Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ


GAVRIELA

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Καμία συμβουλή?

Λοιπόν ο μικρός μου είναι 19 μηνών και καλοφαγάς.

Από προχθές μου έκανε για κανα 2 ήμερα διάρροιες και είχε συγκαεί πάρα πολύ.Το αντιμετωπίσαμε με διαίτα κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου.

Η διάγνωση ήταν γαστρεντερίτιδα και ευτυχώς δεν μου έκανε πυρετό παρά ένα 37 για 1 μέρα.Επίσης φιάξαμε και το σύγκαμα με κρέμα medicasol (φυτική) και dactarin.

Οι οδηγίες ήταν: γάλα πολυ αραιωμένο με ρυζόνερο, κοτόπουλο ή μοσχάρι βρασμένα, ρύζι λαππά ή προς το στεγνό, για 3-4 ημέρες.Όχι ψωμι, φρούτα, λαχανικά,μπισκότα, φαρι λακτε.

Από χθες η διατροφή μας ήταν (πάλι κατόπιν οδηγιών) πάλι κρεάς ή κοτόπουλο ή μπιφτέκι με άπαχο κρέας και μόνο με λίγο ψωμί και μυρωδικά, κανονική αραίωση στο γάλα αλλά συνεχίζουμε το ρυζόνερο, λαχανικά μόνο βραστά και όχι ψωμί, μπισκότα, φαρι λακτε, και φρούτα μόνο κομπόστα σπιτική.

Εγώ του έδωσα το πρωί γάλα, μετά για δεκατιανό πάλι γάλα, το μεσημέρι μοιφτέκι με βραστή πατάτα, και το απόγευμα λίγο, και το βράδυ πάλι γάλα.

Σήμερα έκανε 3 κενώσεις 1 μεγάλη, και μετά 2 πιο μικρές σαν διάροια με λίγη βλέννα.

Ξέχασα να σας πω ότι δοκιμάσαμε (πάλι κατόπιν οδηγιών) ένα γάλα χωρίς λακτόζη και για κρέμα σκέτο ρυζάλευρο, αλλά δεν τα θέλει με τίποτα.

Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5622

 

καλησπέρα gavriela ριξε μια ματιά πιο πάνω ...

 

περαστικά ! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...