Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός θηλασμός και εισαγωγή στερεών τροφών πριν το εξάμηνο;;;


Recommended Posts

και εγω παντως που διαβασα τον ΠΟΥ λεει για εναρξη μεταξυ του 4-6 μηνα αναλογα με τα σημαδια που σου δειχνει το παιδι,,,εμεις ξεκινήσαμε στον πεμπτο παντως σιγα σιγα,,,

 

mommy2009 ποτε να προλάβει να δοκιμασει το παιδι ολες τις τροφες μεσα σε 2 μηνες? μηπως εννοουσε κατι άλλο?

 

 

 

Pax συμφωνω με αυτό που λες ,,,ακολουθεις το παιδι και πραττεις αναλογα ....

 

Εννοούσε πως ξεκινάς με τα φρουτα, δλδ δίνεις ενα φρουτο για 2-3 μέρες, αν όλα πάνε καλά, μετά δίνεις το επόμενο για 2-3 μέρες, κάποια στιγμή ξεκινάς με κάποιο λαχανικό, μετά το επόμενο, μετά το μοσχάρι, κτλ, και έτσι δίνεις ΟΣΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ μέσα στο διάστημα των 2 αυτών μηνών. Και η ίδια η γιατρός μου είπε ΟΣΑ προλάβουμε.

 

Απ'ό,τι καταλαβαίνω και μετά από την κουβέντα εδώ στο φόρουμ, κάποιοι γιατροί υιοθετούν αυτήν την άποψη, αν και οι περισσότεροι όχι ακόμα.

Εγώ κλίνω στο να θηλάσω το μωράκι μου αποκλειστικά μέχρι και τον 5ο μήνα, και μετά, βλέποντας και κάνοντας. Αν είναι εντάξει με το βάρος του, να συνεχίσω θηλασμό, αλλιώς να αρχίσω σιγα σιγά τις στερεές. Και το λέω αυτό γιατί ενώ τους πρώτους μήνες έπαιρνε 400 γρ το μήνα και ήταν στο 90% των καμπύλων, τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 250 γρ και έπεσε στο 75%. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γεγονός ή αν χρειάζεται ακόμα περισσότερο γαλατάκι. Περιμένω σε 2 εβδομάδες να ξαναπάω στη γιατρό να τον ζυγίσει και να δούμε τι γίνεται.

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμβολή σας στην κουβέντα αυτή! Βοηθάτε να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mommy2009 δε νομιζω ότι εχει ιδιαιτερη σημασια αν θα ξεκινήσεις 4,5 μηνων η 5 η 5 και κατι κτλ,,,,,μπορεις να δεις και τι σε βολευει πρακτικα να κανεις,,,,εμενα πχ η εισαγωγή των στερεεων με ξεκουρασε από τον θηλασμο, μια άλλη μαμα με μπολικο γαλατακι μπορει να ηθελε να το καθυστερήσει και αλλο,,,,μπορεις να αρχισεις να <πειραματίζεσαι> με το κουταλι και όπως σου βγει................

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την έρευνα http://www.jacionline.org/article/S0091-6749%2812%2901696-X/abstract

Ο μεσος ορος αποκλειστικου θηλασμου στο δειγμα ειναι 1,4 μήνες μόνο. Ξέρουμε ήδη πως το γάλα σκόνη ευθύνεται για πολλές ευαισθησίες στα μωρά και έχει συνδεθει με εμφάνιση αλλεργιών. Αρα, οταν μιλαμε για μωρα που τρεφονται με ξένο γάλα, τότε ίσως η έναρξη στερεών τροφών πριν τους 6 μηνες να μειώνει την πιθανότητα εμφανισης αλλεργιων. Σε αποκλειστικα θηλαζοντα δεν εχει αποδειχτει κατι τετοιο.

Επισης καπου στον 4ο μηνα η προσληψη βαρους σταθεροποιειται και δεν ειναι τοσο αποτομη οσο πριν. Ειναι φυσιολογικο να παιρνει λιγοτερο βαρος ή να ειναι και στασιμο για ενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την έρευνα http://www.jacionline.org/article/S0091-6749%2812%2901696-X/abstract

Ο μεσος ορος αποκλειστικου θηλασμου στο δειγμα ειναι 1,4 μήνες μόνο. Ξέρουμε ήδη πως το γάλα σκόνη ευθύνεται για πολλές ευαισθησίες στα μωρά και έχει συνδεθει με εμφάνιση αλλεργιών. Αρα, οταν μιλαμε για μωρα που τρεφονται με ξένο γάλα, τότε ίσως η έναρξη στερεών τροφών πριν τους 6 μηνες να μειώνει την πιθανότητα εμφανισης αλλεργιων. Σε αποκλειστικα θηλαζοντα δεν εχει αποδειχτει κατι τετοιο.

Επισης καπου στον 4ο μηνα η προσληψη βαρους σταθεροποιειται και δεν ειναι τοσο αποτομη οσο πριν. Ειναι φυσιολογικο να παιρνει λιγοτερο βαρος ή να ειναι και στασιμο για ενα μηνα.

 

 

Ακριβώς αυτό!

 

Επίσης λέτε πιο πάνω, ακούς το παιδί! Οκ, συμφωνώ! Οταν όμως αυτό που εισπράττεις απο το παιδί ειναι δυσκοιλιότητα για έναν μήνα μηπως λέω μήπως το παιδί λέει "δεν είμαι έτοιμο, δεν ξαναδοκιμαζεις σε έναν μήνα;"

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό!

 

Επίσης λέτε πιο πάνω, ακούς το παιδί! Οκ, συμφωνώ! Οταν όμως αυτό που εισπράττεις απο το παιδί ειναι δυσκοιλιότητα για έναν μήνα μηπως λέω μήπως το παιδί λέει "δεν είμαι έτοιμο, δεν ξαναδοκιμαζεις σε έναν μήνα;"

 

Εμ... ναι, εννοείται ότι αυτό εμπίπτει στο "ακούς το παιδί". Δεν κατάλαβα γιατί το παρουσιάζεις σχεδόν ως ένσταση (συγγνώμη αν δεν το εννοούσες έτσι και παρεξήγησα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμ... ναι, εννοείται ότι αυτό εμπίπτει στο "ακούς το παιδί". Δεν κατάλαβα γιατί το παρουσιάζεις σχεδόν ως ένσταση (συγγνώμη αν δεν το εννοούσες έτσι και παρεξήγησα).

 

Ναι, ίσως το έγραψα περίεργα. Εννοούσα ότι το συγκεκριμένο παιδι είχε δυσκοιλιότητα για εναν μήνα, η οποία δυσκοιλιοτητα βελτιώθηκε, δεν εξαφανίστηκε, έβαλαν και υπόθετο, κι οι παιδίατροι το θεώρησαν φυσιολογικό. Επομένως, άκουσαν το παιδί;

Όπως είπες πιο πάνω, δεν εχει σημασία ο μήνας εισαγωγής των στερεών, αλλα ο βαθμός ετοιμότητας του μωρού. Καποια μωρά πχ ειναι έτοιμα 5 μηνών κι αλλα 10!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και διαφωνώ!!! :P

 

Τι εννοώ; Τα πρώτα σημάδια του μωρού είναι το ενδιαφέρον για αυτά που τρώνε οι άλλοι, η ικανότητα να κάθεται σχετικά καλά στο καρεκλάκι φαγητού, οι απόπειρες να αρπάξει το φαγητό από το πιάτο της μαμάς κτλ. Αυτά σχεδόν ποτέ δεν παρατηρούνται πριν να γίνει το μωρό το λιγότερο 5 μηνών. Δυστυχώς, εκ προοιμίου δεν μπορούμε να ξέρουμε αν το φαγητό θα κάνει δυσκοιλιότητα. Αλλά, ακόμα και να κάνει, μήπως φταίει το είδος του φαγητού και όχι όλες οι στερεές; Το ρύζι, η μπανάνα και το μήλο, κλασικά πρώτα φαγητά για μωρά, κάνουν δυσκοιλιότητα ακόμα και σε ενήλικες. Δηλαδή, ίσως είναι σκόπιμες οι αλλαγές σε φαγητά που δεν προβλέπεται να δυσκολέψουν το έντερο (π.χ.κολοκύθι, κρεμμύδι), πριν βγάλουμε το συμπέρασμα ότι το μωρό δεν είναι έτοιμο για στερεές τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και διαφωνώ!!! :P

 

Τι εννοώ; Τα πρώτα σημάδια του μωρού είναι το ενδιαφέρον για αυτά που τρώνε οι άλλοι' date=' η ικανότητα να κάθεται σχετικά καλά στο καρεκλάκι φαγητού, οι απόπειρες να αρπάξει το φαγητό από το πιάτο της μαμάς κτλ. Αυτά σχεδόν ποτέ δεν παρατηρούνται πριν να γίνει το μωρό το λιγότερο 5 μηνών. Δυστυχώς, εκ προοιμίου δεν μπορούμε να ξέρουμε αν το φαγητό θα κάνει δυσκοιλιότητα. Αλλά, ακόμα και να κάνει, μήπως φταίει το είδος του φαγητού και όχι όλες οι στερεές; Το ρύζι, η μπανάνα και το μήλο, κλασικά πρώτα φαγητά για μωρά, κάνουν δυσκοιλιότητα ακόμα και σε ενήλικες. Δηλαδή, ίσως είναι σκόπιμες οι αλλαγές σε φαγητά που δεν προβλέπεται να δυσκολέψουν το έντερο (π.χ.κολοκύθι, κρεμμύδι), πριν βγάλουμε το συμπέρασμα ότι το μωρό δεν είναι έτοιμο για στερεές τροφές.[/quote']

 

Ναι φυσικά! Εννοώ ότι οι περισσότεροι παιδίατροι προτεινουν μήλο, μπανάνα ακόμα και το κατακαλόκαιρο με τα τόσο υπέροχα φρούτα! Επίσης η εμμονή με την πατατα!

Αλλα και πάλι, οταν μιλάμε για μωρό που θηλαζει και συμπληρώνει με στέρεες τα κακά δεν μπορούν να ειναι σκληρά αλλα σαν μους ακόμα και στουμπωτικα να τρωει! Εκτος αν η μαμά κόβει και θηλασμους ταυτόχρονα ή ταΐζει υπέρογκες ποσότητες στερεών που το μωρό δεν μπορεί να διαχειριστεί (αυτό συνήθως το κάνει η γιαγιά).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Α, καλά, οι γιαγιάδες σε αυτό το θέμα είναι μεγάλη...μάστιγα!!!:lol:

 

Να ρωτήσω, με την ευκαιρία, αν ένα μωράκι είναι φαγανό από νωρίς, το σταματάμε ή το αφήνουμε να φάει όσο θέλει; Εγώ συνηθίζω να λέω πως το παιδί θα ορίσει αν και πόσο θα φάει, ειδικά για τα θηλάζοντα που έχουν μάθει στο "λίγο και συχνά", αλλά μου έτυχε ένα μωράκι (απίθανος μπέμπης!) που έφαγε, έφαγε, έφαγε και μετά από καμιά ώρα έκανε εμετό!

Link to comment
Share on other sites

Scratée, σα μαμα πολύ φαγανού παιδιού,νομίζω οτι δεν τα αφήνουμε να φάνε όοοσο θέλουν. Άμα άφηνα τη δικιά μου να φάει όσο θέλει νομίζω δε θα σταματούσε ποτέ!!! Με το που έφαγε την πρώτη κουταλιά (ήταν η μόνη κουταλιά που επεξεργάστηκε με δυσπιστία και άργησε να βάλει στο στόμα) μετα δεν είχε σταματημό. Ήταν και μικρό το κουτάλι και απο τη στιγμή που το έβγαζα απο το στόμα της μέχρι να το ξαναγεμίσω και να της το δώσω έκλαιγε γιατί ήθελε πιο γρήγορα!!! Τάιζα σε ταχύτητα φωτός:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα ρε συ! Πολύ γέλιο! Το καλύτερο το έχω ακούσει για μωρό (τώρα είναι μάνα και η ίδια) που το τάιζαν ταυτόχρονα, με δύο κουτάλια, μπαμπάς και μαμά, γιατί δεν μπορούσε να περιμένει τα λίγα δευτερόλεπτα που χρειάζονται για να διασχίσει το κουτάλι τη διαδρομή πιάτο-στόμα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! Το ίδιο ακριβώς! Εγώ τελικά της έδινα ένα κουτάλι να κρατάει η ίδια και να βουτάει στο πιάτο και με το άλλο τάιζα! Αλλά όντως δεν μπορούσε να περιμένει! Όταν προσπαθούσε να την ταίσει άλλος και ρωτούσε γιατί γκρινιάζει έλεγα "μη μιλάς , τάιζε,πιο γρήγορα, πιο γρήγορα" Και φυσικά είναι ακόμη έτσι, δεν τρώει βέβαια τόσο μεγάλη ποσότητα αλλά όταν βλέπει φαι τρέχει να δοκιμάσει ότι κι αν είναι αυτό. Μέχρι και σαλιγκάρια που τα σιχαίνομαι μόνο που τα βλέπω, τρώει...

Link to comment
Share on other sites

Α' date=' καλά, οι γιαγιάδες σε αυτό το θέμα είναι μεγάλη...μάστιγα!!!:lol:

 

Να ρωτήσω, με την ευκαιρία, αν ένα μωράκι είναι φαγανό από νωρίς, το σταματάμε ή το αφήνουμε να φάει όσο θέλει; Εγώ συνηθίζω να λέω πως το παιδί θα ορίσει αν και πόσο θα φάει, ειδικά για τα θηλάζοντα που έχουν μάθει στο "λίγο και συχνά", αλλά μου έτυχε ένα μωράκι (απίθανος μπέμπης!) που έφαγε, έφαγε, έφαγε και μετά από καμιά ώρα έκανε εμετό![/quote']

 

Εξαρτάται. Αν το μωρο θηλαζε αποκλειστικά για 6 μήνες χωρίς παρέμβαση γιαγιάδων (να έλειπε η μαμά στη δουλεια δλδ και να επαιρνε αντλημένο-που κλασικά η γιαγιά θα έσπρωχνε λιγο παραπάνω να πίνει περισσότερο) τότε θα ορίζει καλα την ποσότητα που ειναι να φάει.

Πάντως εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει μια μάξιμουμ ποσότητα για να αποφεύγονται εμετοί απο υπερβολικο ενθουσιασμό του μωρού προς τη νέα γεύση και διαδικασία (γιατί πολλα μωρά καλοδεχονται τις στερεές με απίστευτο ενθουσιασμό)!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε σε κορίτσια που εμένα ο μεγάλος έβλεπε κουτάλι και γυρναγε το κεφάλι απο την άλλη, σε σημείο που καταντησαμε να κάνουμε baby led weaning

Τι κάνετε και σας βγαίνουν τόσο φαγάνα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λέτε σε κορίτσια που εμένα ο μεγάλος έβλεπε κουτάλι και γυρναγε το κεφάλι απο την άλλη, σε σημείο που καταντησαμε να κάνουμε baby led weaning

Τι κάνετε και σας βγαίνουν τόσο φαγάνα;;

 

Το καθε παιδι ειναι διαφορετικό. Πολλά μωρά που θηλάζουν δεν δείχνουν ουσιαστικό ενδιαφέρον για φαγητό μέχρι το χρονο!

Το blw ειναι πολυ ωραία μέθοδος σίτισης δεν ειναι κατάντια ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όντως ότι μωρο έχω δει να εχει πρόβλημα με το φαγητό έτυχε να θηλάζε

Η μονη εξήγηση πρεπει να ειναι ότι το μητρικό γάλα ειναι γλυκό ενώ το ξένο λιγο μάπα (οπότε και οι στέρεες τους φαίνονται τελείες)

 

Για το blw μια χαρα το αρχίσαμε όλα τέλεια, αλλά κατάντησε τραγωδία (έτρωγε μόνο 2-3 πράγματα που του άρεσαν και τίποτα άλλο τα αρνίοταν όλα -έχουν πολύ εξουσία οταν κάνουν blw , αυτο ειναι το κακό :-) )

 

Το μόνο καλό που μασαγε και ταΐζοταν μόνος του απο 6 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Όντως ότι μωρο έχω δει να εχει πρόβλημα με το φαγητό έτυχε να θηλάζε

Η μονη εξήγηση πρεπει να ειναι ότι το μητρικό γάλα ειναι γλυκό ενώ το ξένο λιγο μάπα (οπότε και οι στέρεες τους φαίνονται τελείες)

 

Για το blw μια χαρα το αρχίσαμε όλα τέλεια, αλλά κατάντησε τραγωδία (έτρωγε μόνο 2-3 πράγματα που του άρεσαν και τίποτα άλλο τα αρνίοταν όλα -έχουν πολύ εξουσία οταν κάνουν blw , αυτο ειναι το κακό :-) )

 

Το μόνο καλό που μασαγε και ταΐζοταν μόνος του απο 6 μηνών

 

Ετυχε να ξέρεις μόνο μωρά που θήλαζαν κι είχαν άρνηση. Δε συμβαίνει παντα έτσι. Απλά με το μωρό που θηλαζει υπάρχει η πολυτέλεια να περιμένει η μαμά να δείξει ενδιαφέρον με ελαστικότητα, ενώ το ξένο γαλα πρέπει να μειωθεί επειδη ειναι επιβαρυντικό για τα νεφρά. Όποτε απλά η υπομονή της μαμάς διαφέρει όχι η προτίμηση του μωρού λόγω γάλακτος που πίνει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...