Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκεφαλιτιδα


Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καμια μανουλα που να περασε το παιδακι της εγκεφαλιτιδα

ειναι πολυ δυσκολη κατασταση και θα θελα να μαθω κατι απο μια μανουλα παρα απο 1 γιατρο ας πουμε γιατι με εχει κουρασει αυτη η κατασταση με τα ιατρικα και με το αν θα αποκατασταθει πληρως η οχι το παιδι μου.σας ευχαρηστω εκ των προτερων κι αν δεν υπαρχει μανουλα στην ιδια κατασταση με μενα να στε σιγουρες οτι ΘΑ ΧΑΡΩ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ,ειναι πολυ σοβαρη ασθενεια να το πω,λοιμωξη,καπως ετσι τελος παντων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόλις διάβασα την περιπέτεια που περνάτε

και πραγματικά ό,τι λόγια και να πω θα είναι φτωχά...

 

Δεν γράφω πολύ συχνά στο forum αλλά με εσένα έχουμε μιλήσει και παλιότερα στο chat και θέλω να ξέρεις ότι εύχομαι και προσεύχομαι για το καλύτερα.

 

Και μην ξεχνάς ότι ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ και είμαι σίγουρη ότι θα σου το δώσει

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ pegaki

 

Σοφία

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Μιας φίλης μου το παιδάκι είχε εγκεφαλίτιδα όταν ήταν 4 μηνών. Τώρα είναι 3 χρονών και έχει αναρρώσει πλήρως (περίπου 3 μήνες μετά που διαγνώσθηκε). Από ότι θυμάμαι μου είχε πεί ότι ήταν ένα μικρόβιο σαν έρπης ίδιο με αυτό που στους ενήλικες είναι ο επιχείλιος έρπης και μεταδίδεται μέσω της κυκλοφορίας του αίματος στο εγκέφαλο των βρεφών. Αν είναι ήπιας μορφής όπως του παιδιού της φίλης μου δεν αφήνει καμμία παρενέργεια, διαφορετικά είναι αρκετά σοβαρή ασθένεια και αφήνει "κουσούρια" όπως αδυναμία σε κάποιο χεράκι ή ποδαράκι του μωρού, μαθησιακές δυσκολίες και αντικοινωνικότητα.

Τώρα δεν ξέρω σε τι μορφή είναι του δικού σου μωρού, αλλά σου ξαναλέω ότι επειδή το παρακολουθούσα από κοντά το μωράκι της φίλης μου όλο το θέμα ήταν 3 μήνες, μετά το ξεπέρασε και τώρα είναι ένα υγιέστατο κοινωνικότατο και γλυκύτατο αγοράκι.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά (είμαι σίγουρη) άλλωστε όπως και σε όλες τις ασθένειες η αγάπη είναι το καλύτερο φάρμακο!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου pegy έζησα από κοντά παιδάκι της ξαδέρφης μου, τον περασμένο χειμώνα.Ήταν τότε 2 ετών, οι γιατροί στο Ιπποκράτειο δεν ήταν σίγουροι καν για τη ζωή του παιδιού, αφού πλέον ύστερα από πάρα πολύ καιρό, εντατική, νοσηλεία ήμασταν σίγουροι για τη ζωή του αλλά όχι για την πλήρη αποκατάσταση του...

 

Σήμερα παίζουνε ποδόσφαιρο με το δικό μου και monopoly μαζί μου, που ο δικός μου βλέπει monopoly και αλλάζει δρόμο...

 

Θα περάσει αγάπη μου...όλα θα περάσουν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα PEGI και σε ολα τα κοριτσια....

 

εγω δεν εχω προσωπικη εμπειρια για να σε βοηθησω

ξερω ομως οτι ειναι πολυ σοβαρη και δυσκολη κατασταση και θελει ιδιαιτερη προσοχη

το παιδακι σου τι ηλικια εχει?

 

σου ευχομαι δυναμη,πιστη και κουραγιο....

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαρηστω για τις απαντησεις σας κοριτσια.

εμενα ειναι οξεια ιογενης εγκεφαλιτιδα και δεν την προλαβαμε στην αρχη δυστυχως.

δεν μιλαει,δεν κραταει το κεφαλι του

δεν περπαταει φυσικα

δεν πιανει αντικειμενα

απλα χαμογελαει και ανταποκρινεται σε ολους οσους τον μιλανε ,δειχνει οτι καταλαβαινει.

οι φυσικοπεραπειες θα γινονται σιγουρα για 6 μηνες και μετα βλεπουμε

ελπιζω να επανελθει πληρως καποια στιγμη για εκεινο το ιδιο του,για να χει μια καλη και ευκολη ζωη κινητικα,γιατι εμενα οπως κι αν ειναι το αγαπω και θα το αγαπω και θα μαι στηριγμα του οσο ζω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα PEGI και σε ολα τα κοριτσια....

 

εγω δεν εχω προσωπικη εμπειρια για να σε βοηθησω

ξερω ομως οτι ειναι πολυ σοβαρη και δυσκολη κατασταση και θελει ιδιαιτερη προσοχη

το παιδακι σου τι ηλικια εχει?

 

σου ευχομαι δυναμη,πιστη και κουραγιο....

 

ειναι 17 μηνων τωρα και εχει 1,5 μηνα που ξεκινησε η ιστορια

Link to comment
Share on other sites

Pegi μου κουράγιο και πίστη............όλα θα πάνε καλά...........

Από τι προήλθε η εγκεφαλίτιδα?Και τι είδος είναι,γιατί υπάρχουν πολλές ιογενείς εγκεφαλίτιδες..........

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά σας με όλη μου την ψυχή! Θα περάσει θα δεις! Δεν έχω εμπειρία αλλά φού πέρασε για άλλους, θα περάσει και για εσάς. Ο θεός να είναι μαζί σας, να σας δίνει δύναμη και όλες τις ευχές μας για γρήγορη ανάρρωση!

Link to comment
Share on other sites

........ με εσένα έχουμε μιλήσει και παλιότερα στο chat και θέλω να ξέρεις ότι εύχομαι και προσεύχομαι για το καλύτερα.

 

Και μην ξεχνάς ότι ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ και είμαι σίγουρη ότι θα σου το δώσει

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ pegaki

 

Σοφία

 

Η συνονοματή μου με κάλυψε πλήρως

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μέσα απο την καρδιά μου εύχομαι γρήγορα περαστικά στο παιδάκι σου και όλα να πάνε καλά και να βγει αλώβητο απο αυτή την ιστορία.

Και θα βγεί, έχω ακούσει τόσες πολλές ιστορίες που όλα στο τέλος πήγαν κατ΄ευχήν.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέγκυ μου περαστικά στον Παναγιωτάκη!!! Της Παναγίας σας σκεφτόμουν κι αναρωτιόμουν πού χάθηκες αλλά δεν φανταζόμουν οτι έχετε τέτοια ζόρια!

Μια δοκιμασία ακόμα...Θα περάσει κι όλα θα πάνε καλά!!! Θα βάλει η Παναγία το χέρι Της που προστατεύει τον μικρό σου κι όλα θα πάνε καλά! Θα δείς!

Ενα φιλάκι απο μένα κι απο τους φίλους του τον Ραφαήλ και τον μπεμπάκο! Η σκέψη μας μαζί σας!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα που μου δινετε κουραγιο κοριτσια.

οι γιατροι λενε οτι δεν γνωριζουμε ακομα απο που προηλθε ο ιος περιμενουμε συνεχεια αποτελεσματα απο εξωτερικο να φανταστητε γιατι απο τους γνωστους ιους δεν ειναι.

τοσο τυχη ο καημενος.

οι γιατροι λενε οτι απο δω και περα οι φυσικοθεραπειες θα δειξουν αν εχει παθει καποια μονιμη βλαβη η αν ολα ειναι αναστρεψιμα.

ο δε φυσικοθεραπευτης δε μου λεει τιποτα εκτος του οτι εχει θεληση ο μικρος και δεν ειναι πια τοσο σφιγμενος οπως στην αρχη.

η αληθεια ειναι οτι επειδη τον κανω κι εγω ασκησεις στο σπιτι βλεπω μια μικρη βελτιωση αλλα δεν θελω να το πιστεψω γιατι φοβαμαι και να ελπιζω με ολα αυτα που περναμε.

επισης εχουμε και το θεμα του μεταβολικου νοσηματος που δεν εχει ξεκαθαριστει ακομα,μεχρι τα μεσα σεπτεμβρη θα μαστε σιγουροι αν εχει η οχι τεληκα.μακαρη τουλαχιστον να μην εχει κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πέγκυ μου περαστικά στον Παναγιωτάκη!!! Της Παναγίας σας σκεφτόμουν κι αναρωτιόμουν πού χάθηκες αλλά δεν φανταζόμουν οτι έχετε τέτοια ζόρια!

Μια δοκιμασία ακόμα...Θα περάσει κι όλα θα πάνε καλά!!! Θα βάλει η Παναγία το χέρι Της που προστατεύει τον μικρό σου κι όλα θα πάνε καλά! Θα δείς!

Ενα φιλάκι απο μένα κι απο τους φίλους του τον Ραφαήλ και τον μπεμπάκο! Η σκέψη μας μαζί σας!

 

γλυκια μου δωσε κι εσυ φιλια στα παληκαρακια σου,που ειναι εκεινα τα ησυχα βραδυα που λεγαμε τα χαζα μας στο τσατ;γιατι νιωθω λες και εχει περασει 1 αιωνας απο τοτε που τα λεγαμε;γιατι να ζω τετοιο μαρτυριο;λενε οτι<< ο θεος δινει στον καθενα μας οσα μπορει να αντεξει>> αλλα εγω νομιζω οτι ο θεος δεν εχει καταλαβει οτι ειμαι στα ορια μου πια,απο μια κλωστη κρεμομαι για να μην τρελλαθω πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Pegi είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε αλλά τη δύναμη να το αντέξεις την έχεις όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο.

Κάνε κουράγιο γιατί μπορεί ο δρόμος να μοιάζει μακρύς,ωστόσο πιστεύω πως θα τελειώσει και ο μικρός σου θα επανέλθει.

Ένιωθα κι εγώ να απελπίζομαι κάποιες φορές τότε,και ακόμη και μετά που με δυσκόλευε η κατάσταση,αλλά συνεχώς έλεγα στον εαυτό μου ότι ευτυχώς τουλάχιστον στην εποχή μας έχουμε τα μέσα να παλέψουμε και να αντιμετωπίσουμε κάποια πράγματα που αν ήταν άλλοι καιροί...δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα...

Σε σκέφτομαι.

Καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ κοριτσακια μου.μου δινετε δυναμη και ας μην σας ξερω και ας μην εχουμε ειδωθει ποτε,σας νιωθω δικους μου ανθρωπους,μακαρη να τελειωσουν ολα καποια στιγμη με οσο το δυνατον λιγοτερο πονο και με μεγαλη υπομονη και αποθεματα ψυχης.

θελω ολα τα παιδακια να ναι υγιη και ευτυχισμενα.

σημερα τον πηγα και μια μικρη βολτα στο τετραγωνο γυρω απο την οικοδομη και ηταν τοσο χαρουμενος ο καημενουλης αλλα δεν γινεται να πηγαινουμε σε παρκακια και παιδικες χαρες πρεπεο να φυλαγομαστε για ενα χρονικο διασημα ειπαν οι γιατροι.ευτυχως δεν χασαμε και κιλα ειμαστε 10 οσο ημασταν πριν μπουμε νοσοκομειο δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

περαστικα θα ειναι και θα πηγαινετε σε παρκα και θα σε τρεχει πανω κατω!!!

Ειμαι σιγουρη!

 

ΜΑΚΑΡΗ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ,ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ....ΚΙ Ας ΣΤΑΖΩ ΑΠΟ ΙΔΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ...

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα διαβασα το μηνυμα σου και η αληθεια ειναι πως ενιωσα την αναγκη να μιλησω κι εγω..Καιρο τωρα παρακολουθω καποιες συζητησεις αλλα με αφορμη το δικο σας προβλημα αποφασισα κι εγω να ανοιξω την ψυχη μου..

Το δικο μου το μωρακι ειναι 6 μηνων και μεχρι στιγμης εχει περασει δ υ ο φορες μηνιγγιτιδα :( .Δεν γνωριζω να σου πω κατι για την εγκεφαλιτιδα απλα επειδη και το δικο μας βασανιστηριο ειχε αμεση σχεση με τον εγκεφαλο, (οι μηνιγγες ειναι οι μεμβρανες που τον προστατευουν, και εμας μας τις "χτυπησε" ιος), αποφασισα να γραψω!

Το θετικο με εμας ειναι πως το καταλαβαμε πριν ακομα κανει την εξαρση και το προλαβαμε σε παρα πολυ αρχικο σταδιο (και τις 2 φορες πηγα το παιδι στο νοσοκομειο με δεκατα, τα οποια ως γνωστον αντιμετωπιζονται και σπιτι..απλα εμενα το ενστικτο μου μου ελεγε πως κατι δεν πηγαινε καλα και για καλη μου τυχη το ακουσα!)

Αυτο που εχω να πω και σε εσενα αλλα και σε οσες μανουλες περνανε παρομοιες καταστασεις ειναι να κανουνε κουραγιο και να εμπιστευονται το ενστικτο τους!Πιστεψτε με σωζει ζωες!Για ο,τι χρειαστεις ειμαι εδω (οπως και οι υπολοιπες κοπελες που εχουν ηδη απαντησει!).Κουραγιο κι ευχομαι ο,τι καλυτερο και ενα αισιο τελος στην περιπετεια σας!

Οσο για εμας, μεχρι στιγμης ολα βαινουν καλως!Εξελισσομαστε φυσιολογικοτατα σε ολα και ο παιδιατρος μας ειναι πολυ ευχαριστημενος απο την πορεια μας!Ειναι σαν να μην εγινε ποτε αλλα σ'αυτο ευθυνεται πως την προλαβαμε στην αρχη.Τωρα μενει να κανουμε ενα ακοογραμα στις 6/10 για να δουμε πως παει, λογω του οτι η μηνιγγιτιδα αφηνει βαρηκοια, αλλα να σας πω την αληθεια δεν ανησυχω γιατι η μπουμπουκα ανταποκρινεται σε ολα τα ακουστικα ερεθισματα και εχει αρχισει και τις προσπαθειες για ομιλια (τα γνωστα "μωρουδιακα").

Σας ευχαριστω πολυ που με ακουσατε!Η αληθεια ειναι πως ξαλαφρωσα τωρα που το εβγαλα απο μεσα μου!Ευχομαι τα καλυτερα για τα αγγελουδια σας αλλα και για εσας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Pegaki μου καλο δεν ξερω αν ο Θεος μας δινει οσα μπορουμε να αντεξουμε αλλα ξερω οτι ολοι εχουμε ή ειχαμε σταυρο. Λυγισαμε σηκωθηκαμε και ξαναλυγισαμε. Ομως πραγματιικα αυτα που λενε τα κοριτσια εδω ειναι πολυ ενθαρρυντικα και πανω απο εμας υπαρχει Θεος και η Παναγια μας και μας ακουει και θα δεις οτι θα περασει και ο Παναγιωτακης θα ειναι υγιεστατος παρα ποτε.

Εχεις περασει παρα πολλα κοριτσακι και θα δεις οτι θα γινει μια κακη αναμνηση που θα την λες στον Παναγιωτακη και δεν θα το πιστευει οτι το περασε.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...