Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φουσκωμα και δυσφορια μετα το φαγητο


Recommended Posts

Εδω και 3 εβδομαδες περιπου, με το που τρωω νιωθω να γεμιζει πολυ ευκολα το στομαχι μου.Εγω παρει λογικο βαρος και δεν μου φαινεται οτι ειμαι εγγυος ακομα αν και την αλλη εβδομαδα θα μπω στον 6ο μηνα...

Επειδη εχω ιστορικο ανορεξιας βουλιμιας μανιοκαταθλιψης κα..νιωθω απιστευτα ασχημα με το που τρωω και κρατιεμαι να μην το βγαλω!Σημερα το πρωι εφαγα ενα μηλο και πορτοκαλαδα και το μεσημερι χορτοσουπα μονο.Ενιωθα να κοντευω να σκασω....!Παλιοτερα μπορουσα να φαω και σαλατα η και μπροκολο ως συνοδευτικο....Γιατι νιωθω τετοια δυσφορια τοσο νωρις?Με αγχωνει τι θα κανω σε λιγες εβδομαδες..

Δοκιμασα μικρα συχνα γευματα οταν ειναι εφικτο αλλα ενιωθα μονιμως χορτατη οποτε ενιωθα πολυ ασχημα οταν ετρωγα...

Καποια που να εχει τα ιδια συμπτωματα?

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ολες οι έγκυες έχουν αυτό το σύμπτωμα που περιγράφεις σε αυτούς τους μήνες.

Το μωράκι έχει μεγαλώσει αρκετά και πιέζει πολύ το στομάχι σου.

Είναι φυσιολογικό.

Βέβαια, μπορεί λόγω του ιστορικού που λες ότι έχεις, να νιώθεις πιο έντονα αυτά τα συμπτώματα, αλλά λίγο πολύ σε όλες συμβαίνει.

Προσπάθησε να απενεχοποιήσεις το φαγητό, χρειάζεται και σε σένα και στο μωρό και μην έχεις άγχος για τα κιλά. Εγώ τα έχασα σχετιά εύκολα, κι είχα πάρει αρκετά κι είχα ήδη αρκετά παραπάνω.

Πάντως να ξέρεις ότι τα συμπτώματα, εμένα τουλάχιστον βελτιώθηκαν από τα μέσα του 8ου μήνα. Προφανώς κατέβηκε αρκετά το μωρό κι ησύχασε το στομάχι μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να προσπαθησω να μην καθομαι στον υπολογιστη και να το σκεφτομαι αλλα να προσπαθησω να απασχοληθω με κατι αλλο και να ξεχαστω μεχρι να περασει...

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς λόγω του ιστορικού σου το στομάχι σου είναι ήδη ταλαιπωρημένο...όλες έχουμε άγχος αυτή την περίοδο για τα κιλά, πόσο μάλλον αν είχες ήδη άσχημη σχέση με το φαγητο...απόσα λες μου φαίνεται ότι είναι μάλλον ψυχολογικό το πρόβλημα...νιώθεις άσχημα που τρως και σίγουρα σου βγαίνει σε πόνο και φούσκωμα...προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και δώσε στον εαυτό σου την ευκαιρία να χαλαρώσει και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου, φαε μικρά και συχνά γεύματα και σκέψου ότι σίγουρα θα χωνέψεις σύντομα και θα νιώσεις καλύτερα, όλες φουσκώνουμε και νιώθουμε μερικές φορές ότι θα σκάσουμε αλλά σιγά σιγά με τη χώνεψη ηρεμεί το στομάχι!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε να μην είσαι πολύ σκυμμένη όταν τρως... ίσως θα είναι καλύτερα να τρως και όρθια!! Εγώ ορισμένες φορές όταν τρώω νιώθω τέτοια δυσφορία σα να μη μπορώ να αναπνεύσω!! Σηκώνομαι λοιπόν όρθια και περπατώ για να ηρεμήσω!

 

Πάντως δεν είναι κάτι το τόσο ανησυχητικό, κοίτα μην αγχώνεσαι γι αυτό και χειροτερεύεις την κατάσταση... το μικρούλι σου χρειάζεται όλο το φαγητό που θα φας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Με καλυπτει σαφως και ο κυριος τιτλος...

Κοριτσια εδω και 2 βδομαδες περιπου δεν αντεχω να ξαπλωσω..να οδηγησω...να κατσω... μετα το μεσημεριανο. Ενω ξυπναω μια χαρα και ειναι ολα τοσο τελεια οταν ερχεται η ωρα του φαγητου με πιανει η καρδια μου...λεω εχει γουστο παλι να με πιασει φουσκωμα??? και οντως...8 στις 10 φορες θαμε πιασει τρελο φουσκωμα....σα να μου βαζουν τρομπα.. σαν να θελω να κανω ενα μπαμ κ να σκασω...το στομαχι το νιωθω σα βραχο και τρελαινομαιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!! Και ολο αυτο απο το μεσημερι μεχρι το μεπομενο ξημερωμα!!!! Κιαν οχι παντα τουλαχιστον 5 φορες τη βδομαδα. Αχ εχω ακομα μπροστα μου περιπου 3 μηνες!!! Τι θ'απογινω??? να μη τρωω?????

Link to comment
Share on other sites

Με καλυπτει σαφως και ο κυριος τιτλος...

Κοριτσια εδω και 2 βδομαδες περιπου δεν αντεχω να ξαπλωσω..να οδηγησω...να κατσω... μετα το μεσημεριανο. Ενω ξυπναω μια χαρα και ειναι ολα τοσο τελεια οταν ερχεται η ωρα του φαγητου με πιανει η καρδια μου...λεω εχει γουστο παλι να με πιασει φουσκωμα??? και οντως...8 στις 10 φορες θαμε πιασει τρελο φουσκωμα....σα να μου βαζουν τρομπα.. σαν να θελω να κανω ενα μπαμ κ να σκασω...το στομαχι το νιωθω σα βραχο και τρελαινομαιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!! Και ολο αυτο απο το μεσημερι μεχρι το μεπομενο ξημερωμα!!!! Κιαν οχι παντα τουλαχιστον 5 φορες τη βδομαδα. Αχ εχω ακομα μπροστα μου περιπου 3 μηνες!!! Τι θ'απογινω??? να μη τρωω?????

 

Σε καταλαβαίνω. Εγώ δεν το παθαίνω πάντα, αλλά όταν το πάθω, υποφέρω. Η λύση είναι μία: πολλά συχνά και μικρά γεύματα. Να τρώς κάτι λίγο κάθε 2μιση-3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Με καλυπτει σαφως και ο κυριος τιτλος...

Κοριτσια εδω και 2 βδομαδες περιπου δεν αντεχω να ξαπλωσω..να οδηγησω...να κατσω... μετα το μεσημεριανο. Ενω ξυπναω μια χαρα και ειναι ολα τοσο τελεια οταν ερχεται η ωρα του φαγητου με πιανει η καρδια μου...λεω εχει γουστο παλι να με πιασει φουσκωμα??? και οντως...8 στις 10 φορες θαμε πιασει τρελο φουσκωμα....σα να μου βαζουν τρομπα.. σαν να θελω να κανω ενα μπαμ κ να σκασω...το στομαχι το νιωθω σα βραχο και τρελαινομαιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!! Και ολο αυτο απο το μεσημερι μεχρι το μεπομενο ξημερωμα!!!! Κιαν οχι παντα τουλαχιστον 5 φορες τη βδομαδα. Αχ εχω ακομα μπροστα μου περιπου 3 μηνες!!! Τι θ'απογινω??? να μη τρωω?????

 

αχαχαχαχα! Κι εγώ έχω μπεί στον 4ο και μετά το φαί γίνομαι σαν 5-6 μηνών! Τσιτώνει η κοιλιά και δεν έχω που να τη βαλω! Σε καταλαβαίνω!

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμα!!! τι πραμα ειναι αυτο;;;!!! εγω διαπιστωσα οτι ισως φταει που μου αυξησε το σιδηρο κ μου προσθεσε μαγνησιο κ ασβεστιο. ε τι να αντεξεικιαυτο το στομαχι. μεγαλωνει κ η κοιλιτσα. σπρωχνει κ το μπρεμπε!!!!

υπομονη κοριτσια!!! ολα για καλο!!! υπομονη πια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αχ... κι εγω νιώθω απίστευτη δυσφορία μετά το φαγητό :(

Συνέχεια ρεύομαι και νιώθω πως θέλω να κάνω εμμετό.. Είμαι στον 5ο μήνα και μέχρι και τον 4ο έκανα συνέχεια εμμετούς..

Δυστυχώς δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτό με τα μικρά και συχνά γεύματα, είμαι αρκετά λαίμαργη για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο! πώς να φας ένα μικρό πιατάκι μακαρόνια με κιμά?? ένα τεράστιο πιάτο όμως...μη σου πω και 2 :lol: Βέβαια ανακυκλώνω την κατάσταση έτσι..

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα ίδια..είμαι στη 16η βδομάδα.όλο το πρώτο τρίμηνο με ναυτίες και εμετούς..χάλια..έχω πάει 1300 γραμμαρια ..

τελικα τρώω μικρές ποσότητες..δλδ το βράδυ ειδικα αν φάω ένα πιάτο σαλάτα δεν μπορώ να χωνέψω..τρώω λοιπον λιγότερα και συχνά..τρία φρούτα, τοστ, μικρότερη μερίδα φαγητού.όχι ψωμια κλπ..στην πρώτη εγκυμοσύνη την πάλευα να κάνω διατροφη..τώρα βγαίνει απο μόνο του..επίσης είχα απέχθεια στο κρέας που τώρα έχει βελτιωθεί ευτυχώς..κάθε εγκυμοσύνη και διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όποτε είπα θα φάω κανονικά και το ευχαριστήθηκα, είχα φοβερό φουσκωμα και δυσφορία μετά. Γι αυτό εφαρμόζω τα μικρά συχνά γεύματα, ακόμα και όταν τρώω με παρέα τρώω μικρή ποσότητα και νιώθω πιο ευχάριστα. Όχι ότι δεν γίνεται τούρλα η κοιλιά μου μετά από κάθε γεύμα, ακόμα και με το πρωινό να φανταστείτε, αλλα τουλάχιστον δεν δυσφορώ!

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...