Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδοματα ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες και σε ολους..και καλη λευτερια σε οσες περιμενουν τα μπιζελακια τους!!! εμενα το δικο μου ειναι να σκασει μυτη γυρω στις 10/10/10!!!...θελω να ρωτησω δυο πραγματα που αφορουν τα επιδοματα εγκυμοσυνης, τοκετου κλπ.

1. μεχρι ποτε ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να μασ πληρωσει τισ 25 μερες της αδειας εγκυμοσυνης (οσες ειστε στο ΙΚΑ θα καταλαβετε) εμενα ξεκινησε η αδεια 26/08 και εχουν σκοπο να με πληρωσουν τον νοεμβριο που, πρωτα ο θεος, ο μπεμπουλης μου θα ειναι 1 μηνα!!!!!

2. περιπου ποσο ειναι τα επιδοματα τοκετου και λοχειας??? (μισθος 1.111 ευρουλακια-μεικτα)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!! :rolleyes:

ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ..ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου απο τι ξερω καποια λεφτα τα περνεις πριν γενησεις . και καποια λεφτα μετα . καπου εχουν ανηξει θεμα τα κοριτσια ψαξτο για να ενημερωθεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, εμένα η άδεια ξεκίνησε 19 Σεπτεμβρίου, πήγα στο ΙΚΑ, πήρα αυτά που μου έδωσαν και τα έστειλα σήμερα στον εργοδότη ώστε να μου πληρώσει τις 25 μέρες ή τη διαφορά με την εκκαθάριση τέλος του μήνα, δηλαδή τη βδομάδα που μας έρχεται...

Εμένα βέβαια με ρώτησαν αν θέλω να μου δώσουν από τώρα και το δώρο Χριστουγέννων αν χρειάζομαι χρήματα, οπότε δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την πολιτική της εταιρείας και κατά πόσο έχει ανθρώπινο πρόσωπο...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΕΙΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Κ ΤΟ ΒΟΕΙΘΗΜΑ(2790)ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ Κ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ..ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανονικά εβγαινα στις 20/9 αλλά η εταιρεία επέμενε ότι οι

56 ημέρες πριν τη ΠΗΤ(15/11) ήταν στις 21/9!

Πήρα το επίδομα κυοφοριας και κάτι χαρτιά που από το ΙΚΑ με ενημέρωσαν ότι χρειάζονται για το επίδομα τοκετού.

Αυτά τα χαρτιά πρέπει να τα δώσω στον εργοδότη μου; Μεχρι ποτέ θα με πληρώνει η εταιρεία;

Έχω ρωτήσει στο ΙΚΑ και κάθε φορά μου λένε και διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΕΙΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Κ ΤΟ ΒΟΕΙΘΗΜΑ(2790)ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ Κ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ..ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ?

 

Καταρχάς το επίδομα του εξαμήνου το πληρώνεσαι από τον ΟΑΕΔ και από ό,τι ξέρω είναι περίπου ο βασικός μισθός ή εκεί γύρω, κάπου στα 650 Ευρώ....

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανονικά εβγαινα στις 20/9 αλλά η εταιρεία επέμενε ότι οι

56 ημέρες πριν τη ΠΗΤ(15/11) ήταν στις 21/9!

Πήρα το επίδομα κυοφοριας και κάτι χαρτιά που από το ΙΚΑ με ενημέρωσαν ότι χρειάζονται για το επίδομα τοκετού.

Αυτά τα χαρτιά πρέπει να τα δώσω στον εργοδότη μου; Μεχρι ποτέ θα με πληρώνει η εταιρεία;

Έχω ρωτήσει στο ΙΚΑ και κάθε φορά μου λένε και διαφορετικά πράγματα.

 

Αν η ΠΗΤ σου είναι στις 15/11 τότε έπρεπε να σταματήσεις τη δουλειά στις 20/9...Είμαι σίγουρη γι'αυτό γιατί εμένα η πειραγμένη ΠΗΤ που έβαλα είναι 14/11 και σταμάτησα στις 19/9, 56 μέρες πριν την ΠΗΤ...

Κι εγώ πριν λίγες μέρες πήρα το επίδομα κυοφορίας και έστειλα στην εταιρεία το χαρτί για να μου κάνει εκκαθάριση...τέλος της βδομάδας θα πληρωθώ, δεν ξέρω ακριβώς τι, αλλά νομίζω τη διαφορά με το μισθό παίρνουμε...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κανονικά εβγαινα στις 20/9 αλλά η εταιρεία επέμενε ότι οι

56 ημέρες πριν τη ΠΗΤ(15/11) ήταν στις 21/9!

Πήρα το επίδομα κυοφοριας και κάτι χαρτιά που από το ΙΚΑ με ενημέρωσαν ότι χρειάζονται για το επίδομα τοκετού.

Αυτά τα χαρτιά πρέπει να τα δώσω στον εργοδότη μου; Μεχρι ποτέ θα με πληρώνει η εταιρεία;

Έχω ρωτήσει στο ΙΚΑ και κάθε φορά μου λένε και διαφορετικά πράγματα.

 

 

οταν γεννησεις εχεις να παρεις το επιδομα λοχειας και τοκετου.και μετα απο τον οαεδ το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.

 

 

 

το μηνιαιο ποσο απο τον οαεδ για το 6μηνο ειναι 690 ευρω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Καταρχίν και εγω εχω ΠΗΤ 10/10!!!

Αν και αργοπορημένα ξέρω τα εξής: 56 ημέρες πριν την πητ πληρώνεσαι επίδομα κυοφορίας απο το ικα. Το ποσό εξαρτάται απο το μισθό. Για τις 63 μέρες μετα πληρώνεσαι επίδομα λοχείας και βοήθημα τοκετού απο το ικα. Το βοήθημα τοκετού είναι απο οτι καταλαβα στανταρ 990 ευρο.

(απαραίτητα έγγραφα: βιβλιάριο και λ. πράξη γέννησης και εξουσιοδότηση αν δεν πας η ίδια, η οποία παρεπιπτόντως εχει μόνο ενα μήνα ισχύ).

 

Πήγα ενημερωτικά στον ΟΑΕΔ να ενημερωθώ και μου έδωσαν γραπτές οδηγίες με τις οποίες σε συνεργασία με την εταιρία θα υποβάλλω και θα ξεκινήσει επίδομα μηνιαίως και κατι μου πέταξαν και για επίδομα τοκετού, δεν πολυκατάλαβα, αν θελήσεις θα μάθω παραπάνω και θα σου πω.

:-D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον mafalda και babycakes

 

απο τον εργοδοτη το μονο που εχετε να πλήρωθειτε ειναι οι μερες του σεπτεμβρη που δουλεψατε.και εαν δεν πηρατε αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης θα παρετε και ενα ποσο εξτρα.την διαφορα απο τα λεφτα που σας εδωσε το ικα για επιδομα κυοφοριας με τον μηνιαιο μισθο σας θα το παρετε απο τον οαεδ αφου εισπραξετε το επιδομα λοχειας και τοκετου,δηλαδη μετα την γεννα.ειναι το λεγομενο συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.και μετα ξακινατε τις διαδικασιες για το 6μηνο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι σ'ευχαριστώ αλλά είμαι σίγουρη ότι η λογίστρια μου είπε πως θα μου δώσει η εταιρεία τη διαφορά από του ΙΚΑ....

Σε λίγες μέρες θα πληρωθώ οπότε θα δούμε...μεγάλο μπέρδεμα πάντως όλα αυτά...:rolleyes:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμ αν σου δωσει κρατα τα και μην μιλας!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

γιατι εγω δεν πηρα τιποτα και ξερω οτι δεν δινουν γι"αυτο υπαρχει και ο οαεδ με το συμπληρωματικο επιδομα!αν οι δικοι σου ειναι large....:D να τα παρεις!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, εμένα η άδεια ξεκίνησε 19 Σεπτεμβρίου, πήγα στο ΙΚΑ, πήρα αυτά που μου έδωσαν και τα έστειλα σήμερα στον εργοδότη ώστε να μου πληρώσει τις 25 μέρες ή τη διαφορά με την εκκαθάριση τέλος του μήνα, δηλαδή τη βδομάδα που μας έρχεται...

Εμένα βέβαια με ρώτησαν αν θέλω να μου δώσουν από τώρα και το δώρο Χριστουγέννων αν χρειάζομαι χρήματα, οπότε δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την πολιτική της εταιρείας και κατά πόσο έχει ανθρώπινο πρόσωπο...

 

Εισαι πολυ τυχερη...ο δικος μου εργοδοτης ειναι πολυ μ@λ@κ@ς..ουτε το επιδομα γαμου δεν μου εδινε τοσο καιρο...οσο για το μισθο..500Ε λιγοτερο απο οσα επρεπε να περνω..και με απατεωνια το καταφερε...οχι καθαρα....Το επιδομα αδειας (διακοπων) αφαντο....Νομιζω οτι ειναι αρκετα, και φυσικα αυτος ειναι χεσμ@νος στο ταλιρο και εγω παλευω να παρω ενα @@δανειο να μπορεσω να γεννησω σαν ανθρωπος και να φτιαξω το δωματιο του μπεμπουλη μου:rolleyes: (και του αντρουλη μου η δουλεια δεν ειναι στα καλυτερα της)...(αι στο καλο συγχιστηκα παλι..:mad:)

 

Με το καλο να ερθει το μπαμπαρδελακι σου!!!! :P

 

SOFAKI1978

Ειναι σιγουρο οτι πληρωνει και ο εργοδοτης και ο οαεδ

Εργοδοτης: 25 μερες

οαεδ: υπολοιπες μερες απο την αδεια εγκυμοσυνης

:wink:;-):wink:;-)

 

ΤΑΣΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΠΕΜΠΗΣ-ΟΛΕ :mrgreen::mrgreen:

 

Το επιδομα του οαεδ για το εξαμηνο μετα ειναι γυρω στα 600Ε το μηνα (βασικος μισθος) ανεξαρτητως του τι επερνες απο τη δουλεια...το ποσο ειναι ιδιο για ολους:rolleyes:

 

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΧΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ..ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι 25 μερες ειναι οι μερες της αναρρωτικης σε περιπτωση που δεν πηρες αναρρωτικη.εγω που ειχα παρει αναρρωτικη δεν τα πηρα.το ειπα και πιο πανω.ο οαεδ σου δινει την διαφορα μεταξυ επιδοματων ικα και μισθων.αν π.χ παρω απο το ικα 3000 ευρω για τους 4 μηνες που καθομαι(κυοφορια-λοχεια) και μου αναλογουσε απο την δουλεια 4.000 ευρω θα μου δωσει ο οαεδ τα υπολοιπα 1000 ευρω.

 

τα λεφτα για το 6μηνο ειναι 690 ευρω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω και γω μια απορια στις 7/10 τελιωνει η αναρωτικη μου και μπαινω στην αδεια τοκετου.Ραντεβου εκλεισα με τον γιατρο του ικα στις 8/10 για να μου δωσει την βεβαιωση.Ηθελα να ρωτησω αν την ιδια μερα πρεπει να γινουν ολα τα χαρτια η εχω περιθωριο για να πληρωθω το επιδομα, γιατι νομιζω οτι ο εργοδοτης δεν τα δινει την ιδια μερα τα χαρτια τα στελνει αθηνα για να συμπληρωθουν απο τα κεντρικα γραφεια της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω και γω μια απορια στις 7/10 τελιωνει η αναρωτικη μου και μπαινω στην αδεια τοκετου.Ραντεβου εκλεισα με τον γιατρο του ικα στις 8/10 για να μου δωσει την βεβαιωση.Ηθελα να ρωτησω αν την ιδια μερα πρεπει να γινουν ολα τα χαρτια η εχω περιθωριο για να πληρωθω το επιδομα, γιατι νομιζω οτι ο εργοδοτης δεν τα δινει την ιδια μερα τα χαρτια τα στελνει αθηνα για να συμπληρωθουν απο τα κεντρικα γραφεια της εταιριας.

 

 

εχεις περιθωριο,μην ανησυχεις......εγω πηγα 3 εβδομαδες μετα να πληρωθω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι αν ξερετε???λοιπον εμεινα εγκυος απο εξωσωματικη δεν πηγα καθολου στην δουλεια λογω δυσκολης εγκυμοσυνης απο 17 μαρτιου εχω πητ 8/12/10

μηπως ξερετε τι γινετε με την αδεια του 2010 ολες οι αδειες που εχω παρει ειναι απο το ικα.οποτε οι 25 μερες του 10 χανονται???????αυτοι μου ειπαν οτι αν την χασω θα παρω τα χρηματα αλλα επειδη περιμενω τα μωρακια μου θα ηθελα και τι μερες αδειας!!!!!!!!!

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

zouzoupina αυτο εξαρταται απο την πολιτικη της εταιρειας που δουλευεις.

κανονικα την αδεια επρεπε να την παρεις το 2010.αλλα καποιοι εργοδοτες αφηνουν υπολοιπα αδειων για το επομενο ετος,δεν την πληρωνουν.εγω το σεπτεμβρη του 2009 πηρα την αδεια του 2008 να καταλαβεις.η δικη σου εταιρεια τι κανει?

 

αν δεν αφηνει υπολοιπα θα σου την πληρωσει.αλλιως θα σου την δωσει μετα το 6μηνο του οαεδ.και θα εχεις και την αδεια του 2010 και του 2011.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

sofaki σε ευχαριστω για την απαντηση.εγω στα 14 χρονια που ειμαι στην εταιρεια δεν ειχα ποτε υπολοιπα εκτος απο 1 η 2 μερες που τισ επαιρνα παντα.

το θεμα ειναι οτι ειχα ακουσει οτι μετα το εξαμηνο χανεις την αδεια τηw προηγουμενης χρονιας..και οτι μονο παιρνεις τα χρηματα.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

sofaki σε ευχαριστω για την απαντηση.εγω στα 14 χρονια που ειμαι στην εταιρεια δεν ειχα ποτε υπολοιπα εκτος απο 1 η 2 μερες που τισ επαιρνα παντα.

το θεμα ειναι οτι ειχα ακουσει οτι μετα το εξαμηνο χανεις την αδεια τηw προηγουμενης χρονιας..και οτι μονο παιρνεις τα χρηματα.

 

 

οχι δεν ειναι ετσι ακριβως.γι"αυτο σου λεω ειναι αναλογα την εταιρεια.αν δουλευες σε εμας :mrgreen:,θα σου εδιναν την αδεια μετα το 6μηνο το 2011.αλλωστε μετα το 6μηνο δεν εχεις πλεον παρε δωσε με τον οαεδ για να εχεις προβλημα.αυτο που ισως εχεις ακουσει ειναι το εξης.

 

αναλογα με το ποτε τελειωνει το 6μηνο του οαεδ ισως χρειαστει να παρεις πρωτα την ετησια αδεια και μετα το 6μηνο.δηλαδη....αν γενναγες ιουλιο (και δεν ειχες παρει την ετησια αδεια σου)το 6μηνο σου θα τελειωνε την επομενη χρονια.σε αυτη την περιπτωση πρεπει πρωτα να παρεις την ετησια αδεια και μετα το 6μηνο γιατι (κανονικα)οι αδειες δεν μεταφερονται.στην δικη σου περιπτωση ομως ,επειδη το εξαμηνο σου θα ξεκινησει φεβρουαριο και θα τελειωσει αυγουστο(το ξερω γιατι δεκεμβρη γεννησα:mrgreen:) δεν θα παρεις την αδεια του ετους γιατι μεχρι τον δεκεμβρη εχεις περιθωριο να την παρεις.

 

ελπιζω να μην σε μπερδεψα.........

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...