Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κνησμος γεννητικων οργανων!


Recommended Posts

Καλημερα στην ομορφη παρεα!

Προχθες αισθανθηκα κνησμο στην εσωτερικη μερια των χειλιων!Αρκετα εντονο μπορω να πω!Κοιταχτηκα με καθρεφτακι οπου διαπιστωσα εναν μικρο ερεθισμο!Εχθες πηρα τον γιατρο μου τηλεφωνο,δυστυχως ομως ειναι εκτος της πολης,για γεννα!Μου συνεστησε πλυσεις με χαμομηλι και χρηση ειδικου σαπουνιου,ομοιο με το ph του κολπου!Πραγματι,ανακουφιστηκα!

Εχει περασει καποια κοπελα κατι παρομοιο και αν ναι,εκανε κατι διαφορετικο προς ανακουφιση των συμπτωματων?

Να τονισω πως δεν ειναι ουρολοιμωξη διοτι πριν μια εβδομαδα εκανα τις καθιερωμενες εξετασεις μαζι και ουρων και βγηκαν καθαρες!

Ευχαριστω ολες εκ των προτερων!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως είναι μύκητες? Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ανεβαίνουν τα επίπεδα της προγεστερόνης και αυτό δημιουργεί μύκητες από ότι ξέρω. Μήπως είδες και τίποτα ασπρίλες εκτός από τον ερεθισμό?

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι μύκητες? Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ανεβαίνουν τα επίπεδα της προγεστερόνης και αυτό δημιουργεί μύκητες από ότι ξέρω. Μήπως είδες και τίποτα ασπρίλες εκτός από τον ερεθισμό?

 

Ευχαριστω πολυ larisa μου για την αμεση απαντηση σου!

Ειδα ασπρα οπως αναφερεις,οπου με το σκουπισμα,εφυγαν!Απο χθες που κανω πλυσεις δεν τα εχω ξαναδει!

Εχω διαβασει και γω πως στην εγκυμοσυνη μπορουν να δημιουργηθουν μυκητες αλλα και κολπιτιδες λογω ορμονων!

Ειχες παρομοια εμπειρια να μου πεις τι εκανες εσυ?Φυσικα εχω σταματησει να χρησιμοποιω σερβιετακια,οπου εκανα καθημερινη χρηση λογω των εκκρισεων!Ισως και αυτα να ευθυνονται!Τι να πω!!!Αβυσσος ο γυναικειος οργανισμος κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρούμε και εγώ με μύκητες κατά διαστήματα. Στην αρχή το αντιμετώπιζα με φάρμακα, αλλά πλέον προτιμώ πιο φυσικούς τρόπους. Πλύσεις με χαμομήλι και σόδα μαγειρικής, πολλά γιαούρτια, κεφίρ και κομμένη η ζάχαρη. Επειδή είσαι έγκυος καλό είναι να μην κάνεις κολπικές πλύσεις. Ρώτα και τον γιατρό σου όμως για σίγουρα.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρούμε και εγώ με μύκητες κατά διαστήματα. Στην αρχή το αντιμετώπιζα με φάρμακα, αλλά πλέον προτιμώ πιο φυσικούς τρόπους. Πλύσεις με χαμομήλι και σόδα μαγειρικής, πολλά γιαούρτια, κεφίρ και κομμένη η ζάχαρη. Επειδή είσαι έγκυος καλό είναι να μην κάνεις κολπικές πλύσεις. Ρώτα και τον γιατρό σου όμως για σίγουρα.

 

Αχ...ο καλος μου ο γιατρος βρισκεται εκτος πολεως!Μου ειπε να κανω πλυσεις με χαμομηλι και χρηση ενος σαπουνιου για εκεινη την περιοχη με ph ομοιο με αυτης της περιοχης!!!Κανω μονο εξωτερικες πλυσεις γιατι εξωτερικα εχω τον κνησμο!

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για την απαντηση σου!Ηδη ειχα αρχισει να τρωω γιαουρτι,ομως αφου εισαι το δευτερο ατομο που το λεει,θα τρωω περισσοτερα!!!Να σαι καλα κοπελα μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα τρως όμως το παραδοσιακό γιαούρτι, αυτό με την πέτσα. Όχι τα άλλα που μοιάζουν με γιαούρτι.

 

ΧΑ....αληθεια?Αυτο τρωω και γω,γιατι μου αρεσει παρα πολυ!!!!Ευχαριστωωωω!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να μου κάνουν και μένα καμιά τέτοια ιστορία τα σερβιετάκια;; Τα φοράω μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας και φροντίζω για τη συχνή αλλαγή τους καθώς και τη γενικότερη υγιεινή της περιοχής, πάντα ωστόσο έχω μια αμφιβολία για το αν θα μου προκαλέσουν τίποτα.. Αλλά τι να κάνω; Ηδη θέλω 2-3 εσώρουχα τη μέρα, χωρίς σερβιετάκι ανά μισάωρο θα πρέπει να αλλάζω γιατί αισθάνομαι σαν κατουρημένη από τα τόσα κολπικά υγρά.. :oops:

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να μου κάνουν και μένα καμιά τέτοια ιστορία τα σερβιετάκια;; Τα φοράω μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας και φροντίζω για τη συχνή αλλαγή τους καθώς και τη γενικότερη υγιεινή της περιοχής, πάντα ωστόσο έχω μια αμφιβολία για το αν θα μου προκαλέσουν τίποτα.. Αλλά τι να κάνω; Ηδη θέλω 2-3 εσώρουχα τη μέρα, χωρίς σερβιετάκι ανά μισάωρο θα πρέπει να αλλάζω γιατί αισθάνομαι σαν κατουρημένη από τα τόσα κολπικά υγρά.. :oops:

 

Ρια μου σημερα απο το πρωι δεν εχω φορεσει καθολου σερβιετακι!Εχω αλλαξει ομως ηδη 2 φορες εσωρουχο!!!Θα σου/σας φανει απιστευτο,ομως η φαγουρα εξαφανιστηκε!!!Αρα τελικα ηταν απο αυτο!

Προσπαθησε τουλαχιστον στον υπνο να μην φορας ή να περναν και μια 2 μερες χωρις σερβιετακι για να αναπνεει καλυτερα η περιοχη!Εγω το πηρα αποφαση να μη ξαναβαλω,δε ξερω εαν θα αντεξω,αλλα απο τη στιγμη που ανακουφιστηκα απο τον κνησμο....θα κανω τουλαχιστον καιρο να ξαναφορεσω!!!

Με το καλο να ρθει το μωρακι σου!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρια μου σημερα απο το πρωι δεν εχω φορεσει καθολου σερβιετακι!Εχω αλλαξει ομως ηδη 2 φορες εσωρουχο!!!Θα σου/σας φανει απιστευτο,ομως η φαγουρα εξαφανιστηκε!!!Αρα τελικα ηταν απο αυτο!

Προσπαθησε τουλαχιστον στον υπνο να μην φορας ή να περναν και μια 2 μερες χωρις σερβιετακι για να αναπνεει καλυτερα η περιοχη!Εγω το πηρα αποφαση να μη ξαναβαλω,δε ξερω εαν θα αντεξω,αλλα απο τη στιγμη που ανακουφιστηκα απο τον κνησμο....θα κανω τουλαχιστον καιρο να ξαναφορεσω!!!

Με το καλο να ρθει το μωρακι σου!:)

 

Τι να πω..θα πάω να πάρω καμιά δεκαριά βρακάκια ακόμα για να έχω να αλλάζω!! Βρε τι πάθαμε! Να είσαι καλά Μαρία μου κι εσύ με το καλό! Άντε, λίγο έμεινε ακόμα!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω..θα πάω να πάρω καμιά δεκαριά βρακάκια ακόμα για να έχω να αλλάζω!! Βρε τι πάθαμε! Να είσαι καλά Μαρία μου κι εσύ με το καλό! Άντε, λίγο έμεινε ακόμα!

 

Xαχαχα!Χρυσα θα τα κανουμε τα μαγαζια με εσωρουχα!

Ειλικρινα και γω δε ξερω εαν θα κρατηθω!Ακουσα πως ευκολα σου δημιουργουν ερεθισμο και τα σερβιετακια που περιεχουν "χαμομηλι"!!!:shock:!

Τι να πω!!!Καλο καθαρισμο μονο,οπως ειπες/κανεις και συ!!!!Λιγο εμεινε κοριτσι!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

μμ ναι τα σερβιετακια μπορει να κανουν και το θεμα!Ειχα και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και σταματησα τα σερβιετακια εκανα πλυσεις με χαμομηλι και ειχα ειδικο σαπουνι για την περιοχη.Καλο ειναι να σκουπιζεσε και καλα μετα το μπανιο εκει κατω με πετσετα ξεχωριστη απο το σωμα αν δεν το κανεις ως τωρα , να φορας βαμβακερα εσωρουχα και εμενα η γιατρος μου , μου ειχε δωσει φυτικα κολπικα υποθετα eva biolact για να επαναφερω την χλωριδα του κολπου η οποια σε ολη την εγκυμοσυνη ηταν οτι ναναι!!Ετσι λοιπον εβαζα αυτα τα κολπικα ενα στις 8-10 μερες και ημουν οκ!

Link to comment
Share on other sites

μμ ναι τα σερβιετακια μπορει να κανουν και το θεμα!Ειχα και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και σταματησα τα σερβιετακια εκανα πλυσεις με χαμομηλι και ειχα ειδικο σαπουνι για την περιοχη.Καλο ειναι να σκουπιζεσε και καλα μετα το μπανιο εκει κατω με πετσετα ξεχωριστη απο το σωμα αν δεν το κανεις ως τωρα , να φορας βαμβακερα εσωρουχα και εμενα η γιατρος μου , μου ειχε δωσει φυτικα κολπικα υποθετα eva biolact για να επαναφερω την χλωριδα του κολπου η οποια σε ολη την εγκυμοσυνη ηταν οτι ναναι!!Ετσι λοιπον εβαζα αυτα τα κολπικα ενα στις 8-10 μερες και ημουν οκ!

 

Το παθημα θα μου γινει μαθημα Μαρκελα μου!

Οπως πολυ σωστα ανεφερες,λογω των ορμονων εκεινη η περιοχη διαταρασσεται,οποτε πρεπει να ειμαι/ειμαστε πιο προσεκτικες!

Ανεφερες πως καλο ειναι να γινετε χρηση ξεχωριστης πετσετας σε αυτη την περιοχη!Το διαβασα και διαφορες ιατρικες ιστοσελιδες,και ηδη το εφαρμοζω!Ελπιζω να μην ξαναεμφανιστει!!!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι στην 37η εβδομάδα και μπαίνοντας στην τελική ευθεία επιτέλους εμφανίστηκε πάλι η candida μετά από πολύ καιρό, ίσως και χρόνο. ούτε που θυμάμαι! μα τώρα βρήκε? πήρα ένα κολπικό υπόθετο προχθές αλλά σήμερα το πρωί πάλι αυτή η "λευκή" εικόνα εκεί κάτω. Είπε ο γιατρός αν δεν φύγει να πάω για κολπική καλλιέργεια.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: τι γίνεται με τον φυσιολογικό τοκετό? είναι το δεύτερο μωράκι και ως δευτερότοκος δεν ξέρω πόσο άμεσα θα γεννήσω. Στο γιατρό πάω την άλλη βδομάδα και δεν ξέρω καν πόσο κοντά είμαι.

Έχετε ακούσει αν υπάρχει θέμα να γεννηθεί το μωράκι φυσιολογικά αν δεν φύγει ο μύκητας? Κάτι διάβασα στο νετ για στοματίτιδα του νεογνού. όποια κοπέλα γνωρίζει κάτι...

Ευχαριστώ πολύ και καλή εγκυμοσύνη και καλό τέλος σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω για το φυσιολογικο τοκετο αν απαγορευεται δηλαδη αλλα εχεις χρονο για να το αντιμετωπισεις αποτελεσματικα..να μιλησεις αμεσα με το γιατρο σου..και καλα γεννητουρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι στην 37η εβδομάδα και μπαίνοντας στην τελική ευθεία επιτέλους εμφανίστηκε πάλι η candida μετά από πολύ καιρό, ίσως και χρόνο. ούτε που θυμάμαι! μα τώρα βρήκε? πήρα ένα κολπικό υπόθετο προχθές αλλά σήμερα το πρωί πάλι αυτή η "λευκή" εικόνα εκεί κάτω. Είπε ο γιατρός αν δεν φύγει να πάω για κολπική καλλιέργεια.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: τι γίνεται με τον φυσιολογικό τοκετό? είναι το δεύτερο μωράκι και ως δευτερότοκος δεν ξέρω πόσο άμεσα θα γεννήσω. Στο γιατρό πάω την άλλη βδομάδα και δεν ξέρω καν πόσο κοντά είμαι.

Έχετε ακούσει αν υπάρχει θέμα να γεννηθεί το μωράκι φυσιολογικά αν δεν φύγει ο μύκητας? Κάτι διάβασα στο νετ για στοματίτιδα του νεογνού. όποια κοπέλα γνωρίζει κάτι...

Ευχαριστώ πολύ και καλή εγκυμοσύνη και καλό τέλος σε όλες μας!

Ειχα και εγώ τον 9ο μήνα.Εκανα θεραπεια 5 μέρες με τα υπόθετα και άλλαξα το σαπούνι της ευαισθητης περιοχής.Πηρα τον αφρό της frezyderm και πλενόμουν πρωί και βράδι.Χρησιμοποιούσα ένα πετσετάκι για να στεγνώσω την περιοχή και πεταξα τα σερβετάκια γιατί είναι η νο1 πηγή μικροβίων και δεν αφήνουν το δέρμα να αναπνευσει.Μια χαρά γεννησα και το μωρό δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.Μην σε αγχώνει αυτό.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά αυτό άλλαξα τις τελευταίες μέρες! φοράω σερβιετάκια! και να τι έπαθα! δεν άντεχα άλλο τα υγρά ειδικά τώρα που έβγαινα συχνά έξω για τα ψώνια του μωρού.

ο γιατρός μου είπε για υπόθετο που το παίρνεις μια φορά και μετά κολπική καλλιέργεια. στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα αιμολυτικό στρεπτόκοκκο, τώρα candida. σούπερ!

ελπίζω να προλάβω να τελειώσω τη θεραπεία!

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα με κνησμό και περίεργα υγρά εδώ και μέρες, που υποχωρεί και ξαναέρχεται όποτε του κατέβει, ο γιατρός μου (που εδώ και μια εβδομάδα μου κάνει"νερά", για άλλο θέμα που έγραψα σε άλλο topic) με καθησυχάζει, λέει πως δεν χρειάζεται να με εξετάσει ("να μην σκαλίζουμε την περιοχή") είναι τα λόγια του, ενώ εγώ παράλληλα μερικές μέρες δεν μπορώ να καν καθήσω καλά καλά από τη φαγούρα....! Εννοείται ότι φοράω από καιρό σερβιετάκια λόγω υπερέκκρισης υγρών, ούτως ή άλλως.

Σε τηλεφώνημά μου πριν 2 μέρες μου είπε να κάνω πλύσεις με χαμομήλι και να βάζω δυο φορές ημερησίως κρέμα fucicort, για μερικές ημέρες και να δούμε πώς θα πάει....Εγώ το εφάρμοσα, παρά το ότι είναι κορτιζονούχο, όπως διάβασα, αλλά δεν είδα καμία αλλαγή. Απεναντίας, η κατάσταση θυμίζει την κλασική κολπίτιδα με μύκητες που όλες γνωρίζουμε..Τι να κάνω βρε κορίτσια;Είναι δυνατόν να τρέχω πάλι αλλού για δεύτερη γνώμη; Εννοείται ότι φροντίζω πλύσιμο-στέγνωμα-σκούπισμα με ξεχωριστή πετσέτα, βαμβακερά εσώρουχα κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα με κνησμό και περίεργα υγρά εδώ και μέρες, που υποχωρεί και ξαναέρχεται όποτε του κατέβει, ο γιατρός μου (που εδώ και μια εβδομάδα μου κάνει"νερά", για άλλο θέμα που έγραψα σε άλλο topic) με καθησυχάζει, λέει πως δεν χρειάζεται να με εξετάσει ("να μην σκαλίζουμε την περιοχή") είναι τα λόγια του, ενώ εγώ παράλληλα μερικές μέρες δεν μπορώ να καν καθήσω καλά καλά από τη φαγούρα....! Εννοείται ότι φοράω από καιρό σερβιετάκια λόγω υπερέκκρισης υγρών, ούτως ή άλλως.

Σε τηλεφώνημά μου πριν 2 μέρες μου είπε να κάνω πλύσεις με χαμομήλι και να βάζω δυο φορές ημερησίως κρέμα fucicort, για μερικές ημέρες και να δούμε πώς θα πάει....Εγώ το εφάρμοσα, παρά το ότι είναι κορτιζονούχο, όπως διάβασα, αλλά δεν είδα καμία αλλαγή. Απεναντίας, η κατάσταση θυμίζει την κλασική κολπίτιδα με μύκητες που όλες γνωρίζουμε..Τι να κάνω βρε κορίτσια;Είναι δυνατόν να τρέχω πάλι αλλού για δεύτερη γνώμη; Εννοείται ότι φροντίζω πλύσιμο-στέγνωμα-σκούπισμα με ξεχωριστή πετσέτα, βαμβακερά εσώρουχα κλπ.....

Α! Οδεύω προς την 34η εβδομάδα σιγά -σιγά.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα με κνησμό και περίεργα υγρά εδώ και μέρες, που υποχωρεί και ξαναέρχεται όποτε του κατέβει, ο γιατρός μου (που εδώ και μια εβδομάδα μου κάνει"νερά", για άλλο θέμα που έγραψα σε άλλο topic) με καθησυχάζει, λέει πως δεν χρειάζεται να με εξετάσει ("να μην σκαλίζουμε την περιοχή") είναι τα λόγια του, ενώ εγώ παράλληλα μερικές μέρες δεν μπορώ να καν καθήσω καλά καλά από τη φαγούρα....! Εννοείται ότι φοράω από καιρό σερβιετάκια λόγω υπερέκκρισης υγρών, ούτως ή άλλως.

Σε τηλεφώνημά μου πριν 2 μέρες μου είπε να κάνω πλύσεις με χαμομήλι και να βάζω δυο φορές ημερησίως κρέμα fucicort, για μερικές ημέρες και να δούμε πώς θα πάει....Εγώ το εφάρμοσα, παρά το ότι είναι κορτιζονούχο, όπως διάβασα, αλλά δεν είδα καμία αλλαγή. Απεναντίας, η κατάσταση θυμίζει την κλασική κολπίτιδα με μύκητες που όλες γνωρίζουμε..Τι να κάνω βρε κορίτσια;Είναι δυνατόν να τρέχω πάλι αλλού για δεύτερη γνώμη; Εννοείται ότι φροντίζω πλύσιμο-στέγνωμα-σκούπισμα με ξεχωριστή πετσέτα, βαμβακερά εσώρουχα κλπ.....

 

Εαν βλεπεις πως το προβλημα δεν υποχωρει να επιμεινεις να σε εξετασει,διοτι μια ενδεχομενη κολπιτιδα μπορει να σε οδηγησει και σε καισαρικη εαν δεν αντιμετωπιστει αμεσα.

 

Εγω αυριο θα παω στον γυναικολογο,εχω να πω ομως ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολες τις κοπελες για τις εμπειριες που κατεθεσαν!Οχι απλα με βοηθησατε,αλλα τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν,χωρις καν να χρειαστει να με εξετασει ο γιατρος.Αυριο φυσικα θα με εξετασει,αλλα ηδη εχω απαλλαγει απο το ενοχλητικο αυτο συμπτωμα!

Ευχαριστω παρα παρα πολυ!

 

Καθημερινο πλυσιμο,στις αρχες με χαμομηλι,επειτα με ειδικο σαπουνι,κι αυτο ανα 2 μερες,τις υπολοιπες νερακι,ξεχωριστη πετσετα,αλλαγη εσωρουχου σχεδον 3 φορες την ημερα:shock::shock:....Και τελος στα σερβιετακια!!!!!

ΑΑΑΑΑΑ.....και στην αρχη γιαουρτακια με την πετσα.........γιαμιιιιιιι

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα με κνησμό και περίεργα υγρά εδώ και μέρες, που υποχωρεί και ξαναέρχεται όποτε του κατέβει, ο γιατρός μου (που εδώ και μια εβδομάδα μου κάνει"νερά", για άλλο θέμα που έγραψα σε άλλο topic) με καθησυχάζει, λέει πως δεν χρειάζεται να με εξετάσει ("να μην σκαλίζουμε την περιοχή") είναι τα λόγια του, ενώ εγώ παράλληλα μερικές μέρες δεν μπορώ να καν καθήσω καλά καλά από τη φαγούρα....! Εννοείται ότι φοράω από καιρό σερβιετάκια λόγω υπερέκκρισης υγρών, ούτως ή άλλως.

Σε τηλεφώνημά μου πριν 2 μέρες μου είπε να κάνω πλύσεις με χαμομήλι και να βάζω δυο φορές ημερησίως κρέμα fucicort, για μερικές ημέρες και να δούμε πώς θα πάει....Εγώ το εφάρμοσα, παρά το ότι είναι κορτιζονούχο, όπως διάβασα, αλλά δεν είδα καμία αλλαγή. Απεναντίας, η κατάσταση θυμίζει την κλασική κολπίτιδα με μύκητες που όλες γνωρίζουμε..Τι να κάνω βρε κορίτσια;Είναι δυνατόν να τρέχω πάλι αλλού για δεύτερη γνώμη; Εννοείται ότι φροντίζω πλύσιμο-στέγνωμα-σκούπισμα με ξεχωριστή πετσέτα, βαμβακερά εσώρουχα κλπ.....

Θα χρειαστείς και ενα ειδικό σαπουνάκι.Αν μπορείς στέγνωνε την περιοχή με το πιστολάκι ελαφρά για να μην αφήνεις ίχνος υγρασίας.Αυτό που σου έγραψε η Μαρία πριν για τα γιαούρτια είναι καλό.Εχουν προβιοτικά και αυτά βοηθουν.Ελαττωσε την ζάχαρη καθώς δυσχερένει την κατάσταση αν έχεις candida.Αυτό που μπορείς να κάνεις για να σιγουρευτείς αν είναι αυτό είναι μια εξεταση κολπικου υγρού.Τα σερβιετάκια αστα στην άκρη.Ας λερώνεσαι δεν πειράζει.Οσο για τον γιατρό,δεν χρειάζεται να σκαλίσει κάτι.Εγώ είχα πάει σε μικροβιολογικό και μου έδωσαν εμένα την μπατονετα να πάρω το δείγμα όπως βολευει.Δεν είναι σαν το τεστ παπ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!!

Ηθελα να πω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ για τις πολυ σημαντικες συμβουλες που μου δωσατε οσον αφορα το προβλημα μου!

Πηγα την Παρασκευη στον γιατρο και δεν ειχα τιποτα!

Προφανως το προλαβα,χαρη σε σας!

Σας ευχαριστω πολυ!Ησασταν πολυτιμες!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια κ εγω κοριτσια.Μαλιστα εχω ασχημο ιστορικο με τους μυκητες πριν χρονια.Τωρα επανηλθαν κ το καταλαβα στην ελαχιστη φαγουρα,στα ασπρα υγρα και στον πονο κατα την επαφη.Επειδη το καταλαβα αμεσως εκανα θεραπεια με dactarin για 6 ημερες συμφωνα με οδηγιες του γιατρου.Η φαγουρα περασε,τα υγρα μια χαρα ομως κατα την επαφη εχω ακομη μικρες ενοχλησεις.Ξερει καμια μηπως πρεπει να ανησυχω για κατι παραπανω απο μυκητες?Κολπιτιδα ας πουμε..

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....περαστικα σου αλλα καιεγω οταν ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα το εψαξα γιατι δεν ημουν ουτε αισθανομουνα κατα την επαφη καλα, αλλα πονουσα....και επειση πονουσα πολυ καιρο ανακαλυψαμε μετα απο πολλες εξετασεις πριν ακομα μεινω εγκυος οτι εχω ενδομητριωση....χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να σε πανικοβαλω.....λυθηκε ομως το προβλημα και τωρα ειμαι σαφως καλυτερα. Αν δεν υπαρχει ενδεχομενο ενδομητριωσης σε εσενα που ειλικρινα ευχομαι να μην ειναι τπτ....ψαξε να βρεις εαν εχει μπει μεσα στον κολπικο σωληνα καποιο εναεροβιο μικροβιο και σε προκαλει αυτη την δυσφορια κατα την επαφη......

 

Φιλικα,

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....περαστικα σου αλλα καιεγω οταν ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα το εψαξα γιατι δεν ημουν ουτε αισθανομουνα κατα την επαφη καλα, αλλα πονουσα....και επειση πονουσα πολυ καιρο ανακαλυψαμε μετα απο πολλες εξετασεις πριν ακομα μεινω εγκυος οτι εχω ενδομητριωση....χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να σε πανικοβαλω.....λυθηκε ομως το προβλημα και τωρα ειμαι σαφως καλυτερα. Αν δεν υπαρχει ενδεχομενο ενδομητριωσης σε εσενα που ειλικρινα ευχομαι να μην ειναι τπτ....ψαξε να βρεις εαν εχει μπει μεσα στον κολπικο σωληνα καποιο εναεροβιο μικροβιο και σε προκαλει αυτη την δυσφορια κατα την επαφη......

 

Φιλικα,

Ενδομητριωση??Λογικα αν πω στον γιατρο να με κοιταξει δεν θα βρει κατι σχετικα με αυτο?Επισης πριν μεινω εγκυος εκανα τον απαραιτητο ελεγχο ωστε να βεβαιωθω οτι ειμαι καλα οπως τεστ ΠΑΠ,καλλιεργειες κ.α. κ δεν βρεθηκε κατι ανησυχητικο.Σ'ευχαριστω παντως...θα το κοιταξω τωρα πιο προχεχτικα.

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...