Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κάνει λιγότερα απ'αυτά που θα'πρεπε??


Recommended Posts

εννοείται. εμένα η γιατρός με ψύλλιασε, αλλιώς ούτε που θα με απασχολούσε. όσο για τα δάχτυλα των ποδιών, εδώ μέσα το διάβασα και απόρησα. δεν ήξερα πως είναι κακό. τέλος πάντων, αυτές τις μέρες περισσότερο ασχολήθηκα με το χτύπημα στο κεφάλι, παρά με όλα αυτά.. ελπίζω να μην του αφήσει κανά κουσούρι.. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εννοείται. εμένα η γιατρός με ψύλλιασε, αλλιώς ούτε που θα με απασχολούσε. όσο για τα δάχτυλα των ποδιών, εδώ μέσα το διάβασα και απόρησα. δεν ήξερα πως είναι κακό. τέλος πάντων, αυτές τις μέρες περισσότερο ασχολήθηκα με το χτύπημα στο κεφάλι, παρά με όλα αυτά.. ελπίζω να μην του αφήσει κανά κουσούρι.. :)

 

Για τα δάκτυλα των ποδιών το διάβασες από μένα. Η αλήθεια είναι ότι ήταν ένα θεμα που με απασχόλησε σοβαρά. Η μικρή μου είναι 11 μηνών, σχεδόν περπατάει και παρόλα αυτά ακόμα τα σφίγγει και τα ξεσφίγγει. Ωστόσο επειδή για το θέμα αυτό επισκέφτηκα παιδονευρολόγο σου λέω ότι ούτε και αυτό είναι κάτι και όσο περπατάει το παιδί και πατάει αυτό θα φεύγει σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Για τα δάκτυλα των ποδιών το διάβασες από μένα. Η αλήθεια είναι ότι ήταν ένα θεμα που με απασχόλησε σοβαρά. Η μικρή μου είναι 11 μηνών, σχεδόν περπατάει και παρόλα αυτά ακόμα τα σφίγγει και τα ξεσφίγγει. Ωστόσο επειδή για το θέμα αυτό επισκέφτηκα παιδονευρολόγο σου λέω ότι ούτε και αυτό είναι κάτι και όσο περπατάει το παιδί και πατάει αυτό θα φεύγει σιγά σιγά.

 

επίσης, ψάχνοντας για παπούτσια διάβασα ότι πρέπει να είναι τόσο άνετα ώστε να μπορούν τα παιδιά να κάνουν αυτή την κίνηση με τα δάχτυλά τους, όπως και όταν είναι ξυπολητα. Συμπεραίνω ότι είναι φυσιολογικό και θεμιτό να το κάνουν.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

όσο για το χτύπημα καλό είναι να μην συμβαίνουν τέτοια πράγματα. Που να δεις όμως όταν θα μεγαλώσει και θα αρχίσει να σηκώνεται τι θα γίνει... Υπήρξε μέρα που η μικρή χτύπησε στο κεφάλι 5 φορές. Αφού ο άνδρας μου ως πιο φοβιτσιάρης ήθελε να πάει το παιδί στο Παίδων μήπως έπαθε καμία κάκωση. Εγώ ως πιο ψυχραιμη πέρίμενα και τελικά όλα ήταν οκ. Αυτά είναι φυσικά και επόμενα όσο μεγαλώνουν τα παιδάκια μας

Link to comment
Share on other sites

εννοείται. εμένα η γιατρός με ψύλλιασε, αλλιώς ούτε που θα με απασχολούσε. όσο για τα δάχτυλα των ποδιών, εδώ μέσα το διάβασα και απόρησα. δεν ήξερα πως είναι κακό. τέλος πάντων, αυτές τις μέρες περισσότερο ασχολήθηκα με το χτύπημα στο κεφάλι, παρά με όλα αυτά.. ελπίζω να μην του αφήσει κανά κουσούρι.. :)

 

Αυτό με το ταβάνι στο μπάνιο να ξερες πόσοι το έχουν πάθει! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να 'χεις και δίκιο, αλλά όταν "καείς απο το γάλα, φυσάς και το γιαούρτι...";) Το κυριότερο όμως είναι, ότι ήθελα με τα παραδείγματα να δώσω στην κοπέλα το μήνυμα, ότι δεν πρέπει να ακούει εμάς ή τους φίλους και συγγενείς, αλλά τους ειδικούς.

(Και κατά τη γνώμη μου, ο παιδίατρος δεν είναι το κατάλληλο άτομο για τα ΠΑΝΤΑ. (και στις δύο περιπτώσεις, οι παιδίατροι δεν έβρισκαν κανένα πρόβλημα στα παιδιά) Είναι σαν τον παθολόγο. Έχει γενικές γνώσεις παιδιατρικής και κάτι μπορεί να του ξεφύγει. Γι'αυτό υπάρχουν όλες οι άλλες ειδικότητες. Παιδοαναπτυξιολόγοι, παιδονευρολόγοι, παιδοορθοπεδικοί, παιδοοδοντίατροι κλπ.. )

 

Συμφωνω....επισης καθε παιδι ειναι διαφορετικο κ οι γιατροι οσα κ να ξερουν το παιδι σου δε το ξερουν....εγωειχα μια ανησυχια απο ενστικτο πριν σαραντισω,κατι δε μου κολουσε στο παιδι φαινοταν ατονο σαν αρρωστο

κ πηγα στο γιατρο μας να το δει μετα απο χιλια παρακαλια..ελεγε τιποτα δεν εχει στο μυαλο σου ειναι ολα....τον εξεταζει κ λεει ολα καλα...ειδες που στο λεγα?Εγω..τι να πω?Το ξαναπηρα μετα απο 2 μερες γιατι ακομα δεν ησυχαζα....αλλα κ παλι αρνθηκε ν το δει...Αποτελεσμα...το παιδι σε τρεις μερες επεσε σε λυθαργο λογω..."αφυδατωσης",ηταν ζωντανο νεκρο...ασπρο,παγωμενο,κ δε συνερχοταν με τιποτα....19 ημερων παιδι!Το παιδι μου υποσιτιζοταν...ηταν ατονο κοιμοταν συχνα κ πολυ,δεν ηθελε να τρωει...αλλα ολα αυτα ο γιατρος τα εβλεπε νορμαλ....Δε θα ξεχασω ποτε αυτο που περασαμε εκεινη τη μερα...που δε βρησκαμε γιατρο...κ παρακαλαγαμε το γιατρο μας που τον πληρωναμε 60αρια καθε φορα...Αυτα τα ολιγα....Η μανα πρεπει να ακουει το ενστικτο της πρωτα!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπερτονία είναι ο αυξημένος μυικός τόνος και η αιτία του είναι εγκεφαλικής δραστηριότητας. Στην υπερτονία με αυξημένα παθολογικά αντανακλαστικά ανησυχούμε, αυτό το αξιολογεί ο γιατρός. Για την υπερτονία που δεν συνοδεύεται με αυξημένα παθολογικά αντανακλαστικά δεν ανησυχούμε πολλή, μόνο να ξέρετε ότι αυτόν τον μυικό τόνο θα τον έχει για μια ζωή και θα πρέπει να μάθει να διαχειρίζεται σωστά αυτών τον τόνο μέσα από τα φυσιολογικά πρότυπα κίνησης ώστε να μην υιοθετήσει τις μικρές αποκλίσεις που τείνουν να έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

οταν η κορη μου ηταν 6 μηνων την ειχα καθησμενη στα γονατα μου στον καναπε και μεσα σε κλασματα του δευτερολεπτου εκανε ενα μικρο τιναγμα και εφυγε απο τα χερια μου και βρεθηκε στο πατωμα!!!!!περιτο να σας πω οτι περασε ολη μου η ζωη απο flashback αλλα καμια φορα που λενε οτι ο θεος τα προστατευει ειναι αληθεια!!!τωρα ειναι 5,5 ετων πανεξυνη ενεργητκοτατη γλωσσοκοπανα και υγειης!εμεις πρεπει να τα φροντιζουμε οσο καλυτερα μπορουμε και τα υπολοιπα ............!(σε οτι αφορα το χτυπημα)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γίνεται από την ηλικία των 5 μηνών. Φυσικά το καλύτερο είναι να βάζουμε το παιδί στην καθιστή θέση όταν πρώτα θα έχει πάρει την πλήρη έκταση από πρηνή θέση στηριζόμενο στα χεράκια του,αυτό γιατί έτσι θα περάσει λιγότερο καιρό προσπαθώντας να βρει την σταθερότητα στην καθιστή θέση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ φοβόμουν μην έχει κανενα θέμα με την σπονδυλική της στήλη και για αυτο δεν γτην έβαζα , τωρα που μου το επιβεβαιωσε ο γιατρός ξεκινησα λιγο κάθε μέρα .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...