Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

μπορεις να μεινεις έγκυος , μια και εγώ τα κατάφερα. Η Αθηνά κοντεύει 14 μηνών και μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος. Η Αθηνά θήλαζε πρωί και βράδυ μόνο, εδώ και αρκετό καιρό και έχω περίοδο από τον 3ο μήνα. Αγλαία σε παρακαλώ, χρειάζομαι την βοήθεια σου...Ανησυχώ για το δεύτερο μωρό και την εγκυμοσύνη μου. Μπορεί ο οργανισμός μου να στηρίξει την δεύτερη εγκυμοσύνη και τον θηλασμό της Αθηνάς? ¨Ηδη έχω ξεκινήσει να δίνω στην Αθηνά αγοραστό γάλα, αλλά δεν δείχνει καμία σταθερότητα. Άλλοτε πίνει 150 ml, άλλοτε δεν πίνει καθόλου.... Άσε που τρώει ελάχιστα τροφές. Θέλω να συνεχίσω να την θηλάζω , αρκεί να αντέξει ο οργανισμός μου. Τι λες?

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί ο οργανισμός μου να στηρίξει την δεύτερη εγκυμοσύνη και τον θηλασμό της Αθηνάς?

 

Συγχαρητήρια!!!

 

Αν ο οργανισμός σου δεν μπορούσε να το στηρίξει δεν θα έμενες έγκυος!!!

 

 

¨Ηδη έχω ξεκινήσει να δίνω στην Αθηνά αγοραστό γάλα, αλλά δεν δείχνει καμία σταθερότητα. Άλλοτε πίνει 150 ml, άλλοτε δεν πίνει καθόλου.... Άσε που τρώει ελάχιστα τροφές. Θέλω να συνεχίσω να την θηλάζω , αρκεί να αντέξει ο οργανισμός μου. Τι λες?

 

Μην ανησυχείς!

 

καλή συνέχεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!!

Αγλαϊα θα ήθελα επειγόντως τη βοήθειά σου. Έχω μία κορούλα 16 μηνών και είμαι ήδη έγκυος στην 7η εβδομάδα. Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος άρχισα να της δίνω ξένο γάλα στο βραδυνό γεύμα (το οποίο ομολογώ ότι ακόμα δεν δέχεται με ιδιαίτερη ευχαρίστηση) με σκοπό να συνεχίσω το θηλασμό στο πρωινό γεύμα για λίγο καιρό ακόμα και να αποθηλάσω χωρίς χάπια.

Σήμερα είχα την πρώτη επίσκεψη στο γυναικολόγο και όταν τον ρώτησα για το θέμα του θηλασμού μου είπε ότι πρέπει να τον κόψω άμεσα γιατί

α) ο οργανισμός παράγει αυξημένη προλακτίνη με αποτέλεσμα να υπάρχει και αυξημένος κίνδυνμος αποβολής και

β) το γάλα μου πλέον δεν είναι τόσο θρεπτικό μια και η μικρή παίρνει και ορμόνες από τον πλακούντα (ομολογώ ότι αυτό καθόλου δεν το κατάλαβα)

Ισχύει κάτι απ' όλα αυτά? Και σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να μου προτείνεις κάποια μέθοδο αποθηλασμού μια και, θέλοντας και μη αυτή η ώρα δεν θ' αργήσει να έρθει.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολυ για το χρόνο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Αγλαϊα θα ήθελα επειγόντως τη βοήθειά σου. Έχω μία κορούλα 16 μηνών και είμαι ήδη έγκυος στην 7η εβδομάδα. Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος άρχισα να της δίνω ξένο γάλα στο βραδυνό γεύμα (το οποίο ομολογώ ότι ακόμα δεν δέχεται με ιδιαίτερη ευχαρίστηση) με σκοπό να συνεχίσω το θηλασμό στο πρωινό γεύμα για λίγο καιρό ακόμα και να αποθηλάσω χωρίς χάπια.

 

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!!! :)

 

 

 

α) ο οργανισμός παράγει αυξημένη προλακτίνη με αποτέλεσμα να υπάρχει και αυξημένος κίνδυνμος αποβολής και

 

Ο γυναικολόγος σου θα έπρεπε να ξέρει ότι σε αυτή την ηλικία που είναι το παιδί σου η προλακτίνη παίζει πάρα πολύ μικρό ρόλο στη γαλουχία και τα επίπεδά της είναι πολύ χαμηλά.

 

Όταν υπάρχουν υψηλά επίπεδα προλακτίνης ο οργανισμός δεν παράγει ωάρια, άρα δεν μπορείς να μείνεις έγκυος. Τα ωάρια αρχίζουν να παράγονται μόνο αν τα επίπεδα της προλακτίνης είναι χαμηλά.

 

Θεωρητικά υπάρχει κίνδυνος αποβολής από την ορμόνη οξυτοκίνη που προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα. Όμως συσπάσεις δεν κάνει η μήτρα πριν τη 16η εβδομάδα, οπότε ακόμη και αν έχεις ιστορικό πρόωρων συσπάσεων και προωρότητας, πάλι θηλάζεις άφοβα μέχρι τουλάχιστον και τη 16η εβδομάδα.

 

Μαλλον ο γιατρός σου αγνοεί τη φυσιολογία του θηλασμού και τις ορμόνες που εκκρίνονται. Αν και μου δημιουργεί κάποιες υπόνοιες ότι κάπου μπερδεύει και τη φυσιολογία της εγκυμοσύνης και τις ορμόνες που την επηρεάζουν....

 

 

β) το γάλα μου πλέον δεν είναι τόσο θρεπτικό μια και η μικρή παίρνει και ορμόνες από τον πλακούντα (ομολογώ ότι αυτό καθόλου δεν το κατάλαβα)

 

Το γάλα εξακολουθεί να έχει τις ίδιες θερμίδες, το ίδιο ασβέστειο, τις ίδιες πρωτεΐνες και τα ίδια σάκχαρα. Είναι το ίδιο θρεπτικό. Ο γιατρός σου δεν έχει διαβάσει πουθενά αυτά που λέει.

 

Να πεις στο γιατρός σου ότι το γάλα που πίνουμε από τις αγελάδες, προέρχεται σε ποσοστό 65% από έγκυες αγελάδες. Μόνο το ένα τρίτο της γαλουχίας των αγελάδων είναι σε κατάσταση μη εγκυμοσύνης. Τα δύο τρίτα της γαλουχίας είναι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Ο γιατρός σου λέει βλακείες χωρίς να ξέρει τι γάλα δίνει στα παιδιά του...

 

Δεν φτάνει που έχει άγνοια, έχει και το θράσσος να αυτοσχεδιάζει...

 

 

 

Ισχύει κάτι απ' όλα αυτά?

 

Όχι! Κατηγορηματικά!

 

 

Και σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να μου προτείνεις κάποια μέθοδο αποθηλασμού μια και, θέλοντας και μη αυτή η ώρα δεν θ' αργήσει να έρθει.

 

Υπάρχουν πολλά μωρά (τα περισσότερα) που θηλάζουν μέχρι και τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης που το γάλα γίνεται πρωτόγαλα. Μερικά συνεχίζουν να θηλάζουν και με το πρωτόγαλα, άλλα διακόπτουν για λιγο και ξαναρχίζουν το θηλασμό με τον ερχομό του νέου μέλλους της οικογένειας, μερικά αποθηλάζουν οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Έχω και εγώ μια κόρη 16 μηνών την οποία και θηλάζω ακόμα χωρίς να της έχω δώσει ποτέ ξένο γάλα. Έμαθα ότι είμαι έγκυος και στην συζήτηση με την γιατρό μου, Μου είπε ότι θα πρέπει να σταματήσω τον θηλασμό για τους ίδιου λόγους που περιέγραψε και η AFRODITI (αυξημένη προλακτίνη που μπορεί να προκαλέσει αποβολή).

Η ιστορία είναι ότι πρίν την γέννηση της μικρής είχα δύο παλίνδρομες κυήσεις έτσι ώστε να ανήκω στην κατηγορία των καθ' εξιν αποβολών. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως στην δική μου περίπτωση υπάρχει πρόβλημα να συνεχίζω να θηλάζω την κόρη μου. Ιστορικά αναφέρω ότι είμαι 37 χρονών έχω λέυκη και θυροειδή (αυξημένα αυτοάνοσα αντισώματα) και χρειάστηκε να κάνω κάποιες ενέσεις με αντιθρομβωτική δράση (Fragmin) και θεραπεία με Prezolon καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, λόγω μιας εξέτασης που έκανα (MTHFR 677C) και το τμήμα των καθ' εξιν αποβολών του μαιευτηρίου μου σύστησε την συγκεκριμένη αγωγή για να αποφεχθεί μια νέα παλίνδρομη κύηση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγχαρητήρια που κατάφερες να κρατήσεις τόσο πολύ τον θηλασμό.

πέραν του παιδιάτρου σου, ή αλλου παιδιάτρου που ίσως σου συστήσουν εδώ οι μαμάδες, ένα άτομο που θα μπορούσε ίσως να σου απαντήσει ή κάποια άλλη μαμά, είναι η Αγλαία - λείπει όμως για λίγες μέρες -

 

Βρίσκομαι στην Αθήνα και για 3 μέρες δεν θα έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Θα τα ξαναπούμε μετά 3-4 μέρες!

_________________

Αγλαΐα Παπαδήμα

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού και Γαλουχιας (IBCLC)- International Board Certified Lactation Consultant

 

ελπίζω να σε προλάβει.

θα μπορούσες και να πάρεις τηλέφωνο σε κάποια συμβουλο στο hotline,....

 

δες εδώ στο ποστ που εχει τα πολλά τηλέφωνα! πάρε πρώτα στο hotline gia να δεις ποια είναι διαθέσιμη ποιά μέρα..

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3146

 

έτσι θα έχεις και άλλες γνώμες.!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη εμμανουέλα μπραβο και παλι μπραβο....

αυτο που ισως σε βοηθησει ειναι (αν ξερεις αγγλικα ) να ρηξεις μια ματια στο ακόλουθο λινκ ίσως σε βοηθησει...

 

αντε βρε αγλαϊαααααααααααααα

αφησες τα κοριτσια σκ και μου βολταρεις..??? χαχαχαχα

καλο σκ και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια κόρη 16 μηνών την οποία και θηλάζω ακόμα χωρίς να της έχω δώσει ποτέ ξένο γάλα. Έμαθα ότι είμαι έγκυος και στην συζήτηση με την γιατρό μου, Μου είπε ότι θα πρέπει να σταματήσω τον θηλασμό για τους ίδιου λόγους που περιέγραψε και η AFRODITI (αυξημένη προλακτίνη που μπορεί να προκαλέσει αποβολή).

 

Εμμανουέλα, να σου ζήσει και συγχαρητήρια που τα κατάφερες τόσο καλά!

 

Αν είχες αυξημένη προλακτίνη δεν θα είχες ούτε ωορρηξία ούτε περίοδο! Άρα δεν θα μπορούσες να μείνεις έγκυος! Η προλακτίνη λοιπόν είναι σίγουρα χαμηλή και δεν πρόκειται να αυξηθεί εξαιτίας του θηλασμού που ήδη υπήρχε :wink:

 

Η ιστορία είναι ότι πρίν την γέννηση της μικρής είχα δύο παλίνδρομες κυήσεις έτσι ώστε να ανήκω στην κατηγορία των καθ' εξιν αποβολών. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως στην δική μου περίπτωση υπάρχει πρόβλημα να συνεχίζω να θηλάζω την κόρη μου.

 

Σύμφωνα με τα όσα λένε οι γυναικολόγοι, η μήτρα δεν συσπάται πριν τη 12η εβδομάδα. Οι αποβολές σου, αν συνέβησαν πριν τη 12η εβδομάδα δεν οφείλονται σε συσπάσεις (σύμφωνα πάντα με τα μέχρι τώρα δεδομένα της γυναικολογίας-μαιευτικής).

 

Οι γυναικολόγοι φοβούνται το θηλασμό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης όχι λόγω της προλακτίνης που είναι αναγκαστικά χαμηλή, αλλά λόγω της οξυτοκίνης που μπορεί να εκκρίνεται που μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις στη μήτρα. Θα καταλάβεις αν εκκρίνεται οξυτοκίνη αν έχει ακόμη αισθητό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος (στα αγγλικά let down αν θέλεις να το ψάξεις στο google).

 

Ιστορικά αναφέρω ότι είμαι 37 χρονών έχω λέυκη και θυροειδή (αυξημένα αυτοάνοσα αντισώματα) και χρειάστηκε να κάνω κάποιες ενέσεις με αντιθρομβωτική δράση (Fragmin) και θεραπεία με Prezolon καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, λόγω μιας εξέτασης που έκανα (MTHFR 677C) και το τμήμα των καθ' εξιν αποβολών του μαιευτηρίου μου σύστησε την συγκεκριμένη αγωγή για να αποφεχθεί μια νέα παλίνδρομη κύηση.

 

Το prezolon είναι κορτικοστεροϊδές (κορτιζόνη), το fragmin είναι ηπαρίνη (οι ηπαρίνες είναι ουσίες με μεγάλο μοριακό βάρος που δεν εκκρίνονται στο μητρικό γάλα). Και τα δύο φάρμακα είναι εντελώς συμβατά με το θηλασμό αν πρέπει να ακολουθήσεις ξανά την ίδια θεραπεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ όλες,

Μαρια Στυλιανάκη,aria 146 και aglaia,για το ενδιαφέρον και την άμεση ανταποκριση σας.

Δεν ακολούθησα την οδηγία της γιατρού μου και δεν πηρα το dostinex .Αυριο εχουμε ραντεβου για το πρωτο υπερυχο και ο Θεος βοηθός! Ξέρω ότι θα επιμείνει στις απόψεις της, έστω και αν δεν είναι αρκετά ενημερωμένη πάνω σαυτό το θέμα.

Από την άλλη η μικρη Μαρία 16 μηνών δεν δεχεται ούτε μπιμπερο ούτε αλλο γαλα είτε με ποτηρι είτε με κουταλακι.

Την εχω διπλα μου το βραδυ στο δικό μου κρεβατι γιατι ξυπναει 5,6,7,8 φορες θηλάζει λιγο και κοιμάται.Πέρασα και γω κάτι σαν λουμπαγκο

-στραβολέμιασμα (όπως το λέμε στην Κρήτη) 2 εβδομαδες πριν..τώρα βάζω μαξιλάρια όπως ειπες σε μια άλλη φιλη Αγλαια και "κοιμάμαι"πιο ανετα

(υποψιάζομαι οτι με έχει αντι πιπίλας) όμως ποτε δεν έχει πάρει πιπίλα

όσες φορες και αν προσπαθησαμε εγώ και ο ανδρας μου..

Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν ένα μήνα που χρειάστηκε να παρώ αντιβίωση

λόγω μιας ίωσης που ειχα κολλήσει μειναμε ξυπνιοι και οι τρείς μας

τις 3 μέρες της αποχης από το θηλασμο..όλη νύχτα εκλαιγε κοιμόταν και ξυπνόυσε πάλι με κλάματα.

Καταλαβαίνετε ότι η μόνη υποστήριξη που έχω είναι ο αντρας μου και οτι όλοι οι συγγενεις και οι φιλοι μας ασκούν κριτική για το πώς τα έχουμε καταφερει έτσι..οτι εμεις φταίμε και οτι το παιδι το έχουμε κάνει μαμοθρευτο..και αλλα.

Εγω ξεκίνησα να θηλάζω γιατι θυμάμαι το ιδιο έκανε η μητέρα μου στις αδελφες μου και το θεώρησα ότι είναι καθήκον καθε μάνας.

(την μαμά μου την έχω χάσει εδώ και 10 χρονια)

Με απασχολει ο απογαλακτισμος της Μαρίας μου εάν είναι δυνατον να γίνει ομαλα χωρις να της δημιουργησω προβληματα.

Ευχαριστώ πολύ

Εμμανουέλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ακολούθησα την οδηγία της γιατρού μου και δεν πηρα το dostinex .

 

:shock:

Το dostinex δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μάλιστα σε δοσολογία διακοπής γαλουχίας αντενδείκνυται εντελώς!!!

 

Αν πρέπει να διακόψεις το θηλασμό αυτό δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γίνει με χάπια.

 

Πήγαινε σε οποιαδήποτε εφημερία νοσοκομείου και ρώτησε αν μπορείς να πάρεις αυτά τα χάπια χωρίς να βάλεις σε κίνδυνο το έμβρυο.

 

Ξέρω ότι θα επιμείνει στις απόψεις της, έστω και αν δεν είναι αρκετά ενημερωμένη πάνω σαυτό το θέμα.

 

Το να επιμένεις στις απόψεις της το καταλαβαίνω, το να αγνοεί όμως βασικές αντενδείξεις φαρμάκων είναι απαράδεκτο!

 

 

 

Δες τι γράφεις στι Εθνικό Συνταγολόγιο ο Ε.Ο.Φ.:

 

http://www.eof.gr/Syntagologio/Chapter6.htm#67

 

Από το Edit πήγαινε στο find και βάλε να ψάξει μία από τις δύο λέξεις:

 

KABEPΓOΛINH (N)

Cabergoline

 

Θα δεις ότι γράφει:

 

Πριν από τη χορήγηση πρέπει να αποκλειστεί το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης. Eπίσης η σύλληψη θα πρέπει να αποφεύγεται για διάστημα τουλάχιστον ενός μηνός από την διακοπή του φαρμάκου

 

Το φυλλάδιο της ίδιας της εταιρείας λέει ότι πρέπει να αποκλείεται το ενδεχόμενο της κύησης πριν χορηγηθεί το φάρμακο.

 

Δες το και μόνη σου, τύπωσέ το και πήγαινέ το στη γιατρό!

 

http://www.pfizer.gr/media/dostinex_tabs.pdf

 

Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν ένα μήνα που χρειάστηκε να παρώ αντιβίωση

λόγω μιας ίωσης που ειχα κολλήσει μειναμε ξυπνιοι και οι τρείς μας

τις 3 μέρες της αποχης από το θηλασμο..όλη νύχτα εκλαιγε κοιμόταν και ξυπνόυσε πάλι με κλάματα.

 

Οι περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές με το θηλασμό.

 

Αν είχες ίωση η αντιβίωση δεν μπορεί να την καταπολεμήσει. Τα αντιβιωτικά σκοτώνουν μικρόβια αλλά αφήνουν άθιχτους τους ιούς. Υπάρχουν αντιικά φαρμακα και ιοστατικά αλλά μόνο για πολύ σοβαρές λοιμώξεις από ιούς.

 

Με απασχολει ο απογαλακτισμος της Μαρίας μου εάν είναι δυνατον να γίνει ομαλα χωρις να της δημιουργησω προβληματα.

 

Νομίζω ότι έχει προτεραιότητα να βρεις ένα γιατρό που ξέρει τις παρενέργειες των φαρμάκων που χορηγεί...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ Αγλαία.

Θα δω πως θα χειριστώ το προβλημα της επιλογής γυναικολόγου,

είναι βλέπεις και οικογενειακή φίλη..

και πάλι ευχαριστω πολύ!

Εμμανουέλα

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία γεια σου,

Χρειάζομαι πάλι τη βοήθεια και τις γνώσεις σου ...

Θηλάζω αποκλειστικα το 16 μηνων κοριτσάκι μου ενώ ειμαι την 8η εβδομαδα νέας εγκυμοσύνης.Η μικρη Μαρία δεν δεχεται ούτε μπιμπερο ούτε αλλο γαλα είτε με ποτηρι είτε με κουταλακι.

Την εχω διπλα μου το βραδυ στο δικό μου κρεβατι γιατι ξυπναει 5,6,7,8 φορες θηλάζει λιγο και κοιμάται.

Μου εχεις πει ότι μέχρι την 12η εβδομάδα μόρει να θηλάζει χωρις να δημιουργει προβλημα στην νεα εγκυμοσύνη μου και ότι μέτα τη 12η εβδ. λόγω της οξυτοκίνης μπορούν να προκληθούν συσπασεις στη μήτρα..

Με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε σταδιακά να κόβαμαι το θηλασμό μεσα στις επομενες 3 εβδομάδες χωρίς να της δημιουργήσουμε προβλημά?

Ειναι τρομερα δεμένη μαζι μου και δεν ξέρω πως να το χειριστω .

Ευχαριστώ πολύ.

Εμμανουέλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημερα . Το ξερω πως εχει ξανασυζητηθει το θεμα, αλλα ηθελα να μοιραστω μαζι σας, οσα μου ειπε ο γυναικολογος μου για να ακουσω και τη γνωμη σας.

Η μικρη μου δεν εχει παρει ποτε ξενο γαλα και θηλαζε αποκλειστικα μεχρι και πριν 20 περιπου μερες που ξεκινησαμε τις κρεμουλες μας. Αδιαθετησα πρωτη φορα μετα τη γεννα το Μαρτιο, δηλαδη 4 μηνες μετα, παρα τον αποκλειστικο θηλασμο. Ο κυκλος μου ηταν 25 ημερων, ομως απο τις 2 φορες που προλαβα να αδιαθετησω πριν μηνω εγκυος και παλι (τελευταια περιοδος 15 Απριλίου), φανηκε να εχει μετατραπει σε κυκλο 32 ημερων (λογω και του θηλασμου ισχυριζεται ο γυναικολογος μου). Τελος παντων, χτες πηγα για πρωτη φορα στο γιατρο μετα τη συλληψη την οποια τοποθετω μεταξυ 26 και 28/4 και μου ειπε οτι το εμβρυο ειναι μικρο για την ηλικια της κυησης και γι αυτο ευθυνεται η προλακτινη, η οποια δεν επιτρεπει στη μητρα να λειτουργησει φυσιολογικα. Ζητησε να διακοψω ομαλα το θηλασμο, περιοριζοντας τα γευματα και να με ξαναδει σε μια εβδομαδα, με την ελπιδα να ακουσει καρδια, ωστε να βεβαιωθει οτι ειναι καλα τα πραγματα με το καινουριο μωρακι.

Αποφασισα να σταματησω να θηλαζω. Ευτυχως εχω μια μικρη τραπεζα μητρικου γαλακτος , η οποια και θα φτασει τη μπεμπα στους 7 μηνες πριν ξεκινησουμε το ξενο και αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα δεν αισθανομαι τυψεις, παρα την αρχικη μου επιθυμια να θηλασω οσο παει.

Το θεμα ειναι οτι παρολο που εμπιστευομαι γενικα το γυναικολογο μου , ειδα οτι δεν ειναι εξοικειωμενος με το θεμα θηλασμος. Εχω διαβασει και σε αλλα ποστ οτι οι γυναικολογοι συστηνουν διακοπη θηλασμου, υπο τον φοβο αποβολης, αλλα δεν ετυχε (τουλαχιστον) να δω πουθενα, πως ο θηλασμος εμποδιζει την αναπτυξη του εμβρυου. Τι λετε και σεις; Ειχε καμια σας αναλογη εμπειρια; Δεν το κρυβω πως εχω θορυβηθει λιγακι :? ...

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδική αλλά μπαίνω συχνά στο site της La leche League France (τυχαίνει να μιλάω γαλλικά), όπου μόλις χθες διάβασα ένα άρθρο για τον θηλασμό στη εγκυμοσύνη και τον παράλληλο θηλασμό των 2 παιδιών μετά τη γέννα. Εκεί αναφέρει ότι δεν ισχύουν οι τρεις παρακάτω διαδεδομένοι φόβοι για πρόβλήματα που μπορεί να προκαλέσει ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη (τα γράφω πολύ περιληπτικά):

 

1. Ο θηλασμός δεν εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου εφόσον η μητέρα τρέφεται σωστά.

 

2. Το γάλα δεν γίνεται βλαβερό για το παιδί που θηλάζει απλώς μπορεί να μειωθεί κατά τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης

 

3. Δεν αυξάνεται ο κίνδυνος αποβολής ή πρόωρου τοκετού με τον θηλασμό (ίσως υπάρχει κίνδυνος αλλά όχι αποδεδειγμένα και μόνο για γυναίκες που έχουν ιστορικό αποβολών ή σε πολύδημες κυήσεις).

 

Το άρθρο είναι αυτό αλλά δυστυχώς είναι στα γαλλικά:

http://www.lllfrance.org/allaitement-information/aa/61-partage-sein.htm

 

Φαντάζομαι πως η Αγλαία θα σου πει πολλά περισσότερα και σίγουρα υπάρχουν και αντίστοιχα άρθρα και στα αγγλικά.

 

Πάντως εάν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να το μεταφράσω. Το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον διότι μιλάει για για συνέχιση του θηλασμού του μεγαλύτερου παιδιού και μετά τη γέννα.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα . Το ξερω πως εχει ξανασυζητηθει το θεμα, αλλα ηθελα να μοιραστω μαζι σας, οσα μου ειπε ο γυναικολογος μου για να ακουσω και τη γνωμη σας.

Η μικρη μου δεν εχει παρει ποτε ξενο γαλα και θηλαζε αποκλειστικα μεχρι και πριν 20 περιπου μερες που ξεκινησαμε τις κρεμουλες μας. Αδιαθετησα πρωτη φορα μετα τη γεννα το Μαρτιο, δηλαδη 4 μηνες μετα, παρα τον αποκλειστικο θηλασμο. Ο κυκλος μου ηταν 25 ημερων, ομως απο τις 2 φορες που προλαβα να αδιαθετησω πριν μηνω εγκυος και παλι (τελευταια περιοδος 15 Απριλίου), φανηκε να εχει μετατραπει σε κυκλο 32 ημερων (λογω και του θηλασμου ισχυριζεται ο γυναικολογος μου). Τελος παντων, χτες πηγα για πρωτη φορα στο γιατρο μετα τη συλληψη την οποια τοποθετω μεταξυ 26 και 28/4 και μου ειπε οτι το εμβρυο ειναι μικρο για την ηλικια της κυησης και γι αυτο ευθυνεται η προλακτινη, η οποια δεν επιτρεπει στη μητρα να λειτουργησει φυσιολογικα. Ζητησε να διακοψω ομαλα το θηλασμο, περιοριζοντας τα γευματα και να με ξαναδει σε μια εβδομαδα, με την ελπιδα να ακουσει καρδια, ωστε να βεβαιωθει οτι ειναι καλα τα πραγματα με το καινουριο μωρακι.

Αποφασισα να σταματησω να θηλαζω. Ευτυχως εχω μια μικρη τραπεζα μητρικου γαλακτος , η οποια και θα φτασει τη μπεμπα στους 7 μηνες πριν ξεκινησουμε το ξενο και αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα δεν αισθανομαι τυψεις, παρα την αρχικη μου επιθυμια να θηλασω οσο παει.

Το θεμα ειναι οτι παρολο που εμπιστευομαι γενικα το γυναικολογο μου , ειδα οτι δεν ειναι εξοικειωμενος με το θεμα θηλασμος. Εχω διαβασει και σε αλλα ποστ οτι οι γυναικολογοι συστηνουν διακοπη θηλασμου, υπο τον φοβο αποβολης, αλλα δεν ετυχε (τουλαχιστον) να δω πουθενα, πως ο θηλασμος εμποδιζει την αναπτυξη του εμβρυου. Τι λετε και σεις; Ειχε καμια σας αναλογη εμπειρια; Δεν το κρυβω πως εχω θορυβηθει λιγακι :? ...

 

 

 

Καλημέρα

εγώ ρώτησα τη μαία μου αν μπορώ να μείνω΄έγκυος ενώ θηλάζω και μου απάντησε ότι ειναι πιθανο. Βέβαια μου ειπε οτι ισως θα πρεπει να διακόψω το θηλασμό λόγω μιας ορμονης που αποβάλει ο οργανισμός μου λόγω θηλασμου. Φανταζομαι οτι θα εννοει αυτά που ειπε σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλησπέρα. Διάβασα την αγγλικη version, γιατι τα γαλλικα μου δεν ειναι και πολυ καλα. Ανακουφίστηκα κάπως, όμως και πάλι έχω να αντιμετωπίσω το ενδεχόμενο πραγματικά να επηρεάζει κάπως -σύμφωνα με τρο γιατρο μου- το έμβρυο. Αποφάσισα να περιορίσω το θηλασμό σε πρωι- βραδυ κατ αρχας, αφου η μπεμπα τρωει φρούτα, λαχανικά και ρυζαλευρο στα άλλα γευματα. Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι πολυ να πεισω τον εαυτο μου να διακοψει το θηλασμο της μικρης. Θα χρησιμοποιησω και την τραπεζα που εχω κοβοντας -για 2 μερες πριν ξαναπαω να με δει- και το ενα απο τα δυο γευματα και βλεποντας και κανοντας. Θα δωσω στο γιατρο μου και τις καταχωρησεις που μου στειλατε και θα του ζητησω αντιλογο. Να δουμε τι θα μου πει.

Παντως σας ευχαριστω πολυ. :)

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Βιβλιογραφία θα βρεις στο τέλος αυτού του άρθρου:

 

http://www.kellymom.com/nursingtwo/articles/bfpregnancy_safety.html

 

Η προλακτίνη που εκκρίνεις σε αυτή την ηλικία του μωρού σου είναι ελάχιστη, αν ήταν περισσότερη δεν θα είχες περίοδο. Όσα σου είπε ο γιατρός σου δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα. Είναι μια υπόθεση που κάνει χωρίς καν να έχει μετρήσει τη προλακτίνη.... :? Αυθαιρετεί ... :?

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου ήταν προφανες οτι δεν ειναι εξοικειωμενος με το θεμα, αφού του φανηκε αξιοπεριεργο πώς γίνεται να θηλαζω αποκλειστικά και να εχω και περιοδο. Μου ειπε μαλιστα το θεϊκο: "Δεν θηλαζες αρκετα φαινεται". Ε δεν αντεξα και γω και του ειπα "αν 7-10 θηλασμοι την ημερα θεωρουνται μη αρκετοι ε τι να πω... θα πρεπε να την εχω δεμενη επανω μου". Τελος παντων. Ειμαι μπερδεμενη γιατι απο τη μια δεν θελω να στερησω το γαλατακι απο τη μικρη μου, από την αλλη τον γυναικολογο μου τον εμπιστευομαι σαν επιστημονα. Με παρακολουθει χρονια και στην προηγουμενη γεννα συνεργαστηκαμε περιφημα. Ισως θορυβηθηκε απο το μεγεθος του εμβρυου και δεν θελει να αφησει κανενα ενδεχομενο απ εξω. Σκεφτηκα βεβαια πως μετα μπορω να ξαναθηλασω και τη μπεμπα μαζι με το νεο μωρο, αλλα και παλι δεν θα ναι το ιδιο. Τωρα το εχει πιο πολυ αναγκη :?

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου ήταν προφανες οτι δεν ειναι εξοικειωμενος με το θεμα, αφού του φανηκε αξιοπεριεργο πώς γίνεται να θηλαζω αποκλειστικά και να εχω και περιοδο. Μου ειπε μαλιστα το θεϊκο: "Δεν θηλαζες αρκετα φαινεται". Ε δεν αντεξα και γω και του ειπα "αν 7-10 θηλασμοι την ημερα θεωρουνται μη αρκετοι ε τι να πω... θα πρεπε να την εχω δεμενη επανω μου". Τελος παντων. Ειμαι μπερδεμενη γιατι απο τη μια δεν θελω να στερησω το γαλατακι απο τη μικρη μου, από την αλλη τον γυναικολογο μου τον εμπιστευομαι σαν επιστημονα.

 

Να συνεχίσεις να τον εμπιστεύεσαι σε όλα τα θέματα πλην του θηλασμού με τον οποίο είναι προφανώς εντελώς άσχετος. Θα πρέπει να αναρωτηθεί ο ίδιος γιατί δεν έχει συναντήσει άλλες μητέρες να θηλάζουν τα μωρά τους όπως εσύ...

 

 

Ισως θορυβηθηκε απο το μεγεθος του εμβρυου και δεν θελει να αφησει κανενα ενδεχομενο απ εξω.

Υπάρχουν και άλλοι γιατροί. Πάρε μια δεύτερη γνώμη για το μέγεθος του εμβρύου. Κανείς δεν είναι αλάνθαστος, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Μπορεί να κάνω λάθος εγώ. Η προλακτίνη είναι ορμόνη που μετριέται στις αιματολογικές εξετάσεις. Αν κάνεις την εξέταση θα σου φύγει η αμφιβολία. Μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει ελλειπή ανάπτυξη εμβρύου λόγω θηλασμού...

Σε γυναίκες με υπερπρολακτιναιμία το πρόβλημα είναι να μείνουν έγκυες, στη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν συνεχίζεται η αγωγή για την υπερπρολακτιναιμία αν δεν έχουν σοβαρά προβλήματα. Δεν έχω βρει αναφορά για ελλειπή ανάπτυξη του εμβρύου σε αυτές τις γυναίκες παρόλο που τα επίπεδα προλακτίνης είναι πολύ υψηλά. Αναρωτιέμαι πραγματικά αν υπάρχει κάτι και δεν το έχω βρει ούτε στα βιβλία μου ούτε στο διαδίκτυο.

 

Σκεφτηκα βεβαια πως μετα μπορω να ξαναθηλασω και τη μπεμπα μαζι με το νεο μωρο, αλλα και παλι δεν θα ναι το ιδιο.

Όταν η διακοπή είναι μακροχρόνια, συνήθως τα παιδιά δεν ξαναθηλάζουν. Οι μαμάδες που θηλάζουν δύο παιδιά συνήθως δεν έχουν διακόψει ή έχουν διακόψει ελάχιστα (ένα μήνα ή και λιγότερο)

 

Τωρα το εχει πιο πολυ αναγκη :?

Ναι...

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων, χτες πηγα για πρωτη φορα στο γιατρο μετα τη συλληψη την οποια τοποθετω μεταξυ 26 και 28/4 και μου ειπε οτι το εμβρυο ειναι μικρο για την ηλικια της κυησης και γι αυτο ευθυνεται η προλακτινη, η οποια δεν επιτρεπει στη μητρα να λειτουργησει φυσιολογικα.

 

Να τολμήσω να πω και εγώ κάτι; Δεν είμαι γιατρός, αλλά σε αυτή την ηλικία κύησης τι μετρήσεις παίρνει από το έμβρυο; Νομίζω ότι μιλάμε για κάποια χιλιοστά.. Με τι ακρίβεια μπορεί να μιλάει για το έμβρυο; Εγώ αν θυμάμαι καλά ένα μικρό φασολάκι βλέπαμε στον υπέρηχο!! Τα λέω καλά;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Να τολμήσω να πω και εγώ κάτι; Δεν είμαι γιατρός, αλλά σε αυτή την ηλικία κύησης τι μετρήσεις παίρνει από το έμβρυο; Νομίζω ότι μιλάμε για κάποια χιλιοστά.. Με τι ακρίβεια μπορεί να μιλάει για το έμβρυο; Εγώ αν θυμάμαι καλά ένα μικρό φασολάκι βλέπαμε στον υπέρηχο!! Τα λέω καλά;

 

το σκέφθηκα κι εγώ αλλά είπα μήπως δεν έχει εκτιμηθεί σωστά η ηλικία του εβρύου, δεν υπάρχει και τίκερ οπότε το άφησα ασχολίαστο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...