Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι Σταθμοι στο Χαϊδαρι / Δασος Χαϊδαριου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

Επείδη έχω ακούσει καλά λόγια για τον Σταθμό «πλαστελίνη» στον Κορύδαλλό ,θα ήθελα τις προσωπικές σας εμπειρίες για να μπορέσω και εγώ να αποφασίσω τι είναι καλύτερο για το παιδί μου.

 

Ο χωρος,οι δασκάλες και γενικά η ατμόσφαιρα αν πληρούν τις προσδοκίες ενος φυσιολογικού παιδικού σταθμού.

Αναμένω συντομα στην βοήθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

Επείδη έχω ακούσει καλά λόγια για τον Σταθμό «πλαστελίνη» στον Κορύδαλλό ,θα ήθελα τις προσωπικές σας εμπειρίες για να μπορέσω και εγώ να αποφασίσω τι είναι καλύτερο για το παιδί μου.

 

Ο χωρος,οι δασκάλες και γενικά η ατμόσφαιρα αν πληρούν τις προσδοκίες ενος φυσιολογικού παιδικού σταθμού.

Αναμένω συντομα στην βοήθεια σας!!!

 

Καλημέρα και καλό μήνα!

'Εχοντας προσωπική εμπειρία από τον σταθμό εδώ και ένα χρόνο, θα σου έλεγα ότι είναι από τους καλύτερους, αν όχι ο καλύτερος σε Κορυδαλλό και Κερατσίνι. Οι εγκαταστάσεις καινούργιες, οι αίθουσες ηλιόλουστες, οι δασκάλες πολύ καλές, οι δραστηριότητες των παιδών ποικίλες, θεματικές ενότητες εναλλασόμενες, η διεύθυνση ίσως να είναι λίγο παραπάνω αυστηρή αλλά εξαρτάται και τι ζητάει ο καθένας για το παιδί του.

Σε σύγκριση με άλλον σταθμό του Κορυδαλλού, πολυδιαφημιζόμενο (!) εδώ μέσα είναι η νύχτα & με τη μέρα!!

'Οταν ψάχναμε για να αποφασίσουμε είχαμε πάει να τον δούμε γιατί μας τον συστήσανε.... και βλέπουμε ένα κτίριο & αυλή μέσ' την υγρασία, οι αίθουσες φτωχές με πολύ λίγα παιχνίδια, χωρίς βιβλία΄& όταν ρωτάμε την πολύ ευγενική ιδιοκτήτρια με τι απασχολούν τα 2,5 χρονών παιδάκια μας λέει το τρομέρο "τα παιδάκια σε αυτήν την ηλικία χρειάζονται μόνο αγάπη!" Φυσικά χρειάζονται & αγάπη αλλά χρειάζονται και πράγματα δημιουργικά να ασχολούνται και να μην βαριόνται.Η "μεγάλη" μας σε ένα χρόνο έχει διαμορφώσει λεξιλόγιο και έχει μάθει πράγματα που άλλα παιδάκια στην ηλικία της δεν έχουν.

Επίσης το κορυφαίο μας είπε όταν την ρωτήσαμε πως θα μετακινείται το 7 μηνών μωρό μας, μας λέει με το ριλάξ και όταν την ρωτάω κατά πόσο είναι ασφαλές μας απάντάει : "τόσα χρόνια δεν έχει συμβεί τίποτα"!!!! Και αν συμβεί στο δικό μου παιδί?

Συν ότι τα δίδακτρα που ζητούσε ήταν παραπάνω από την Πλαστελίνη, το μόνο καλό που είχε για μας είναι ότι είναι τον Αύγουστο ανοιχτός.

Το πιο πιθανό είναι να έχεις επιλέξει μέχρι τώρα σταθμό αλλά ίσως βοηθηθεί κάποια άλλη μανούλα....

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα και σε ευχαριστώ για την τόσο πλήρη απάντηση σου .Μου έδωσες να καταλάβω μέσα σε λίγες γραμμές τα πάντα.

Σταθμό δεν έχω επιλέξει ακόμη μιάς και ψάχνω για το καμάρι μου για του χρόνου.

Ξέρεις αυτόν τον σταθμό μου τον πρότειναν 2 φίλες μου που έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στις επιλογές τους μιας και πήγε η καθεμιά τους σε πάνω απο 10 σταθμούς.

Χαίρομαι που πλέον έχω κατασταλάξει και δεν θα χρειασθεί να ψάξω άλλο και σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου όσον αφορά τον πολυδιαφημισμένο γνωστό γιατί ήταν η 2ή επιλογή μου.Τώρα φυσικά δεν είναι ουτε η 5η.

Ας ενημερώσουμε λοιπόν της μαμάδες του Κορυδαλλού ότι υπάρχει αυτή η πάρα πολύ καλή επιλογή για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα και σε ευχαριστώ για την τόσο πλήρη απάντηση σου .Μου έδωσες να καταλάβω μέσα σε λίγες γραμμές τα πάντα.

Σταθμό δεν έχω επιλέξει ακόμη μιάς και ψάχνω για το καμάρι μου για του χρόνου.

Ξέρεις αυτόν τον σταθμό μου τον πρότειναν 2 φίλες μου που έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στις επιλογές τους μιας και πήγε η καθεμιά τους σε πάνω απο 10 σταθμούς.

Χαίρομαι που πλέον έχω κατασταλάξει και δεν θα χρειασθεί να ψάξω άλλο και σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου όσον αφορά τον πολυδιαφημισμένο γνωστό γιατί ήταν η 2ή επιλογή μου.Τώρα φυσικά δεν είναι ουτε η 5η.

Ας ενημερώσουμε λοιπόν της μαμάδες του Κορυδαλλού ότι υπάρχει αυτή η πάρα πολύ καλή επιλογή για τα παιδιά μας.

 

 

Καλημέρα επειδή διάβασα και εγώ το μυν.και ετοιμάζομαι να γράψω σήμερα κιολας την μικρή μου μήμπως ενοείτε ότι ο σταθμός Νο 1 στις επιλογές ήταν το Παλατάκι σας παρακάλω βοηθήστε με μην κάνω κάτι λάθος για την μικρούλα μου που είναι μόλις 20μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τα στοιχεία επικοινωνίας με τον σταθμό είναι 210 4940323, Μ. Μπότσαρη 3, Σχοιστό Κορυδαλλού.

Τον επισκέφθηκα και εγώ. Πραγματικά φωτεινές αίθουσες αρκετά μεγάλες (χωρίς air-condition όμως που σημαίνει ότι σε υψηλές θερμοκρασίες τρομερή ζέστη), τα κρεβατάκια των παιδιών βρίσκονται κάπου αορίστως (για να μην παρεξηγηθώ ο χώρος υπάρχει - τα κρεβατάκια είναι κρυμμένα!), καθαρές και χαριτωμένες τουαλέτες για τα παιδάκια, καθαρή, σπιτική κουζίνα (με ένα τασάκι όμως μέσα στον απέναντι πάγκο!), πολύ ευγενική η ιδιοκτήτρια του σταθμού όπως και τα κορίτσια που δουλεύουν εκεί, λογικά ''δίδακτρα-τροφεία'', υπάρχει πρόγραμμα εκπαιδευτικό. Αυλή εξωτερική για να παίζουν τα παιδιά δεν είδα. Επίσης μου φαίνεται περίεργη και παράλογη η απαίτηση 200 ευρώ για υλικά για ένα παιδάκι 1,5 έτους.

Σε γενικές γραμμές όμως μπορώ να πω ότι ήταν καλύτερος από άλλους που είδα της ευρύτερης περιοχής και έχουν προαναφερθεί στο foroum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

:-PΓεια σας! :P

Ειμαι μαμα μιας γλυκιας μπουμπους 28 μηνων! :oops:

Ψαχνω να βρω εναν καλο παιδικο σταθμο για να στειλω την μικρουλα μου!

Την στελνω ηδη σ'εναν αλλα δε με βολευουν οι ωρες!

Κοιταζω να βρω λοιπον εναν σταθμο που να εξυπηρετει μεχρι τις 17.00 - 17.30. :?:

Σκεφτομουν για το Μουσικο Τοξο στο Χαιδαρι αλλα δεν ξερω τιποτα για αυτο. Αν υπαρχει κανεις που γνωριζει κατι σας παρακαλω πειτε μου!

 

Ευχαριστω πολύ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Ειμαστε γονεις δυο αγοριων ηλικιας 6 και 10 ετων .Τα παιδια μας μεγαλωσαν στο ζεστο χωρο της Πλαστελινης απο την πρωτη κιολας μερα λειτουργειας του.Ο μεγαλος μας ενοιωσε την αγκαλιτσα της Πλαστελινης οταν ηταν 8 μηνων και ο μικρος μας οταν ηταν μολις 4 μηνων.Ειναι ενας σταθμος που εχει οργανωσει ολη την χρονια του παιδιου για την καθε μερα ξεχωριστα ,δινοντας στο παιδι ενα καθημερινα κεφατο προγραμμα με ενα τεραστιο εκπαιδευτικο υποβαθρο για τα υπολοιπα χρονια του.Οι μεθοδος επικοινωνιας και εκπαιδευσης των παιδιων ,ειναι αρτια μελετημενη και οργανωμενη απο την εμπειρη και γεματη διαθεση διευθυνση του σταθμου.Η πλαστελινη ειναι πολλα χρονια μπροστα απο αλλα δηθεν μεγαλα και διαφημιζομενα σχολεια.Για την καθε ηλικια υπαρχει αναλογη υποδομη και ενα εκπαιδευτικο προγραμμα που περιλαμβανει :τεχνες επιστημες,ηθη και εθιμα του τοπου μας και οχι μονο,πολιτιστικα και θεατρικα δρομενα,εκπαιδευτικες εκδρομες και πολλα αλλα ερεθισματα που ειναι δυσκολο να του μεταδωσουμε εμεις.Οσο αφορα το κομματι των γραμματων και των αριθμων μαθαινουν διασκεδαζοντας και οταν ερθει ο καιρος για το δημοτικο ,ειναι προετοιμασμενα αριστα για της απαιτησεις του μεγαλου σχολειου και σιγουρα πιο ωριμα.Οι πρωτοτυπες και δημιουργικες καλοκαιρινες και χριστουγεννιατικες γιορτες οπως και τα project πλημυριζουν τα παιδια με ερεθισματα και γνωσεις.Τα δικα μας Πλαστελινακια εχουν απλωσει τα φτερα τους για το ταξιδι τους σε αλλους προορισμους αλλα η ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ περιμενει στην φωλια της τα δικα σας πιτσουνακια.

Link to comment
Share on other sites

Προς απαντηση για το σχολιο που λαβαμε.Θα θελαμε να μαθουμε και εμεις το αστειο .Εξηγηστε μας να γελασουμε και εμεις.Το εχουμε αναγκη.Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι το τασάκι μέσα σε ένα παιδικό σταθμό δεν ενδύκνειται και το λέω αφού πρώτα περασα και τσέκαρα το σταθμό.

Επίσης πως ζούνε μικρά παιδάκια με 38 και 39 βαθμούς χωρίς air codition:( ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.Να ξερεις οτι το τασακι στην κουζινα δεν ειναι αυτο που διαμορφωνει ολη την εικονα του σταθμου.0σο αφορα των κλιματισμο ,τοσα χρονια που ειχαμε τα παιδια μας και οποτε ειχα επισκεφτει τους καλοκαιρινους μηνες δεν αιστανθηκα καθολου ζεστη.Αντιθετα το κλιμα που επικρατουσε τις μεσημεριανες ωρες ηταν ευχαριστω λογω της τοποθεσιας <βουνο> και κατασκευαστηκα ηταν ευαερο και ευηλιο.Εκει μεγαλωσαν τα 2 παιδια μας και να εισαι σιγουρη οτι αν τα παιδια μου δυσανασχετουσαν θα το ειχα καταλαβει .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Nefelirene καλημερα,

Η πλαστελινη στον Κορυδαλλο ειναι ΜΙΑ. Εαν πηγες οπως προειπες, στη Μαρκου Μποτσαρη και μιλησες με την κα. Βενετια Χονδροκουκη μιλαμε για τη σωστη Πλαστελινη. Τα χρονια λειτουργιας του σταθμου δεν τα γνωριζω ακριβως, αλλα σιγουρα μπορει κανεις να καταλαβει οτι προκειτε για καινουργιο σταθμο (γυρω στη 10ετια), μονο και μονο απο τις εγκαταστασεις.

Εχω την κορη μου στη Πλαστελινη εδω και τρια χρονια και πιστεψε το εψαξα πολυ πριν καταληξω στην επιλογη μου. Καταλαβαινω πολυ καλα πως το να δωσει κανεις συστασεις για καποιο εκπαιδευτικο σταθμο και οχι ΧΩΡΟ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ των παιδιων, ειναι πολυ σοβαρη υποθεση, αλλα ανεπυφυλακτα σου λεω ΝΑΙ.Εαν δεν εχεις ακομη αποφασισει για το παιδακι σου ξαναδες το ολο θεμα εκ νεου και μην "κολλας" με τασακια και αιρκοντισιον, αλλωστε εμεις μεγαλωσαμε με αυτα ? ή μηπως δεν εκτεθεικαμε ποτε σε καπνο ?

Σου ευχομαι τα καλυτερα για σενα και το παιδακι σου

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αραγε δεν μας εξηγεις το αστειο βρε μπουκιτσα μου ???????????

Τι σημαινει καρφωνεστεεεεεεεεεεεε

Εχουμε δημοκρατια - ελευθερια λογου ή κατι εχω χασει ?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε κορίτσια δεν χρειάζεται τσακωνόμαστε απλά μια κουβέντα κάνουμε .Εμένα απλά δεν μου άρεσε και προτίμησα το Παλατάκι δεν ξέρω γιατί απλά εκεί μου έκανε το κλίκ.Δυστυχώς η ευτυχώς εμένα οι γονείς μου κάπνιζαν στο μπαλκόνι ή στην αυλή και ποτέ στο σπίτι μεγάλωσα στην ύπαιθρο οπότε όλα ήταν καλά.Εγώ καπνίζω στο μπαλκόνι ποτέ δεν έχω καπνίσει όυτε εγώ ούτε κανείς αλλος στο σπίτι μου το οποίο έχουμε φτιάξει εδώ και 3χρόνια οποτε θέλω και η μικρή μου να βρίσκεται σε καθαρό περιβάλλον γιαυτό και έχω στερηθεί καφέδες και φαγητά λόγω του ότι καπνιζαν μέσα το καλοκαίρι όμως τριγυρνάμε.

Και ναι ήθελα ο σταθμός να έχει και αυλή γιατί όσες φορές έχει τύχει να περάσω απροδειδοποίητα η μικρή μου βρίσκεται στην αυλή και είτε την έχω πετύχει να πάιζει , αλλή φορά τά έχω βρέι να τους πάιζει η Κικη κουκλοθέατρο και αλλή φορά να χορεύουν όλα μαζί και να παριστάνουν τα αεροπλανάκια .:wink:

Είχα βρεί και άλλο σταθμό κοντά στο σπίτι μου με τεράστια σκεπαστή αυλή που μου άρεσε πάρα πολύ αλλά κάτι στον τρόπο του ιδιοκτήτη και στο κτίριο δεν με ευχαρίστησε οπότε οι απόψεις είναι πάντα αντικειμενικές:eek:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα ευγενικα κοριτσια .Θα ηθελα να διευκρινησω οτι δεν τσακωνομαι με καμια απο εσας απλα εκφραζω τις εμπειρειες μου και την προτιμηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω κι εγώ στη συζήτηση σχετικά με το θέμα του air condition όταν πήγα κι εγώ για εγγραφή απόρησα πώς ένας τέτοιος σταθμός που πληρεί πραγματικά όλες τις κτηριακές προδιαγραφές δεν έχει κλιματισμό με αυτές τις θερμοκρασίες! Μου είπανε όμως ότι ήδη ο χώρος είναι πολύ δροσερός και ότι μέχρι πέρσυ, δεν επιτρεπόταν από τη νομοθεσία η χρήση του, διότι δημιουργούσε πάρα πολλά προβλήματα υγείας και αλλεργιών στα παιδιά. Φέτος όμως μου είπαν ότι θα βάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω κι εγώ στη συζήτηση σχετικά με το θέμα του air condition όταν πήγα κι εγώ για εγγραφή απόρησα πώς ένας τέτοιος σταθμός που πληρεί πραγματικά όλες τις κτηριακές προδιαγραφές δεν έχει κλιματισμό με αυτές τις θερμοκρασίες! Μου είπανε όμως ότι ήδη ο χώρος είναι πολύ δροσερός και ότι μέχρι πέρσυ' date=' δεν επιτρεπόταν από τη νομοθεσία η χρήση του, διότι δημιουργούσε πάρα πολλά προβλήματα υγείας και αλλεργιών στα παιδιά. Φέτος όμως μου είπαν ότι θα βάλουν.[/quote']

 

Και τελικά παεί εκεί το μικρό σου όλα καλά? Ποσο είναι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.1)Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΤΑ ΣΥΓΚΑΜΕΝΗ ΚΑΙ 2)ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΜΩΡΟ 16 ΜΗΝΩΝ.ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΑΥΤΗς ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...