Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Απόψε που άλλαξα τον γιό μου ο οποίος είναι 2,5 χρονών είδα οτι ο ένας όρχις του είναι λίγο πιο μεγάλος απ΄τον άλλον.Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πρισμένος ή όχι,πάντως δεν έιναι στο ίδιο μέγεθος με τον άλλο.

Σαν να είναι φουσκωμένος.

Στο νετ που διάβασα λέει για υδροκοίλη η οποία συνήθως υπάρχει απ΄την γέννηση και τις περισσότερες φορές αποροφάται τον πρώτο χρόνο.

Υπάρχει βέβαια και η υδροκοίλη που δημιουργείται μετά τα 2.

Αν είναι κάτι τέτοιο μάλλον θέλει επέμβαση.

Μια φωτογραφία που είδα στο νετ έδειχνε τον όρχη πολύ διογκωμένο.

Του μικρού μου δεν είναι έτσι,είναι πιο λίγο.

Ξέρει καμμιά μαμά κάτι γι΄αυτό?

Σας έχει συμβεί?

Γράψτε μου γιατί έχω αγχωθεί πολύ!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενίτσα μου παρόλο που έχω αγόρια δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, ούτε έχω ακούσει κάτι περί τούτου...

Να ευχηθώ να μην ειναι τίποτα και απλώς να σου φάνηκε....

Περιμένουμε νέα σου μόλις μάθεις κάτι...άντε σιδεροτσούτσουνος ο μικρός...

Μην στεναχωριέσαι......((((((())))))))

Link to comment
Share on other sites

Ελενη καλημερα και περαστικα σας.

Εχω ακουσει και εγω για την υδροκοιλη αλλα αυτο συμβαινει τον πρωτο χρονο ,τωρα δεν εχω συναντηση περιπτωσεις σε ποιο μεγαλα παιδακια.Σκεψου μηπως χτυπησε καπου κατα λαθος ο μικρος ή να ζοριστικε πουθενα και να ερεθιστικε,μια που λες οτι ειναι λιγο πρισμενος.

Καλο ειναι να επικοινωνησεις με τον γιατρο σου και θα σου πει εκεινος.

Ευχομαι να ειναι περαστικα και θα περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ανθούλα και Ντιντι!

Τελικά είμαι μουρλή?... δεν ξέρω...σήμερα τον βλέπω κανονικό!

Ζαρώνει και το δέρμα κανονικά!

Ρε κορίτσια δεν το είδα μόνη μου,το είδε και ο άντρας μου και ο γιός μου ο μεγάλος.Μπορεί να ήταν λίγο αλλά ήταν...

Σήμερα έπαθα άλλη πλάκα.Δεν έβρισκα τον άλλο όρχι.Έψαχνα έψαχνα..τίποτα!

Τελικά τον βρήκα και τον άλλο!

Αχ! έχω τρελαθεί η μάνα.

Πάντως σίγουρα θα τον πάω παιδίατρο γιατί τώρα η ιδέα μου μπήκε.

Και άμα της μπει της μάνας η ιδέα ...τρέχα γύρευε!!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Ελένη καλημέρα.

Ελπίζω να μην έχει τίποτα ο μικρούλης σου.

Πάντως καλού κακού πήγαινε να του ρίξει μια ματιά ο παιδίατρος, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Ξέρω περιπτώσεις που δεν ήταν τίποτα και περιπτώσεις που ήταν κάτι.

Ο παιδίατρος σίγουρα θα σου λύσει τις απορίες σου.

:-)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απόψε που άλλαξα τον γιό μου ο οποίος είναι 2,5 χρονών είδα οτι ο ένας όρχις του είναι λίγο πιο μεγάλος απ΄τον άλλον.Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πρισμένος ή όχι,πάντως δεν έιναι στο ίδιο μέγεθος με τον άλλο.

Σαν να είναι φουσκωμένος.

Στο νετ που διάβασα λέει για υδροκοίλη η οποία συνήθως υπάρχει απ΄την γέννηση και τις περισσότερες φορές αποροφάται τον πρώτο χρόνο.

Υπάρχει βέβαια και η υδροκοίλη που δημιουργείται μετά τα 2.

Αν είναι κάτι τέτοιο μάλλον θέλει επέμβαση.

Μια φωτογραφία που είδα στο νετ έδειχνε τον όρχη πολύ διογκωμένο.

Του μικρού μου δεν είναι έτσι,είναι πιο λίγο.

Ξέρει καμμιά μαμά κάτι γι΄αυτό?

Σας έχει συμβεί?

Γράψτε μου γιατί έχω αγχωθεί πολύ!

Γειά σου και΄γω είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα και μας ο μικρός σε αυτή την ηλικία που λες μια μέρα έκλαψε πάρα πολύ και το αποτέλεσμα αυτό που είδες και΄συ,το πήγαμε στο νοσοκομείο και μας είπαν και μας κάτι σαν υδρικοίλη,τον κάναμε υπέρηχο και όντως έτσι ήταν.Ναι αλλά τελικά πριν τα Χριστούγεννα και΄γω είδα στα καλά καθούμενα στο μπάνιο ότι το ένα ''μπαλάκι''(έτσι του είπαμε ότι είναι γιατί καναμε εγχείρηση)ήταν κρεμασμένο και ελαφρώς πρησμένο.Το κυτούσα για δυο μέρες και μετά κάναμε υπέρηχο και τελικά ήταν βουβωνοκοίλη που έπρεπε να το δει παιδοχειρουργος ,αυτό όλο και πριζόταν δεν πονούσε καθόλου και ευτυχως πριν τις γιορτέ τον είδε γιατρός στην Θεσ/νικη κλείσαμε ημερομηνια για την επέμβαση και έγινε τον Φεβρουάριο καθήσαμε μόνο μια μερα (την ημερα της επέμβασης) και την άλλη μέρα φύγαμε, περιτώ να σου πω πως αφού συνήλθε δεν π ο ν ο υ σ ε καθόλου και σηκωθηκε να παιξει και έτρεχε στον διάδρομο είναι λίγο κρυφό το πρόβλημα μια εμφανίζεται και μια είναι σαν να μην υπάρχει αλλά καλύτερα να το δει ένας παιδοχειρουργος μία και καλή για να σου πει ακριβώς τι έχει.
a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μinnie για την απάντηση!Και ΄γω αυτό παθαίνω την μια το βλέπω και την άλλη νομίζω οτι είναι κανονικό.Σου είπαν από τι δημιουργήται,γιατί απ΄την γέννηση δεν νομίζω να το είχε.Δεν θα το έβλεπε η παιδίατρος?Αύριο θα πάω να το δουν για να μου φύγει η απορία!Και ΄γω στο νετ διάβασα οτι είναι εύκολη επέμβαση σ΄αυτές τις ηλικίες.Και ναι δεν δείχνει να τον ενοχλεί καθόλου.Υπάρχει περίπτωση να είναι ο ένας όρχις μεγαλύτερος από τον άλλο?Έχω πολλές απορίες ε?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις ο γιατρός που το είδε στην θεσ/νικη μου είπε ότι αφού γεννηθηκε είχε προδιάθεσει να το κάνει αλλά οι άλλοι δεν μου είπαν κάτι τέτοιο.Την πρώτη φορά που το είδαμε ήταν στην ηλικια και του δικού σου 2,5χρ.μετά το εμφάνισε τώρα τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν αλλα σταθήκαμε πολυ τυχερόι γιατί αμέσως βρήκα γιατρό πήγαμε τον είδε και μας καθυσύχασε.Είναι επέμβαση ρουτίνας αυτή αφού τον όρό τον έβγαλαν δυο ώρες μετά που βγήκε από το χειρουργείο.Εμένα το παρουσίασε όπωε είπα από πολύ έντονο κλάμα και μετά τον είδαμε στο μπάνιο και όταν ήθελε να ενεργηθεί πριζόταν παρα πολύ αλλα μας είπε αυτός που έκανε τον υπέρηχο όσο πιο γρήγορα το κάνεις τόσο το καλύτερο γιατί μετά μπορεί να πονάει,αυτό τελικά μας το είπε και ο άλλος γιατρός μετά.Αν είναι αυτό μη φοβάσε εγώ για το μόνο πράγμα που ζορίστηκα ήταν όταν το πήραν στο χειρουργείο:cry:.........αλλα ο γιατρός ήταν πανω απ΄όλα άνθρωπος και μετά γιατρός και μετά μείναμε ευχαριστημενοι βέβαια για 10 μερες δεν έπρεπε να τρέξει αλλά μετά του έδωσε να καταλαβει.:-D

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Και τελικά ήταν βουβωνοκήλη ε?Η πιο δύσκολη ώρα είναι η αναμονή του χειρουργείου,το καταλαβαίνω.Πόση ώρα κράτησε?κάπου διάβασα κανένα μισάωρο!Πάντως πολλά παιδάκια το παθαίνουν.Και δεν υπάρχει άλλη λύση, παρά μόνο το χειρουργείο!Το πρόβλημα είναι οτι εγώ μένω σε νησί και θα πρέπει να ανέβω Αθήνα.Αλλά ας είναι όλα καλά και δεν πειράζει!Σ΄ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σε ρωτήσω...από τα 2,5 που το πρωτοείδες το είχε μέχρι τώρα που είναι 4 χρονών?Όλο αυτό το διάστημα δεν είδες καμμιά αλλαγή?Δεν πειράζει που το είχε τόσο καιρό?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να σε ρωτήσω...από τα 2,5 που το πρωτοείδες το είχε μέχρι τώρα που είναι 4 χρονών?Όλο αυτό το διάστημα δεν είδες καμμιά αλλαγή?Δεν πειράζει που το είχε τόσο καιρό?

Όταν το καταλάβαμε ότι κάτι παει στραβά αμέσως την ίδια ώρα το πήγαμε στο νοσοκομείο και μας είπαν κάτι σαν υδροκοίλη(για αυτό σου είπα ότι είναι κτυφό το πρόβλημα) μετά από μια βδομάδα εξαφανίστηκε τελείως και παρουσιάτηκε τώρα πριν τις γιορτές ,πριν δεν είχε τ ί π ο τ α .Αυτό μας είπε και ο γιατρός ότι εμφανίζεται στα ξαφνικά να φανταστείς τότε είχα γίνει πολύ υπερβολική κάθε τρεις και λίγο όλο τον κοιτούσα μηπως και δω κάτι αλλά τίποτα.Απλώς ο γιατρός που του έκανε υπέρηχο μα το τώνεισε και είπε πως πρέπει μόνο παιδοχειρουργος να το δει.Η επέμβαση δεν είναι τίποτα μιση ώρα κρατάει με όλη την διαδικασία της νάρκωσης γιατί η προνάρκωση γίνεται στο δωμάτιο και μάλιστα εγώ του την έδωσα στην σύριγγα:cry: και μετά ακολούθησε η κυρίως νάρκωση μέσα.Του δικού μου ήταν όμως αρκετά πρισμένο αλλα μερικές φορές μόλις που διέκρινες κατι,μην το καθυστερείς ότι και να είναι πάντως κοίταξέ το.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!Σίγουρα θα το κοιτάξω!Να ΄σαι καλά και να χαίρεσε τα παιδάκια σου!

Ευχαριστώ πολύ και ΄συ να χαίρεσαι τα δικά σου και μην αγχώνεσαι, όλα θα γίνουν(αν και΄γω βέβαια φοβόμουν) αλλά όταν κάτι πρέπει να γίνει τι να κάνουμε.......αν έχεις νέα και'' θες ''απάντησε μου.:)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θυμάμαι να μου φαίνεται πρησμένο, μετά όχι, και πάει λέγοντας. Όταν ρώτησα το γιατρό μου είπε να το παρακολουθώ μήπως είναι κήλη. Τελικά δεν ήταν. ο γιατρος που παρακολουθεί το παιδί το είδε; Τι είπε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν πήγα το πρωί στην παιδίατρο,το είδε και με φακό,μου είπε ότι έχουν λίγο ύγρό και οι δύο όρχεις,αλλά μάλλον είναι από τη γέννηση και δεν έχει απορροφηθεί ακόμα.Αν θέλω για σίγουρα να τον πάω σε έναν ουρολόγο και να του κάνουμε και ένα υπέρηχο (αυτό το είπα εγώ).Δεν είναι κάτι επείγον μου είπε,το παρακολουθούμε και βλέπουμε.Αν δεν απορροφηθεί ίσως να είναι και βουβονοκήλη,αν και δεν το νομίζει.Δεν έδειξε να ανυσηχεί καθόλου.Εχώ αυτές τις μέρες θα κλείσω ραντεβού να του κάνω υπέρηχο να μου φύγει και η απορία.Του έκανα και ένα εμβόλιο που είχε και ΟΚ.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΠΕΘΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Τι γκαβη που ειμαι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ευτυχως που το παιδι δεν εχει τιποτα !!!!

 

Αντε σιδερενιος !!!!!!!!!!!

 

Σε εχασα μωρε συμπεθερουλα μου .......

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει,τουλάχιστον σου έλυσε μια απορία που είχες.Πάντως με τον υπέρηχο θα δίξει τι είναι γιατι και μας στην αρχή που μας είπαν για υδροκοίλη μπορεί να απορροφηθεί από μόνο του .....αλλά τελικά μετά από δυο χρόνια έγινε βουβωνοκοίλη και έπρεπε να εγχειρηστεί.Να΄σαι καλά που μου είπες αν και άγνωστη είχα και΄γω αγωνία:P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...