Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σίδερο και άλατα


BILL

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 9 months later...

πειτε βρε κοριτσια! καιγω το δικο μου ειναι φουλ. εχω το γιουρο προ. αυτο με τη το μποιλερ ομως ειναι γεματο αλατα.αν το αναψω ακουγοντε σαν να χοροπηδανε μπαλακια μεσα. φυσικα σταματησα να το χρησιμοποιω και σιδερωνω χωρις ατμο τωρα. εβαζα νερο βρυσης και την πατησα. ελεγε και το πολυ στο 6μηνο να το καθαριζω καιγω.... υπαρχει κατι? μη τρεχω τωρα στις εταιριες η ποιος ξερει που..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

με ξυδι δοκιμασες?

καπου μεσα στις οδηγιες,του σιδερου σου,λεει για καθαρισμο και συντηρηση.

τελικα αυτο με το νερο βρυσης δεν ισχυει,απιονισμενο και μονο αυτο.

εγω κανω συντηρηση με ξυδι και ειναι τζετ.

α και κατι πηρε το ματι μου στον μασουτη για υγρο καθαρισμου αλατων για τα σιδερα,αν θες δες το;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το προιόν καθαρισμού αλάτων που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ ΜΗΝ το πάρεις αν το σίδερο σου έχει μπόιλερ. Κατέστρεψα το παλιό μου σίδερο Stirella με αυτό. Μέσα στις οδηγίες χρήσης έγραφε απαγορεύεται η χρήση καθαριστικών αλάτων του εμπορίου αλλά εγώ το είδα πολύ αργά:?

 

Όσο για αυτά που λένε με το νερό βρύσης και οτι μπορούμε να το χρησιμοποιούμε έστω και σε μισή ποσότητα να ξέρετε οτι ισχύει αλλά όχι για την χώρα μας. Στην Ελλάδα και κυρίως σε ορισμένες περιοχές το νερό έχει μεγάλη σκληρότητα σε αντίθεση με άλλες χώρες που πιθανόν σε αυτές να συγκαταλλάγεται και η χώρα προέλευσης και κατασκευής του σίδερου.Έτσι την πατάμε οι περισσότερες, έτσι την πάτησα κι εγώ και κατέστρεψα την stirella.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα, εγω έχω αγορασει απο το s.market 1 ειδικό υγρό (είναι κοντα στα απορρυπαντικα, δεν θυμαμαι πως το λενε) το οποίο είναι καταπληκτικο....γεμίζεις το σίδερο και μετά το άνάβεις και βγάζοντας τον ατμο φεύγουν όλα τα αλατα - για την ακριβεια εγω δεν μπορουσα ποτε να φανταστω ποσα πολλα πετραδακια θα υπηρχαν μεσα στο σίδερο. Μήπως και με το ξυδι πρεπει να κανεις κατι αντιστοιχο...να το βαλεις σηλαδη και μετα να το αναψεις και να πατησεις το κουμπι να βγάλει ατμο ???

Καλη επιτυχίαααα.:rolleyes:

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγω έχω αγορασει απο το s.market 1 ειδικό υγρό (είναι κοντα στα απορρυπαντικα, δεν θυμαμαι πως το λενε) το οποίο είναι καταπληκτικο....γεμίζεις το σίδερο και μετά το άνάβεις και βγάζοντας τον ατμο φεύγουν όλα τα αλατα - για την ακριβεια εγω δεν μπορουσα ποτε να φανταστω ποσα πολλα πετραδακια θα υπηρχαν μεσα στο σίδερο. Μήπως και με το ξυδι πρεπει να κανεις κατι αντιστοιχο...να το βαλεις σηλαδη και μετα να το αναψεις και να πατησεις το κουμπι να βγάλει ατμο ???

 

Καλη επιτυχίαααα.:rolleyes:

Καλημέρα! Μπορείς να θυμηθείς σε παρακαλώ την μάρκα?

Είναι το δεύτερο σίδερο που μου χαλάει το πρώτο Stirella και το δεύτερο Philips και δεν επισκευάζονται (σε ανάλογα μαγαζιά που τα φτιάχνουν)

Επεξεργάστηκαν by olive
ορθογραφικα
Link to comment
Share on other sites

Την μάρκα δεν την θυμάμαι...μπορω να σου στειλω πμ το βραδυ ομως που θα παω σπιτι να το κοιτάξω. Πάντως το πήρα απο το Βασιλόπουλο, είναι μπουκάλι άσπρο με μπλε καπάκι και το έχουν δίπλα στα σφιυγγαράκια και τα weetex, μαζι με όλα τα παρόμοια καθαριστικά αλάτων(για σίδερα, καφετιέρες, βραστηρες κλπ). Το έχω δει και σε άλλα σούπερ μαρκετ...θα σου στείλω την μάρκα όταν καταφέρω.

Φιλιά πολλα

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις μοιάζει με το viak.l περιμένω πμ!

Ευχαριστώ!!

ΥΓ τώρα διάβασα στις οδηγίες του σίδερου ότι έχει θ΄ση για καθαρισμό των αλάτων το κουνάς αριστερά-δεξιά (το σίδερο) βάζεις νερό και αδειάζεις στον νεροχύτη:confused:

Τόσο απλά? Έχει κανείς παρόμοιο φίλιπς σίδερο (ατμου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως το περιγράφεις μοιάζει με το viak.l περιμένω πμ!

Ευχαριστώ!!

ΥΓ τώρα διάβασα στις οδηγίες του σίδερου ότι έχει θ΄ση για καθαρισμό των αλάτων το κουνάς αριστερά-δεξιά (το σίδερο) βάζεις νερό και αδειάζεις στον νεροχύτη:confused:

Τόσο απλά? Έχει κανείς παρόμοιο φίλιπς σίδερο (ατμου)

και γω φιλιπσ εχω!! δενε χω τησ οδηγιες...λεσ με ενα κουνιμα να καθαρισουν τα αλατα:confused:
Link to comment
Share on other sites

και γω φιλιπσ εχω!! δενε χω τησ οδηγιες...λεσ με ενα κουνιμα να καθαρισουν τα αλατα:confused:

Το είδες καθόλου εγώ δεν πρόλαβα να το κοιτάξω από δευτέρα που θα αρχίσω σίδερο θα ενημερώσω, πάντως ξαναδιάβασα τις οδηγίες και λέει αυτό:rolleyes:

Ένα μπλε-άσπρο είναι το δικό μου περσινό μοντέλο (αλλά το πήρα φέτος) 200 κάτι ευρώ, εσύ ποιο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα!ξερει κανεις πως φευγουν τα αλατα απο το σιδερο,η βαση απο κατω εχει τρυπουλες που ειναι λιγο βουλωμενες απο τα αλατα και κατα το σιδερωμα λερωνουν τα ρουχα!!!!!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ειδικα υγρα με οδηγιες χρησης στα σουπερ μαρκετ.:wink:

ειναι πολυ απλα στη χρηση. εχω πρεσσα κ σιδερο, κ γεμιζω 1 προς 3, νερο βρυσης κ αποσταγμενο.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω οταν σιδερωνω σε καθε σιδερωμα,τστο πρωτο γεμισμα ,εχω ροβεντα οχι με μποιλερ,βαζω δυο κουταλιες ξυδι λευκο μεσα.Δεν μου το ειχαν πει απο την αρχη και οταν το πρωτοκανα εβγαλε πολλες καφε ακαθαρσιες.Τωρα ομως οκ!

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται ο αυτοματος καθαρισμος??πηρα το tefal που γραφει οτι εχει συστημα αυτοματου καθαρισμου αλλα στις οδηγιες δν γραφει πως γινεται απλα οτι πρεπει μετα απο καθε χρηση να κανω τον καθαρισμο.μπορει να με βοηθησει καποια??ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...