Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χορτοφαγική ωμοφαγία


bouba14

Recommended Posts

Καλημέρα! Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι για τη χορτοφαγική ωμοφαγία. Το ψάχνω γιατί θα με ενδιέφερε να αποκτήσω έναν τρόπο ζωής και διατροφής καλύτερο. Από την άλλη όμως διατηρώ τις αμφιβολίες μου... Έχετε ακούσει κάτι;; Ξέρετε κάτι;; Την έχετε δοκιμάσει;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δηλαδή να αποφεύγεις τελείως γαλακτοκομικά, κρέας, αυγά κτλ;

 

Πρώτη φορά το ακούω, έριξα μία γρήγορη ματιά, καλό ακούγεται, αν και υπάρχει κίνδυνος υποβιταμίνωσης (για τη βιταμίνη Β12).

 

Δεν το έχω ψάξει, οπότε μπορεί να πω βλακεία: σε τι υπερτερεί της μεσογειακής διατροφής, που επίσης συστήνει άφθονα φρούτα και λαχανικά, όσο το δυνατόν ωμά ή ήπια βρασμένα, αλλά επιτρέπει και τη με μέτρο κατανάλωση ζωικών προϊόντων;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι για τη χορτοφαγική ωμοφαγία. Το ψάχνω γιατί θα με ενδιέφερε να αποκτήσω έναν τρόπο ζωής και διατροφής καλύτερο. Από την άλλη όμως διατηρώ τις αμφιβολίες μου... Έχετε ακούσει κάτι;; Ξέρετε κάτι;; Την έχετε δοκιμάσει;;

 

Αν θέλεις την άποψή μου, ένας καλύτερος τρόπος διατροφής δεν αποκλείει ολόκληρες ομάδες τροφίμων... και ποιος ο λόγος να τρώγονται αυτές ωμές;...:confused:

 

Βρήκα και αυτό:

Από την πλευρά του, ο Διατροφολόγος Ανδρέας Ζουρδός επισημαίνει ότι οι κίνδυνοι από μια ωμοφαγική διατροφή είναι ακριβώς οι ίδιοι με μια χορτοφαγική διατροφή. «Μπορεί να είναι από πολύ ακραίοι μέχρι λιγότερο ακραίοι. Μπορεί να υπάρξει απώλεια οστικής πυκνότητας, αδυναμία του ανοσοποιητικού λόγω μειωμένης πρόσληψης πρωτεΐνης και σαρκοπενία. Οι ωμοφάγοι στηρίζονται στο γεγονός ότι οι τροφές χάνουν κάποια θρεπτικά συστατικά όταν τις βράζουμε, όμως ακόμα και αν γίνεται κάτι τέτοιο είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε άλλους κινδύνους, όπως η αναιμία λόγω μη κατανάλωσης κρέατος και βιταμίνης Β12», λέει χαρακτηριστικά και προσθέτει: «Δεν θα συμβούλευα κάποιον να ακολουθήσει μια τέτοια διατροφή. Δεν βρίσκω τον λόγο. Και φυσικά σε καμία περίπτωση αν είναι έγκυος, παιδί ή ηλικιωμένος».

 

Διαβάστε περισσότερα στο: http://www.in2life.gr/wellbeing/nutrition/article/325538/omofagia-ta-ofelh-kai-oi-kindynoi.html'>http://www.in2life.gr/wellbeing/nutrition/article/325538/omofagia-ta-ofelh-kai-oi-kindynoi.html

Πηγή: http://www.in2life.gr

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να αφήσω ασχολίαστο και το γεγονός ότι η συγκεκριμένη διατροφή χρησιμοποιεί πολύ το ταχίνι, το οποίο θεωρεί πολύ βλαβερό μία άλλη μοδάτη δίαιτα, η gaps!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοιτάξτε πώς έχει το θέμα, για να μην παρεξηγηθώ! Μέχρι πριν 9-10 μήνες είχα ένα διαιτολόγιο άστα βράστα!! Έτρωγα ο,τι νά ναι, απ έξω από μέσα, απ το σουπερ μάρκετ ετοιματζίδικα και δε συμμαζεύεται! Μετά απόφάσισα να πάω σε διατροφολόγο. Ο οποίος δεν μου απέκλεισε τίποτα απ το διαιτολόγιο μου εκτός από τα προφανή, δηλαδή γλυκά, αναψυκτικά, κρέμα γάλακτος, βούτυρο και λευκό ψωμί και λευκά ζυμαρικά. Κάποια τα είχα κόψει και παλαιότερα, άλλα όχι. Έκανα τη δίαιτα για έξι μήνες, με τα σκαμπανεβάσματά μου, με τις παρασπονδίες μου, με τα όλα μου! Αλλά έχασα 18 κιλά. Τώρα εδώ και τρείς μήνες που διέκοψα γιατί διέκοψε βασικά εκείνος από το κέντρο όπου πήγαινα, έχω μείνει στα ίδια, έφαγα στις γιορτές, μετά πάλι διατροφή, μετά πάλι φαί, όλο αυτό το πράγμα με έχει φέρει σε θέση να ανησυχώ μήπως επιστρέψω στα ίδια. Έτσι βρήκα την ωμοφαγική χορτοφαγία, με την οποία σε κάποια συμφωνώ, αλλά εννοείται οτι δεν θέλω να κόψω το κρεας, τα ψάρια και τα γαλακτοκομικά (τουλάχιστον το γιαούρτι) από τη διατροφή μου. Είμαι όμως σε μια διαρκή αναζήτηση σχετικά με το τι είναι υγειινό και λιγότερο εθιστικό για τον οργανισμό μας. Πχ απορρίπτω τελείως τα λευκά ζυμαρικά κυρίως γιατί για εμένα τουλάχιστον λειτουργούν εθιστικά και δε μπορώ να μείνω στο ένα πιάτο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, είναι φοβερό το πόσο εύκολα κατρακυλάμε στο φαγητό :rolleyes:

 

Οπότε, θα επανέλθω σε αυτό που έγραψα παραπάνω (και το έχω πει και σε άλλο τόπικ): μεσογειακή διατροφή! Παγκοσμίως αναγνωρισμένη, οφέλη επιστημονικά τεκμηριωμένα (και όχι "η κουμπάρα του μπατζανάκη έγινε καλά") και...μας ταιριάζει, ρε παιδί μου! Χωριάτικη σαλάτα με λίγο ψωμάκι ολικής άλεσης: πανδαισία...Άντε και πείνασα! :P

Link to comment
Share on other sites

Μετά απόφάσισα να πάω σε διατροφολόγο. Ο οποίος δεν μου απέκλεισε τίποτα απ το διαιτολόγιο μου εκτός από τα προφανή, δηλαδή γλυκά, αναψυκτικά, κρέμα γάλακτος, βούτυρο και λευκό ψωμί και λευκά ζυμαρικά. Κάποια τα είχα κόψει και παλαιότερα, άλλα όχι. Έκανα τη δίαιτα για έξι μήνες, με τα σκαμπανεβάσματά μου, με τις παρασπονδίες μου, με τα όλα μου! Αλλά έχασα 18 κιλά.

 

Η λύση είναι να ακολουθήσεις μια "μόνιμη δίαιτα", δηλαδή μια καλή διατροφή που θα μπορείς να ακολουθείς μόνιμα. Ό,τι δίαιτα και να κάνεις, αν αυτή είναι προσωρινή και μετά γυρίσεις στον παλιό τρόπο διατροφής (που όπως λες, έτρωγες ό,τι να΄ναι) δεν θα δεις αποτέλεσμα. Θα ξαναπάρεις τα κιλά που έχασες.

 

Ποια είναι αυτή η καλή διατροφή; Γιατί δεν ακολουθείς αυτή που σου έδωσε ο διαιτολόγος σου;

Με το να κόψεις τα προφανή, έχασες 18 κιλά. Γιατί δεν το συνεχίζεις;

Βελτίωσε και τον τρόπο μαγειρέματος. Πχ όχι τηγανητά, όχι βαριές σάλτσες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ έχετε δίκιο, αλλά πεινάω!!!

Για την ακρίβεια όλο το πρωί είμαι μια κυρία, με το τοστ ολικής και το χυμό μου και από τη στιγμή που επιστρέφω στο σπίτι θέλω να φάω όλο το βόσπορο..! Και συνήθως αυτό κάνω.. Στο μεταξύ το άγχος με σπρώχνει στο φαγητό ακόμα περισσότερο και δε μπορώ να το αποβάλλω.. Μήπως τελικά να κάνω διαλογισμο;;; Ωωωμμμμμμ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την ωμοφαγία θα πεινάς περισσότερο.:lol:

 

Βρες κάτι υγιεινό να τρως ανάμεσα στα γεύματα όταν πεινάσεις. Να μην τρως 10 μερίδες από το κυρίως γεύμα, ούτε ετοιματζίδικα-συσκευασμένα προιόντα. Στην ανάγκη φάε και δεύτερο τοστ ολικής το απόγευμα, φρούτα, γιαούρτια, σαλάτες ...

Link to comment
Share on other sites

Αχ έχετε δίκιο, αλλά πεινάω!!!

Για την ακρίβεια όλο το πρωί είμαι μια κυρία, με το τοστ ολικής και το χυμό μου και από τη στιγμή που επιστρέφω στο σπίτι θέλω να φάω όλο το βόσπορο..! Και συνήθως αυτό κάνω.. Στο μεταξύ το άγχος με σπρώχνει στο φαγητό ακόμα περισσότερο και δε μπορώ να το αποβάλλω.. Μήπως τελικά να κάνω διαλογισμο;;; Ωωωμμμμμμ!!!!

 

Χμ... μήπως το πρόβλημα είναι κυρίως ψυχολογικό; Μην με παρεξηγήσεις, τέτοιες συμπεριφορές αναγνωρίζω και στον εαυτό μου, γι΄αυτό μιλάω.

 

Κοίταξε τι έγραψες. Θέλεις να βελτιώσεις τη διατροφή σου, και ψάχνεις ακραίες επιλογές. Όσο τηρείς τα εξωπραγματικά στάνταρ, εκτιμάς τον εαυτό σου: "είμαι μια κυρία". Το ότι πεινάς τόσο πολύ, δείχνει πως οι στόχοι σου είναι όντως εξωπραγματικοί. Μόλις το σώμα σου επαναστατήσει, πάει περίπατο η αυτοεκτίμηση και από το άγχος τρως ακόμη περισσότερο.

 

Κοίταξε πρώτα απ΄όλα να είσαι πιο καλή με τον εαυτό σου. Πες ένα "μπράβο μου!" που έχασες 18 κιλά! Πραγματικά στο λέω, είναι μεγάλο κατόρθωμα. Κάνε τα αυτονόητα κι αν κάνεις και καμμιά παρασπονδία, δεν χάλασε κι ο κόσμος.

 

Παρεμπιπτόντως, χθες διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο μιας διατροφολόγου/ψυχολόγου για την εμμονή της εποχής μας σε θέματα διατροφής, για τη σύγχρονη τάση να βλέπουμε τη διατροφή ως πρόβλημα, για τις διατροφικές επιλογές ως μέσο αυτοπροβολής και αυτοεπιβεβαίωσης κτλ. Παραθέτω το λινκ, αλλά είναι στα γερμανικά:

 

http://www.spiegel.de/kultur/literatur/hanni-ruetzler-wolfgang-reiter-muss-denn-essen-suende-sein-a-1017704.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι' date=' έχεις απόλυτο δίκιο, είναι φοβερό το πόσο εύκολα κατρακυλάμε στο φαγητό :rolleyes:

 

Οπότε, θα επανέλθω σε αυτό που έγραψα παραπάνω (και το έχω πει και σε άλλο τόπικ): μεσογειακή διατροφή! Παγκοσμίως αναγνωρισμένη, οφέλη επιστημονικά τεκμηριωμένα (και όχι "η κουμπάρα του μπατζανάκη έγινε καλά") και...μας ταιριάζει, ρε παιδί μου! Χωριάτικη σαλάτα με λίγο ψωμάκι ολικής άλεσης: πανδαισία...Άντε και πείνασα! :P[/quote']

 

 

συμφωνω και επαυξάνω και καπου διαβασα ότι ειδικα η διατροφή των μοναχων του Αγιου Ορους (όχι η σκληροπυρηνικη) είναι η καλυτερη για την υγεια μας

 

 

bouba14 το καλυτερο είναι να εχεις προγραμματισει τι θα φας και ισως να το εχεις ετοιμασει από πριν |όταν προκειται για σαλατες κτλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ συμφωνώ με την διατροφή αυτή, άσε που θα λυσσάξεις της πείνας σίγουρα.

 

Θεωρώ ότι πρέπει να προσθέσεις ένα σνακ ενδιάμεσα στη διατροφή σου το πρωί, ιδανικά λίγο πριν φύγεις από τη δουλειά, ας πούμε να μεσολαβεί μία ώρα μέχρι να πας στο σπίτι ώστε να μην λιμοκτονείς γυρνώντας στην άνεση του σπιτιού σου, κουβαλώντας την κούραση της δουλειάς.

 

Μια καλή ιδέα είναι να έχεις φάει ως ενδιάμεσο κάτι που σε χορταίνει, όπως γιαούρτι με μήλο και δημητριακά / ένα μήλο με ένα αχλάδι και ένα πορτοκάλι / δύο κράκερς ολικής με μία φέτα τυρί / μία μικρή σαλάτα μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, καλαμπόκι / μία μπάρα δημητριακών με μία μπανάνα / ένα αυγό βραστό με μία μπανάνα. Όπως βλέπεις έχεις πάρα πολλές επιλογές και θα πηγαίνεις χορτάτη σπίτι.

 

Πολύ σημαντικό να έχεις έτοιμο το φαγητό σου και τη σαλάτα σου και γενικά τα γέυματα σου για όλη την ημέρα, ώστε να μην μπαίνεις στον πειρασμό να παραγγείλεις ή να πάρεις κάτι ετοιματζίδικο απέξω γιατί θα έχεις κάνει τόσο κόπο να προγραμματίσεις το φαγητό όλης της μέρας.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

bouba14

 

το ότι εφαγες στις γιορτες κτλ δεν είναι κατι ανησυχητικο ολοι το παθαινουμε:mrgreen::mrgreen::mrgreen:,,,το λαθος σου είναι ότι αφηνεις το στομαχι σου αδειο τοσες ωρες οποτε και ο μεταβολισμος σου επιβραδυνεται,,σε αυτά που παραθεσε το χριστινακι θα προσθεσω και τις ρυζογκοφρετες η καλαμπογκοφρετες (που φουσκωνουν απίστευτα και εχουν λιγες θερμιδες), τις μπαρες δημητριακων και τα αποξηραμένα φρουτα,,,,μαγειρευε πιο υγιεινα τις καθημερινες και τα σκ κανε ένα <καλυτερο> φαγητο,,, εφοδιασου με υγιεινα σνακ και χαριζε στον εαυτο σου μια μεγαλη παρασπονδια την εβδομαδα ,,,εγω πχ κάθε παρασκευη η σαββατο τρωω κατι πολύ παχυντικο και με καλυπτει απολυτα για την υπολοιπη εβδομαδα,,,όταν μια μερα παραφας την επομενη φαε λιγοτερο για να ξεφουσκώσεις και να νιωσεις καλυτερα

 

επισης φτιαχνε το οικογενειακο μενου μια φορα την εβδομαδα και τηρησε το για να αποφευγεις λυσεις τις τελευταιας στιγμης και το κυριοτερο μην ψωνιζεις παχυντικα και ανθυγιεινα τροφιμα

 

 

υγ: 18 κιλα!!ουααααααααααα,,μπραβο!!

 

α και κατι άλλο ,,,ο συζυγος τι διατροφη ακολουθει? σε παρασερνει?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι για τη χορτοφαγική ωμοφαγία. Το ψάχνω γιατί θα με ενδιέφερε να αποκτήσω έναν τρόπο ζωής και διατροφής καλύτερο. Από την άλλη όμως διατηρώ τις αμφιβολίες μου... Έχετε ακούσει κάτι;; Ξέρετε κάτι;; Την έχετε δοκιμάσει;;

 

Λοιπόν αν είναι αυτό που νομίζω μια φίλη μου το έκανε και συγκεκριμένα ακολούθησε διατροφή της Iva Keene και μετά από πολλαπλές αποτυχημένες εξωσωματικές έμεινε εγγύος φυσιολογικά από το πουθενά

Ξέρω και μια άλλη κοπέλα που κάτι κάτι ακόμα πιο αυστηρό (πχ και το ψάρι δεν το ψήνει αλλά απλά το μαρινάρε με λεμόνι για να φύγουν τα παράσιτα ) έμεινε και αυτή εγγυος αμέσως ενώ πριν είχε πρόβλημα - αςε που η κοπέλα έκανε και σωματαρα!!

Θα ήθελα να το κάνω και εδώ αλλά κ***νω!!

Καντη αν μπορείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την κάνουν κάτι φίλοι μας αυτή τη διατροφη. είναι υγιείς αλλά πολύ αδύναμοι. η κοπέλα δεν είχε περίοδο για πολύ καιρό (και λογω θηλασμού βεβαια αλλά μου φάνηκε πολύ μεγάλο το διάστημα του 1,5 χρονου). πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις συμπλήρωμα β12 αλλιώς θα έχεις θέματα.

αυτό που κάνω εγώ - και έχασα τα κιλάκια της εγκυμοσύνης και συνεχίζω ελπίζοντας να χάσω κι άλλα0 είναι να κόψω (κατα το δυνασθαι)αλέυρι λευκό, ζάχαρη και τα πολλά άμυλα.σάλτσες και τηγανιτά τρώω αλλά όχι συχνά και όταν έχω λιγούρες φρουτάκια.

οπωσδήποτε σαλαταρα μαζί με το μεσημεριανό και για σνακ φρουτάκι. τέλος φροντίζω να τρώω πολύ καλό πρωινό (allbran και πορτοκάλια αυτον τον καιρό) και να μην τρωω βαρύ βραδυνό. πψ εγώ θα φάω ή σαλάτα ή φρουτάκια ή γιαούρτι με δημητριακά και μέλι.

αν κόψεις τους υδατάνθρακες και τη ζάχαρη, τα οποία προκαλλούν εθισμό, μετά από λίγο σου φέυγει το πολύ έντονο αίσθημα της πείνας.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

bouba14 εφόσον το θέμα είναι μόνο τα κιλά δε νομίζω οτι χρειάζεται να προβείς σε τόσο ακραίες λύσεις και να ακολουθήσεις μια διατροφή που κάποια στιγμή θα σταματήσεις. Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις μια κανονική διατροφή που θα μπορείς να ακολουθείς για πάντα. Κόψε τελείως τα ετοιματζίδικα ή έστω φάε 1 φορά στις 10 μέρες, μην τρως πολλά ψωμιά και σφολιάτες, και πρόσεχε τι ψωνίζεις. Άδειασε το σπίτι απο όλα τα ανθυγιεινά και μην τα ξαναγοράσεις. Έτσι όταν πεινάς θα αναγκάζεσαι να ετοιμάσεις κάτι ή να φάς κανένα γιαούρτι ή φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο αποτελεσματικό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι μικρές σταδιακές αλλαγές στη ζωή σου που θα τις διατηρήσεις. Δηλ σταματάς να τρως πράγματα απέξω και αφότου φας όσα σκατολοΐδια υπάρχουν στο ντουλάπι σου δεν αγοράζεις άλλα.

 

Μετά κόβεις τη ζαχαρη. Σε δυο εβδομάδες κόβεις τη μαργαρίνη και όλα τα λάιτ πράγματα. Αντικαθιστάς με φρούτα (φρέσκα και ξερά), ξηρούς καρπούς, μέλι, πετιμέζι. Συνοδεύεις κάθε κύριο γεύμα σου με φρούτα ή σαλάτα και κάνεις τρία κύρια γεύματα και δύο σνακ.

 

Το πιο βασικό είναι τα γεύματα να είναι ισορροπημένα, να έχουν πρωτεΐνες, λιπαρά, υδατάνθρακες, σάκχαρα. Το ακόμη πιο βασικό είναι να καταγράφεις μενού δυο εβδομάδων και να πηγαίνεις με την αντίστοιχη λίστα στο σούπερ μάρκετ όπως σου είπανε και νωρίτερα.

 

 

Τις ωμοφαγικές συνταγές μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για σνακ και γλυκά πάντως είναι πεντανόστιμες και θρεπτικές.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Bouba αν θες να χάσεις πολλά κιλά γρήγορα έχω τρομερή δ δίαιτα πες μου και στην στέλνω πμ δεν είναι όμως για παραπάνω από δυο βδομάδες - όταν χάσεις αρκετά κιλά ξεκινάς ένα υγιεινό και ιδανικό τροπο διατροφής όπως περιέγραψαν και τα κορίτσια.. Top tip: ψωμί ολικής το πρωί δεν σου κάνει τίποτα θα πεινάσεις πολύ μετά!! Φάε ένα μπολ μεγάλο βρωμη με ρυζόγαλο με βατόμουρα μπανάνα και μέλι και θα δεις πως θα σε φουσκώσει !!!

 

Για τα γλυκά το θέμα δεν είναι να τα κόψεις αλλά να τα αντικατάστηςεις - Φάε αποξηραμένα φρούτα και σκούρα σοκολάτα όταν θες κάτι πολύ!!

Αν τρελλενεσαι για γλυκό κανε τις δίκες σου κρέπες με αλεύρι χωρίς γλουτενη και ρυζόγαλο !

Πες μου αν θες δίαιτα η συνταγή για κρέπες

 

 

Edit

Που βρήκες αυτό το διατροφολόγο; Πολύ μαπας μου φαινεται - λες και δεν ήξερες να κόψεις τα γλυκά!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με αφορμή την δίαιτα εξπρές της baby cute έχετε μπορέσει εσείς ή κάποια φίλη σας ποτέ να κάνετε 2 εβδομάδες στερητική/χημική δίαιτα και μετά να συνεχίσετε με υγιεινή διατροφή αντί να ορμήξετε σε ό,τι τηγανίζεται, μαρινάτεραι, πανάρεται κτλ;

 

Εγώ δύο φορές το έχω κάνει, είχα χάσει και τις 2 πάρα πολλά κιλά (8-10) μέσα στις 2 εβδομάδες ΑΛΛΑ μετά έφαγα το σύμπαν και χάλασα και τον μεταβολισμό μου. Όχι μόνο τα ξαναπήρα αμέσως αλλά δυσκολεύτηκα πάρα πάρα πολύ να αρχίσω να ξαναχάνω (με σωστό τρόπο αυτή τη φορά).

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με αφορμή την δίαιτα εξπρές της baby cute έχετε μπορέσει εσείς ή κάποια φίλη σας ποτέ να κάνετε 2 εβδομάδες στερητική/χημική δίαιτα και μετά να συνεχίσετε με υγιεινή διατροφή αντί να ορμήξετε σε ό,τι τηγανίζεται, μαρινάτεραι, πανάρεται κτλ;

 

Εγώ δύο φορές το έχω κάνει, είχα χάσει και τις 2 πάρα πολλά κιλά (8-10) μέσα στις 2 εβδομάδες ΑΛΛΑ μετά έφαγα το σύμπαν και χάλασα και τον μεταβολισμό μου. Όχι μόνο τα ξαναπήρα αμέσως αλλά δυσκολεύτηκα πάρα πάρα πολύ να αρχίσω να ξαναχάνω (με σωστό τρόπο αυτή τη φορά).

Χαχα εννοείται πρέπει ν προσεχείς - αυτό είπα στην κοπέλα πριν

Εγώ το έκανα για δέκα μέρες και μετά άρχισα υγιεινή διατροφή που ακολουθώ και τώρα και μάλιστα μετά η βρώμη η σαλατουλα και τα κολοκυθάκια μου φαίνονταν τέλεια!!

 

Αν έχεις την δίαιτα πες την μας αν μπορείς - έτσι να χάσω και αλλά κιλά να τςατιςω λίγο τη πεθερά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε θαυμάζω για την αυτοσυγκράτηση σου!

 

Λοιπόν την 1η φορά είχα κάνει την εξής δίαιτα με πραγματικά θεαματικά αποτελέσματα-ΠΡΟΣΟΧΗ δεν πρέπει να την χαλάσεις ούτε μία φορά στις πρώτες 2 εβδομάδες και τις επόμενες συνεχίζεις να την κάνεις και προσθέτεις σιγά σιγά διάφορα φαγητά.(εκεί απέτυχα εγώ, έφαγα τα πάντα από τη στέρηση)

 

Πρωινό φρούτα, δεκατιανό φρούτα, μεσημεριανό ρύζι με γιαούρτι και 2 κριτσίνια, απογευματινό φρούτα, βραδυνό κομπόστα με φρούτα (για τη ζάχαρη από το σιρόπι, να μην πέσεις κάτω).

 

Ένα θα σου πω: την είχα κρατήσει μέχρι και τη μέρα των Χριστουγέννων (ακόμα θυμάμαι στη γιορτή μου το λουκούλειο γεύμα που είχε ετοιμάσει η πεθερούλα μου κι εγώ έτρωγα γιαούρτι με ρύζι) και είχαν εντυπωσιαστεί όλοι με το πόσο είχα χάσει (και η πεθερά :D )

 

Το καλό είναι ότι ουσιαστικά είναι αποτοξίνωση και λάμπεις με τόσα φρούτα.

 

Τη δεύτερη φορά έκανα την κλασική πρωτεϊνική. Με αυτήν όχι μόνο έχασα αλλά έκανα και τρελή γράμμωση, πραγματικά νιώθεις τους μύες να σμιλεύονται. (βέβαια μια ζωή γυμνάζομαι είτε παχουλή είτε λεπτή δεν σταματάω, απλά τρώω, αυτό με χαλάει)

 

Το κακό είναι ότι το δέρμα γίνεται θαμπό από την έλλειψη φρούτων και λαχανικών και διψάς ατελείωτα.

 

Σε κάθε μα κάθε γεύμα τρως μόνο πρωτεϊνη και μάλιστα μπορείς να τρως απεριόριστη ποσότητα κάθε μέρα. Αυτό είναι καλό για όσους θέλουν ποσότητα για να νιώσουν ότι χόρτασαν (είναι και λίγο ψυχολογικό αυτό). Τρως απεριόριστα αυγά, γιαούρτια, κρέατα κτλ.

 

Ισχύει βέβαια ότι αν την χαλάσεις τα παίρνεις διπλά και τρίδιπλα μετά.

 

Και στις 2 θέλει να προσθέσεις με προσοχή ομάδες τροφίμων μετά τις πρώτες 2 εβδομάδες, π.χ. μια σαλάτα μαζί με το γεύμα.

 

Εγώ πάντως κάνω από τον Μάιο ισορροπημένη διατροφή με μπόλικη γυμναστική και έχω χάσει 20 πόντους από την κοιλιά (εκεί τα παίρνω εγώ τα λίπη) και τουλάχιστον 10 κιλά καθαρού λίπους και δεν τα έχω ξαναπάρει, αν και έχουν μεσολαβήσει γιορτές. Συνεχίζω τώρα λίγο πιο αυστηρά, και πραγματικά βλέπω ξανα τη Χριστίνα που ήξερα και αγαπούσα και πολύ γουστάρω.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

 

Πρωινό φρούτα, δεκατιανό φρούτα, μεσημεριανό ρύζι με γιαούρτι και 2 κριτσίνια, απογευματινό φρούτα, βραδυνό κομπόστα με φρούτα (για τη ζάχαρη από το σιρόπι, να μην πέσεις κάτω).

 

 

Πολύ μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων, που, το χειρότερο, δε συνοδεύονται από πρωτεϊνη (με εξαίρεση το μεσημεριανό). Η γλυκόζη στο αίμα θα κάνει...roller coaster! Να χάσουμε βάρος, σύμφωνοι, αλλά μην ξετινάξουμε το πάγκρεας, ρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...