Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΣΠΙΤΙΟΥ


tkanavou

Recommended Posts

Κορίτσια θα αγοράσουμε΄μάλλον ένα διαμέρισμα το οποίο θα είναι έτοιμο τον Δεκέμβριο. Τι πρέπει να προσέξουμε στην σύνταξη του ιδιωτικού συμφωνητικου που θα κάνουμε τώρα με τον εργολάβο; Είμαι τελείως ανίδεη σε αυτά και το ίδιο και ο άντρας μου. Για πειτε μου άν ξέρετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οκ!

 

Λοιπον...θα ζητησετε τα σχεδια της αδειας (αρχιτεκτονικα, στατικα κλπ κλπ). Προσοχη! θα του πειτε οτι θελετε τα θεωρημενα σχεδια απο την πολεοδομια.(θεωρω οτι υπαρχει αδεια της οικοδομης). Θα τα πατε σε ενα μηχανικο δικο σας και θα του πειτε να κανει ελεγχο...να δει αν υπαρχουν παρανομιες στη δομηση και αν συμβαδιζουν τα στατικα (οσο μπορει πλεον). Επειδη, αν αγορασετε ενα διαμερισμα θα ειστε πλεον συνιδιοκτητες (ο καθενας στο ποσοστο του βεβαια) θα πρεπει να ειναι ενταξει ως προς το ΙΚΑ.

 

Αυτα σε πρωτη φαση. Ο μηχανικος που θα παει εκει...ας ριξει μια ματια και στα υπολοιπα τεχνικα (αλουμινια, υδρ. εγκαταστασεις κλπ κλπ)

 

Επισης, βαλτε μια δικηγορο να ψαξει τα νομικα ζητηματα. Δλδ, συμβολαια ιδιοκτησιας κλπ κλπ....

 

Αυτα σε πρωτη φαση ....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου εγω ενα που επεθα εγω... ειχε πει οτι θα ειναι η θερμανση τριπλης ενεργειας και οταν ηρθε η ωρα να βαλουμε ηλιακο καιπληρωσαμε για τριπλης ενεργειας ηλιακο...κατα την εγκατασταση ειδαμε οτι ηταν μονο διπλης...αλλα τοτε ηταν αργα.. ενα αλλο ηταν οταν ηρθε η στιγμη να μας βαλει κουζινα (ο εργολαβος μας ρωτησε ) διαστεσεις ψυγειου δωσαμε και οταν μας εφεραν το ψυγειο δεν ανοιγε η πορτα του καταψυκτη παλ καλα δεν ειχαμε υπογραψει ακομα και μας αλλαξε την μιση κουζινα....φαντσου τι θα εκανα αν δεν αγοραζαμε το ψυγειο πριν μπουμε και το αγοραζαμε αργοτερα...παλι καλα που ηταν δωρο απο την μητερα μου και μας το πηρε πολυ νωριτερα πριν μπουμε...δες τα αυτα ολα και βεβαια τα χαρτια προσοχη στο συμβολιο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...