Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΦΙΛΟΘΕΗΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


τι ακριβως θελεις να μαθεις;;;;

εχω πολυ καλη μου φιλη που στελνει την κορη της δευτερο χρονο εκει (προνηπιο) και σε ενα μηνα θα ξεκινησει και την αλλη κορη της στα 2,5χρονα.

Ειναι ευχαριστημενη γενικα...οτι θες ρωτα με να την ρωτησω συγκεκριμενα:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νάνσυ

Ειναι ευχαριστημένη? Οι δασκάλες είναι καλές? Εκανε προσαρμογή? Το φαγητό τρώγεται? Ξέρω ότι τα παίρνουν χωρίς παμπερς, αλλά όταν πάθουν κανένα ατύχημα τί γίνεται?Τα πάνε πουθενά τα μεγαλύτερα? Πώς είναι από άποψη πειθαρχίας? Τα μαλώνουν ? Πως τα συνεφέρνουν?Τα βγάζουν έξω στην αυλή συχνά? Εχει ωραία αυλή.. Το πρόγραμμα πως είναι? Μαθαίνουν τα παιδάκια ή είναι απλή φύλαξη στα 2,5? Εχουν θεματολογία στο πρόγραμμα?Ασχολούνται συναισθηματικά με τα παιδάκια?

¨Οτι μάθεις θα με βοηθούσε

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νάνσυ

Ειναι ευχαριστημένη? Οι δασκάλες είναι καλές? Εκανε προσαρμογή? Το φαγητό τρώγεται? Ξέρω ότι τα παίρνουν χωρίς παμπερς, αλλά όταν πάθουν κανένα ατύχημα τί γίνεται?Τα πάνε πουθενά τα μεγαλύτερα? Πώς είναι από άποψη πειθαρχίας? Τα μαλώνουν ? Πως τα συνεφέρνουν?Τα βγάζουν έξω στην αυλή συχνά? Εχει ωραία αυλή.. Το πρόγραμμα πως είναι? Μαθαίνουν τα παιδάκια ή είναι απλή φύλαξη στα 2,5? Εχουν θεματολογία στο πρόγραμμα?Ασχολούνται συναισθηματικά με τα παιδάκια?

¨Οτι μάθεις θα με βοηθούσε

 

:D:D:D:D

Λοιπόν , γενικα ειναι πολυ ευχαριστημενη...το παιδι γυρναει χαρουμενο, θελει να παει στο σχολειο, μαθαινει πραγματα εχει κανει φιλους.

Για τις δασκαλες που ρωτας, ολες ειναι μεσαιας ηλικιας, ουτε πολυ νεες ουτε πολυ μεγαλες, εχουν ορεξη, ειναι ευδιαθετες. Περυσι (3 χρονων) ειχε την κυρια Μαρω που ηταν πολυ καλη αλλα ειναι εγκυος οποτε θα λειψει καποιο καιρο..

Προσαρμογη γινεται για τις πρωτες μερες που λενε οι παιδαγωγοι να τα φερνουν κατα τις 10 και να τα παιρνουν κατα τις 12...αλλα παντα σε σχεση με το παιδι..η κορη της φιλης μου 2 μερες πηγε ετσι και μετα κανονικα.

Για φαγητο ειναι πολυ ευχαριστημενη. Ειναι 2 κυριες που προσεχουν πολυ, τα παιδια ειναι λιγα..ολα καλα.

Πρεπει τα παιδια να εχουν καθαρισει, αλλα εχουν μαζι τους αλλαξια οποτε αν συμβει ατυχημα τα αλλαζουν.

Δεν κανουν τιποτα εξωσχολικο και δεν πηγαινουν εκδρομες, βγαινουν στην αυλη αναλογα με το καιρο καθημερινα, σε ομαδες.

Στο τελος της χρονιας δινουν ενα ντοσιε/ενθυμιο με ολα οσα εχουν κανει στην διαρκεια της χρονιας.Κολαζ, τραγουδακια, αντιστοιχησεις, ζωγραφικες κτλ...η φιλη θεωρει οτι δεν ειναι μονο φυλαξη.

Σε θεμα πειθαρχιας που λες, ξερει οτι το ατακτο παιδι καθεται για 2 λεπτα στο διπλανο τραπεζι να σκεφτει.Μονο αυτο εχει ακουσει απο το παιδι της.Ουτε φωνες, ουτε επιπληξεις ουτε τιποτα υπερβολικο.

Σε γενικες γραμμες το μονο αρνητικο, που φανταζομαι οτι το ξερεις ηδη, ειναι η μεταφορα. Πρεπει να το πηγαινοφερνεις εσυ ή δικος σου ανρθωπος. Υπαρχει και μια κυρια με βανακι που κανει δρομολογια αλλα δεν ξερει παραπανω λεπτομερειες. Αυτο επισης που μου ειπε εναι οτι τουλαχιστον για την φετινη χρονια η λιστα ηττεραστια...οποτε το κατοικος της περιοχης πλεον δεν ειναι το μονο κριτηριο...αν εχει καποια γνωριμια ...παντα χρησιμη ειναι:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...