Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερτονια σε τελειομηνο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Γράφω πρώτη φορά στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου. έχω μια κορούλα 19 μηνων πια η οποία δεν περπατα ακομα λογω υπετρονίας.

Διαπιστώθηκε απο τον παιδίατρό της όταν ήταν 4 μηνων,είχε εμφανισει και πλαγιοκεφαλια τοτε,ενώ γεννήθηκε 40 εβδομάδων και αρχίσαμε φυσιοθεραπεία απο τότε. Έπιασε πραγματάκια 6 μηνων ,κάθισε 10 μηνων ,μπουσούλησε 11.σηκώθηκε όρθια κάπου τότε και 12 μηνων άρχισε τα πλάγια βηματάκια. κάναμε μαγνητική 8 μηνων η οποία δεν έδειξε τίποτα και συνεχίζουμε τις φυσιοθεραπείες..Οι παιδονευρολόγοι μας καθησυχάζουν αλλά εμείς πλεον προβληματιζόμαστε πάρα πολυ. μήπως έχει κανείς καμμιά παρόμοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εφόσον υπάρχει κινητική εξέλιξη δεν υπάρχει λόγος για να ανησυχείς αν θα περπατήσει ή όχι. Μπορεί να καθυστέρηση λίγο ακόμα αλλά σίγουρα θα περπατήσει. Να σε απασχολεί η ποιότητα της βάδισης και όχι αν θα περπατήσει.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον υπάρχει κινητική εξέλιξη δεν υπάρχει λόγος για να ανησυχείς αν θα περπατήσει ή όχι. Μπορεί να καθυστέρηση λίγο ακόμα αλλά σίγουρα θα περπατήσει. Να σε απασχολεί η ποιότητα της βάδισης και όχι αν θα περπατήσει.

 

ολα με απασχολουν.......

Link to comment
Share on other sites

Μεροπη σε καταλαβαινω.Εμενα τα διδυμα ειναι προωρα,διαγνωστηκε υπερτονια τωρα που ειναι τεσσαρων μηνων,ευτυχως ηπια συμφωνα με αναπτυξιολογο και φυσιοθεραπευτη αλλα επειδη μου ειπαν "καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε"(ετσι ακριβως μου το ειπε) θα αρχισουμε τωρα φυσιοθεραπεια και ο Θεος βοηθος...Κι εγω εχω αγχος,στην αρχη ημουνα και πολυ αρνητικη με το θεμα .Τωρα το δεχτηκα και θα τα βοηθησω οσο μπορω.Νομιζω οτι ολα θα πανε καλα αλλα θα ειμαστε ενα βημα πισω απο τα αλλα μωρακια.Και στης φιλης μου το παιδακι διαγνωστηκε υπερτονια ακρων στα ακρα στα 5! και αυτο γιατι πατουσε στις μυτες και οχι σε ολο το πελμα.Στην αρχη νομιζαν οτι επαιζε αλλα δεν ηταν ετσι,τωρα ειναι σε καλο δρομο.Σε τελειομηνο μωρο υπαρχει καποιος λογος που εμφανιζεται?Συνεβη κατι στην κυηση ή στον τοκετο?Εμενα ολοι με ρωτησαν για αυτο.Το στρες και η δυσκολη κυηση προκαλουν υπερτονια?Ολα καλα να πανε και να μην την προλαβαινεις τη ζουζου σου...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

εδω το αντιπαλον δεος.... εμεις ξεκινησαμε φυσιοθεραπειες απο ενος ετους λογω υποτονιας

 

οταν ξεκινησαμε ο μικρος δεν εβαζε καν δυναμη στα ποδια του να σταθει. καμμια φορα για να πιασει κατι απλα σερνοταν στο πατωμα.

 

σιγα σιγα αρχισε η εξελιξη, μπουσουλημα, πλαγια βηματα κλπ. μεχρι που εκανε τα πρωτα βηματα με την βοηθεια του φυσιοθεραπευτη στους 16 μηνες αλλά μόνος του με καμμια δυναμη.

 

δεν το πιεσαμε. τον κρατουσαμε πολυ απο το χερι για να κανει βηματα γιατι του αρεσε αλλά δεν το επαιρνε αποφαση μονος του. στους 19 μηνες εγινε κι αυτο....

 

το σημαντικο ειναι αυτο που λεει και ο paris35 πιο πανω. η ποιοτητα του περπατηματος. εμας απο την πρωτη στιγμη περπατουσε λες και το εκανε μηνες, άνετα και προσεκτικα χωρις να πεφτει καθολου. επισης αμεσως αρχισε να περπαταει και προς τα πισω, που ειναι δυσκολο και ερχεται αργοτερα αλλά και κουβαλωντας πραγματα. οποτε φανηκε η δουλεια που εγινε στις φυσιοθεραπειες

 

επισης εχουμε καλυψε το μεγαλυτερο μερος ολων αυτων που "επρεπε" να κανει βασει των οροσημων και ηδη παιζουμε και ποδοσφαιρο :lol::lol:

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς psixi

Σ ευχαριστώ για τα καλα λογια....πιστεψε με τα χρειάζομαι. Το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα...Δεν έγινε τίποτα ούτε στον τοκετό (καισαρική έκανα,γιατί το ήθελα) ούτε στην κύηση.Ουτε μου είπαν ότι απο δύσκολη κύηση ή στρες μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, άσε που εγω δεν είχα. Κανείς δεν ξέρει να μου πει γιατί έγινε και πως ακριβως θα εξελιχθεί. Σε ποιον αναπτυξιολόγο πήγες; Εμείς τώρα το φεβρουάριο θα κάνουμε δευτερη μαγνητική και το μάρτιο έχουμε ραντεβού στη Σκουτέλη. Για το παιδάκι της φίλης σου, ξέρω ότι το περπάτημα στις μύτες είναι κλασικό παράδειγμα υπερτονίας και θέλει φυσιοθεραπεία. Όσο για τα διδυμάκια σου, οι φυσιοθεραπείες είναι το μόνο που θα τα βοηθήσει.Αν κάποια στιγμή αρχίσουν να κλαίνε, μη λυγίσεις ,έτσι κάνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

εδω το αντιπαλον δεος.... εμεις ξεκινησαμε φυσιοθεραπειες απο ενος ετους λογω υποτονιας

 

οταν ξεκινησαμε ο μικρος δεν εβαζε καν δυναμη στα ποδια του να σταθει. καμμια φορα για να πιασει κατι απλα σερνοταν στο πατωμα.

 

σιγα σιγα αρχισε η εξελιξη, μπουσουλημα, πλαγια βηματα κλπ. μεχρι που εκανε τα πρωτα βηματα με την βοηθεια του φυσιοθεραπευτη στους 16 μηνες αλλά μόνος του με καμμια δυναμη.

 

δεν το πιεσαμε. τον κρατουσαμε πολυ απο το χερι για να κανει βηματα γιατι του αρεσε αλλά δεν το επαιρνε αποφαση μονος του. στους 19 μηνες εγινε κι αυτο....

 

το σημαντικο ειναι αυτο που λεει και ο paris35 πιο πανω. η ποιοτητα του περπατηματος. εμας απο την πρωτη στιγμη περπατουσε λες και το εκανε μηνες, άνετα και προσεκτικα χωρις να πεφτει καθολου. επισης αμεσως αρχισε να περπαταει και προς τα πισω, που ειναι δυσκολο και ερχεται αργοτερα αλλά και κουβαλωντας πραγματα. οποτε φανηκε η δουλεια που εγινε στις φυσιοθεραπειες

 

επισης εχουμε καλυψε το μεγαλυτερο μερος ολων αυτων που "επρεπε" να κανει βασει των οροσημων και ηδη παιζουμε και ποδοσφαιρο :lol::lol:

 

 

Χαιρομαι για το πιτσιρίκι σου, μακάρι να τελειώνουμε κι εμείς σύντομα. Αυτό για την ποιοτητα του βαδίσματος το ξέρω...Εμείς την κρατάμε απο το χεράκι και άλλοτε περπατά καλά και άλλοτε όχι.Σε ποια πόλη μένετε;Σε ρωτάω για να μου πεις το φυσιοθεραπευτη σου.Επίσης πέσμου αν ο μπέμπης σου ήταν τελειόμηνος ή όχι

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη ειμαστε

 

τελειομηνοι ημασταν, 38η εβδομαδα

 

και αργησαμε να ξεκινησουμε το ψαξιμο γιατι ενω τα ελεγα στην παιδιατρο αυτη με καθησυχαζε ε κι εγω ελεγα επιστημονας ειναι κατι ξερει.... (ακολουθει μουτζα στα μουτρα μου)

 

μην ανησυχεις. απο την στιγμη που φτασατε στο επιπεδο αυτο θα φυγει και μονο του καποια στιγμη

 

καταλαβαινω την ψυχολογια σου. ολα τα παιδακια περπατανε τρεχουν και το δικο σου οχι. το περασα κι εγω και με ειχε ριξει παρα πολυ. να εισαι σιγουρη οτι το παιδακι σου θα σε ανταμειψει με πολλες ταρζανιες. εμενα ο δικος μου δεν μαζευεται πλεον....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις θεσσαλονικη ειμαστε....μπορεις να μου πεις που κανατε φυσιοθεραπεια; την ψυχολογια μου την καταλαβες ακριβως...νιωθω οτι ζω φρικη...ειμαι και στον 6ο μηνα στο δευτερο,οποτε χειροτερευουν τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Καζας λεγεται, ειναι παπαναστασιου με μποτσαρη

 

σκεψου οτι εμεις συνεχιζουμε ακομα τις φυσιο, ασχετα που περπαταμε 8 μηνες, για να τον βοηθησει συνολικα

 

με το καλο να παρεις αγκαλια και το δευτερο μωρακι σου

 

την ξερω την ψυχολογια σου λεω.... εγω ειχα και συγγενεις αδιακριτους που με επρηζαν με αυτο το θεμα και στεναχωριομουν δυο φορες. βγαιναμε βολτα και φορουσα τα γυαλια να μην με βλεπουν δακρυσμενη.

 

τωρα τρεχω απο πισω του και φωναζω "αμα σε πιασω θα σε αφαλοκοψω δευτερη φορααααααααααααα" και γελαμε.

 

μεταξυ μας τον αφηνω και κανει οτι γουσταρει. και ζημιες και ταρζανιες, φτανει να μην κινδυνευει. προσπαθησαμε πολυ να τον δουμε ετσι, δεν θα τον σταματησω τωρα....

 

με το θεμα λόγος πως πατε;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καζας λεγεται, ειναι παπαναστασιου με μποτσαρη

 

σκεψου οτι εμεις συνεχιζουμε ακομα τις φυσιο, ασχετα που περπαταμε 8 μηνες, για να τον βοηθησει συνολικα

 

με το καλο να παρεις αγκαλια και το δευτερο μωρακι σου

 

την ξερω την ψυχολογια σου λεω.... εγω ειχα και συγγενεις αδιακριτους που με επρηζαν με αυτο το θεμα και στεναχωριομουν δυο φορες. βγαιναμε βολτα και φορουσα τα γυαλια να μην με βλεπουν δακρυσμενη.

 

τωρα τρεχω απο πισω του και φωναζω "αμα σε πιασω θα σε αφαλοκοψω δευτερη φορααααααααααααα" και γελαμε.

 

μεταξυ μας τον αφηνω και κανει οτι γουσταρει. και ζημιες και ταρζανιες, φτανει να μην κινδυνευει. προσπαθησαμε πολυ να τον δουμε ετσι, δεν θα τον σταματησω τωρα....

 

με το θεμα λόγος πως πατε;

 

Ασε οι συγγενεις είναι οι χειροτεροι.Εμενα με παιρνουν απο μακρια και ρωτάνε αν περπατα.....Με το θεμα λόγος, δεν παμε ιδιαιτερα καλα, μου εχουν πει οτι θα αργησει. λεει μαμα και καπως γιαγια,εχω τη αισθηση οτι καταλαβαινει τα παντα....και δειχνει. Την πηγαινω εργοθεραπεια μια φορα την εβδομαδα, αποφαση που πηρα μονη μου και εχω παει και σε λογοθεραπευτρια οταν ηταν πιο μικρη γιατι δεν καταπινε το φαγητο της λογω υπερτονιας. Το θεμα της καταποσης το λυσαμε ,το θεμα του λογου με απασχολει, απλα ξερω γιατι δεν μιλα. σκεφτομαι οτι μολις περπατησει θα την παω και σε λογοθεραπεια.....ο δικος σου πως παει με το λογο;

Link to comment
Share on other sites

γκρρρρρρρ εγραφα μια ωρα και κολλησε και τα εχασα

 

να ξερεις οτι πολλα παιδια με νευρολογικο θεμα παρουσιαζουν καθυστερηση και στον λογο. φταινε οι μυες του προσωπου, φταιει το ανωριμο νευρολογικο συστημα, μπορει να ειναι πολλα.

 

ουτε ο δικος μου μιλαει. μπαμπαλιζει ολη μερα και λεει τα δικα του αλλά τιποτα συγκεκριμενο

 

πηγαμε σε λογοθεραπευτρια για συμβουλευτικη. εννοειται οτι ειναι πολυ μικρος για λογοθεραπεια.

 

οσο για την εργοθεραπεια, του κανω εγω στο σπιτι μονη μου

συμβουλες απο αναπτυξιολογο και εργοθεραπευτη απο το τηλεφωνο, λιγο τα βιβλια λιγο το νετ εχω φτιαξει μονη μου ολοκληρο προγραμμα

 

με οτι εχουμε ασχοληθει πολυ, ο μικρος εχει γινει ασσος, πχ. λεπτη κινητικοτητα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

γκρρρρρρρ εγραφα μια ωρα και κολλησε και τα εχασα

 

να ξερεις οτι πολλα παιδια με νευρολογικο θεμα παρουσιαζουν καθυστερηση και στον λογο. φταινε οι μυες του προσωπου, φταιει το ανωριμο νευρολογικο συστημα, μπορει να ειναι πολλα.

 

ουτε ο δικος μου μιλαει. μπαμπαλιζει ολη μερα και λεει τα δικα του αλλά τιποτα συγκεκριμενο

 

πηγαμε σε λογοθεραπευτρια για συμβουλευτικη. εννοειται οτι ειναι πολυ μικρος για λογοθεραπεια.

 

οσο για την εργοθεραπεια, του κανω εγω στο σπιτι μονη μου

συμβουλες απο αναπτυξιολογο και εργοθεραπευτη απο το τηλεφωνο, λιγο τα βιβλια λιγο το νετ εχω φτιαξει μονη μου ολοκληρο προγραμμα

 

με οτι εχουμε ασχοληθει πολυ, ο μικρος εχει γινει ασσος, πχ. λεπτη κινητικοτητα

 

σε ποιον αναπτυξιολογο τον πηγες εδω στη θεσσαλονικη;

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε παει στον τσικουλα κι απο τοτε μιλαμε συνεχεια στο τηλεφωνο για την εξελιξη μας και τον ρωταω συνεχεια πως να συνεχισω

 

ευτυχως η καινουργια παιδιατρος ειναι τσακαλος οποτε εχω κι εκει ενα στηριγμα

 

και ο φυσιοθεραπευτης εχει τεραστια πειρα σε τετοια θεματα.

 

ειχα παει και στον τρυφωνα τον εργοθεραπευτη στο ιπποκρατειο. τεραστια πειρα κι αυτος. και μ αυτον μιλαω που και που στο τηλεφωνο. επι χρονια υπηρχε μια ομαδα που παρακολουθουσε εκατονταδες παιδια για θεματα αναπτυξης. και ο τσικουλας και ο τρυφωνας ηταν μεσα. γι αυτο τους επελεξα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχαμε παει στον τσικουλα κι απο τοτε μιλαμε συνεχεια στο τηλεφωνο για την εξελιξη μας και τον ρωταω συνεχεια πως να συνεχισω

 

ευτυχως η καινουργια παιδιατρος ειναι τσακαλος οποτε εχω κι εκει ενα στηριγμα

 

και ο φυσιοθεραπευτης εχει τεραστια πειρα σε τετοια θεματα.

 

ειχα παει και στον τρυφωνα τον εργοθεραπευτη στο ιπποκρατειο. τεραστια πειρα κι αυτος. και μ αυτον μιλαω που και που στο τηλεφωνο. επι χρονια υπηρχε μια ομαδα που παρακολουθουσε εκατονταδες παιδια για θεματα αναπτυξης. και ο τσικουλας και ο τρυφωνας ηταν μεσα. γι αυτο τους επελεξα

 

εγω εδω εχω παει στον παυλου και στον κοντοπουλο(παιδονευρολογοι) και τωρα εχω ραντεβου 6 μαρτιου στη σκουτελη στην αθηνα. φυσιοθεραπεια πήγαινα στην κυριακιδου αλλα αλλαξα και παω στην σταυρακουδη. για αναπτυξιολογο δεν ειχα σκεφτει,μαλλον πρεπει να την παω

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε παει αρχικα κοντοπουλο και καποια στιγμη και στον ζαφειριου (παιδονευρολογοι)

 

καλα αποτελεσματα να εχεις απο Αθήνα

θα περιμενουμε νεα

 

οτι χρειαστεις πες μου

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηγαμε σε αναπτυξιολογο του ιπποκρατειου για να μας βοηθησει με τα χαρτια και τα δικαιολογητικα του ταμειου για τις φυσιο...Λεγεται Καρδαρας Παναγιωτης ειναι καθηγητης και διαμαντι και σαν ανθρωπος και σαν γιατρος.Με αυτον συνεργαζεται στο ιπποκρατειο και η φυσιοθεραπευτρια μας ,λεγεται καλαιτζη τανια και βοηθησε πολυ να βγαλουμε ακρη με τον νεο ενιαιο ταμειο γιατι κανενας δεν ξερει τιποτα και επικρατει ενα χαος...Σημερα ξεκιναμε και ελπιζουμε να το ξεπερασουμε γρηγορα.Αληθεια η υπερτονια δημιουργει προβλημα καταποσης?Ισως γι αυτο εχω προβλημα με το ενα μωρο στο ταισμα...κλαιμε για να φαμε ....κοιμομαστε...μας παιρνει ωωωωωρα η ιστορια και φτανει το επομενο ταισμα και φτου και απο την αρχη.Περαστικα να ειναι ρε κοριτσια...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηγαμε σε αναπτυξιολογο του ιπποκρατειου για να μας βοηθησει με τα χαρτια και τα δικαιολογητικα του ταμειου για τις φυσιο...Λεγεται Καρδαρας Παναγιωτης ειναι καθηγητης και διαμαντι και σαν ανθρωπος και σαν γιατρος.Με αυτον συνεργαζεται στο ιπποκρατειο και η φυσιοθεραπευτρια μας ,λεγεται καλαιτζη τανια και βοηθησε πολυ να βγαλουμε ακρη με τον νεο ενιαιο ταμειο γιατι κανενας δεν ξερει τιποτα και επικρατει ενα χαος...Σημερα ξεκιναμε και ελπιζουμε να το ξεπερασουμε γρηγορα.Αληθεια η υπερτονια δημιουργει προβλημα καταποσης?Ισως γι αυτο εχω προβλημα με το ενα μωρο στο ταισμα...κλαιμε για να φαμε ....κοιμομαστε...μας παιρνει ωωωωωρα η ιστορια και φτανει το επομενο ταισμα και φτου και απο την αρχη.Περαστικα να ειναι ρε κοριτσια...

 

 

Εμενα μου ειπανε οτι η υπερτονια δημιουργει εντονο προβλημα καταποσης.Ειδικα οταν αρχισαν οι στερεες τροφες ,εγινε μαρτυριο το ταισμα. Το ξεπερασαμε γυρω στους 12 μηνες. Με το γαλα δεν ειχαμε ιδιαιτερο προβλημα καταποσης απλα ετρωγε λιγο.το ανωτερο που εχει πιει ειναι 120γρ. Καποια στιγμη που εκλαιγε και δεν ετρωγε,ητν 4,5 μηνων ειχε ουρολοιμωξη.για να το ανακαλυψουμε βεβαια πηγα σε 4 παιδιατρους, οι οποιοι μου αλλαζανε τα γαλατα.ο 5ος αποδειχθηκε κορυφη και ειμαστε σαυτον μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπανε οτι η υπερτονια δημιουργει εντονο προβλημα καταποσης.Ειδικα οταν αρχισαν οι στερεες τροφες ,εγινε μαρτυριο το ταισμα. Το ξεπερασαμε γυρω στους 12 μηνες. Με το γαλα δεν ειχαμε ιδιαιτερο προβλημα καταποσης απλα ετρωγε λιγο.το ανωτερο που εχει πιει ειναι 120γρ. Καποια στιγμη που εκλαιγε και δεν ετρωγε,ητν 4,5 μηνων ειχε ουρολοιμωξη.για να το ανακαλυψουμε βεβαια πηγα σε 4 παιδιατρους, οι οποιοι μου αλλαζανε τα γαλατα.ο 5ος αποδειχθηκε κορυφη και ειμαστε σαυτον μεχρι τωρα

 

θα μπορουσες να μου πεις τι γινεται με τα ταμεια και τις φυσιοθεραπειες;εμεις ειμαστε τσμεδε,δινουμε 480 το μηνα για 3 φορες την εβδομαδα και παιρνουμε πισω απο 140 μεχρι 180

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ικα

υπαρχει τιμολογηση απο την αρχη για το ποσο κοστιζουν οι συνεδριες. οποτε εμεις πληρωνουμε κανονικα τον φυσιοθεραπευτη και παιρνουμε ενα στανταρ ποσο πισω, ασχετα ποσα εχουμε δωσει εμεις

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ικα

υπαρχει τιμολογηση απο την αρχη για το ποσο κοστιζουν οι συνεδριες. οποτε εμεις πληρωνουμε κανονικα τον φυσιοθεραπευτη και παιρνουμε ενα στανταρ ποσο πισω, ασχετα ποσα εχουμε δωσει εμεις

 

 

τι ποσο δινει το ικα;

Link to comment
Share on other sites

taz τι διαδικασια εχει το Ικα και ποιος γιατρος ειναι υπευθυνος για να γραψει τετοιες φυσιοθεραπειες. Εμεις καναμε με ιδιωτικη ασφαλιση αλλα τωρα τελειωσε οποτε πρεπει να γραψω στο ΙΚΑ. Ο μικρος μου εχει υποτονια μετα απο εγκεφαλιτιδα που επαθε πριν 3 μηνες και παρελησε σχεδον απο τη μεση και κατω(τωρα ειμαστε πολυ καλα σχετικα) αλλα θελει ακομα φυσιοθεραπειες. Πρεπει να παω σε παιδιατρο ή νευρολογο. Ειμαι θεσσαλονικη και εγω.

Link to comment
Share on other sites

βασικα το ικα για 20 συνεδριες δινει 160 ευρω. τρελλο ποσο.....

 

ditop εμεις καναμε τρεις φορες τα χαρτια μας

μας εγραφαν ανα εξαμηνο το πακετο των συνεδριων

το τελευταιο το εκανα πριν τις αλλαγες στα ταμεια

 

πηγα σε παιδιατρο του ικα. ειδε τα προηγουμενα χαρτια μας, ειδε και τον μικρο, της εξηγησα και την κατασταση και μου εγραψε εξι μηνες. μετα εκλεισα ραντεβου στην πυλη αξιου (γιατι εκει ανηκω λογω περιοχης)οπου περασα επιτροπη για να παρω ακομη ενα χαρτι.

και μετα καθε μηνα πρεπει να προσκομω την αποδειξη στο τμημα παροχων του ικα για να μπαινουν τα λεφτα στην τραπεζα

 

ελπιζω να μην αλλαξε κατι. πρεπει να παω τωρα την πρωτη αποδειξη.

θα τους κανω και ενα τηλ να σιγουρευτω

 

αν ανηκεις και εσυ στην πυλη αξιου, λογω περιοχης, πες μου να σου πω δυο πραγματακια ακομα.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικα.... μολις μιλησα με ικα. δεν ισχυουν τα χαρτια που εχω

 

πρεπει να παω σε νοσοκομειακο γιατρο να παρω χαρτι, μετα σε γιατρο του εοπυ πως το λενε να παρω κι αλλο χαρτι και μετα να παω να πληρωθω

 

ωιμε

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...