Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΙΡΕΤΑΩ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΩ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διάβαζα Ευάκι ότι μέχρι το χρόνο λέει πρέπει να ξέρουν τα παλαμάκια και το γεια σου γειά σου, ότι μιμούνται και καλά χειρονομίες. Εμένα ο χάχας, όταν του τα δείχνω, ξεκαρδίζεται λες και του καθαρίζεις αυγά αλλά δεν τα επαναλαμβάνει. Μήπως δεν μιμείται φοβάμαι, είναι λέει ωρόσημο αυτές οι κινήσεις και επειδή κοντεύει να χρονίσει αγχώνομαι μήπως δεν τα κάνει μέχρι τότε... Υπερβολική ε;;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι στανταρ οτι πρεπει να κανουν γεια σου γεια σου κ παλαμακια!οπως αλλα παιδια καθυστερουν να περπατησουν ετσι κ αλλα παιδακια καθυστερουν να μιλησουν!μην ανυσηχεις ειναι μικρος ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Κινητικά είναι πολύ δυνατός και το στόμα του ροδάνι πάει, στη γλώσσα του βέβαια, αλλά όλη μέρα τον ακούμε να μιλάει και να τραγουδάει... αλλά από φιλάκια, γεια σου γεια σου και παλαμάκια τίποτα... τον νου του τον έχει να σηκωθεί από εκεί που τον έχεις και να αρχίσει να αλωνίζει γύρω γύρω! Γενικά έχει πολλή περιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

fallenangel όλα τα παιδάκια δεν είναι ίδια ο δικός μου δεν έκανε ποτέ παλαμάκια του στυλ που περιγράφεις τώρα είναι τριών χρονών και χτυπάει παλαμάκια μόνο σε συναυλία ή σε κανένα κουκλοθέατρο και αυτό μόνο αν του

αρέσει αυτό που βλέπει ή ακούει.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια, αλλά δεν είναι μόνο τα παλαμάκια... Δεν έχει δείξει ακόμη με το δαχτυλάκι, ούτε γεια σου γεια σου κάνει, ενώ τα καταλαβαίνει όλα... Αφού κοιτάει αντίστοιχα κατευθείαν όταν τον ρωτήσεις πού είναι κάτι και περιμένει να του πεις και μπράβο...

Μήπως επειδή είναι πρόωρος κατά ένα μήνα (35 + 4); Δηλαδή ουσιαστικά τώρα είναι 9,5 όχι 10,5 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Και τα φιλάκια είναι φυσιολογικό να μην τα δίνει, περίμενε λίγο και χαλάρωσε, το παιδάκι σου είναι μια χαρά, να το χαίρεσαι και αν μην αγχώνεσαι 0002031F.gif

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου θυμίζεις εμένα λίγο.... την μικρή μου την είχα τρελάνει με τα γειά τα κουπεπέ και τα παλαμάκια... και τίποτα πριν κανα μήνα άρχισε το γειά το έκανε για κανα 2βδομάδες και μετά άρχισε τα παλαμάκια.. Σίγουρα ομως δεν τα κάνει οταν της τα ζητάω εγω... Θα τα κάνει μόνο μπροστά σε άλλα παιδάκια ή στον καθέπτη βλέποντας το "άλλο παιδάκι" που τρελαίνεται απο την χαρά της! Για δοκίμασε και σύ την τεχνική του καθρέπτη, να τον έχεις αγκαλιά και να χαιρετάς την ώρα που καθρεπτίζεται... και παρεπιπτώντος και η δική μου πρόωρη είναι γεννήθηκε στην 33η βδομάδα. Οπότε μην αγχώνεσαι!;)

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, ευχαριστώ πολύ, δεν χαλαρώνω με τίποτα η μάνα. Όλο κάτι βρίσκω να αγχωθώ. Εντωμεταξύ είναι παμπόνηρος ο χάχας, και αυτές τις κινήσεις λες και το κάνει επίτηδες και δεν τις κάνει για να αγχωθώ!!!! Γιατί λέω ότι είναι παμπόνηρος: Πριν καμία εβδομάδα, τον είχε πιάσει και το βράδυ δεν ήθελε γάλα.... Κλασσική μάνα εγώ, λέω θα τον κοροϊδέψω (ωραία τακτική θα μου πείτε...!!!). Του βάζω το μπιμπερό με το νερό, έπινε ο έρμος, το βγάζει, του χώνω το γάλα... Πίνει μία γουλιά γάλα, με κοιτάει με νεύρα, βγάζει το μπιμπερό... Άντε πάλι εγώ με το νερό - μη με χ......τε, το ξέρω ότι παιδαγωγικά ήταν μεγάλο λάθος! - και πάλι γάλα, ώσπου γίνεται έξαλλος, αρπάει το μπιμπερό με το νερό, το βάζει στο στόμα, το δαγκώνει με τα δύο - και μοναδικά - κάτω δόντια επιδεικτικότατα και κοιτώντας με με βλέμμα που καρφώνει άρχισε να ξεκαρδίζεται (με το στόμα κλειστό και τη θηλή δαγκωμένη!!! για να μην του βγάλω το μπιμπερό με το νερό και του βάλω αυτό με το γάλα!!!). Μπροστά στον καθρέφτη δε, ενώ παλιά ξεκαρδιζόταν, τώρα κάνει διάφορες κινήσεις και μάλιστα αργά (πιάνει σιγά σιγά το πόδι του, βάζει το χέρι στο αυτί ή το μάγουλο, πειράζει την πιπίλα) και ταυτόχρονα κοιτάει καχύποπτα το νινί μέσα στον καθρέφτη να δει αν τα κάνει κι αυτό. Μεγάλος καραγκιόζης είναι αλλά ... όπως είπα, από αυτές τις κινήσεις - παλαμάκια, γειά σου κ.λ.π. - τίποτα απολύτως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια, ευχαριστώ πολύ, δεν χαλαρώνω με τίποτα η μάνα. Όλο κάτι βρίσκω να αγχωθώ. Εντωμεταξύ είναι παμπόνηρος ο χάχας, και αυτές τις κινήσεις λες και το κάνει επίτηδες και δεν τις κάνει για να αγχωθώ!!!! Γιατί λέω ότι είναι παμπόνηρος: Πριν καμία εβδομάδα, τον είχε πιάσει και το βράδυ δεν ήθελε γάλα.... Κλασσική μάνα εγώ, λέω θα τον κοροϊδέψω (ωραία τακτική θα μου πείτε...!!!). Του βάζω το μπιμπερό με το νερό, έπινε ο έρμος, το βγάζει, του χώνω το γάλα... Πίνει μία γουλιά γάλα, με κοιτάει με νεύρα, βγάζει το μπιμπερό... Άντε πάλι εγώ με το νερό - μη με χ......τε, το ξέρω ότι παιδαγωγικά ήταν μεγάλο λάθος! - και πάλι γάλα, ώσπου γίνεται έξαλλος, αρπάει το μπιμπερό με το νερό, το βάζει στο στόμα, το δαγκώνει με τα δύο - και μοναδικά - κάτω δόντια επιδεικτικότατα και κοιτώντας με με βλέμμα που καρφώνει άρχισε να ξεκαρδίζεται (με το στόμα κλειστό και τη θηλή δαγκωμένη!!! για να μην του βγάλω το μπιμπερό με το νερό και του βάλω αυτό με το γάλα!!!). Μπροστά στον καθρέφτη δε, ενώ παλιά ξεκαρδιζόταν, τώρα κάνει διάφορες κινήσεις και μάλιστα αργά (πιάνει σιγά σιγά το πόδι του, βάζει το χέρι στο αυτί ή το μάγουλο, πειράζει την πιπίλα) και ταυτόχρονα κοιτάει καχύποπτα το νινί μέσα στον καθρέφτη να δει αν τα κάνει κι αυτό. Μεγάλος καραγκιόζης είναι αλλά ... όπως είπα, από αυτές τις κινήσεις - παλαμάκια, γειά σου κ.λ.π. - τίποτα απολύτως...

 

Ρε συ μόνο με αυτά που κάνει στον καθρέπτη είναι πανέξυπνος τι συζυτάς τώρα? Αφου κάνει τέτοια σκέρτσα για να τσεκάρει το νινι στον καθρέπτη κάθεσαι και ανησυχείς για τα παλαμάκια? Αντε βρε χαζούλα μια χαρά ειναι το παιδί...!

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά μωρέ Βάσω, να χαίρεσαι κι εσύ την κοριτσάρα σου κι όλες οι μανούλες τα παιδάκια σας. Εμ το ρημάδι το βιβλίο άλλα λέει ότι πρέπει να κάνει, όχι αυτά που κάνει αυτός... Έχω και τον άντρα μου με κοροϊδεύει - όταν κάθομαι σαν τη χαζή και κάνω παλαμάκια και ο μπέμπης με κοιτάει και ξεκαρδίζεται - και μου λέει : "Πάρτο χαμπάρι... μώρο έχουμε, όχι μαϊμουδάκι!"... Δεν καταλαβαίνει όμως, ότι εγώ δεν τα κάνω αυτά για να έχω να λέω ααα το μωρό κάνει παλαμάκια, ή αααα το μωρό μας κάνει γεια σου, αλλά γιατί θεωρούνται αναπτυξιακές παράμετροι και πάνω απ' όλα με ενδιαφέρει να είναι καλά και να εξελίσσεται σωστά το παιδάκι μας. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε βρισκω λιγο υπερβολικη.Οχι να αγχωνεσαι κι ολας επειδη δεν κανει παλαμακια.Εμενα ο γιος μου αυτο το εκανε μετα το χρονο.Το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους.Να σου πω την αληθεια εγω γι αυτο τον λογο ποτε μα ποτε δεν διαβασα τετοιου ειδους βιβλια.Το μονο που προσφερουν ειναι αγχος και τιποτα αλλο (λες και δεν εχουμε).Να χαιρεσαι το παιδακι σου που ασχετα με τα παλαμακια ειναι πανεξυπνο και μεγαλωνει με φυσιολογικοτατους ρυθμους.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα το κόψω κι εγώ το πολύ διάβασμα.... :) Να χαίρεστε τα παιδάκια σας όλες και... συγγνώμη που σας τα πρήζω συχνά πυκνά.... Στα πρώτα 3 παιδάκια, λέει, είναι δύσκολο.... Μετά μαθαίνεις.... !!!! Πού θα πάει, θα μάθω κι εγώ η πρωτάρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

δε ξερω επιστημονικα να σου πω. αλλα κι εμενα η δευτερη κορη μου σε σχεση με την πρωτη αργησε. και φυσικα ειναι χειροτερο οταν εχεις συγκριση! απλα μαλλον δε τα ανακαλυψε ακομα...κι εμενα εννια μηνων και κατι τα ανακαλυψε ξαπλα στη παραλια...και μετα εκανα κανα 2 βδομαδες να τη δω να το ξανακανει.

Αλλα μπορω να σου πω πως πιανει πουλια στον αερα! γενικη ομολογια δε το λεω επειδη ειναι δικια μου.πχ αυτα τα ξυλινα παιχνιδια που ειναι πχ με φιγουρες του μικυ και βαζεις τα σχεδια στη σωστη θεση, λενε επανω οτι ειναι για ηλικια 2+ και αυτη βαζει τα σωστα στη θεση τους σε χρονο ρεκορ!...εχει ν κανει με το καθε παιδι. δε βλεπω λογο ανησυχιας!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ο μπομπιρας μου πρωτα περπατησε κ μετα εκανε παλαμακια...απο τη χαρα του :) σχεδον 11 μηνων περατησε παλαμακια γυρω στον χρονο!!!μαλλον δε γουσταρε πολυ να τα κανει ;)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock: Ο δικος μου μολις τον προηγουμενο μηνα εκανε παλαμακια...16 μηνων!:oops:

Του εδειχνα εδω και μηνες πως να το κανει αλλα δε μου εδινε σημασια, γενικα εχει πολυ καλη αντιληψη και δεν ανησυχησα καθολου, μην ειστε βιαστικες βρε κοριτσια και μας αγχωνεται κι εμας! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...