Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσιο νηπιαγωγείο στο Π. ΦΑΛΗΡΟ η Νέα Σμύρνη η Καλλιθέα


Recommended Posts

Στέλνει κάποια μαμά το παιδί της στο πρότυπο δημόσιο νηπιαγωγείο παλαιού φαλήρου στην κοψαχείλα?

 

Επίσης υπάρχει καλό δημόσιο νηπιαγωγείο Καλλιθεα ή Φάληρο ή Νεα σμύρνη γενικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν εννοείς το βιοκλιματικό στην Κοψαχείλα έχω υπηρετήσει εκεί μία χρονιά. Είναι ένα κανονικό δημόσιο νηπιαγωγείο, με δυο ολοήμερα τμήματα και ένα κλασικό νομίζω. Έχει δυο τμήματα ένταξης (δύο ειδικές νηπιαγωγούς). Παρότι καινούριο αντιμετωπίζει αρκετά κτιριακά προβλήματα από την πρώτη κιόλας μέρα της λειτουργίας του. Για τις συναδέλφους ξέρω ότι γενικά είναι καλά τα πράγματα και από την επόμενη χρονιά θα αλλάξουν κάποιες (κάποιες θα φύγουν).

 

Να ξέρεις πάντως ότι στα δημόσια νηπιαγωγεία εγγράφεσαι ανάλογα με τον τόπο κατοικίας σου και όχι ανάλογα με το σε ποιο θέλεις. Αυτά τα ολίγα αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες να ρωτήσω και να μάθω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. εκεί μεγάλωσα, πήγα σχολείο, το πατρικό μας είναι εκεί, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα απο αυτή την άποψη, αλλά θα ήθελα να μάθω λίγα πράγματα, τα ωράρια, το πρόγραμμα, αν τρώνε εκεί κλπ. αν έχεις πληροφορίες ή κάποιος άλλος, ευπρόσδεκτες.

 

Όταν λες κτιριακά, τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο είναι αυτό που ορίζεται από το Υπουργείο Παιδείας (χοντρικά 8-3.45 για το ολοήμερο και 8.15- 12.15 για το κλασικό). Τα παιδιά τρώνε εκεί φαγητό που έχουν πάρει από το σπίτι και το οποίο συνήθως το ζεσταίνει η καθαρίστρια (εκτός κι αν έχει προσληφθεί από το δήμο τραπεζοκόμος που δύσκολο το βλέπω).

 

Όσο για το κτιριακό ένα έχω να σου πω, την πρώτη εβδομάδα που μετακόμισε το σχολείο το ξύλινο πάτωμα φούσκωσε και σηκώθηκε γύρω στους 30 πόντους, το έφτιαξαν κάπως πρόχειρα (δεν κάνει κούρμπα πια) με το σκετπικό ότι θα διορθωθεί σύντομα. Αυτό έγινε το 2005. Ε, ακόμη έτσι είναι.

 

Επίσης οι εγγραφές για το 2009- 2010 έχουν τελειώσει. Θα χρειαστείς ειδική έγκριση από τον Προϊστάμενο για να κάνεις αίτηση και εγγραφή κι αυτό μόνο στην περίπτωση που υπάρχουν κενές θέσεις και το παιδί είναι νήπιο. Αν είναι προνήπιο δύσκολα τα πράγματα (γίνονται κληρώσεις). Από πρώτη Σεπτεμβρίου επικοινώνησε μαζί τους.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ούτως η άλλως για νηπιαγωγείο ενδιαφέρομαι απλά ήθελα να ξέρω τι γίνεται, γιατί το έβλεπα απο τότε που φτιαχνόταν ακόμα. Δεν ενδιαφέρομαι για φέτος, αλλά με βολεύει να την στείλω εκεί όταν έρθει η ώρα γιατί είναι δίπλα στη μητέρα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, θα πρέπει να γράφω τον μεγάλο στο 8ο νηπιαγωγείο Ν. Σμύρνης. Μηπως ξερετε κάτι για αυτο? Λέω αύριο να πάω να το δω......Το θέμα ειναι βέβαια να πέσεις σε καλό εκπαιδευτικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Για να γράψει κανείς το παιδί του σε νηπιαγωγείο στο οποίο όμως κανονικά δεν ανήκει, δεν γίνεται;

εγώ π.χ. μένω Καλλιθέα, αλλά θέλω να στειλω το παιδί μου Ν. Σμύρνη. Είμαστε ακριβώς στα σύνορα των δύο περιοχών.

Δεν υπάρχει τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνεται.Η κόρη μου πάει στο 3ο Νηπιαγωγείο Νέας Σμύρνης(Περγάμου) και στην ενημέρωση που μας έκαναν οι νηπιαγωγοί μας ανέφεραν πως λόγω υπεράριθμων εγγραφών έφυγαν και 3-4 παιδάκια για άλλα σχολεία.Οπότε δεν μπορούσαν να εξυπηρετήσουν τα παιδάκια της περιοχής , φαντάσου και από άλλο δήμο.Πάντως δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω ότι αν υπάρχει κάποιος λόγος -κοντά στη δουλειά του γονιού, κοντά σε παππούδες κλπ- και υπάρχουν κενές θέσεις από τα παιδάκια που ανήκουν στο νηπιαγωγείο λόγω κατοικίας, μπορεί να γίνει. Απλά θα πρέπει να κάνεις αίτηση και να περιμένεις να ολοκληρωθούν οι εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας,

μηπως εχετε εικονα για το  11ο Νηπιαγωγειο της Νεας Σμύρνης;

Ειμαι προσφατη κατοικος Νεας Σμυρνης και δεν μπορω να βρω πληροφοριες...

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...