίσης, να αποφύγεις να το χρησιμοποιείς απλά για αποσυμφόρηση, γιατί μπορεί να πετύχεις αντίθετο αποτέλεσμα: το θήλαστρο δίνει επιπλέον ερέθισμα στο στήθος, με αποτέλεσμα ο εγκέφαλος να πάρει το μήνυμα ότι πρέπει να παραχθεί επιπλέον γάλα, και να οδηγηθείς σε φαύλο κύκλο...Καλύτερα να αποσυμφορείς λίγο-λίγο με το χέρι όσο είναι δυνατό, μέχρι να ισορροπήσει η παραγωγή σου...Εμένα προσωπικά με βοηθούσε το ζεστό νερό στο ντους...

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Οι ουροσυλλέκτες ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος. Ναι μεν είναι αποστειρωμένοι, αλλά ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τρόφιμα. QUOTE]

 

 

ε ναι βρε εχει δικιο η novak γι αυτό είναι τοσο φτηνοι,,,μην το βαζεις εκει το γαλα,,για τη διατηρηση του γαλακτος θα εχει οδηγιες και μεσα στο θηλαστρο ή στα σακουλάκια-μπουκαλακια αν αγορασεις,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ουροσυλλέκτες ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος. Ναι μεν είναι αποστειρωμένοι, αλλά ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για τρόφιμα. QUOTE]

 

 

ε ναι βρε εχει δικιο η novak γι αυτό είναι τοσο φτηνοι,,,μην το βαζεις εκει το γαλα,,για τη διατηρηση του γαλακτος θα εχει οδηγιες και μεσα στο θηλαστρο ή στα σακουλάκια-μπουκαλακια αν αγορασεις,,

 

Τώωωωραααα.... παέι!!! Έχω δόσει γάλα από ουροσυλλέκτη με το κιλό!!! :D:D:D:D:D:D:D

Μέχρι 8 μηνών θηλάζαμε και μετά είχα γερή κάβα!!!

Δεν ξέρω αν κάνει ή όχι μου το είχαν πει και μένα και το έκανα και το είχα πει και σε φαρμακοποιούς που τους αγόραζα 10-10 δεν μου είχαν πει κάτι!!!!

Μπουκαλάκια είχα αγοράσει αλλά λίγα γιατί ήταν ακριβά....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιο πολυ για αποσυνφορηση το θελω για νιωθω οτι θα σκασω εγω..σε τετοια φαση. Θερμοκρασια οταν το βγαζω απο το ψυγειο. ? 9Οπως το ετοιμο το γαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτην την κρεμα την εχω παρει κ εγω..αρκετα καλη ειναι.. πηρα θυλαστρο για να ξελαφρωνω πιο πολυ οταν ο μικρος κομαται.. πως θα το διατηρησω? Στι ψυγειο? Και μετα τι?

 

Μετα τίποτα!!!!

Ασε το θηλαστρο στην άκρη προς το παρόν! Αφενός το συγκεκριμένο θηλαστρο δεν ειναι κατάλληλο για γυναικες που δεν εχουν εδραιωσει γαλουχια (δλδ δεν εχουν θηλασει με επιτυχία για 6 εβδομάδες) κι αφετέρου μπερδεύει την παραγωγη σου και το μωρο! Μπορει να σου δημιουργήσει μεγαλυτερο προβλημα δημιουργώντας σου υπερπαραγωγή και συγχιση θηλών στο μωρο.

 

Το πρηξιμο θα υποχωρήσει μόλις το στηθος σου εναρμονιστεί με το μωρο, μάθει δλδ να παράγει τόσο γαλα οσο ακριβώς χρειαζεται το δικο σου μωρο. Μεχρι τοτε μην επεμβαίνεις στο θηλασμο καθώς καθυστερείς αυτη τη φυσική διαδικασία κι αν θέλεις να ανακουφιστεις απο το πρηξιμο μπορεις να βγάζεις λιγο γαλα με το χερι σου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα,

ειμαι καινούρια στο forum αν και το επισκεπτομουν αρκετα συχνα για απορίες κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και τωρα....

χρειαζομαι την βοηθεια σας...

εχω ενα κοριτσακι 1 μιση μηνων δεν το θηλάζω αποκλείστηκα αλλα παντα της δίνω και συμπλήρωμα μαζι γιατι απο νεογεννητο δεν χορτάτε και η μαιεες την κλινικη με συμβουλεψαν να δινω συπληρωμα προς μεγαλη μου απογοητευση...

τη βαζω βεβαια στο στηθος μου καθε φορα που ειναι να φαει. Το θεμα ειναι οτι φτασαμε σε ενα σημειο να πινει 10 με 15 λεπτα και απο τα 2 στηθοι μου και αναγκαζομαι να την βγαλω γιατι ειναι παρα πολυ ανησυχη και κλαιει... οποτε αναγκαστικά της δίνω και ξενο πινει 120 ml...

δεν θελω να σταματησω να της δινω μητρικο γαλα ακομα και αυτο το λιγο που της δινω ,προσπαθω να το αυξήσω αλλα τσιφος.

το θεμα κλαιει και δεν σταματαει...

 

το θεμα μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι απο χθεσ το μωρο ειχε απιστευτους κολικους και αναγκάστηκα ημουν στο ποδι ολοκληρη την νυχτα αφου δεν κοιμοταν καθολου και οταν κοιμοτα για καμια ωρα με μιση και αυτη με το ζορι απο το πολυ μουκριτο και σφυξιμο... για να μπορεσω να αναπεξελθω εχω κατανάλωση πανω απο 2 φλιτζανια καφε και φοβαμαι να την βαλω στο στηθος μου τωρα για να μην τις προκαλέσω νευρικοτητα και αλλες παρενεργειες...

θα μπορουσε να μου πει κάποια απο εσάς πότε θα φύγει η καφεΐνη απο τον οργανισμο μου ή ποσες φορες θα πρεπει να βγαλω το γαλα?

Link to comment
Share on other sites

Η καφείνη που έχεις καταναλώσει δεν πειράζει, ειναι πολύ λίγη. Επιτρεπεται η ιδια ποσοτητα καφείνης που επιτρεπεται και στην εγκυμοσυνη, δηλαδη καπου 2-3 κουπες φιλτρου αν θυμαμαι καλα. Με το να βγαλεις γαλα και να το πεταξεις ΔΕΝ κανεις τιποτα, ακομα και οταν εχεις πιει αλκοόλ δεν φεύγει έτσι αλλα μετα απο 2-3 ωρες αναλογα τον μεταβολισμο σου.

Δεν καταλαβα αν το παιδι μετα απο 10-15 λεπτα κλαιει ή εσύ το βγάζεις και συνεχιζει να πειναει. Αν το βγαζεις εσυ, θα πρεπει να το αφηνεις κι αλλα μεχρι να χορτασει. Δεν θα περιοριζεις το παιδι ποση ωρα τρωει, θα το αφηνεις οσο θελει. Μην του δινεις πιπιλα και σταδιακα μειωσε το συμπληρωμα, πχ 10 ml για λιγες μερες, μετα μειο αλλα 10 μλ για μερικες ακομα μερες μεχρι να μην χρειαζεται. Δες επισης αν πιανει σωστα το παιδι ή αν εχει κοντο χαλινο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολυ για την απαντηση,... το παιδι αρχιζει να κλαιει πανω στο στηθος μου μετα απο 10 λεπτα και ετσι θεωρισα οτι δεν εχει αλλο οτι μειωθηκε και το βγαζω για να μην το τυρραναω .

Οταν ρωτησα την παιδιατρο μου αυτο μου ειχε πει... καταφερα να θΗλασω αποκλειστικα τισ 5 πρωτες μερες μετα το μωρο εκλαιγε συνεχεια καθε μιση ωρα , το ειχα πανω στο στηθος μου για 1 με 1 μιση ωρα .. στην κλινικη μια μαια μου ειπε οτι δεν ειναι φυσιολογικο και να το αφηνω πιο λιγο , οτι μπορει να μην ειναι παχυ το γαλα μου και να του δωσουμε μονο λιγο συμπληρωμα για να χορτασει και να μην τυρρανιεται...

 

τραυματιστικαν οι θηλες μου και ειχαν αιμα ετσι για καποιο διαστημα δεν μπορουσα να θηλασω... θα το προσπαθησω αυτο που ειπες θελω τοσο πολυ να την θηλασω...

προσπαθω με την διατροφη και την βαζω και στο στηθος μου ακομα και το βραδυ σαν πιπιλα για να κοιμηθει και να ηρεμησει απο τους κολικους αλλα οσο και να πινει απο το στηθος μου η ποσοτητα γαλακτος που πινει απο το ξενο δεν μειωνεται καθολου ειναι σταθερη 120 ml... μπορει η συσταση του γαλακτος μου να μην την ικανοποιει? εχετε ακουσει τιποτα τετοιο ρε κοριτσια?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου.Θα σου ελεγα να παρεις τηλ σε καποια γραμμη που ειναι για το θηλασμο.Βοηθανε παρα πολυ και αν χρειαστει ερχετε κ κοπελα στο σπιτι για να σε βοηθησει.Ενημερωσου απο εκει πιο σωστα.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχει καμια περιπτωση να μην εχεις "καλο" γαλα, μην τα πιστευεις αυτα. Μια χαρα ειναι το γαλα σου απλα εκεινη η μαια σε συμβουλεψε λαθος και για αυτο δεν φτανει το γαλα σου τωρα, αφου το παιδι πινει πολυ συμπληρωμα. Εμενα η μικρη στις αρχες καθοταν και 4 ωρες (με διαλλειματα μονο για αλλαγμα) και οχι μονο εχω αρκετο γαλα, αλλα εφτασα να εχω υπερπαραγωγη και μου πηρε καιρο να την ρυθμισω.

Η διατροφη σου δεν παιζει ρολο, αρκει να μην κανεις διαιτα (που και αυτο δεν θα επηρεασει το γαλα αλλα εσενα). Δωσε στο παιδι 100-110 μλ για αρχη ωστε να πεινασει πιο συντομα και να ξαναθηλασει. Παρε και στην γραμμη Αλκυονη να σου πουν ακριβως την μεθοδο, παντως σε γενικες γραμμες μειωνεθς το συμπληρωμα για να πεινασει γρηγοροτερα το παιδι και να κανει πιο συχνους θηλασμους.

Μην περιμενεις να τρωει καθε 2-3 ωρες παντως, εμενα ειναι 3,5 μηνων και ακομα τρωει σχεδον συνεχεια (μονο το βραδυ κοιμαται σερι και δεν τρωει). Παιρνει παρα πολυ βαρος ως αποτελεσμα αλλα στα πλαισια του φυσιολογικου. Εσυ εχεις προγραμμα το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολυ για την απαντηση,... το παιδι αρχιζει να κλαιει πανω στο στηθος μου μετα απο 10 λεπτα και ετσι θεωρισα οτι δεν εχει αλλο οτι μειωθηκε και το βγαζω για να μην το τυρραναω .

Οταν ρωτησα την παιδιατρο μου αυτο μου ειχε πει... καταφερα να θΗλασω αποκλειστικα τισ 5 πρωτες μερες μετα το μωρο εκλαιγε συνεχεια καθε μιση ωρα , το ειχα πανω στο στηθος μου για 1 με 1 μιση ωρα .. στην κλινικη μια μαια μου ειπε οτι δεν ειναι φυσιολογικο και να το αφηνω πιο λιγο , οτι μπορει να μην ειναι παχυ το γαλα μου και να του δωσουμε μονο λιγο συμπληρωμα για να χορτασει και να μην τυρρανιεται...

 

τραυματιστικαν οι θηλες μου και ειχαν αιμα ετσι για καποιο διαστημα δεν μπορουσα να θηλασω... θα το προσπαθησω αυτο που ειπες θελω τοσο πολυ να την θηλασω...

προσπαθω με την διατροφη και την βαζω και στο στηθος μου ακομα και το βραδυ σαν πιπιλα για να κοιμηθει και να ηρεμησει απο τους κολικους αλλα οσο και να πινει απο το στηθος μου η ποσοτητα γαλακτος που πινει απο το ξενο δεν μειωνεται καθολου ειναι σταθερη 120 ml... μπορει η συσταση του γαλακτος μου να μην την ικανοποιει? εχετε ακουσει τιποτα τετοιο ρε κοριτσια?

Συγνώμη βρε κορίτσι μου αλλα σε ποιο μαιευτήριο σου ειπαν οτι δεν ειναι φυσιολογική η συμπεριφορά του μωρου και οτι το γαλα σου δεν ειναι παχύ;; Αυτα τα λόγια θα μπορούσα να να "ανεχτω" μονο απο καμια Γιαγια που δεν θηλασε ποτε αλλα οχι απο επαγγελματίες υγείας! Οσο μάλλον απο μαίες!! Απαράδεκτες...Διάβασε προτοκολλα επαναγαλακτισμου και μην τα βάζεις κάτω.Μπορεις να θηλασεις αποκλειστικά αρκεί να το θέλεις.Ισως και μια σύμβουλος θηλασμου αν σας έβλεπε θα σε βοηθούσε αρκετά! http://www.dietup.gr/paidi/diatrofi/3092-prwtokolo-epanagalaktismou.html

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση του γαλακτος δεν εχει υπαρχει περίπτωση να μην ειναι καλή,ουτε καν να το σκέφτεσαι!!Εχουν γίνει χιλιάδες έρευνες πανω στο θεμα και ποτε δεν βρέθηκε κάτι τέτοιο.Ακομα και υποσιτισμένες γυναίκες είχαν κανονική σύσταση..Νοικιάσε ενα νοσοκομειακο θηλαστρο και θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Alexia1985 η αληθεια να λέγεται η συγκεκριμένη μαια που μου το ειπε εηταν αρκετα μεγαλη, ειχα τετοια μεγαλη απογοητευση εκενη την ημερα συν ο πονος απο την γεννα... συνεχιζε να μου το λεει συνεχεια οποτε πηγαινα να θηλασω .. οποτε καμια στιγμη ειπα και γω αυτη θα ξερει καλύτερα... σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας μου δωσατε μαγαλο θαρρος... θα παρω τηλ και στην γραμμη θηλασμου που αναφέρεται πιο πανω και ελπιζω να τα καταφερω...δυστυχώς οταν δεν εισαι ενήμερος για ενα θεμα με λαθος συμβουλες φτανεις στο αντιθετο ακρο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...