Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας,

ηθελα να ρωτησω το εξης αν μπορειτε να με βοηθησετε.

εχει καποια εμπειρια απο την οστρακια με το παιδι της?

προ 1 μηνα περιπου διαγνωστηκε οστρακια στην κορη μου. ειναι σχεδον 3 ετων.

ειχε ενα 24 πυρετο,μετα πονολαιμο και τελικα εξανθημα.

δωσαμε αντιβιωση για 6 ημερες.

 

σημερα παρατηρησα οτι εχει παλι το εξανθημακα και παραπονιεται για πονο στην κοιλια.

να πω οτι αυτη τη φορα ειχε εναν εμμετο προ 6 ημερες, μετα διαρροια για 3-4 ημερες και μετα πονο στον λαιμο και στην κοιλια. πυρετο δεν εκανε καθολου και πονολαιμο την επιασε μονο 2 μερες τωρα.

 

εχω ακουσει οτι στο τελος καποιας ιωσης, γινεται να ξεσπασει ενα εξανθημα ομοιο με αυτο της οστρακιας. μηπως απλα, ηταν καποια γαστρεντεριτιδα και τωρα στο τελειωμα παρουσιαστηκε το εξανθημα?

 

 

θα την παω οπωσδηποτε στην γιατρο αλλα ηθελα και μια 2η αποψη.

ειναι δυνατον οστρακια 2 φορες?

μηπως δεν την καληψε η αντιβιωση την προηγουμενη φορα? (την ξεχασαμε και2 φορες :oops: )

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Pantana

o Βασιλης μου στην ίδια περίπου ηλικία είχε οστρακοειδές εξάνθημα. Για να μη επαναλαμβάνομαι τα ίδια συμπτώματα με την κόρη σου. Οφείλεται σε στρεπτόκοκκο και αντιμετωπίζεται με αντιβίωση. Μετά από λίγες ημέρες προσβλήθηκε και από ίωση με υψηλό πυρετό και χρειάστηκενισηλεία μέχρι να βεβαιωθούμε ότι ήταν μόνο ίωση. Δυστυχώς ήταν καπάκι στην οστρακιά και ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ. Για τη διαρροια έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να προέρχεται από την αντιβίωση?Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο να περιμένεις να περάσει. Ισως βοηθήσουν τα γιαούρτια και κάποιες κάψουλες νομίζω λέγονται ultralevure

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την pantana , αλλά όχι γιαούρτι στην διάρροια, όσο για τις κάψουλες ultralevure λέγονται και τις ανοίγεις και τις ρίχνεις σε νερό , χυμό ή οτιδήποτε άλλο, κάνουν δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης μου είχε περάσει οστρακιά πριν 3 χρόνια. Τότε η παιδίατρος μου 'χε πει ότι αν κάποιος περάσει 1 φορά οστρακιά, τότε θα την περάσει πιθανότατα άλλες 2. Κι αυτό γιατί ειναι 3 οι στρεπτόκοκκοι που την προκαλούν.

Πάντως για το δικό σου το παιδί... μάλλον δεν είναι 2η οστρακιά αυτό! Ίωση μοιάζει αλλά ο παιδίατρος βέβαια θα σε ενημερώσει καλύτερα.

(Πολλή οστρακιά φέτος πάντως...)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης μου είχε περάσει οστρακιά πριν 3 χρόνια. Τότε η παιδίατρος μου 'χε πει ότι αν κάποιος περάσει 1 φορά οστρακιά, τότε θα την περάσει πιθανότατα άλλες 2. Κι αυτό γιατί ειναι 3 οι στρεπτόκοκκοι που την προκαλούν.

 

αν ειναι ετσι, τοτε αυτο μπορει να εξηγησει το εξανθημα...σημερα εχω ραντεβου με την γιατρο της και θα δειξει.. οι εξετασεις της παντως ηταν καλες. (ουρων κοπρανων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα ηταν οστρακια :cry:

μια ιωση γαστρεντεριδας, και στο καπακι οστρακια μια και την βρηκε ο στρεπτοκκοκος αδυναμη και της επιτεθηκε... μαλιστα σε βαρια μορφη.

πρισμενη γλωσσα, ερεθισμενοι λεμφαδενες....εξανθημα με φαγουρα...

αντιβιωση για 10ημερες τουλαχιστον....

 

την καημανουλα μου.... :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

εμείς περάσαμε οστρακιά λίγο πριν τα χριστούγεννα. Ο παιδίατρος μου είχε πει τότε ότι υπάρχουν διάφορα στελέχη του ιού και το ότι πέρασε οστρακιά μια φορά της προσφέρει ανοσία μόνο από το συγκεκριμένο στέλεχος που κόλλησε. Αρα μπορεί να ξαναπεράσει αν κολλήσει κάποιο άλλο στέλεχος του ιού.

 

Οσον αφορά την αντιβίωση, διαβάσαμε και στο internet ότι πρέπει οπωσδήποτε να είναι δεκαήμερη!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν οστρακια :cry:

μια ιωση γαστρεντεριδας, και στο καπακι οστρακια μια και την βρηκε ο στρεπτοκκοκος αδυναμη και της επιτεθηκε... μαλιστα σε βαρια μορφη.

πρισμενη γλωσσα, ερεθισμενοι λεμφαδενες....εξανθημα με φαγουρα...

αντιβιωση για 10ημερες τουλαχιστον....

 

την καημανουλα μου.... :cry::cry:

 

Η αντιβίωση που είχε πάρει ο δικός μου πριν τρία χρόνια ήταν 15ημερη...

 

Περαστικά σου εύχομαι και πρόσεχε μην κολήσεις κι εσύ!! Είναι τρομερά επώδυνη για τους μεγάλους και σε "ρίχνει" τελείως!! (Κάτι ξέρω.. την πέρασα κι εγώ τότε...)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

... και πρόσεχε μην κολήσεις κι εσύ!! Είναι τρομερά επώδυνη για τους μεγάλους και σε "ρίχνει" τελείως!! (Κάτι ξέρω.. την πέρασα κι εγώ τότε...)

 

τι εννοεις επωδυνη? :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...