Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κινησεις χεριων


Recommended Posts

εδω και καιρο η μπεμπουλα μου 7 μηνων κανει μια κινηση με το χερι που με εχει προβληματισει αρκετα.μερικες φορες κανει σαν να σκαβει,σπαει δηλαδι τον καρπο του χεριου της γρηγορα για λιγη ωρα καμια φορα το παρακολουθει καμια φορα οχι.ειμαι χαλια,βαζω τα χειροτερα με το μυαλο μου και ολα αυτα γιατι διαβασα στο google οτι το μωρο 7 μηνων δεν πρεπει να κανει κινησεις με τα χερια επισης κατι για υπερτονιες και τετοια.ακομα και τωρα που σας γραφω τρεμω.ο αντρας μου με λεει τρελη και πως το μωρο απλα ανακαλυπτει τα χερια του,μιλησα και στην παιδιατρο αλλα γελασε και απλα μου ειπε να μην ανησυχω..εσεις τι λετε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ ένα παιδί ανησυχούμε όταν βλέπουμε στερεοτυπίες στην κίνηση του. Δηλ . το παρατηρούμε για 5 λεπτά και μπορούμε μετά να αντιληφθούμε τι θα κάνει. Μην ξεχνάς την σωματογνωσία , το παιδί ερευνά το σώμα του. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Christiana, αυτά τα είπα χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.Απλά επειδή στο μήνυμα σου μου φάνηκες αρκετά θορυβημένη, είπα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη απο γιατρό.Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ερευνα το σωμα του γιατι δεν μπορω να μεντεψω την κινηση που θα κανει δηλ δεν ειναι στερεοτυπες οι κινησεις.απλα καμια φορα το κανει οταν νυσταζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια ακριβώς κίνηση εννοείς... εμένα που ο μπέμπης είναι 7,5 μηνών κάνει μία κίνησε με το χέρι όπως κανει κάποιος που οδηγεί μηχανή όταν γκαζώνει συνέχεια περα δωθε.. δεν ξέρω αν κανουν το ίδιο... αν ο παιδίατρος σου γέλασε γιατί ανησυχείς?

Link to comment
Share on other sites

Kαλή μου μανουλίτσα και εγω με την σειρα μου πιστευω πως δεν ειναι κατι αυτη η κινηση που κανει το μωρακι σου,και για να ησυχασεις λιγο θα σου πω τι κανει το δικο μου......

α.Ακομα δεν ειχε σαραντησει και οταν θηλαζε μου τραβαγε τα μπλουζακια και μου εσκιζε τις δανδελες τους.

β. ταυτοχρονα θηλαζοντας τραβαγε τα μαλλια του η τα ματοκλαδα του (τα ματοκλαδα τα τραβαει ακομα)

 

ο βασικος λογος που σταματησα να τον θηλαζω οταν πηγε 10 μηνων ηταν οτι με κλωτσαγε εβαζε το χερι του στο στομα μου και μου εξυνε τα δοντια και τραβαγε τα ΤΟΥ τα ματοκλαδα ΤΟΥ και τα ρουχα μου.....

μου εχει σκισει ολα τα φανελακια που ειχαν πανω πανω δανδελες

Ααααα...και να μην ξεχασω οτι και με τα δυο χερακια βαραει το κεφαλι του καποιες φορες......:rolleyes:

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια ακριβώς κίνηση εννοείς... εμένα που ο μπέμπης είναι 7,5 μηνών κάνει μία κίνησε με το χέρι όπως κανει κάποιος που οδηγεί μηχανή όταν γκαζώνει συνέχεια περα δωθε.. δεν ξέρω αν κανουν το ίδιο... αν ο παιδίατρος σου γέλασε γιατί ανησυχείς?

εχω βαλει τα γελια ......και εμεις αυτό κκάνουμε αλλά νομιζω απο νευρικοτητα ...

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και εμενα ακριβως την ιδια κινηση κανει!!σαν να γκαζωνει με τη μηχανη.:-)!!χαχα!!απλα δεν ειχα δει αλλο μωρακι να το κανει και ανησυχισα,αλλα αφου μου λετε πως σας εχει τυχει νοιωθω καλυτερα:wink:

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμενα ακριβως την ιδια κινηση κανει!!σαν να γκαζωνει με τη μηχανη.:-)!!χαχα!!απλα δεν ειχα δει αλλο μωρακι να το κανει και ανησυχισα,αλλα αφου μου λετε πως σας εχει τυχει νοιωθω καλυτερα:wink:

 

και εγώ αγχώνομαι με το παραμικρό και μιλάω με τον παιδίατρο αλλά το συγκεκριμένο δεν μου προξένησε κακή εντύπωση για να αγχωθώ... του κάνουμε εμείς το γνωστό "κουπεπε" και θεώρησα πως για αυτό το κάνει.. νομίζω ότι ανακαλύπτει τις κινήσεις με τα χεράκια του.. και αφού ρώτησες τον παιδίατρο σου και γέλασε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας για καμία μας ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...