Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΤΡΙΝΑ ΥΓΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ


Recommended Posts

Όταν λες κίτρινα υγρά εννοείς όντως υγρά ή είναι τα ούρα σου πιο κίτρινα από συνήθως; Αν είναι τα ούρα κίτρινα, ίσως να οφείλεται σε κάτι που έφαγες. Μήπως έχεις αρχίσει να παίρνεις κάποια πολυβιταμίνη;

 

Όσο για την καμπύλη ζαχάρου, εγώ την έκανα με δύο τρυπήματα μόνο, στο 0 και στο 120.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσο για την καμπύλη ζαχάρου, εγώ την έκανα με δύο τρυπήματα μόνο, στο 0 και στο 120.

 

Εγώ με 3 τσιμπήματα, στο 0, 60 και 120 που είναι και το πιο συνηθες νομίζω.

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ερώτηση ... πότε την κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου? Σε ποια εβδομάδα? Επίσης την κάνουν όλες οι εγκυούλες ή όταν δεν αρέσει κάτι στον γυναικολόγο? Και τελευταία ερώτηση, σας τρέλανα, υπάρχει περίπτωση μια γυναίκα η οποία δεν έχει την προδιάθεση να εμφανίσει διαβήτη κύησης με την λάθος διατροφή να της εμφανιστεί? Την επόμενη εβδομάδα θα πάω και στον γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω και αυτόν αλλά όπως αναφέρθηκε είπα να ρωτήσω στην παρέα πρώτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κίτρινα υγρά εννοείς όντως υγρά ή είναι τα ούρα σου πιο κίτρινα από συνήθως; Αν είναι τα ούρα κίτρινα, ίσως να οφείλεται σε κάτι που έφαγες. Μήπως έχεις αρχίσει να παίρνεις κάποια πολυβιταμίνη;

 

Όσο για την καμπύλη ζαχάρου, εγώ την έκανα με δύο τρυπήματα μόνο, στο 0 και στο 120.

Ειναι τα ουρα μου πιο κιτρινα αλλα λερωνεται και το εσωρουχο(αν ειναι λευκο γινεται κι αυτο κιτρινο) οπως εχω γραψει παραπανω ειναι σαν να μην σκουπιζομαι.Απο τον 3ο μηνα τα ιδια παιρνω δεν εχω αλλαξει κατι εκτος απο τα yutopar και εχω κοψει το ασβεστιο αλλα τα υγρα αυτα ηταν πριν κανω την αλλαγη ασβεστιου με yutopar.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ερώτηση ... πότε την κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου? Σε ποια εβδομάδα? Επίσης την κάνουν όλες οι εγκυούλες ή όταν δεν αρέσει κάτι στον γυναικολόγο? Και τελευταία ερώτηση, σας τρέλανα, υπάρχει περίπτωση μια γυναίκα η οποία δεν έχει την προδιάθεση να εμφανίσει διαβήτη κύησης με την λάθος διατροφή να της εμφανιστεί? Την επόμενη εβδομάδα θα πάω και στον γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω και αυτόν αλλά όπως αναφέρθηκε είπα να ρωτήσω στην παρέα πρώτα! :D

Σχετικα με την καμπυλη ζαχαρου την κανουν ολες οι εγκυες και γινεται μετα τη β επιπεδου μεταξυ της 24ης και της 28ης εβδομαδας(αυτο μου εχει πει ο γιατρος μου)Για τον διαβητη κυησης δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι δεν τον εμφαανιζεις με τη λαθος διατροφη.Πρεπει να εχεις την προδιαθεση αλλα στο λεω με καθε επιφυλακη αλλαη κοπελα ισως ξερει καλυτερα.Ποσο εισαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικα με την καμπυλη ζαχαρου την κανουν ολες οι εγκυες και γινεται μετα τη β επιπεδου μεταξυ της 24ης και της 28ης εβδομαδας(αυτο μου εχει πει ο γιατρος μου)Για τον διαβητη κυησης δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι δεν τον εμφαανιζεις με τη λαθος διατροφη.Πρεπει να εχεις την προδιαθεση αλλα στο λεω με καθε επιφυλακη αλλαη κοπελα ισως ξερει καλυτερα.Ποσο εισαι?

 

Εμένα μου το εχει γραψει στην 28η και αναφερει συγκεκριμένα 100γραμ για 0,30,60,120,150,180 άρα θέλω 6 τσιμπιματα! Μπρρρρρρρ!!

 

Έχω καταλάβει ότι την κάνουν όλες. Μας δίνουν ένα διαλυμα με ζαχαρη να πιουμε για να δουνε πως αντιδράει ο οργανισμος σε συγκεκριμένο διαστημα για να δουν αν μεταβολίζει ο οργανισμός ή περνάει η ζάχαρη και τα μικράκια μας, που ειναι επικίννδυνο για παχυσαρκια και προεκλαμψια και άλλα που μόνο οι γιατροί ξέρουν. Εγώ δεν έχω ιστορικό ούτε προδιάθεση αλλά για να την κάνουν όλες καταλαβαίνω ότι μπορεί ξαφνικά να εμφανισει η έγκυος γι' αυτό και μας βαζουν να κάνουμε. Αυτο μπορώ να υποθέσω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 3 τσιμπήματα, στο 0, 60 και 120 που είναι και το πιο συνηθες νομίζω.

 

Επάνω στο χέρι σαν να σου παίρνουν αιμα ειναι ή στο δάχτυλο οπως κανουν οσοι παιρνουν ινσουλινη? Θυμάστε κορίτσια??? Αυτο με το τρυπημα δεν το εχω καθολου! Απορώ πως θα γεννήσω :)

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ εγω εχω υγρα σε οψη οπως τα περιγραφεις απο τον τριτο μηνα...η οσμη τους ειναι οπως ηταν παντα οταν ειχα πολλα στη μεση του κυκλου προ εγκυμοσυνης. Ειναι απλα λιγο πιο κιτρινα απο οτι τοτε...αλλαζω συχνα σερβιετακι γιατι δεν μπορω να αλλαζω εσωρουχο καθε 6 ωρες κ στη δουλεια. Εχω κανει κολπικη καλλιεργεια προσφατα και ηταν καθαρη, μην ανησυχεις το πιο πιθανο ειναι να ειναι φυσιολογικα, αλλα μονο μια καλλιεργεια κολπικου επιχρισματος αν σου συστησει ο γιατρος βεβαια θα το βεβαιωσει. Οσο για την καμπυλη που λετε, ζητηστε να σας βαλουν μια πεταλουδα για να μη σας τρυπανε συνεχεια, εμενα ηταν 4 φορες, επεμεινα να μου βαλουν αλλα δε μου εβαλαν γκρρρρρρ ενω σε ενα παιδακι διπλα που θα του εκαναν 6 ληψεις του εβαλαν (καλα καθολου γενναια ετσι ζηλευα το παιδακι ντροπη μου) επιμεινετε παντως!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια και γω έχω πολλά υγρά από την αρχή της εγκυμοσύνης κιτρινοπράσινα. Το είχα πει από την αρχή στη γιατρό αλλά μου είπε πως θα κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού μετά τον όγδοο που μπορώ να πάρω κ αντιβίωση αν χρειαστεί. Πιθανόν να είναι κολπίτιδα ή μύκητες είπε. Τώρα που είμαι στον όγδοο μου είπε θα κάνουμε καλλιέργεια κ βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια και γω έχω πολλά υγρά από την αρχή της εγκυμοσύνης κιτρινοπράσινα. Το είχα πει από την αρχή στη γιατρό αλλά μου είπε πως θα κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού μετά τον όγδοο που μπορώ να πάρω κ αντιβίωση αν χρειαστεί. Πιθανόν να είναι κολπίτιδα ή μύκητες είπε. Τώρα που είμαι στον όγδοο μου είπε θα κάνουμε καλλιέργεια κ βλέπουμε.

 

Εγω που ειμαι στον 6ο και μου εβγαλε η καλλιεργεια ότι εχω το ecoli μου εδωσε αντιβιωση για 15 ημερες. Και παιρνω για 2η φορα. Έχω πάρει και ενα κουτι 1000αρα αμοξιλ στην πρωτη αποκολληση μου (στον 3ο μήνα) για να μην πάθω μολυνση εσωτερικα. Λες το καημενο το μικρακι μου για αυτο να ειναι στις μετρησεις μεγάλο? Να έχει ντροπαριστει??? Πολυ με αγχωνει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την καμπυλη που λετε, ζητηστε να σας βαλουν μια πεταλουδα για να μη σας τρυπανε συνεχεια, εμενα ηταν 4 φορες, επεμεινα να μου βαλουν αλλα δε μου εβαλαν γκρρρρρρ ενω σε ενα παιδακι διπλα που θα του εκαναν 6 ληψεις του εβαλαν (καλα καθολου γενναια ετσι ζηλευα το παιδακι ντροπη μου) επιμεινετε παντως!!!

 

Άρα παιρνουν κανονικά απο το εσωτερικό του χεριου!!!! ΑΑΑααααααααααα!!!!!!!!!!!! Και για 2 ωρες προτεινεις να ειμαστε με αυτην την πεταλουδα? Δεν πονάει πιο πολύ να κυκλοφορεις με αυτο στο χέρι σου άραγε? Φουυυυυυ......πολύ άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι στον 6ο και μου εβγαλε η καλλιεργεια ότι εχω το ecoli μου εδωσε αντιβιωση για 15 ημερες. Και παιρνω για 2η φορα. Έχω πάρει και ενα κουτι 1000αρα αμοξιλ στην πρωτη αποκολληση μου (στον 3ο μήνα) για να μην πάθω μολυνση εσωτερικα. Λες το καημενο το μικρακι μου για αυτο να ειναι στις μετρησεις μεγάλο? Να έχει ντροπαριστει??? Πολυ με αγχωνει αυτο!

 

όχι όχι μην ανησυχείς. Και γω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει στον 5ο αντιβίωση για e-coli γιατί το μικρόβιο αυτό είναι επικύνδυνο για την εγκυμοσύνη. Κ όλα μια χαρά. Φυσικά κ αν χρειαστεί κατα΄τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνουμε αντιβίωση. Απλά αυτή μου είπε ότι η κολπίτιδα ή οι μύκητες δεν απειλουν την εγκυμοσύνη παρά μόνο ίσως μολύνουν το μωρό την ώρα του τοκετου γι αυτό θέλει να μου δώσει αντιβίωση στο τέλος αν χρειαστεί και όχι νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι μην ανησυχείς. Και γω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει στον 5ο αντιβίωση για e-coli γιατί το μικρόβιο αυτό είναι επικύνδυνο για την εγκυμοσύνη. Κ όλα μια χαρά. Φυσικά κ αν χρειαστεί κατα΄τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνουμε αντιβίωση. Απλά αυτή μου είπε ότι η κολπίτιδα ή οι μύκητες δεν απειλουν την εγκυμοσύνη παρά μόνο ίσως μολύνουν το μωρό την ώρα του τοκετου γι αυτό θέλει να μου δώσει αντιβίωση στο τέλος αν χρειαστεί και όχι νωρίτερα

 

mirtoula4 σου εφυγε με την πρωτη το μικροβιο ή το ξαναεμφάνισες αργοτερα? Έχω διαβασει οτι κοπέλα εμφάνισε 4 φορες σε ολη την εγκυμοσυνη. Φαντάζεσαι 4 φορες αντιβιωση?

Link to comment
Share on other sites

mirtoula4 σου εφυγε με την πρωτη το μικροβιο ή το ξαναεμφάνισες αργοτερα? Έχω διαβασει οτι κοπέλα εμφάνισε 4 φορες σε ολη την εγκυμοσυνη. Φαντάζεσαι 4 φορες αντιβιωση?

Μου έφυγε με τη μία. Είχα πάρει ceclor όχι για πολλές μέρες 5-6 αν θυμάμαι καλά κ έφυγε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου έφυγε με τη μία. Είχα πάρει ceclor όχι για πολλές μέρες 5-6 αν θυμάμαι καλά κ έφυγε.

 

Α! Ωραια, ευχαριστω..Εγω θα παρω για 15 μερες zinadol, μέρα παρα μερα vagicline και 1 φορα την βδομαδα πλύσεις με χαμομήλι. Ε φανταζομαι να μου φυγει και μενα και να ησυχασω :)

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να το διώξεις το παλιο e-coli. Αλλά μετά πρόσεξε μην ξανακολλήσεις από τον σύζυγο γιατί εφόσον το εχεις εσυ θα το έχει κ αυτός....στείλτον κ αυτόν σε κανένα ουρολόγο να τον δει και να τον στείλει για εξετάσεις να καθαρίσετε κ οι δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να το διώξεις το παλιο e-coli. Αλλά μετά πρόσεξε μην ξανακολλήσεις από τον σύζυγο γιατί εφόσον το εχεις εσυ θα το έχει κ αυτός....στείλτον κ αυτόν σε κανένα ουρολόγο να τον δει και να τον στείλει για εξετάσεις να καθαρίσετε κ οι δυο σας.

 

Τον ρωτησα τον γιατρο αν πρεπει να κάνει και ο συζυγος μου κάτι και μου ειπε όχι. Απλά να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό. Βέβαια μετα απο 2 αποκολλήσεις ειχαμε προσπαθήσει μια φορά και ήταν ... δυσάρεστα. Ασε που μετά βγαινανε κομματακια καφέ. Σαν να ειχε τσιμεντωθει το σύστημα, επομένως δύσκολα μας βλέπω να ξανατολμάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Τον ρωτησα τον γιατρο αν πρεπει να κάνει και ο συζυγος μου κάτι και μου ειπε όχι. Απλά να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό. Βέβαια μετα απο 2 αποκολλήσεις ειχαμε προσπαθήσει μια φορά και ήταν ... δυσάρεστα. Ασε που μετά βγαινανε κομματακια καφέ. Σαν να ειχε τσιμεντωθει το σύστημα, επομένως δύσκολα μας βλέπω να ξανατολμάμε ;)

 

Το σωστό είναι να κάνει κι ο σύζυγος μια εξέταση, γιατί το πιο πιθανό είναι να το έχει πάρει ήδη και να το ξαναπάρεις κι εσύ. Είναι ύπουλο μικρόβιο και πάει μπρος-πίσω συνέχεια. Άντε και τωρα χρησιμοποιείτε προφυλακτικό, αλλά κάποια στιγμή θα το βγάλετε. Καλύτερα να είσαι σίγουρη ότι είστε κι οι δυο εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα εδω και 2-3 ημερες οταν παω τουαλετα βλεπω στο χαρτι κατι διαφανα υγρα λιγο πηχτα.Ειναι φυσιολογικα ε?Ειμαι στην 24η εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα εδω και 2-3 ημερες οταν παω τουαλετα βλεπω στο χαρτι κατι διαφανα υγρα λιγο πηχτα.Ειναι φυσιολογικα ε?Ειμαι στην 24η εβδομαδα

 

 

Έκανες κολπική καλλιέργεια για τα υγρά που είχες αγχωθεί? Μίλησες με τον γιατρό σου? Αν έκανες προφανώς τα υγρά αυτά τώρα δεν είναι τίποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν εκανα και το γιατρο μου θα τον δω τελος του μηνα αλλα απο οτι εχω δει δεν ειναι τοσο εντονα αυτα που ειχα αναφερει καποιες ημερες νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Τον τελευταιο μηνα το εσωρουχο μου γινεται κιτρινο απο τα υγρα θεωρω πολυ γρηγορα.Αν για παραδειγμα κανω μπανιο σημερα το βραδυ μεχρι αυριο το μεσημερι θα εχει κιτρινισει(ειναι σαν να μην σκουπιζομαι).Επισης και το χαρτι γινεται κιτρινο οπως οταν εχουμε πολυ ωρα να παμε τουαλετα που κατι τετοιο σε μενα δεν ισχυει γιατι εχω συχνοουρια.Εχει τυχει σε καμια?

'Εχω το ίδιο σύπτωμα απο την αρχή της εγκυμοσύνης κι έκανα καλλιέργεια αλλά δεν είναι τίποτα-γαλακτοβάκιλοι μου είπαν νομίζω. Εμένα μυρίζουν κι όλας,κάτι σαν χλωρίνη!!:lol: σαν αμμωνία? κάτι περίεργο.Το συνήθισα πάνως και απλά αλλάζω συχνά!

Επεξεργάστηκαν by myfavouritelullaby
ορθογραφικό λάθος
y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα εδω και 2-3 ημερες οταν παω τουαλετα βλεπω στο χαρτι κατι διαφανα υγρα λιγο πηχτα.Ειναι φυσιολογικα ε?Ειμαι στην 24η εβδομαδα

 

Η αυξηση των κολπικων υγρων ειναι αναμενομενη κατα την εγκυμοσυνη.

Αν όμως τα υγρα αυτα ειναι δυσοσμα ή αρχιζουν και αλλάζουν χρωμα (αντι για λευκωπα ή διαφανα), τότε χρειαζεται καλλιεργεια κολπικου υγρου, καθως ειναι πολυ πιθανη μια κολπιτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...